Lodówka w zabudowie - aranżacje
data aktualizacji: 09-05-2022, 06:42 – artykuł promocyjny
Lodówka to urządzenie, dzięki któremu przechowywanie w kuchni jest łatwiejsze. Utrzymuje niską temperaturę, chroniąc produkty spożywcze przed szybkim psuciem. Lodówka musi mieć też odpowiednie miejsce w kuchni zgodnie z zasadami ergonomii. Decydując się na wersje w zabudowie, zyskamy elegancję w aranżacji. Jak można zabudować lodówkę? Oprócz typowych modeli do zabudowy warte uwagi są aranżacje, w których lodówka wolnostojąca wkomponowana jest w wysoką zabudowę.

fot.: Architetto
Lodówka w trójkącie roboczym
Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w ciągu roboczym, jaki powinniśmy zachować w zabudowie kuchennej. Nazywany jest on trójkątem, ze względu na trzy punkty, które należy ze sobą połączyć. Chodzi tu o piekarnik/płytę, zlewozmywak oraz właśnie lodówkę. Ta prosta zasada sprawia, że wszystkie niezbędne produkty i sprzęty znajdują się blisko siebie, co przekłada się na lepszy komfort pracy i mniejsze odległości pokonywane podczas przygotowywania posiłku.
fot.: Architetto
Zalecane odległości (najkrótsze odcinki między jednym sprzętem a drugim):
- lodówka-zlewozmywak: odległość nie powinna być większa niż 120-210 cm
- zlewozmywak-kuchenka: około 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach)
- lodówka-kuchenka: odległość nie większa niż: 120- 270 cm
Trójkąt roboczy to uproszczenie, które powinno być dla nas wyznacznikiem (powinniśmy do tego dążyć). Pierwsza zasada jest taka, że żaden, z tych trzech sprzętów, nie powinien stać obok siebie. Druga mówi o kolejności - zgodnie z kolejnością wykonywania czynności, a trzecia dotyczy właśnie powyższych odległości.
fot.: Studio Sto Procent
Jeśli chodzi o lokalizację lodówki w ciągu roboczym, to należy pamiętać o:
- zostawieniu blatu roboczego w pobliżu lodówki — obok lodówki szybko przygotujemy kanapki, odstawimy zakupy wymagające schowania do chłodnego miejsca, postawimy garnek z obiadem przed podgrzaniem itd.
fot.: Harmony Studio
- oddalenie płyty grzewczej od lodówki — te dwa sprzęty nie mogą stać obok siebie. Lodówkę należy ustawiać z dala także od innych źródeł ciepła, takich jak grzejniki, a nawet w pobliżu okna, gdzie będą na nią działać bezpośrednio promienie słoneczne - tuż przy oknie
fot.: Novi Art - montując lodówkę trzeba pamiętać o dostępie do gniazdka - musi być możliwość odłączenia sprzętu od prądu w razie potrzeby
Lodówka do zabudowy
Lodówki do zabudowy są dość mocno zestandaryzowane. Oznacza to, że wszystkie modele mają podobny układ, a nawet wielkość i funkcje (oczywiście są różnej klasy, efektywności itd.). Nie znajdziemy tu dodatkowych opcji jak, chociażby kostkarka do lodu. Takie lodówki muszą odpowiadać współczesnym standardom kuchennym, aby pasowały do typowych rozwiązań. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt — mają one też mniejszą pojemność od sprzętów wolnostojących w podobnych wymiarach. Nie można zapomnieć jednak o tym, że lodówki do zabudowy idealnie wpisują się w nowoczesne aranżacje, nie rzucają się w oczy i w naturalny sposób komponują się z meblami.
fot.: Electrolux
Lodówkę do zabudowy warto kupić do małej kuchni lub do aneksu kuchennego. Z pewnością pozostanie dyskretniejsza niż modele wolnostojące. Brak efektu przytłoczenia idealnie wpisuje się w naturę pomieszczeń o mniejszym metrażu. Te same cechy docenią właściciele kuchni otwartej.
