konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

Kuchenna ekologia: jak ograniczyć zużycie plastiku o 70 kg w ciągu roku?

data aktualizacji: 02-06-2021, 05:54 – artykuł promocyjny

Plastik to największe wyzwanie, z jakim przyszło się nam zmierzyć w walce o lepszą planetę. Jego ilość bije na alarm, a jak wiadomo, raz wyprodukowany pozostaje z nami na długie lata. Jeśli chcemy zminimalizować jego zużycie, musimy działać już, a najlepiej zacząć od małych kroków we własnym domu. Jest wiele prostych sposobów, by na co dzień realnie zmniejszyć ilość generowanych odpadów z tworzyw sztucznych. Wystarczy zrobić pierwszy krok, a każdy następny przyjdzie nam łatwiej.

Kuchenna ekologia: jak ograniczyć zużycie plastiku o 70 kg w ciągu roku?

Zmianę warto rozpocząć w kuchni, bo to tu obserwuje się epicentrum problemu. Po pierwsze: całkowicie zrezygnujmy z folii spożywczej oraz woreczków. Czym je zastąpić? Żywność można owijać w naturalne woskowijki – są piękne, kolorowe i ekologiczne. Na zakupy do pakowania owoców i warzyw koniecznie wybierzmy torebki wielokrotnego użytku lub uszyjmy je własnoręcznie ze starej firanki. I kupujmy mniej produktów pakowanych, a więcej na wagę.

Jednak prawdziwie wielką zmianę możemy wprowadzić w innym miejscu. Gdzie? W zlewozmywaku! Jak to możliwe zapytacie – wystarczy zamontować baterię kuchenną Mungo z funkcją filtrowania wody. To innowacyjne rozwiązanie pozwoli nie tylko cieszyć się smaczną wodą do picia prosto z kranu, ale też realnie zmniejszy zużycie plastiku.

Bateria kuchenna Mungo z funkcją filtrowania wodyBateria kuchenna Mungo z funkcją filtrowania wody

Przy założeniu, że powinniśmy dla naszego zdrowia wypijać 1,5 litra wody dziennie, to miesięcznie jest to około 30 butelek PET, które wyrzucamy do kosza. To łącznie 1,5 kg plastiku! Na jedną osobę. Czyli rocznie 4-osobowa rodzina potrafi z samych butelek po wodzie mineralnej wygenerować około 70 kg plastikowych śmieci. Pomyślcie, jak wiele dobrego zrobicie dla planety, gdy zaczniecie pić wodę prosto z kranu.

Jak to działa? Wkład filtrujący do baterii Mungo jest montowany bezpośrednio pod zlewem. Co ważne, producent KFA Armatura dostarcza pierwszy filtr w zestawie, więc o nic nie trzeba się martwić. Aby cieszyć się filtrowaną wodą, wystarczy nacisnąć przycisk na froncie wylewki i podstawić szklankę. Jeden filtr wystarcza na 6000 litrów wody lub okres 6 miesięcy. Nie jest drogi – kosztuje kilkadziesiąt złotych, czyli znacznie mniej niż butelkowana woda.

Bateria Mungo to ekologia również w innym zakresie – jej zużycie wody podczas mycia, to 7,5 litra na minutę, czyli jak na baterię kuchenną bardzo dobry wynik. Poza tym jest designerska i ergonomiczna. Wydłużony uchwyt jest wygodny, nie ślizga się w mokrej dłoni.

Jak jeszcze możemy walczyć z plastikowym potworem? Skoro już zamontowaliśmy baterię filtrującą wodę, kupmy butelkę „na wynos” – na rynku dostępnych jest wiele pięknych modeli bidonów, butelek termicznych, szklanych. Zainwestujmy w taką i nośmy ją ze sobą, zamiast kupować małe butelki w drodze. Nie korzystajmy też z plastikowych słomek do picia. Jeśli uwielbiamy je (lub nasze dzieci je kochają) kupujmy papierowe, a najlepiej wybierzmy takie metalowe wielokrotnego użytku. Jedzenie w lodówce przechowujmy w szklanych pojemnikach – możemy wykorzystać słoiki, nie ma potrzeby kupowania specjalnych pudełek.

Rezygnując z plastiku, dbamy nie tylko o naszą planetę, ale też o swoje zdrowie (i portfel!). Pomyślcie, ile zaoszczędzicie, nie kupując wody w butelkach, a owijając swoje kanapki w ekologiczne woskowijki z pewnością „zjecie” znacznie mniej mikroplastiku. Warto zatroszczyć się o Ziemię – nasz wspólny dom.

Kontakt w sprawie produktów:

KFA Armatura
ul. Zakopiańska 72
30-418 Kraków
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl , www.facebook.com/KFAArmatura
mail: wyślij wiadomośćbaterie łazienkowe » baterie kuchenne » grzejniki aluminiowe » zawory

 

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii KFA Armatura

KFAKFAKFAKFAKFA

 
Podobne artykuły
Grzyb w domu - jak go usunąć

porady

Grzyb w domu - jak go usunąć

Główną przyczyną powstawania grzyba w naszych domach i mieszkaniach są zaniedbania budowlane. Grzyby... więcej...

Jaką baterię do kuchni wybrać

porady

Jaką baterię do kuchni wybrać

Wybór baterii kuchennych powinien być przemyślany. Na rynku znajduje się bardzo duży rodzaj baterii... więcej...

Jak podawać kawę

porady

Jak podawać kawę

Kawa to nasz ulubieniec. Zaczynamy z nią każdy dzień, towarzyszy nam przy spotkaniach rodzinnych czy z... więcej...


Partnerzy

Peka  logo Elkamino Dom

Rejs Tesa

Electrolux     logo Śnieżka

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

  Granitan

     Laveo   APM MORKOM

    nVent    Amix  

Kuchinox   Emako