stopka patrona Electrolux

Urządzenia niezbędne w kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i witariańskiej

data aktualizacji: 03-11-2020, 12:15 – artykuł promocyjny

Pożytek z obecności pokarmów roślinnych w zdrowej diecie nie podlega dyskusji. Rośliny dla człowieka są najlepszym źródłem witamin i minerałów. Ze względu na bogactwo składników odżywczych ważne jest, w jakiej postaci jeść warzywa, bo nie jest tajemnicą, że sposób przetwarzania może mieć negatywny wpływ na poziom wielu witamin, minerałów i innych wartości prozdrowotnych, podnosić kaloryczność pokarmu (indeks glikemiczny).

Urządzenia niezbędne w kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i witariańskiej

Jedząc surowe rośliny zachowujemy zdecydowaną większość wartości ważnych dla zdrowia, jednak wraz ze wzrostem zapotrzebowania na produkty roślinne i wymuszoną przez rosnący globalny popyt intensyfikacją produkcji rolnej dramatycznie spada ich wartość odżywcza. W rezultacie w ciągu zaledwie trzech dekad, wartość odżywcza kluczowych produktów roślinnych spadła o połowę.

Urządzenia niezbędne w kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i witariańskiej

Jak wiemy, z powodu niedoskonałości ludzkiego układu pokarmowego surowe pokarmy są słabo przyswajane. Nigdy nie zdołamy dokładnie przeżuć surowego pokarmu, zwykle z powodu tzw. braku czasu. Na domiar złego z powodu ogólnego niedoboru minerałów obserwuje się niedostateczny poziom stężenia kwasu solnego w żołądku.

Kolejny problem, to logistyka, czyli dostępność najwyższej jakości produktów, zaopatrzenie i przechowywanie ogromnych ilości/objętości surowych warzyw i owoców, a szczególnie liści i traw koniecznych do zaspokojenia potrzeb żywieniowych osoby stosującej dietę raw food.

Dzięki wyrafinowanej technice możemy całkowicie wyeliminować problemy związane z ograniczeniami przyswajalności, nie tracić wartości prozdrowotnych.  Do tego celu posłużą nam urządzenia AGD niezbędne w kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i witariańskiej.

 

Wyciskarka wolnoobrotowa

 

Tłoczenie soku w wolnoobrotowej wyciskarce stało się ostatnio bardzo popularną metodą wyodrębnienia ekstraktu roślinnego.  Wiemy, jak ważne dla zdrowia jest spożycie błonnika roślinnego, jego obecność jest podstawowym warunkiem prawidłowych proporcji pomiędzy szczepami bakterii w mikrobiocie jelitowej, a te decydują przecież o odporności. Dobra wyciskarka nie odfiltrowuje cennego błonnika, wytłacza sok z miąższem zawierający od 20 do 40 %  błonnika oraz daje możliwość wyciśnięcia domowego mleka roślinnego.
 

Polacamy: Wyciskarka soku Ronic

 

Blender kielichowy

 

Soki i koktajle smoothies bez dodatku wody i zawierające 100% materiału roślinnego w tym naturalnego błonnika można sporządzić w blenderze kielichowym. Dzięki prędkości noża rzędu 30 tys. obr/min będą idealnie rozdrobnione i łatwo przyswajalne na surowo. Przy dłuższej obróbce można podnieść temperaturę, a nawet doprowadzić płyn roślinny do wrzenia, zrobić zupę krem lub sos. Jeśli chcemy zachować warunki raw food i mieć potrawę na ciepło i zarazem na surowo, wystarczy uruchomić odpowiedni program. Aby jeszcze bardziej zwiększyć retencję wartości odżywczych warto zainwestować w blender próżniowy, który zapobiega utlenianiu enzymów, witamin i fito-związków.
 

