konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2020

tesa

Kuchnia pełna schowków - ciekawe sposoby na przechowywanie

data aktualizacji: 24-08-2020, 04:01 – artykuł promocyjny

Kuchnia to królestwo, w którym gromadzimy wiele przydatnych akcesoriów. Nowoczesne aranżacje bazują na rozwiązaniach, dzięki którym przechowywanie nabiera nowej jakości – jest mądrze pomyślane, nie zawiera zbyt wiele miejsca i dlatego sprawdza się również na małej przestrzeni, a często stanowi nawet ciekawy element wyposażenia. Jak poradzić sobie z nietypowymi miejscami w kuchni oraz co będzie nam potrzebne, by stworzyć pojemne schowki? Poniżej prezentujemy ciekawe pomysły na zagospodarowanie przestrzeni.

Kuchnia pełna schowków - ciekawe sposoby na przechowywanie

fot.: Meble kuchenne wyposażone w funkcjonalne rozwiązania dopasowane do każdych warunków to wizytówka nowoczesnej kuchni eleganckie żaluzje meblowe REHAU

 

Przechowywanie w kuchni jak sobie poradzić

 

Mądre zorganizowanie przechowywania to trudna sztuka, istnieją jednak sposoby, które nam to ułatwiają. Wszystko po to, by nasza kuchnia już nigdy więcej nie była zagracona, mało funkcjonalna ani nieestetyczna. Przechowywanie powinniśmy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Część rzeczy, zazwyczaj te o walorach dekoracyjnych oraz najczęściej używane, może z powodzeniem być układane na blacie, zawieszane na ścianie lub stać na otwartych półkach. Warto eksponować deski do krojenia, ciekawe kubki, pojemniki o oryginalnym kształcie. Pozostałe przedmioty powinny mieć wyznaczone miejsce w szafkach. Najczęściej akcesoria kuchenne gromadzi się w szufladach blisko płyty kuchennej i strefy roboczej. Garnki i patelnie wymagają większej przestrzeni, dlatego dla nich dedykowane są większe szafki, często te narożne. Zastawa zazwyczaj trafia na półki lub do szafek wiszących. Zapasy żywności dobrze jest przechowywać w wysokich szafach, które mogą zastąpić spiżarnię. Jeśli nie mamy takiego systemu w kuchni, wybierzmy półki w okolicy płyty, gdzie najczęściej wykorzystuje się dane produkty. Takie rozmieszczenie wyposażenia kuchni pozwala zachować ergonomię przy codziennych czynnościach oraz sprawia, że zawsze mamy wszystko pod ręką. Szafki do przechowywania możemy zorganizować w każdych warunkach, nawet wówczas, gdy w małej i nieustawnej kuchni nie mamy miejsca na zamocowania tradycyjnego frontu otwieranego do przodu lub do góry. W takiej sytuacji nasz schowek możemy ukryć za wyjątkowo poręcznym i zajmującym mało miejsca mechanizmem z żaluzjami meblowymi.
 

Kluczem do planowania funkcjonalnej przestrzeni przechowywania jest dopasowanie zawartości szafek do rozmieszczenia elementów trójkąta roboczego – lodówki, zlewu i piekarnika. To na tej podstawie powinniśmy decydować, w którym miejscu umieścić przyprawy, mąkę, kawę, a w którym talerze i szklanki.

fot.: Przykład przechowywania zewnętrznego w kuchni, w której meble wykonano z polimerowego szkła REHAU 

 

Meble kuchenne - rozwiązania ułatwiające przechowywanie

 

Organizacja kuchni to często kompleksowe podejście i obranie jednej drogi – albo decydujemy się na blaty pełne przydatnych akcesoriów, albo wręcz odwrotnie, czyli wszystko ma być poza zasięgiem wzroku, najlepiej schowane za frontami. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy i właściwie przy naszej decyzji najważniejsze są względy estetyczne i to, w jakim otoczeniu lepiej się czujemy.

