konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Mop do paneli, parkietu, płytek - jaki najlepszy?

data aktualizacji: 02-03-2022, 07:28 – artykuł promocyjny

Mopy to podstawowe akcesoria do sprzątania, a ich wybór jest ogromny. Jaki mop do mycia paneli? Jaki mop do płytek? Jaki mop do podłóg drewnianych? Mop płaski czy okrągły? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym rankingu najlepszych mopów.

Mop do paneli, parkietu, płytek - jaki najlepszy?

Czym myć podłogi? Ranking mopów

 

Mycie podłóg to jeden z podstawowych i koniecznych dla utrzymania czystości i higieny obowiązków domowych. W ten sposób pozbywamy się nie tylko widocznego brudu, ale również bakterii i innych drobnoustrojów. Regularne czyszczenie wpływa też pozytywnie na stan podłóg. Zgodnie z zaleceniami powierzchnie w domu powinno się myć przynajmniej raz w tygodniu, by uniknąć nawarstwiania się brudu.

Najpopularniejszym przyrządem do mycia podłóg jest mop. W sklepach jest ogromny wybór tych sprzętów, od tanich i prostych, aż po wydajne, elektryczne. Każdy ma swoje wady i zalety oraz sprawdza się do różnych powierzchni.

 

Dobry mop płaski

 

Mop płaski to klasyczny przyrząd do sprzątania. Jego budowa jest prosta - drążek i nakładka myjąca. Końcówki zwykle są prostokątne lub trójkątne i wykonane z bawełny, mikrofibry, mikrofazy, a nawet złożone z kilku rodzajów włókien. Większość można prać w pralce.

Mop płaski pozostawia mało wilgoci i nadaje się do mycia powierzchni gładkich - paneli, parkietów oraz płytek. Gorzej radzi sobie z czyszczeniem nierównych podłóg, np. kamiennych, ponieważ wymaga mocnego dociśnięcia do podłoża, co może być męczące. Natomiast pozwala na komfortowe mycie dużych powierzchni, łatwo nim także manewrować, szczególnie pod meblami. Wadą mopa płaskiego jest niezbyt dokładne czyszczenie w kątach oraz trudność w sprawnym omijaniu przeszkód.

 

Mopy ze spryskiwaczem

 

Mop ze spryskiwaczem to lepsza wersja płaskiego. Wyróżnia się zintegrowanym systemem rozpylania wody. To doskonała alternatywa dla mopa z wiadrem. W czasie mycia podłoga jest spryskiwana roztworem wody i detergentu, a następnie przecierana mopem. Chłonna nakładka zbiera zanieczyszczenia i nadmiar wilgoci.

Mop ze spryskiwaczem nadaje się do wszystkich rodzajów podłóg, ale warunkiem jest właściwy rodzaj nakładki (najlepiej z mikrofibry) i odpowiedni środek czyszczący. Zaletą jest brak konieczności noszenia wiadra i oszczędność wody, natomiast wadą mała pojemność zbiornika.

 

Dobry mop obrotowy

 

Popularne są także mopy obrotowe. Ich nazwa wzięła się od okrągłego kształtu nakładki czyszczącej. Większość modeli w zestawie zawiera wiadro z obrotowym systemem odsączania wody. Końcówka mopa wykonana jest zwykle z miękkiej mikrofibry lub bawełny i przypomina klasyczne wkłady sznurkowe.

Mop obrotowy nadaje się do mycia wszystkich rodzajów podłóg - panele, parkiety, płytki, kamienne. Atutem jest wygodne czyszczenie schodów oraz kątów i narożników. Natomiast nieefektywne jest mycie dużych powierzchni.

 

Dobry mop parowy

 

fot.: Mop parowy

Mop parowy jest urządzeniem elektrycznym. Z wyglądu przypomina odkurzacz pionowy, a jego główną funkcją jest generowanie gorącej pary wodnej, która skutecznie odspaja zabrudzenia. Zaś jej mikroskopijne cząsteczki dogłębnie penetrują każdą szczelinę. Z tego powodu mop parowy jest też znacznie skuteczniejszy w czyszczeniu niż te klasyczne. Zaletą jest też dezynfekujące działanie oraz mycie bez użycia detergentów.

Mopy parowe nadają się do czyszczenia praktycznie wszystkich rodzajów podłóg (wyjątek parkiety woskowane i olejowane). Wybierając urządzenie, warto postawić na renomowanego producenta. Wydajny i prosty w obsłudze mop parowy Kärcher SC 3 UpRight ma szerokie zastosowanie. Nie tylko skutecznie usuwa zabrudzenia z podłogi, ale także odświeża dywany, meble tapicerowane i materace.

