konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

patron działu Meble kuchenne Peka

Kolor w kuchni - jak dopasować kolor ścian do mebli

data aktualizacji: 22-11-2021, 11:47 – artykuł promocyjny

Kolor to nośnik emocji. Potrafi nas pobudzić jak w przypadku czerwieni, wnieść klimat spokoju, jeśli będzie z palety ziemi, a także sprawić, że poczujemy siłę chłodu i czystości jak to jest z odcieniami niebieskiego. Często zastanawiamy się nad wyborem kolorystyki oraz trudną sztuką łączenia różnych barw w jednym pomieszczeniu. Poniżej prezentujemy kuchnie, które pokazują zarówno te bezpieczne zestawienia kolorystyczne, jak i nieco odważniejsze.

Kolor w kuchni - jak dopasować kolor ścian do mebli

Biała, szara, czarna, a może kolorowa?

 

Biała kuchnia wielu osobom kojarzy się z nudą. Niegdyś ten kolor dominował nie tylko w kuchni, ale też w łazience i z czasem zaczęliśmy szukać alternatywy, która pomoże przełamać monotonię, i wtedy wprowadzenie do wnętrza koloru okazało się strzałem w dziesiątkę. W naszych domach zaczęły gościć kuchnie czerwone, niebieskie, żółte, zielone. Przesyt przyszedł szybko i wtedy zaczęła się era szarości. Pojawiała się na ścianach, meblach, dodatkach, wszędzie gdzie to tylko było możliwe. Delikatnym przejściem była moda na grafit, czyli kolor nieco ciemniejszy od szarego, ale niosący podobny potencjał aranżacyjny. Coraz bliżej było do trendu na kolor czarny, który święci triumfy od kilku sezonów i coraz odważniej wykorzystujemy go w naszych domach.

Kolor w kuchni - jak dopasować kolor ścian do mebliKolor w kuchni - jak dopasować kolor ścian do mebli

fot.: Ciemne kuchnie mają wyjątkowy charakter, zwłaszcza jeśli dobierzemy do niej neutralne dodatki

Współczesne aranżacje wykorzystują wszystkie kolory. Zarówno białe kuchnie, jak i te z nutą koloru mogą być atrakcyjne. Dowodzą tego realizacje jak, chociażby te poniżej przygotowane przez Studio Meble Trio.

Kolor w kuchni - jak dopasować kolor ścian do mebli

fot.: Biała kuchnia w systemie bezuchwytowym

Kolor w kuchni - jak dopasować kolor ścian do mebli

fot.: Kuchnia cała na biało z elementami drewna

 

W kierunku odważnych barw

 

Dobrze dopasowane kolory w aranżacji pozwalają na finalny sukces. Zmiana kolorystyki to też idealny sposób na szybką metamorfozę wnętrza, dlatego oprócz frontów i blatów duże znaczenie ma wybór koloru na ściany. Możemy pójść zachowawczo i postawić na zbliżoną kolorystykę lub wybrać odważny kontrast. Decyzja nie jest łatwa, ale czasem warto eksperymentować. 

Kolor w kuchni - jak dopasować kolor ścian do mebli

fot.: Lilinowe ściany wprowadziły do wnętrza nową jakość

Bardzo modny akcentem jest także butelkowa zieleń. Ten kolor jest bardzo elegancki, w towarzystwie złoceń oraz czerni nabiera wręcz luksusowego charakteru. Decydując się na meble w kolorze butelkowej zieleni, zyskamy niezwykle efektowną aranżację. Szmaragdowe tony często uważane są za trudne do małych i ciemnych wnętrz, ale odpowiednie zgranie oświetlenia i dodatków pomoże ujarzmić ten kolor w każdych warunkach.

Kolor w kuchni - jak dopasować kolor ścian do mebli

fot.: Klasyczne połączenie zieleni ze złotem

To oryginalna propozycja dla odważnych, ale trend na takie wybarwienia nie jest krótkotrwały. Zieleń to barwa spokoju i opanowania, dlatego we wnętrzach dobrze wpływa na nasze samopoczucie, a do tego jest szalenie ceniona również w świecie mody.

Kolor w kuchni - jak dopasować kolor ścian do mebli

fot.: Butelkowa zieleń doskonale prezentuje się również w dodatkach oraz na aksamitnych tapicerkach na przykład stylowych krzeseł

Za śmiałą barwę możemy uznać także wyrazisty rysunek drewna. Duże i gęsto ułożone słoje z pewnością wprowadzają ciekawy efekt do wnętrza, a to zawsze wymaga odwagi.

Kolor w kuchni - jak dopasować kolor ścian do mebli

fot.: Wykończenie na wysoki połysk wzmacnia daną kolorystykę

Opracowanie: Redakcja
Żródło: PHUP TRIOPodobne artykuły
Więcej niż kuchnia - RUST podczas MAKING ROOM - Housing for Changing America

meble kuchenne

Więcej niż kuchnia - RUST podczas MAKING ROOM...

Ogromnym sukcesem może pochwalić się firma Ernest Rust. Od 14 listopada 2017 roku zaprojektowane przez... więcej...

Kuchnie klasyczne Rad-Pol

meble kuchenne

Kuchnie klasyczne Rad-Pol

Dobrej jakości materiały, ponadczasowe wzornictwo i stylowy design to charakterystyczne  cechy... więcej...

Przezroczyste kółka do mebli

meble kuchenne

Przezroczyste kółka do mebli

Projektanci nowoczesnych mebli coraz częściej zamiast nóżek sięgają po kółka. Rozwiązanie... więcej...