stopka patrona Electrolux

Młynek do kawy: jak wybrać młynek do kawy do domu?

data aktualizacji: 30-06-2021, 10:23 – artykuł promocyjny

Czy wiesz, jakie elementy składają się na smak i aromat przyrządzanej przez ciebie kawy? Oczywiście, wszyscy wskażemy na jakość samych ziaren, a w następnej kolejności na model ekspresu, ale czy to wszystko? Niezupełnie! Równorzędnym elementem tej smakowitej układanki jest mielenie. Właściwie rozdrobnione ziarna kawy mogą poprawić jej smak nawet o 50%. W tym artykule skupimy się na rozdrabnianiu ziaren kawy, sprawdzimy, w jaki sposób wpływa ono na jej smak i dowiemy się, jaki młynek do kawy kupić chcąc każdego dnia cieszyć się aromatyczną małą czarną.

Młynek do kawy: jak wybrać młynek do kawy do domu?

To dzięki procesowi mielenia kawy jesteśmy w stanie wydobyć z jej ziaren pełnię smaku. Ziarna kakaowca importowane z Ameryki Południowej, Afryki czy Azji nie byłyby w stanie oczarować nas swoim aromatem, gdybyśmy ich solidnie nie rozdrobnili. Za datę pojawienia się pierwszego młynka uznaje się rok 1400, a za miejsce Turcję. To właśnie tam znaleziono cylindryczne urządzenie wykonane z mosiądzu, które służyło do mielenia czarnego aromatycznego napoju, bez którego współczesny świat nie potrafi sobie wyobrazić nawet jednego dnia. Kiedy młynki wkroczyły na salony, zaczęto wzbogacać je zdobieniami z drewna, złota czy kości słoniowej. Najbardziej klasyczne modele można dziś przywieźć z wakacji na Bałkanach, z Grecji czy właśnie Turcji. Pierwszy młynek elektryczny trafił do kawoszy już w 1897 roku! Od tamtej pory rozwój technologii pozwalał kolejnym pokoleniom cieszyć się coraz to nowymi, nieraz nawet przełomowymi odkryciami. Czymże jednak byłby młynek bez kawy?

 

Kawa ziarnista czy mielona?

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest różnica między kawą ziarnistą a kawą mieloną? Czy zadawałeś sobie pytanie, która z nich jest lepsza pod względem smaku, aromatu i działania? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom obu opcji.

W kategorii utrzymywania przez długi czas właściwości smakowych i aromatycznych zdecydowanie prowadzi kawa ziarnista. Warunek jest jeden: musi być odpowiednio przechowywana. Najlepiej zaraz po zakupie przesypać ją do pojemnika skutecznie chroniącego przed dostępem powietrza i promieni słonecznych. Równorzędna pod względem ważności jest kwestia sprzętu, czyli w tym przypadku młynka. Jeżeli nie posiadamy automatycznego ekspresu do kawy ze wbudowanym młynkiem, warto zainwestować w osobne urządzenie do rozdrabniania ziaren.

Kawa mielona to opcja dla osób, które nie mają czasu na mielenie bądź nie przykładają do tego aż tak wielkiej wagi. Jest to dobra propozycja również dla tych osób, które poszukują kawy zmielonej już z myślą o konkretnym rodzaju ekspresu.

Jak wybrać dla siebie najlepszy model ekspresu i codziennie pić kawę przygotowaną jak przez profesjonalnego baristę? Czym się kierować, wybierając ekspres do kawy? Czytaj Jaki ekspres do kawy kupić? Jak wybrać najlepszy?

 

Jak ustawić młynek do kawy?

 

Czy stopień zmielenia kawy ma znaczenie? Czy to aby nie wszystko jedno, do jakiego stopnia rozdrobnimy palone ziarna? Odpowiedź jest jedna: mielenie ma znaczenie!

  • Jeżeli ziarna będą zmielone zbyt grubo, kawa nie będzie miała odpowiedniej mocy, jej aromat okaże się znikomy, a smak niewyraźny. Mówiąc wprost, będzie to klasyczna lura.
  • Zbyt drobne zmielenie ziaren nada kawie nieprzyjemnego zbyt gorzkiego lub kwaśnego smaku. Co więcej, regularne czyszczenie młynka to również czynnik wpływający na efekt parzenia kawy!

 

Do jakiego ekspresu potrzebujemy młynka do kawy?

 

Młynek do kawy będzie nam niezbędny, jeżeli postanowimy kupić ekspres kolbowy. Te wygodne, stosunkowo niedrogie, zwykle niewielkie i niezawodne urządzenia nie posiadają z reguły zintegrowanych młynków. Powodem jest specyfika ich działania. W tego typu modelach zmielona kawa wsypywana jest bezpośrednio na podajnik z sitkiem, które po każdym przygotowaniu napoju należy znów wyjąć i umyć. Montaż młynka w takim urządzeniu byłby dość kłopotliwy. Jeżeli zatem wybierasz ekspres kolbowy i zamierzasz kupować kawę ziarnistą, postaw również na dobrej klasy młynek.

 

Młynek ręczny czy elektryczny

 

Zapewne wielu czytelników zadaje sobie pytanie, kto dziś kupuje ręczne młynki do kawy, skoro na rynku dostępnych jest szereg modeli automatycznych w różnych cenach. Odpowiedź mogłaby brzmieć: tradycjonaliści.

Mielenie kawy przy użyciu pracy ludzkich rąk to przecież część starego rytuału przyrządzania czarnego aromatycznego napoju. Na tym jednak nie kończy się lista zalet tych klasycznych, manualnych urządzeń. Podczas mielenia kawy w młynku ręcznym nie dochodzi do nagrzewania ziaren, w związku z czym nie ulatuje aromat.

Urządzenie manualne to najlepsze rozwiązanie dla osób, które kochają kawę przyrządzaną w kawiarce. Dzięki połączeniu dwóch tradycyjnych metod rozdrabniania i parzenia możemy się cieszyć napojem o mocnym, intensywnym smaku i aromacie.

Młynek elektryczny to z kolei idealna propozycja dla osób niebędących miłośnikami starych rytuałów, które czasu mają niewiele. Urządzenie automatyczne rozdrobni ziarna w kilkanaście sekund, robiąc to dokładnie i równomiernie.

Warto jednak wiedzieć, że młynek elektryczny młynkowi elektrycznemu nierówny – w tej kategorii rozróżniamy bowiem jeszcze dwie podkategorie:

  • młynki ostrzowe (zwane również udarowymi)
  • i młynki żarnowe.

Przyjrzyjmy się im.

 

Młynek żarnowy czy ostrzowy?

 

Młynki ostrzowe nie należą do urządzeń skomplikowanych. Ich zadaniem jest mielenie i to właśnie robią. Problem jednak w tym, że rozdrabnianie polega w ich przypadku na siekaniu ziaren. Prawdziwi miłośnicy kawy zazwyczaj odradzają tego typu urządzenia lub sugerują kupno modeli pochodzących od renomowanych producentów. Zwracają oni uwagę, że w przypadku gorszych modeli, w czasie mielenia powstaje pył, który wpływa na smak napoju, podnosząc jego kwaśność.

Lepiej postawić na młynek żarnowy, w którym, jak sama nazwa wskazuje, podczas rozdrabniania ziarna trafiają miedzy żarna. Dzięki temu mamy pewność, że kawa będzie naprawdę zmielona, a nie posiekana, a ilość pyłu będzie minimalna. W przeciwieństwie do młynka ostrzowego, którego produktem są nierówne kawałki ziaren, żarna zmielą kawę na jak najmniejsze drobinki. Na rynku są dostępne młynki żarnowe z możliwością regulacji mielenia!

 

Ranking domowych młynków do kawy

 

Ranking domowych młynków do kawy - De'Longhi KG49

1. De'Longhi KG49 i De'Longhi KG40 to przykłady młynków ostrzowych, czy jak kto woli udarowych, które wymyka się powyższej surowej ocenie. Bezlitosne dla ziaren ostrza, wykonane zostały ze stali nierdzewnej. Dzięki nim możliwe jest dokładne i równomierne rozdrobnienie kawy w drobny proszek. W przeciwieństwie do modeli gorszej klasy, zarówno KG49 jak i KG40 umożliwiają wybór poziomu zmielenia. Kolejna przydatna opcja wiąże się z wyborem liczby filiżanek. W ten sposób młynek rozdrabnia dokładnie taką ilość ziaren, która pozwoli na przygotowanie jednej, dwóch czy trzech filiżanek. W uzyskaniu odpowiedniego poziomu zmielenia pomaga funkcja „Push to grind”. Wystarczy wcisnąć i przytrzymać przycisk, a następnie poczekać, aż grubość zmielenia będzie satysfakcjonująca.