Duże znaczenie ma również wybór samych mebli. Jeśli chcemy urządzić kuchnię wytrzymałą i zadbaną w każdym szczególe, powinniśmy postawić na wysoką jakość. Trwałe powłoki na frontach mebli podniosą rangę pomieszczenia, które coraz częściej jest otwarte na strefę dzienną domu. Odoporne na odbarwienia, sprzyjające eksperymentowaniu powierzchnie akrylowe będą stanowić doskonałe tło w naszej kuchni.

fot.: Powierzchnie Rehau w kuchni zapewniają swobodę działania

Dobrą praktyką jest dzielenie przestrzeni za pomocą różnego rodzaju organizerów. Takie przechowywanie sprawdza się zwłaszcza w szufladach oraz w szafkach bez możliwości regulacji wysokości półek.

fot.: Meble kuchenne mogą zawierać elementy ułatwiające eksponowanie części wyposażenie kuchennego

W żadnej kuchni nie ma przestrzeni do zmarnowania. Nawet najbardziej nietypowe miejsca powinny być wykorzystane. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni system zabudowy, by stworzyć dodatkową strefę do przechowywania. W nowoczesnych aranżacjach stosuje się wygodne i bezproblemowe organizery do szafek narożnych, dzięki czemu nie musimy zagłębiać się do ich wnętrza w poszukiwaniu potrzebnych przedmiotów. Nawet kilkudziesięcio centymetrowe przestrzenie mogą być funkcjonalnie wykorzystane, a tam, gdzie typowy system otwierania frontów przegrywa z brakiem miejsca, do akcji wkracza system żaluzji meblowych, które mogą być używane zarówno w poziomie, jak i w pionie. To rozwiązanie to strzał w dziesiątkę dla osób, które lubią mieć wszystko pod ręką, ale nie koniecznie na widoku. Żaluzje meblowe REHAU możemy dopasować do wybranej kolorystyki frontów tego producenta.

fot.: System żaluzji meblowych doskonale sprawdza się na małej powierzchni oraz wszędzie tam, gdzie mamy ograniczony dostęp

Wybierając rozwiązania wszechstronne, zyskujemy kilka funkcji. Właśnie tak jest w przypadku powierzchni z polimerowego szkła, które oprócz typowego wykończenia na fronty, czy ściany mogą odgrywać rolę także tablicy na notatki – nie musimy inwestować w dodatkowe wyposażenie.

fot.: Polimerowe szkło Rehau daje możliwość zostawienia wiadomości w dobrze widocznym miejscu bez dodatkowego wysiłku oraz ryzyka, że coś zostanie zniszczone

Kontakt w sprawie produktów:

REHAU Sp. z o.o.
Baranowo, ul. Poznańska 1 A
62-081 Przeźmierowo k. Poznania
tel. +48 61 84 98 400
www: rehau.pl/crystal
mail: wyślij wiadomość
laminat szklany RAUVISIO crystal » laminat akrylowy RAUVISIO brilliant » laminat o strukturze fali RAUVISIO wave

>>> Zobacz więcej informacji o firmie REHAU ...

Zobacz zdjęcia w galerii Rehau:

Meble kuchenne z akrylowymi frontami RAUVISIO brilliant mat

Podobne artykuły
Jak urządzić małą kuchnię

porady

Jak urządzić małą kuchnię

Kuchnia to pomieszczenie, w którym przebywamy codziennie, które kojarzy nam się z rodzinnym... więcej...

Czyszczenie okapu kuchennego - porady

porady

Czyszczenie okapu kuchennego - porady

Okap kuchenny, którego zadaniem jest przechwytywanie zanieczyszczeń generowanych w trakcie użytkowania... więcej...

Zmywarka dla dużej rodziny - jak wybrać?

porady

Zmywarka dla dużej rodziny - jak wybrać?

Zmywanie ręczne przy dużej rodzinie to nie tylko strata czasu, ale również marnowanie ogromnej ilości... więcej...