fot.: Nasciturus fot.: Mikołajska Studio
Lodówki w zabudowie kuchennej muszą posiadać uchwyty. Nie znajdziemy drzwi, które otwierałyby się w systemie bezuchwytowym.
fot.: Harmony Studio
fot.: Dyskretne uchwyty w zabudowanej lodówce - Bogaczewicz Architecture Studio
Lodówki wolnostojące
Montując meble na wymiar, wcale nie musimy rezygnować z modeli lodówek wolnostojących. Taki sprzęt bardzo mocno ewoluuje i w ofercie znajdziemy coraz więcej lodówek, które warto eksponować, a nie chować za zabudową. Oprócz tego lodówkę możemy z łatwością dopasować do zabudowy i wcale nie chodzi tylko o te białe modele. Coraz więcej jest urządzeń w kolorze czarnym, a także mniej typowe rozwiązania. Takie chłodziarko-zamrażarki z pewnością znajdą zwolenników wśród właścicieli dużych kuchni oraz rodzin wieloosobowych. Wybór jest bardzo duży i dotyczy wszystkich aspektów — wymiarów, pojemności, funkcji itd. Lodówki wolnostojące nie mogą, a już na pewno nie powinny być zabudowane, ale mogą być obudowane.
fot.: ewem fot.: Harmony Studio
Lodówka w obudowie
Decydując się na obudowę lodówki wolnostojącej, warto rozważyć głębokość szafek oraz należy pamiętać o pozostawieniu odpowiednich odstępów, dzięki którym zapewniona jest prawidłowa praca urządzenia. Lodówka przede wszystkim musi stać na wyregulowanych nóżkach, musimy też zapewnić minimum 2 cm przerwy od podłogi. Z tyłu urządzenia powinien być swobodny przepływ powietrza. Lodówki ne można zabudować szczelnie również od góry - tu zaleca się 10 cm luki.
fot.: Kernau
Zdjęcia: Kernau, Studio Sto Procent, Electrolux, Architetto, Novi Art, Nasciturus, Mikołajska Studio, ewem, Harmony Studio, Bogaczewicz Architecture Studio
![]() Jak urządzić kuchnię dla singla
Podczas urządzania mieszkania najwięcej czasu i pieniędzy poświęcamy na wykończenie łazienki i kuchni.... więcej... Maksymalne dopasowanie - o jakich wnętrzach marzymy?
Urządzając swój dom, chcemy zadbać o piękne i funkcjonalne wyposażenie. Często stawiamy także... więcej... Bank modeli 3D - dodaj swoje propozycje
Bank modeli 3D to projekt współtworzony przez społeczność architektów wnętrz i firmę CAD... więcej... |


- Szuflada Hettich AvanTech You
-
Jazda Próbna Kuchni
- Wygodna kuchnia - lodówki Samsung
- Baterie kuchenne KLUDI
- Farba do malowania płytek
- Oszczędzaj czas z produktami Leifheit
- Okapy Falmec - jasny punkt kuchni
- Oświetlenie pod szafki Design Light
- Stara cegła - urok i prostota
- Baterie bezdotykowe kuchenne
- Kolory mebli kuchennych
- Kuchnia wegetariańska, wegańska i witariańska
-
Box Center - więcej niż zlewozmywak
-
Robot planetarny Adler
-
Mozaika w artystycznym wydaniu
-
Innowacyjne akcesoria aluminiowe
- Intuicyjne zmywarki Electrolux
- Panele podłogowe wodoodporne
- Naczynia z nieprzywieralną powłoką
- Płyta gaz pod szkłem Optimex
- Naturalne piękno drewna
- Limitowana kolekcja grzejników od Paprocki&Brzozowski
- Baterie Schock -komfort użytkowania
-
Pojemniki Rejs - segregacja odpadów
- Porcelanowe zestawy
- Wyciągi meblowe Peka