Ranking domowych młynków do kawy - De'Longhi KG89

2. W kategorii młynków żarnowych znów do zaproponowania mamy dwa modele. Pierwszy z nich, De'Longhi KG89 posiada 16-stopniową regulację mielenia, która pozwala na swobodne eksperymentowanie z poziomem rozdrabniania ziaren. Podobnie jak w przypadku opisywanych wcześniej modeli udarowych, tutaj również mamy możliwość zmielenia takiej ilości ziaren, jaka w danej chwili jest nam potrzebna. W ten sposób niezmielone ziarna dłużej zachowują swoją świeżość. Model dostępny jest w eleganckim kolorze czarnym. Jeżeli jednak komuś będzie nie po drodze z czernią, proponujemy atrakcyjny, srebrny De'Longhi KG79.

Ranking domowych młynków do kawy - De'Longhi KG 521.M

3. De'Longhi KG 521.M to jeden z najmocniejszych zawodników w kategorii młynków do kawy i zdecydowanie najsilniejszy w tym zestawieniu. Jest to również model najdroższy z zaprezentowanych. O ile ceny opisywanych wcześniej urządzeń nie przekraczały bariery 200 zł, tak w tym przypadku zapłacić musimy ok. 650 zł. Nie jest to jednak cena wzięta z kosmosu – płacimy wszak za jakość. Przejdźmy do konkretów. Młynek zapewnia możliwość 18-stopniowej regulacji mielenia. Funkcja Aroma pozwala na dostosowanie smaku kawy do naszych potrzeb lub preferencji. Na wygodę korzystania z urządzenia wpływa możliwość zmielenia ziaren bezpośrednio do pojemnika ekspresu lub do kolby. Dostajemy również większy wybór liczby filiżanek: od jednej do aż czternastu. Dzięki prostemu i czytelnemu wyświetlaczowi LCD jesteśmy w stanie śledzić ustawienia stopnia zmielenia, intensywności smaku czy liczby filiżanek.

 

Jeśli młynek w ekspresie do kawy to jaki? Stalowy czy ceramiczny?

 

Wiele ekspresów dostępnych na rynku wyposażona jest w młynek ceramiczny. Niektórzy uważają, że jest to lepsza z opcji niż młynek stalowy, który – zgodnie z panującym przekonaniem – ma tendencje do głośnej pracy i nagrzewania się w trakcie mielenia. Jest to jednak nieprawda. Dowiedziono, że temperatura uwalniana podczas pracy obu rodzajów młynków jest właściwie taka sama, a wariant stalowy wcale nie jest szczególnie hałaśliwy. Różnica może tkwić w trwałości. Na tym polu wariant ceramiczny ustępuje miejsca stalowemu. Elementy ceramiczne, choć sprzyjają precyzyjnemu mieleniu, mogą ulec uszkodzeniu, kiedy przypadkowo dostanie się między nie twardszy przedmiot.

Czytaj na kuchenny.com.pl:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: DeLonghiPodobne artykuły
Rodzaje okapów kuchennych

sprzęt AGD

Rodzaje okapów kuchennych

Okap kuchenny to jeden z podstawowych sprzętów AGD w naszej kuchni. Jego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych... więcej...

Okap pod linijkę? czyli o tym, jak wybrać okap idealny do potrzeb

sprzęt AGD

Okap pod linijkę? czyli o tym, jak wybrać...

Okap kuchenny jest urządzeniem odpowiadajacym za wentylację w kuchni. W kuchniach, w których dużo... więcej...

Parowar, szybkowar i wolnowar - rodzaje oraz funkcje

sprzęt AGD

Parowar, szybkowar i wolnowar - rodzaje oraz funkcje

We współczesnych czasach zapanowała moda na zdrowe odżywianie. Życie w szybkim tempie sprawiło,... więcej...

Partnerzy

Electrolux    Falmec

Lacanche   Ronic

Hafele    Franke


Emako
  Okapykuchenne.pl

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

aranżacje łazienek