Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Lodówka w zabudowie - aranżacje

artykuł promocyjny

Lodówka to urządzenie, dzięki któremu przechowywanie w kuchni jest łatwiejsze. Utrzymuje niską temperaturę, chroniąc produkty spożywcze przed szybkim psuciem. Lodówka musi mieć też odpowiednie miejsce w kuchni zgodnie z zasadami ergonomii. Decydując się na wersje w zabudowie, zyskamy elegancję w aranżacji. Jak można zabudować lodówkę? Oprócz typowych modeli do zabudowy warte uwagi są aranżacje, w których lodówka wolnostojąca wkomponowana jest w wysoką zabudowę.

Lodówka w zabudowie - aranżacje

fot.: Architetto

 

Lodówka w trójkącie roboczym

 

Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w ciągu roboczym, jaki powinniśmy zachować w zabudowie kuchennej. Nazywany jest on trójkątem, ze względu na trzy punkty, które należy ze sobą połączyć. Chodzi tu o piekarnik/płytę, zlewozmywak oraz właśnie lodówkę. Ta prosta zasada sprawia, że wszystkie niezbędne produkty i sprzęty znajdują się blisko siebie, co przekłada się na lepszy komfort pracy i mniejsze odległości pokonywane podczas przygotowywania posiłku.

Lodówka w zabudowie - aranżacjeLodówka w zabudowie - aranżacje

fot.: Architetto

Lodówka w trójkącie roboczymZalecane odległości (najkrótsze odcinki między jednym sprzętem a drugim):

  • lodówka-zlewozmywak: odległość nie powinna być większa niż 120-210 cm
  • zlewozmywak-kuchenka: około 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach)
  • lodówka-kuchenka: odległość nie większa niż: 120- 270 cm


Trójkąt roboczy to uproszczenie, które powinno być dla nas wyznacznikiem (powinniśmy do tego dążyć). Pierwsza zasada jest taka, że żaden, z tych trzech sprzętów, nie powinien stać obok siebie. Druga mówi o kolejności - zgodnie z kolejnością wykonywania czynności, a trzecia dotyczy właśnie powyższych odległości.

Lodówka w zabudowie - aranżacje

fot.: Studio Sto Procent

Jeśli chodzi o lokalizację lodówki w ciągu roboczym, to należy pamiętać o:

  • zostawieniu blatu roboczego w pobliżu lodówki — obok lodówki szybko przygotujemy kanapki, odstawimy zakupy wymagające schowania do chłodnego miejsca, postawimy garnek z obiadem przed podgrzaniem itd.

Lodówka w kuchni - jak wyznaczyć miejsce montażu

fot.: Harmony Studio

  • oddalenie płyty grzewczej od lodówki — te dwa sprzęty nie mogą stać obok siebie. Lodówkę należy ustawiać z dala także od innych źródeł ciepła, takich jak grzejniki, a nawet w pobliżu okna, gdzie będą na nią działać bezpośrednio promienie słoneczne - tuż przy oknie

Lodówka w zabudowie - aranżacje

fot.: Novi Art - montując lodówkę trzeba pamiętać o dostępie do gniazdka - musi być możliwość odłączenia sprzętu od prądu w razie potrzeby

 

Lodówka do zabudowy

 

Lodówki do zabudowy są dość mocno zestandaryzowane. Oznacza to, że wszystkie modele mają podobny układ, a nawet wielkość i funkcje (oczywiście są różnej klasy, efektywności itd.). Nie znajdziemy tu dodatkowych opcji jak, chociażby kostkarka do lodu. Takie lodówki muszą odpowiadać współczesnym standardom kuchennym, aby pasowały do typowych rozwiązań. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt — mają one też mniejszą pojemność od sprzętów wolnostojących w podobnych wymiarach. Nie można zapomnieć jednak o tym, że lodówki do zabudowy idealnie wpisują się w nowoczesne aranżacje, nie rzucają się w oczy i w naturalny sposób komponują się z meblami. 

Lodówka w zabudowie - aranżacje

fot.: Electrolux

Lodówkę do zabudowy warto kupić do małej kuchni lub do aneksu kuchennego. Z pewnością pozostanie dyskretniejsza niż modele wolnostojące. Brak efektu przytłoczenia idealnie wpisuje się w naturę pomieszczeń o mniejszym metrażu. Te same cechy docenią właściciele kuchni otwartej.

Lodówka w zabudowie - aranżacjeLodówka w zabudowie - aranżacje

                               fot.: Nasciturus                                                     fot.: Mikołajska Studio

Lodówki w zabudowie kuchennej muszą posiadać uchwyty. Nie znajdziemy drzwi, które otwierałyby się w systemie bezuchwytowym.

Lodówka w zabudowie - jakie uchwyty

fot.: Harmony Studio

Lodówka w zabudowieLodówka w zabudowie

fot.: Dyskretne uchwyty w zabudowanej lodówce - Bogaczewicz Architecture Studio

 

Lodówki wolnostojące

 

Montując meble na wymiar, wcale nie musimy rezygnować z modeli lodówek wolnostojących. Taki sprzęt bardzo mocno ewoluuje i w ofercie znajdziemy coraz więcej lodówek, które warto eksponować, a nie chować za zabudową. Oprócz tego lodówkę możemy z łatwością dopasować do zabudowy i wcale nie chodzi tylko o te białe modele. Coraz więcej jest urządzeń w kolorze czarnym, a także mniej typowe rozwiązania. Takie chłodziarko-zamrażarki z pewnością znajdą zwolenników wśród właścicieli dużych kuchni oraz rodzin wieloosobowych. Wybór jest bardzo duży i dotyczy wszystkich aspektów — wymiarów, pojemności, funkcji itd. Lodówki wolnostojące nie mogą, a już na pewno nie powinny być zabudowane, ale mogą być obudowane.

Lodówka w zabudowie - aranżacjeLodówka w zabudowie - aranżacje

fot.: ewem                                                              fot.: Harmony Studio  

 

Lodówka w obudowie

 

Decydując się na obudowę lodówki wolnostojącej, warto rozważyć głębokość szafek oraz należy pamiętać o pozostawieniu odpowiednich odstępów, dzięki którym zapewniona jest prawidłowa praca urządzenia. Lodówka przede wszystkim musi stać na wyregulowanych nóżkach, musimy też zapewnić minimum 2 cm przerwy od podłogi. Z tyłu urządzenia powinien być swobodny przepływ powietrza. Lodówki ne można zabudować szczelnie również od góry - tu zaleca się 10 cm luki.

Lodówka w zabudowie - aranżacje

fot.: Kernau

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Kernau, Studio Sto Procent, Electrolux, Architetto, Novi Art, Nasciturus, Mikołajska Studio, ewem, Harmony Studio, Bogaczewicz Architecture Studio

Facebook
Instagram