 

Najlepszy mop do podłogi. Elektryczny mop do paneli

 

fot.: Mop elektryczny do paneli, parkietu, płytek

Najlepszym rozwiązaniem do mycia podłogi jest mop elektryczny Kärcher. Zapewnia maksymalną wygodę użytkowania i najlepsze efekty czyszczenia każdej powierzchni. Warto go wybrać z wielu względów.

Po pierwsze, mycie podłogi przy pomocy mopa elektrycznego nie wymaga wcześniejszego odkurzania. Ta innowacja pozwala zaoszczędzić połowę czasu poświęconego na sprzątanie. Wynika to ze sposobu działania urządzenia. Mop Kärcher posiada 2 zbiorniki - na wodę czystą oraz brudną. Podczas sprzątania, szybko obracające się pady mają stały dopływ roztworu z płynem, jednocześnie system odkurzający zasysa zabrudzenia i wilgoć do drugiego pojemnika. Efektem jest o 20% czystsza podłoga w porównaniu do tradycyjnego mopa i 90% oszczędność wody.

Po drugie, mopy elektryczne Kärcher mają uniwersalne zastosowanie, zbierają rozlane płyny, okruchy, a nawet sierść. Szybko i łatwo czyszczą każdy rodzaj podłogi, ponieważ zostawiają niewielką wilgoć resztkową, po 2 minutach powierzchnia jest sucha. Przy tym innowacyjny napęd dokładnie czyści w kątach i pod meblami. Zaletą jest także szybkie mycie dużych powierzchni.

Co ważne, mop elektryczny Kärcher sam się czyści. Służy temu funkcja samooczyszczania urządzenia i padów w stacji czyszczącej. Wystarczy tylko opróżnić pojemnik bez kontaktu z brudem. Pady można prać też w pralce. Atutem jest także ergonomiczna budowa, zapewniająca komfort pracy oraz brak konieczności noszenia wiadra.

Kärcher posiada w ofercie kilka modeli mopów elektrycznych. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i wielkości mieszkania. Podstawowy FC 3 zasilany jest akumulatorowo. Z kolei udoskonalony FC 5 (wersja bezprzewodowa i z kablem) zbiera więcej suchych i mokrych zanieczyszczeń. Natomiast funkcjonalny FC 7 z 4 padami usuwa nawet duże cząstki zabrudzeń i posiada 2 tryby czyszczenia.

 

Jak dbać o mopa? Czyszczenie i konserwacja

 

Czyszczenie nakładek mopów i wiader pozwala utrzymać je w czystości, jak również przedłuża żywotność przyrządów. Bardzo istotne jest porządne mycie i pranie, a następnie suszenie nakładek. Nie tylko usuwa się zabrudzenia, ale także resztki detergentów, które z czasem mogą uszkodzić strukturę włókien. Warto też pamiętać o regularnej wymianie końcówek.

 

Jaki mop wybrać? Podsumowanie

 

Każdy mop ułatwia sprzątanie, ponieważ nie trzeba się schylać i ręcznie wyżywać wody. Jednak nie wszystkie nadają się do każdej powierzchni i dokładnie czyszczą. Trzeba też pamiętać o praniu nakładek.

Bezkonkurencyjny w porównaniu z tradycyjnymi mopami jest ten zasilany elektrycznie. Marka Kärcher zaprojektowała urządzenie z myślą o maksymalnym ułatwieniu pracy i zaoszczędzeniu cennego czasu, jak również zagwarantowaniu najlepszych efektów. Mop elektryczny myje skutecznie podłogi bez odkurzania, a potem sam się czyści. To najlepszy sposób na nieskazitelną czystość bez wysiłku.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: KärcherPodobne artykuły
Naturalne piękno drewna w Twoim domu

ściany i podłogi

Naturalne piękno drewna w Twoim domu

Ekologiczne, praktyczne, stylowe – drewno jako jeden z najstarszych budulców towarzyszy nam właściwie... więcej...

Kuchnia z mozaiką w artystycznym wydaniu

ściany i podłogi

Kuchnia z mozaiką w artystycznym wydaniu

Mozaika to wyjątkowo wdzięczny materiał wykończeniowy. Dodaje każdej aranżacji elegancji, a czasem nawet... więcej...

Malowanie ścian - jak samodzielnie odnowić domową przestrzeń

ściany i podłogi

Malowanie ścian - jak samodzielnie odnowić...

Najprostszym sposobem na metamorfozę wnętrz w naszym domu jest zmiana koloru ścian. Zabieg ten sprawi,... więcej...