Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Kuchnia bez szafek wiszących - jak wykończyć ścianę nad blatem

artykuł promocyjny

Brak górnej zabudowy to nie tylko efekt chwilowej mody, ale coraz częściej stosowane rozwiązanie, dzięki któremu możemy lepiej doświetlić strefę roboczą oraz optycznie powiększyć kuchnię. Taki układ zabudowy prezentuje się wyjątkowo lekko i delikatnie, ale często sprawia trudność w kwestii wykończenia ścian nad blatem. Problemem staje się wysokość, do jakiej powinniśmy wyłożyć płytki.

Kuchnia bez szafek wiszących - jak wykończyć ścianę nad blatem

fot.: GTV

 

Ściana pomalowana

 

Jeśli zdecydujemy się na farbę, problem przestaje istnieć. Użycie koloru na całej powierzchni ściany daje efekt jednolitej i przemyślanej koncepcji. Trzeba jednak pamiętać, że ściana w najbliższym sąsiedztwie strefy roboczej jest wyjątkowo narażona na zachlapanie i zabrudzenia. Miksowanie, gotowanie, krojenie i wszystkie inne czynności wykonywane na blacie mogą odcisnąć się na naszej ścianie. Konieczne jest więc zastosowanie farby najwyższej jakości, dedykowanej do kuchni, która oprócz tego, że jest zmywalna, to posiada również szereg właściwości skomponowanych w takich sposób, by doskonale radzić sobie z parą wodną, tłuszczem i innymi warunkami typowymi przy gotowaniu, czy smażeniu.

Zlewozmywak HUNTER i bateria ALANIS

fot.: Kuchinox

 

Cegła, beton

 

Te dwie struktury są wyjątkowo modne i zazwyczaj również układa się je na całej wysokości ściany. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się harmonijne i spójne. Cegła i beton to jednak tworzywa podatne na przebarwienia i trudno z nich zmyć tłustą plamę lub rozchlapany sok. W niektórych projektach stosuje się zabezpieczenie w postaci szklanych płyt, które z pewnością tworzą łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię, a dzięki swojemu przezroczystemu charakterowi nie ingerują zbytnio w wygląd ściany. Są raczej neutralne estetycznie, a wykorzystując kotwy mocujące, możemy jeszcze mocniej podkreślić surowy styl ściany.

Bateria Luna, zlewozmywak Trzynastka

fot.: Laveo

 

Szkło

 

Jednym z najbardziej praktycznych materiałów w kuchennych wnętrzach jest szkło. Oczywiście specjalnie hartowane szkło na ściany wykazuje się wyjątkową wytrzymałością i z pewnością możemy zaliczyć je do trwałych i ładnych sposobów na trudne powierzchnie, a ściana nad blatem kuchennym do takich należy. Dlaczego właśnie szkło? Przede wszystkim tworzy ono jednolitą powierzchnię bez fug, łączeń i innych zakamarków, w których może gromadzić się brud. Po drugie jego powierzchnia wiele wybacza, a optyka pozwala na niedoskonałości. Zachlapane szkło łatwo wyczyścimy. Możemy stosować zarówno środki na tłuste plamy jak płyn do mycia naczyń, jak i te nabłyszczające typu płyn do szyb. Szkło ma to do siebie, że pasuje do każdego wnętrza — dużego i małego, klasycznego i nowoczesnego, jasnego i ciemnego.

Zielona kuchnia z białym blatem i złotymi dodatkami

fot.: MGN Pracownia Architektoniczna

4 sposoby na metamorfozę w kuchni

fot.: Mochnik - szkło Colorimo

 

Płytki

 

Płytki to materiał o najdłuższej historii. Do niedawna były pewniakiem, dziś jednak przechodzą sporą metamorfozę. Raz z racji sporej konkurencji na rynku, a dwa dzięki najnowszym technologiom produkcji, dzięki którym płytki przestały być zwykłe, a mogą posiadać cudowne tekstury, wykwintne dekory i piękne kształty. Do tego dochodzą bardzo szerokie możliwości kolorystyczne oraz te związane ze sposobem układania płytek, łączenia różnych formatów, czy wzorów.

Calacatta White

fot.: Cerrad

Płytki możemy układać do różnej wysokości i to właśnie zazwyczaj ten materiał wymaga decyzji co do sposobu zagospodarowania ściany nad blatem.

  • płytki ułożone tylko w okolicy płyty grzewczej - ten sposób wykończenia ściany ma wiele plusów, ale wiąże się z koniecznością umiejętnego zgrania płytek z tłem. Możemy zdecydować się na bardzo wyrazisty wzór typu patchwork i neutralne tło lub wybrać płytki

Bateria zlewozmywakowa z elastyczną wylewką cytrynowa Zumba

fot.: Ferro

  • płytki na całą ścianę - takie rozwiązanie polecane jest w przypadku nowoczesnych spieków o strukturze wiernie oddającej naturalny kamień na przykład marmur. Taka ściana prezentuje się wyjątkowo okazale i z pewnością stanie się ozdobą każdej kuchni. Idealnie pasuje do minimalistycznej zabudowy w stonowanych barwach lub jako przeciwwaga do ciemnych i masywnych mebli.  

Wąska kuchnia z marmurem na ścianie

fot.: EWEM Aranżacja wnętrz Edyta Wełnicka

 

Drewno

 

Drewno to kolejny bardzo klimatyczny sposób na uzupełnienie aranżacji nad blatem kuchennym. Decydując się na ten naturalny akcent, najczęściej wybieramy rozwiązania drewnopodobne, co pozwala uniknąć troski o ten wymagający surowiec, jednocześnie zapewniając zadowalający efekt. W przypadku blatów z płyty meblowej o wyglądzie drewna sprawa jest dość oczywista i na ściany stosuje się ten sam materiał.

fot.: Invena

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Cerrad, Mochnik, GTV, Laveo, Invena, Ferro, Kuchinox, MGN Pracownia Architektoniczna, EWEM Aranżacja wnętrz Edyta Wełnicka




Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram