konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

10 kroków do bardziej zorganizowanej i funkcjonalnej kuchni

data aktualizacji: 06-05-2021, 06:51 – artykuł promocyjny

Każda kuchnia zasługuje na wyjątkowe traktowanie. Urządzając serce naszego domu, warto wziąć pod uwagę 10 cennych wskazówek, dzięki którym stanie się ona nie tylko bardziej funkcjonalna, ale także lepiej zorganizowana, tak by już nigdy nie było konieczności nurkowania w szafce po blender, robienia zbędnych kroków, czy szukania czegoś głęboko w narożnej szafce w niewygodnej dla kręgosłupa pozycji. W dobrze zaplanowanej kuchnie zlew nie jest zbyt płytki na garnki, które mamy w swoim władaniu, a śmieci segregują się same. Do tego z pewnością powinniśmy uwzględnić optymalne oświetlenie strefy roboczej oraz funkcjonalne akcesoria. Sprawdź, co jeszcze jest potrzebne, by cieszyć się idealną kuchnią marzeń.

10 kroków do bardziej zorganizowanej i funkcjonalnej kuchni

1. Wykorzystaj każdą przestrzeń

 

Przechowywanie to największe wyzwanie w kuchni – nikt nigdy nie stwierdził, że ma wystarczająco dużo miejsca, częściej za to pojawiają się określenia o zbyt małej ilości miejsca w kuchni. Powszechna jest też zasada – im więcej szafek i powierzchni blatów, tym więcej gadżetów.

Dlatego planując nową kuchnię lub jej remont nie marnuj miejsca i naprawdę wykorzystuj każdy kąt. Dobrze zaprojektowane szafki to najczęściej zabudowa aż do sufitu, dodane narożniki do przechowywania, starannie zorganizowane półki i szuflady oraz blat opróżniony ze wszystkich niepotrzebnych przedmiotów. To najlepsza wizytówka funkcjonalnej kuchni.

 

2. Stwórz magiczny narożnik

 

Planując kuchnię, należy dokładnie przemyśleć sposób rozmieszczenia szafek i półek. Większość kuchni jest na bazie prostokąta, dlatego często pojawia się w nich „martwa przestrzeń” w postaci szafki narożnej. Jednak tę część mebli również warto wykorzystać. Chociaż dedykowane system obrotowe lub wysuwane są nieco droższe, to znacznie ułatwią życie i warto w nie zainwestować.

Zamiast schylać się i szukać wśród garnków, zostaną one sprawnie przyniesione z tylnej części narożnej szafki do jej frontu. Nie może być bardziej funkcjonalne.

 

3. Doskonała stacja mycia

 

Chociaż już prawie każde gospodarstwo domowe ma dziś zmywarkę, zlewozmywak nadal jest niezbędnym centrum kuchni. Tutaj wykonujemy mycie, krojenie, czyszczenie, rozmrażanie, dodawanie przypraw itp. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zlewozmywak był zarówno funkcjonalny, jak i efektowny.
 

Funkcjonalny zlew kuchenny powinien spełniać następujące warunki:

  • powinien być na tyle duży, aby można było w nim myć większe naczynia kuchenne (głębokość zlewozmywaka);
  • powinien być wykonany z wysokiej jakości materiału odpornego na zarysowania i uderzenia;
  • powinien umożliwiać szybkie odprowadzanie wody;
  • powinien być łatwy do czyszczenia;
  • z funkcjonalnymi akcesoriami może stać się blatem roboczym oraz powierzchnią do przechowywania lub ociekania.


Specjaliści Alveus proponują pięć najpopularniejszych modeli zlewozmywaków, które spełniają wszystkie kryteria funkcjonalności i są dostępne w rozsądnej cenie. Wybierz z oferty zlewozmywaków HIT: Galeo, Luno, Rando, Stricto lub Antrox.

fot.: Zlewozmywak GALEO: czysty i nowoczesny design ociekacza oraz pojemna komora to dwa główne atuty tego modelu, który jest dostępny w kilku wielkościach oraz zlewozmywak RANDO: wysokiej jakości zlewozmywak wykonany ze stali nierdzewnej z satynowym wykończeniem wyróżnia się elegancką linią oraz funkcjonalnym i wygodnym wykończeniem

fot.: Zlewozmywak STRICTO: to najbardziej minimalistyczny i nowoczesny zlewozmywak w asortymencie. Posiada dużą komorę z elegancką prostą powierzchnią ociekową, co zapewnia komfort podczas codziennego użytkowania

fot.: Zlewozmywak ATROX: aby praca w kuchni była jeszcze łatwiejsza i przyjemniejsza, do tego nowocześnie zaprojektowanego zlewozmywaka dołączono przemyślany dodatek, dzięki czemu jest on bardzo wszechstronny. Zlewozmywak LUNO: podwieszane komory zapewniają wyjątkową wygodę i dużą swobodę ruchów, sprawdzą się nawet przy bardzo dużych naczyniach.

 

4. System selektywnej zbiórki odpadów zamiast kosza na śmieci

 

Już na etapie planowania kuchni warto pomyśleć o składowaniu odpadów! Kosze na śmieci mogą psuć wizerunek pięknych aranżacji. Warto umieścić je w szafce kuchennej w pobliżu zlewozmywaka. To miejsce pozwala na lepszą organizację na miarę selektywnej zbiórki odpadów.

fot.: Systemy Albio z oddzielnymi koszami na śmieci, które są instalowane w wysuwanych szufladach pod blatem kuchennym, dla lepszej ergonomii oraz estetycznego zarządzania śmieciami w domu

 

5. Wysuwane szafki kuchenneWąska wysuwana szafka kuchenna do przechowywania przypraw i artykułów spożywczych z pewnością umożliwia dobrą organizację żywności, dzięki czemu nie będziemy mieć problemu z przeterminowanymi produktami, których nie zauważyliśmy, bo stały ukryte w tylnej części szafki kuchennej. Poza tym zawsze mamy wszystko w zasięgu ręki i wzroku. To ważne, jeśli chcemy racjonalnie planować posiłki i terminowe spożywanie produktów. I kolejna wskazówka: trzymaj szafkę na przyprawy obok piekarnika, aby mieć przyprawy zawsze pod ręką.

 

6. Funkcjonalne akcesoria

 

Dla funkcjonalnej kuchni ważny jest czysty i pusty blat kuchenny. Organizacja powinna dotyczyć także okolic zlewozmywaka, gdzie zawsze na straży stoją płyn do mycia naczyń, gąbka, mydło do rąk i kilka innych drobiazgów. Warto zadbać również o tę przestrzeń i wykorzystać dedykowane akcesoria Alveus stworzone z myślą o lepszej organizacji kuchni.

  • Gąbka warto przechowywać w uroczym chromowanym koszyku lub na ociekaczu.
  • Elegancka głowica dozownika srodka myjącego obok zlewozmywaka prezentuje się znacznie lepiej niż butelki z płynami.
  • Dzięki drewnianej desce do krojenia zlewozmywak można zmienić w praktyczną powierzchnię roboczą. Taka deska płynnie przesuwa się po zlewie.
  • Pracę ułatwi także praktyczny ociekacz wykonany ze stali nierdzewnej, który przyda się podczas krojenia i mycia warzyw lub po prostu można na niego odstawić jedzenie lub naczynia kuchenne.
  • Niezastąpionym dodatkiem w kuchni stanie się również mata Roll-up, która pozwoli na łatwe osuszanie umytych naczyń.

 

7. Otwarta kuchnia ładniej wygląda z zabudowanym sprzętem AGD

 

Obecnie bardzo popularne są otwarte przestrzenie, w których kuchnia płynnie przechodzi w jadalnię i salon. Aby zapewnić niezakłócony ciąg komunikacyjny w mieszkaniu, kuchnie mogą wyglądać jak wielka szafa. W zabudowie kryją się najczęściej zmywarka i lodówka. W ten sposób widok z salonu nie zatrzymuje się już na tych punktach, ale raczej na błyszczącej baterii kuchennej lub stylowych lampkach nad wyspą kuchenną, którą tak starannie wybieraliśmy. Kuchnia wygląda jednolicie, czysto i nie zakłóca wizualnej ciągłości.

 

8. Ukryj wszystkie małe urządzenia gospodarstwa domowego

 

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze i nawet najpiękniejsza aranżacja wyda się niezorganizowana, jeśli pierwszy rzut oka zatrzyma się na blacie pełnym niepotrzebnych przedmiotów. Dlatego planując kuchnię lub jej remont warto zastanowić się, gdzie będą przechowywane drobne sprzęty kuchenne: robot kuchenny, toster, grill elektryczny, mikser ręczny itp. O ile nie jest to urządzenie godne obejrzenia, lepiej schować je w szafce kuchennej, którą po prostu zamykasz.

 

9. Dobre oświetlenie

 

Praca w kuchni wymaga dobrego oświetlenia. Podczas gdy naturalne światło jest oczywiście bardzo ważne w tworzeniu atmosfery, dobrze oświetlona powierzchnia blatu jest niezastąpiona w codziennej pracy, zwłaszcza wieczorem.

Oprawy wpuszczane bywają dość drogie, dlatego tańszą alternatywą jest pasek świateł LED, który można zamontować w dowolnym momencie pod górnymi szafkami lub nawet w ich wnętrzu. Na pasku LED można regulować natężenie światła, a w niektórych przypadkach również różne kolory, dzięki czemu można całkowicie spersonalizować system.

 

10. Kuchnia na wymiarInspiracji na wymarzoną kuchnię jest wiele, dostęp do zdjęć o idealnie zaplanowanej powierzchni powszechny, ale jednak nie sama estetyka jest tu ważna. We własnym królestwie warto pamiętać o tym, co najważniejsze w kuchni, czyli wygodne gotowanie, łatwe do utrzymania w czystości powierzchnie oraz miejsce do wspólnego spędzania czasu. W kuchni powinieneś czuć się komfortowo i wszystko powinno być pod ręką, w przeciwnym razie nie będzie to funkcjonalna przestrzeń.

Kontakt w sprawie produktów:

Alveus Sp. z o.o.
ul. Słoneczna 155 A
05-506 Lesznowola
tel. (+48 22) 643 95 32 (+48 22) 643 99 58
www: alveus.pl
mail: wyślij wiadomośćzlewozmywaki kuchenne » baterie kuchenne » okapy kuchenne » akcesoria kuchenne » systemy segregacji odpadów » odpływy i zestawy instalacyjne
 

facebook.com/AlveusOdKuchni
instagram.com/alveus_pl/

 

Zobacz zdjęcia w galerii ALVEUS:

AlveusAlveusAlveusAlveusAlveus

Podobne artykuły
Pielęgnacja, czyszczenie i konserwacja zlewów granitowych

zlewozmywaki

Pielęgnacja, czyszczenie i konserwacja zlewów granitowych

Zlewozmywaki granitowe są jednym z najbardziej eleganckich i designerskich typów zlewów dostępnych... więcej...

Najmodniejsze kolory w kuchni

zlewozmywaki

Najmodniejsze kolory w kuchni

Antracyt to elegancki kolor w odcieniu głębokiej szarości, który cieszy się dużą popularnością.... więcej...

Duża komora - więcej możliwości

zlewozmywaki

Duża komora - więcej możliwości

Zgodnie z najnowszymi trendami kuchnia jest miejscem reprezentacyjnym, często połączonym z salonem... więcej...