ABC zlewozmywaka - poznaj wszystkie terminy dotyczące budowy

data aktualizacji: 22-12-2020, 05:55 – artykuł promocyjny

W sytuacji, gdy stajemy przed wyborem zlewozmywaka, dowiadujemy się, ile różnych pojęć musimy znać. Większość z nas nie ma problemu ze wskazaniem komory, ale już pozostałe części składowe mogą sprawić trudności. Jak jest zbudowany zlewozmywak? Poniżej prezentujemy podstawowe nazewnictwo, które pomoże lepiej zorientować się w dziedzinie zlewozmywaków.

ABC zlewozmywaka - poznaj wszystkie terminy dotyczące budowy

OCIEKACZ, co to takiego?

 

Główny podział zlewozmywaków to ten ze względu na ilość komór: jedna, półtorej lub dwie. Kolejnym kryterium określającym zlewy jest właśnie ociekacz. Jak sama nazwa wskazuje to część służąca do suszenia: naczyń, warzyw i owoców itp. Ociekacze posiadają specjalne wyżłobienia, które pozwalają odprowadzić spływającą wodę do komory (płaskie ociekacze są nachylone pod odpowiednim kątem). Teoretycznie wszystkie zlewozmywaki, niezależnie od ilości komór, mogą występować w wersji z ociekaczem, jednak w praktyce (ze względu na duże rozmiary) rzadko występują one w zlewach 2-komorowych.

ABC zlewozmywaka: z czego się składa zlew

 

PÓŁOCIEKACZ to nic innego jak ociekacz w mniejszym rozmiarze

 

Stosowany jest z reguły w modelach 1,5-komorowych lub 1-komorowych projektowanych z myślą o niewielkich kuchniach.

 

ODPŁYW, czyli inaczej syfon

 

Jest to osprzęt do odprowadzania wody z komory zlewozmywaka. W zdecydowanej większości przypadków średnica otworów odpływowych to 2 lub 3,5 cala, dzięki czemu możemy do swojego zlewu zamontować większość syfonów dostępnych na rynku.

Syfon typu SPACE SAVING to specjalnie wyprofilowane orurowanie, które przylega jak najbliżej ścianek szafki kuchennej. Dzięki temu oszczędzamy przestrzeń pod zlewozmywakiem i możemy wykorzystać ją w sposób optymalny na organizację np. systemów do segregacji odpadów.

ABC zlewozmywaka: Syfon typu SPACE SAVING

 

SITKO to część syfonu odpowiedzialna za zatrzymywanie resztek jedzenia w komorze

 

Pomaga, aby nie trafiały bezpośrednio do rur i ich nie zatkały. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko ich zapchania. Sitko to część ruchoma, możemy je swobodnie wyjąć i wyrzucić znajdujące się na nim zanieczyszczenia do kosza na śmieci.

 

PRZELEW to dodatkowy otwór odpływowy znajdujący się przy górnej krawędzi komory

 

Jego zadaniem jest niedopuszczenie do wylania się wody ze zlewozmywaka podczas napełniania komory.

 

KOREK jest elementem syfonu

 

Znajduje się w odpływie i ma za zadanie otwierać i zamykać odpływ wody w komorze. Najbardziej popularny jest korek automatyczny, czyli sterowany pokrętłem montowanym na blacie zlewu. Przekręcając je w prawo, otwieramy odpływ wody, w lewo zamykamy go. Innym rozwiązaniem są korki klik-klak, które wymagają bezpośredniego naciśnięcia w odpływie (aby nie moczyć dłoni w brudnej wodzie, możemy do tego użyć np. trzonka drewnianej łyżki). Trzecim, popularnym rodzajem jest korek sterowany przyciskiem, w którym otwarcie i zamknięcie odpływu odbywa się po naciśnięciu przełącznika znajdującego się w blacie zlewu.

Kontakt w sprawie produktów:

Laveo
Al. Kościuszki 3
90 - 418 Łódź
tel. +48 42 715 41 33
www: www.laveo.pl
mail: wyślij wiadomośćzlewozmywaki granitowe » baterie zlewozmywkowe » akcesoria do zlewozmywaków: preparaty do zlewów granitowych » syfon kwadratowy » okapy kuchenne


Zobacz zdjęcia w galerii Laveo
Podobne artykuły
Duża komora - więcej możliwości

zlewozmywaki

Duża komora - więcej możliwości

Nowoczesne kuchnie łączą wygodę, funkcjonalność oraz modny wygląd. To coraz częściej miejsce reprezentacyjne,... więcej...

Dobierz zlewozmywak do wnętrza i stylu życia

zlewozmywaki

Dobierz zlewozmywak do wnętrza i stylu życia

Kuchnia to miejsce, w którym każdego dnia spędzamy największą ilość czasu. Istotne jest więc,... więcej...

Capella Precious - szklano-granitowe zlewozmywaki z patchworkowym wzorem

zlewozmywaki

Capella Precious - szklano-granitowe zlewozmywaki...

Precious to limitowana linia luksusowych zlewozmywaków firmy Deante, która dołączyła do znanej... więcej...