Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Garnki - jak i czym myć, czyścić przypalenia oraz nabłyszczać

artykuł promocyjny

Garnki, patelnie, rondle podczas użytkowania brudzą się i mogą przypalać. Jak na codziennie dbać o różne powierzchnie oraz czego używać do przypalonych naczyń? Poniżej prezentujemy praktyczne porady oraz domowe sposoby na wyczyszczenie garnków. Warto zwrócić uwagę także na środki dedykowane do czyszczenia, dzięki którym garnki będą lśnić jak nowe.

Garnki - jak i czym myć, czyścić przypalenia oraz nabłyszczać

fot.: Edaxo

Pierwsza zasada mówi, że rodzaj stosowanych środków czyszczących zależy od materiału, z jakiego naczynia zostały wykonane. Od tego zależą uwagi i wskazówki producenta umieszczone na garnkach, patelniach i czajnikach. Zawsze należy przestrzegać zawartych na nich zaleceń. Podstawowe dotyczą tego, czy dany przedmiot może być myty w zmywarce. Informuje nas o tym odpowiedni piktogram. Pamiętajmy też o tym, że garnki należy czyścić wewnątrz i na zewnątrz – po każdym użyciu. Dzięki temu na dłużej zachowają swój urok. Jeśli nie umyjemy zewnętrznej powłoki garnka, to przy następnym gotowaniu brud się nam przypali i jego usunięcie będzie już znacznie trudniejsze.

Zobacz także >> Garnki - jak wybrać

Garnki stalowe

fot.: Prajo

Mycie można zacząć jak garnek lub patelnia wystygną. Nigdy nie zalewamy gorących naczyń zimną wodą. Taki zabieg to prosty krok do odkształceń lub złuszczenia się powłok. Zanim zaczniemy mycie, pozbywamy się resztek jedzenia. Samo namaczanie jest bardzo przydatnym posunięciem, gdyż znacznie przyśpiesza cały proces mycia. Garnki, zwłaszcza te tłuste myjemy ciepłą wodą.

 

To będzie nam potrzebane:

  • płyn do mycia naczyń
  • gąbka lub inne czyściwo najlepiej z miękką i szorstką stroną

 

Tego NIE WOLNO używać

  • silnych środków żrących nie przeznaczonych do garnków
  • druciaków, noża, widelca lub innych ostrych przedmiotów

Fiskars Hard Face patelnia

fot.: Fiskars

WAŻNE! Szorstkie przedmioty powodują uszkodzenie wrażliwych powłok, naczynie jeszcze łatwiej i szybciej się przypala, a my jesteśmy narażeni na wydzielanie się toksycznych substancji. Do tego warto pamiętać, żeby zawsze dokładnie płukać naczynia pod bieżącą wodą z resztek środków czyszczących, które niewypłukane mogą przenikać potem do naszych potraw.

 

 

 

fot.: Garneczki.pl - czyściki kuchenne z wełny metalowej nasączonej detergentem do czyszczenia mocno zabrudzonych naczyń i powierzchni

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się przypalenizny z ganków jest użycie myjki parowej. Wysoka temperatura (niemal 100°C) oraz znaczne ciśnienie poradzi sobie z każdym przypaleniem. Ich dużą zaletą jest brak konieczności stosowania środków chemicznych, co w wielu domach zyska sympatię.

 

Domowe sposoby na wyczyszczenie przypalonego garnka

 

Najmniej wymagające są garnki ze stali nierdzewnej i to do ich czyszczenia możemy posiłkować się największym zasobem środków czyszczących. Sprawdzą się tu zarówno kuchenne przyprawy jak soda i ocet lub proszek do pieczenia oraz kwasek cytrynowy, jak i bardziej specjalistyczne rozwiązania typu tabletka do zmywarki lub dedykowane preparaty. Jeśli przypalenie dotyczy garnków emaliowanych, musimy być już bardziej ostrożni. Tym razem najbezpieczniej jest sięgnąć po sól, sodę lub natrzeć tabletką od zmywarki. Choć garnki aluminiowe to już rzadkość w naszych kuchnia, to jednak wciąż się zdarzają. W ich przypadku nie wolno stosować sody ani proszku do pieczenia. Dopuszczalne natomiast jest czyszczenie octem, solą i tabletkami do zmywarki. Unikajmy również szorstkich gąbek. Jeszcze delikatniejsze są powłoki ceramiczne. Sprawdzi się tu wodny roztwór sody z octem, ale sól jest niewskazana. Wyjątkowo trwały garnek żeliwny najlepiej wyszorować solą lub sodą, a następnie natrzeć oliwą.

CIEKAWOSTKA! Z patelniami teflonowymi doskonale radzi sobie woda gazowana. Rozpuszczony w niej dwutlenek węgla rozpuszcza zaschnięty brud i znacznie ułatwia pozbycie się przypalonego jedzenia. Podobnie zadziała coca-cola lub pepsi. Jeśli przypalenie jest mocne, warto ten napój zagotować.

 

Sól, ocet, soda na przypalone garnki - jak używać?

 

Procedura czyszczenia garnków za pomocą soli, sody lub proszkiem do pieczenia jest podobna. Najpierw musimy przypalone miejsce obficie zasypać danym środkiem i zalać małą ilością wody, aby powstała papka. Następnie dajemy im czas, aby zaczęły działać. Najlepiej zostawić na kilka godzin, a nawet całą noc. Po tym czasie możemy wyszorować garnek lub wypłukać wodą. W przypadku octu warto zagotować go i zostawić na całą noc. Rano wystarczy wylać płyn i normalnie wyszorować garnek.

Bardzo skutecznym sposobem na przypalenia jest tabletka do zmywarki. Możemy rozkruszyć tabletkę lub natrzeć przypalone miejsce. Podobne działanie ma węgiel aktywny (popularny lek na biegunkę). 


MYCIE I SPRZĄTANIE W KUCHNI - NASZE PORADNIKI:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Garneczki.pl, Prajo, Fiskars, Edaxo












Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  SHARP
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram