konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2020

Skuteczne sposoby na wykończenie sufitu

data aktualizacji: 31-08-2020, 06:32 – artykuł promocyjny

Sufit to ważny element aranżacji. Musi być zatem równy i estetycznie wykończony. Niedbale zaaranżowany jest w stanie zepsuć każde wnętrze. Z różnego rodzaju niedoskonałościami możemy się spotkać nie tylko w starym budownictwie, ale również w nowych domach i mieszkaniach. Są jednak sposoby, by zamaskować wszelkie mankamenty oraz dodać optycznej przestronności.

Skuteczne sposoby na wykończenie sufitu

Sufit może być ozdobą wnętrza, musi jednak być zadbany. Źle pomalowana powierzchnia, która wymaga poprawek, będzie trudna do ukrycia, gdyż to właśnie ta płaszczyzna stanowi bardzo widoczny fragment aranżacji. Dlatego, bez względu na to, czy remontujemy stare mieszkanie, czy też urządzamy właśnie nowe, warto poświęcić czas na staranne wykończenie sufitu tak, by prezentował się naprawdę elegancko. Poniżej praktyczne porady, jak przeprowadzić prace sprawnie i efektywnie.

 

Nierówny sufit? Można to naprawić!


W starszych budynkach wyzwanie mogą stanowić wszelkie nierówności na suficie, a także na styku ze ścianami. Mocno rzucają się one w oczy szczególnie wtedy, gdy ciemniejsza barwa ściany dochodzi aż do samego łączenia. Przy mniejszych niedoskonałościach rozwiązaniem jest pomalowanie sufitu na biało, najlepiej z wykorzystaniem głęboko matowej farby, która pozwala na zamaskowanie mankamentów podłoża. Możemy tu zastosować np. śnieżnobiałą, akrylową farbę Śnieżka Super Matt, która nie chlapie podczas aplikacji i optycznie niweluje również drobne błędy malarskie.

Śnieżka Super Matt

fot.: Głęboko matowa akrylowa farba - Śnieżka Super Matt


W przypadku większych uszkodzeń, konieczne będzie wyrównanie podłoża przed malowaniem. Najpierw dokładnie je oczyszczamy i sprawdzamy stan istniejącej powłoki malarskiej. Jeśli łuszczy się i odpada, to trzeba ją usunąć, a całą powierzchnię dokładnie odpylić i zagruntować dobrej jakości gruntem. Po tym zabiegu przystępujemy do nałożenia gładzi szpachlowej – np. ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ. Aplikujemy ją całościowo, zgodnie z zaleceniami producenta. W ten sposób uzyskamy gładką powierzchnię, gotową do pomalowania.

Gładź szpachlowa Śnieżka

fot.: Gładź szpachlowa wykończeniowa - Śnieżka ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ


Jak naprawić sufit po zalaniu?


W budynkach wielorodzinnych awaria u sąsiada mieszkającego nad nami może zakończyć się zalaniem sufitu. Gdy mamy do czynienia z takim problemem, najpierw zawsze niezbędne jest zlokalizowanie i usunięcie przyczyny zawilgocenia. W dalszej kolejności przystępujemy do naprawy powstałych uszkodzeń. Jak tylko podłoże całkowicie wyschnie, sprawdzamy jego stan – w przypadku, gdy się łuszczy, należy usunąć luźne fragmenty powłoki malarskiej, a jeśli to konieczne – również tynku. Ubytki trzeba będzie wypełnić tynkiem lub gładzią szpachlową.

Zalany sufit

Przy mniej kłopotliwym zalaniu sufit nie jest uszkodzony, lecz widać na nim brzydkie, żółtawe zacieki. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie farby podkładowej, która skutecznie zaizoluje takie zabrudzenia, a dopiero w kolejnym kroku aplikacja wybranej farby nawierzchniowej. Aby uzyskać równomierne, estetyczne wykończenie, pamiętajmy o przemalowaniu całego sufitu, a nie tylko jego zalanego wcześniej fragmentu.

Malowanie sufitu


Jak pomalować sufit?


Zarówno przy naprawie nierównego, jak i zalanego sufitu nieodłączonym, wieńczącym dzieło elementem prac jest malowanie. Dla otrzymania perfekcyjnego wykończenia kluczowy jest właściwy dobór farby. W przypadku sufitu powinna ona być przede wszystkim odpowiednio gęsta (dzięki czemu nie będzie chlapać i spływać z wałka), skutecznie kryjąca (małym nakładem prac uzyskamy estetyczny efekt) oraz matowa (ograniczy to ilość odbijanego światła i możliwość powstawania refleksów świetlnych). Do tego można wybrać również produkt odporny na szorowanie, jak np. lateksowa farba Śnieżka Eko Plus.

Śnieżka Eko Plus farba

fot.: Odporna na szorowanie lateksowa farba - Śnieżka Eko Plus


Równie istotna, jak dopasowanie produktu, jest technika malowania. Najlepiej rozpocząć je od narożników oraz miejsc trudno dostępnych (np. wokół gzymsów, sztukaterii czy kratek wentylacyjnych), za pomocą pędzla. Proste płaszczyzny malujemy natomiast wałkiem w równoległe pasy. Drugą warstwę nakładamy, malując pasy prostopadle do poprzednich. Po wyschnięciu sufitu sprawdzamy jeszcze, czy nie widać na nim miejsc, które wymagają poprawek.


W mniejszych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się farby białe. Uzyskana w ten sposób powierzchnia sprawia wrażenie czystości, podkreśla kolorystykę ścian i optycznie powiększa wnętrze. Przy dużym metrażu można pokusić się o mniej standardowe rozwiązania, jak złamana biel czy też wyrazisty kolor. Wybór należy do nas, jednak bazą do malowania powinna być gładka, czysta powierzchnia, dzięki czemu sufit swoim wyglądem będzie zdobił mieszkanie, a nie „spędzał nam sen z powiek”.

Śnieżka biały sufit w kuchni

Kontakt w sprawie produktów:

Fabryka Farb i Lakierów ŚNIEŻKA SA
Al. Jana Pawła II 23
00-854 Warszawa
tel. 801 500 801
www: www.sniezka.pl
mail: wyślij wiadomośćDZIAŁ HANDLOWY:

39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44
woj. podkarpackie
 

farby do wielu zastosowań farby emulsyjne dekoracyjne do malowania wewnątrz pomieszczeń emulsje do pomieszczeń wilgotnych farby i lakiery do drewna farby i emalie do metalu kleje zaprawy masy i mieszanki tynkarskie masy i mieszanki do szpachlowania lakiery impregnaty do drewna lakierobejce farby gruntujące


Zobacz zdjęcia w galerii FFiL Śnieżka:
Podobne artykuły
Jak łączyć ze sobą różne rodzaje podłóg

ściany i podłogi

Jak łączyć ze sobą różne rodzaje podłóg

Kuchnia to pomieszczenie szczególne w każdym domu. Urządzając ją, należy zadbać o każdy detal.... więcej...

Kamień w kuchni - piękno natury na ścianach i podłogach

ściany i podłogi

Kamień w kuchni - piękno natury na ścianach i podłogach

Kamień naturalny to idealny materiał do wykończenia podłóg i ścian w kuchni. Jego walory estetyczne... więcej...

Inspiracje mozaiką w kuchni

ściany i podłogi

Inspiracje mozaiką w kuchni

Wybierajac sposób wykończenia ścian w kuchni, coraz częściej stawiamy na mozaikę, gdzyż pozwala... więcej...