konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

stopka patrona Electrolux

Urządzenia niezbędne w kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i witariańskiej

data aktualizacji: 03-11-2020, 12:15 – artykuł promocyjny

Pożytek z obecności pokarmów roślinnych w zdrowej diecie nie podlega dyskusji. Rośliny dla człowieka są najlepszym źródłem witamin i minerałów. Ze względu na bogactwo składników odżywczych ważne jest, w jakiej postaci jeść warzywa, bo nie jest tajemnicą, że sposób przetwarzania może mieć negatywny wpływ na poziom wielu witamin, minerałów i innych wartości prozdrowotnych, podnosić kaloryczność pokarmu (indeks glikemiczny).

Urządzenia niezbędne w kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i witariańskiej

Jedząc surowe rośliny zachowujemy zdecydowaną większość wartości ważnych dla zdrowia, jednak wraz ze wzrostem zapotrzebowania na produkty roślinne i wymuszoną przez rosnący globalny popyt intensyfikacją produkcji rolnej dramatycznie spada ich wartość odżywcza. W rezultacie w ciągu zaledwie trzech dekad, wartość odżywcza kluczowych produktów roślinnych spadła o połowę.

Urządzenia niezbędne w kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i witariańskiej

Jak wiemy, z powodu niedoskonałości ludzkiego układu pokarmowego surowe pokarmy są słabo przyswajane. Nigdy nie zdołamy dokładnie przeżuć surowego pokarmu, zwykle z powodu tzw. braku czasu. Na domiar złego z powodu ogólnego niedoboru minerałów obserwuje się niedostateczny poziom stężenia kwasu solnego w żołądku.

Kolejny problem, to logistyka, czyli dostępność najwyższej jakości produktów, zaopatrzenie i przechowywanie ogromnych ilości/objętości surowych warzyw i owoców, a szczególnie liści i traw koniecznych do zaspokojenia potrzeb żywieniowych osoby stosującej dietę raw food.

Dzięki wyrafinowanej technice możemy całkowicie wyeliminować problemy związane z ograniczeniami przyswajalności, nie tracić wartości prozdrowotnych.  Do tego celu posłużą nam urządzenia AGD niezbędne w kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i witariańskiej.

 

Wyciskarka wolnoobrotowa

 

Tłoczenie soku w wolnoobrotowej wyciskarce stało się ostatnio bardzo popularną metodą wyodrębnienia ekstraktu roślinnego.  Wiemy, jak ważne dla zdrowia jest spożycie błonnika roślinnego, jego obecność jest podstawowym warunkiem prawidłowych proporcji pomiędzy szczepami bakterii w mikrobiocie jelitowej, a te decydują przecież o odporności. Dobra wyciskarka nie odfiltrowuje cennego błonnika, wytłacza sok z miąższem zawierający od 20 do 40 %  błonnika oraz daje możliwość wyciśnięcia domowego mleka roślinnego.
 

Polacamy: Wyciskarka soku Ronic

 

Blender kielichowy

 

Soki i koktajle smoothies bez dodatku wody i zawierające 100% materiału roślinnego w tym naturalnego błonnika można sporządzić w blenderze kielichowym. Dzięki prędkości noża rzędu 30 tys. obr/min będą idealnie rozdrobnione i łatwo przyswajalne na surowo. Przy dłuższej obróbce można podnieść temperaturę, a nawet doprowadzić płyn roślinny do wrzenia, zrobić zupę krem lub sos. Jeśli chcemy zachować warunki raw food i mieć potrawę na ciepło i zarazem na surowo, wystarczy uruchomić odpowiedni program. Aby jeszcze bardziej zwiększyć retencję wartości odżywczych warto zainwestować w blender próżniowy, który zapobiega utlenianiu enzymów, witamin i fito-związków.
 