Polecamy: Blender molekularny Wartmann

 

Dehydrator

 

Suszenie jest najzdrowszą formą przechowywania surowca roślinnego, do tego służy dehydrator. Najlepsze dehydratory mają poziomy nawiew suchego powietrza i precyzyjną regulację temperatury. Wracając do bakterii jelitowych, to oprócz błonnika ich dobrostanowi sprzyja spożywanie naturalnych probiotyków, kiszonek, kefirów i jogurtów. W dehydratorze bardzo łatwo zrobić własny kefir czy jogurt, precyzyjna regulacja temperatury jest do tego niezbędna.
 

Polecamy: Dehydratory

 

Prasa do oleju

 

Olej roślinny jest niezbędnym składnikiem pożywienia, zrobiony w domu i spożyty niezwłocznie, oprócz dostarczenia nam cennych kwasów tłuszczowych, dzięki zawartości antyutleniaczy będzie dodatkowo chronił nas przed wolnymi rodnikami. Antyutleniacze są nietrwałe, nie znajdziemy ich w kupnym oleju, i aby ich nie tracić, w domowej prasie zrobimy tylko tyle oleju, żeby od razu zużyć.
 

Polecamy: Prasy do oleju

 

Synergia urządzeń AGD - wskazówki

 

Susz roślinny nie jest łatwo przechować w całości, bo ma dużą objętość, a do tego lubią go mole spożywcze. Prościej go zmielić w blenderze i zamknąć  w pojemniku próżniowym. W blenderze można taki susz zamienić w pyszny koktajl mieszając z wodą lub innym płynem.

Urządzenia niezbędne w kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i witariańskiej

Za pomocą specjalnego sitka można w wyciskarce uzyskać pełnowartościową miazgę z mieszanki owoców, warzyw i orzechów, a następnie wysuszyć w dehydratorze i mieć własny wegański baton. Wytłoki z prasy do oleju nie są odpadem, zawierają mnóstwo cennego białka i nierozpuszczalnego błonnika. Wystarczy je zmielić w blenderze na mąkę i mieć własny suplement diety, dodatek białkowy i naturalny zagęstnik.

Urządzenia niezbędne w kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i witariańskiejUrządzenia niezbędne w kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i witariańskiej

Kontakt w sprawie produktów:

Szkoła Dobrego Smaku Spółka z o.o.
ul. Brukowa 6 lok. 35
91-341 Łódź
tel. +48571309281 +48426560749
www: sklep.ronic.pl
mail: wyślij wiadomośćAkcesoria do kuchni i domu: spieniacze do mleka » czajniki elektryczne » opiekacze i piekarniki » maszynki do mięsa » maszynki do lodów » maszynki do popcornu » SOUS VIDE » pakowanie próżniowe » szklanki termiczne » frytownice » noże » deski do krojenia » szatkownice do warzyw owoców » dehydratory » roboty kuchenne » blendery » wyciskarki do soku » prasy do oleju » naczynia tytanowe

 

Zobacz zdjęcia w galerii  Szkoła Dobrego Smaku Spółka z o.o.:

RonicRonicRonicRonicRonic
Podobne artykuły
Rodzaje okapów kuchennych

sprzęt AGD

Rodzaje okapów kuchennych

Okap kuchenny to jeden z podstawowych sprzętów AGD w naszej kuchni. Jego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych... więcej...

Jak wyciszyć okap kuchenny?

sprzęt AGD

Jak wyciszyć okap kuchenny?

Jak wyciszyć okap kuchenny, by jego praca nas nie denerwowała? Przedstawiamy kilka prostych zasad, którymi... więcej...

Jak przechowywać żywność w lodówce

sprzęt AGD

Jak przechowywać żywność w lodówce

Rozmieszczenie produktów w lodówce ułatwia nam sprawne organizowanie przestrzeni oraz korzystnie... więcej...Partnerzy

Electrolux       Laveo

Falmec 

Hafele    Franke

Emako   Okapykuchenne.pl