Polecamy: Blender molekularny Wartmann

 

Dehydrator

 

Suszenie jest najzdrowszą formą przechowywania surowca roślinnego, do tego służy dehydrator. Najlepsze dehydratory mają poziomy nawiew suchego powietrza i precyzyjną regulację temperatury. Wracając do bakterii jelitowych, to oprócz błonnika ich dobrostanowi sprzyja spożywanie naturalnych probiotyków, kiszonek, kefirów i jogurtów. W dehydratorze bardzo łatwo zrobić własny kefir czy jogurt, precyzyjna regulacja temperatury jest do tego niezbędna.
 

Polecamy: Dehydratory

 

Prasa do oleju

 

Olej roślinny jest niezbędnym składnikiem pożywienia, zrobiony w domu i spożyty niezwłocznie, oprócz dostarczenia nam cennych kwasów tłuszczowych, dzięki zawartości antyutleniaczy będzie dodatkowo chronił nas przed wolnymi rodnikami. Antyutleniacze są nietrwałe, nie znajdziemy ich w kupnym oleju, i aby ich nie tracić, w domowej prasie zrobimy tylko tyle oleju, żeby od razu zużyć.
 

Polecamy: Prasy do oleju

 

Synergia urządzeń AGD - wskazówki

 

Susz roślinny nie jest łatwo przechować w całości, bo ma dużą objętość, a do tego lubią go mole spożywcze. Prościej go zmielić w blenderze i zamknąć  w pojemniku próżniowym. W blenderze można taki susz zamienić w pyszny koktajl mieszając z wodą lub innym płynem.

Urządzenia niezbędne w kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i witariańskiej

Za pomocą specjalnego sitka można w wyciskarce uzyskać pełnowartościową miazgę z mieszanki owoców, warzyw i orzechów, a następnie wysuszyć w dehydratorze i mieć własny wegański baton. Wytłoki z prasy do oleju nie są odpadem, zawierają mnóstwo cennego białka i nierozpuszczalnego błonnika. Wystarczy je zmielić w blenderze na mąkę i mieć własny suplement diety, dodatek białkowy i naturalny zagęstnik.

Urządzenia niezbędne w kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i witariańskiejUrządzenia niezbędne w kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i witariańskiej

Kontakt w sprawie produktów:

Szkoła Dobrego Smaku Spółka z o.o.
ul. Brukowa 6 lok. 35
91-341 Łódź
tel. +48571309281 +48426560749
www: sklep.ronic.pl
mail: wyślij wiadomośćAkcesoria do kuchni i domu: spieniacze do mleka » czajniki elektryczne » opiekacze i piekarniki » maszynki do mięsa » maszynki do lodów » maszynki do popcornu » SOUS VIDE » pakowanie próżniowe » szklanki termiczne » frytownice » noże » deski do krojenia » szatkownice do warzyw owoców » dehydratory » roboty kuchenne » blendery » wyciskarki do soku » prasy do oleju » naczynia tytanowe

 

Zobacz zdjęcia w galerii  Szkoła Dobrego Smaku Spółka z o.o.:

RonicRonicRonicRonicRonic
Podobne artykuły
Najcichszy odkurzacz

sprzęt AGD

Najcichszy odkurzacz

Dźwięk pracującego odkurzacza, według badań przeprowadzonych przez Electrolux, jest jednym z najbardziej... więcej...

Klasy zmywarek

sprzęt AGD

Klasy zmywarek

Jeszcze kilka lat temu posiadanie zmywarki do naczyń było luksusem, dziś już jest ona prawie w każdym... więcej...

Wybór mikrofalówki - budowa, rodzaje, funkcje

sprzęt AGD

Wybór mikrofalówki - budowa, rodzaje, funkcje

Do podgrzewania, grillowania, ale również gotowania na parze, przypiekania i rozmrażania. To wszystko... więcej...

Partnerzy

Electrolux    Falmec

Lacanche   Ronic

Hafele    Franke


Emako
  Okapykuchenne.pl

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022