konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

5 konkretnych porad, jak zapewnić odpowiednią wentylację kuchni

data aktualizacji: 29-05-2020, 10:00 – artykuł promocyjny

Wentylacja w kuchni to bardzo ważne zagadnienie. Kuchnia narażona jest na długotrwałe działanie wilgoci, wysokich temperatur, zanieczyszczeń i spalanie gazu. Żeby zadbać o ściany, podłogę, meble, sprzęt AGD oraz elementy wyposażenia – musisz zapewnić odpowiednią wentylację w kuchni.

5 konkretnych porad, jak zapewnić odpowiednią wentylację kuchni

Okap kuchenny GLOBALO Verta 90.1 Black

 

1. Okap kuchenny podłączony do wyciągu

 

Niezbędnym elementem każdej współczesnej kuchni powinien być wyciąg, czyli okapkuchenny podłączony rurą do komina wentylacyjnego. Urządzenie zamontowane w ten sposób jest wydajniejsze i cichsze niż pochłaniacz (patrz niżej). Wybierając okap, pamiętaj, by zwracać uwagę na jego głośność. Przyjmuje się, że cichy okap to ten, który na I biegu pracuje na poziomie poniżej 50 dB.

Okap do zabudowy GLOBALO SILENTIO 60.1 BLACK

Okap z silnikiem zewnętrznym GLOBALO Silentio 60.1 Black

Jeśli chcesz zapewnić sobie jeszcze większą ciszę – pomyśl o zastosowaniu silnika zewnętrznego. Silnik taki montuje się poza pomieszczeniem, w którym jest okap (np. na strychu, w garażu, w piwnicy). Doznania dźwiękowe są wtedy zdecydowanie cichsze, co z pewnością uprzyjemnia sam proces gotowania i przebywania w kuchni podczas pracy okapu. Wyciąg wymaga podłączenia rury okrągłej lub kanału płaskiego do komina wentylacyjnego. Przed wyborem i montażem okapu, a nawet jeszcze przed budową domu i remontem mieszkania sprawdź, gdzie dokładnie przebiega komin wentylacyjny. Odcinek rury biegnącej od okapu do niego powinien być bowiem możliwie prosty i krótki. Użyj do tego wytrzymałych rur z PCV, stosuj łagodne nachylenia zamiast kątów prostych.

 

2. Pochłaniacz kuchenny bez podłączenia do komina wentylacyjnego

 

Czasem jednak zamontowanie wyciągu jest niemożliwe. Zdarza się to niekiedy w starszym budownictwie lub budynkach wielorodzinnych. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zamontować wyciągu – wyjściem jest instalacja pochłaniacza. Jest to nawet prostsze niż montaż wyciągu, gdyż do okapu wystarczy włożyć filtr węglowy. Dzięki niemu możliwa jest filtracja powietrza w obiegu zamkniętym. Zanieczyszczone i wilgotne powietrze trafia do filtra węglowego, który następnie je oczyszcza i oddaje z powrotem do kuchni. Filtr węglowy należy wymieniać – w zależności od częstotliwości gotowania co 3-6 miesięcy.

Pamiętaj – lepszy pochłaniacz w kuchni niż brak jakiejkolwiek innej formy wentylacji powietrza

Okap kuchenny do zabudowy GLOBALO DELICO 60.1 WHITE

Okap kuchenny do zabudowy w szafce Delico 50.1 White

 

3. Wentylacja naturalna w kuchni

 

Wentylacja naturalna to inaczej wentylacja grawitacyjna. Nie wymaga żadnych urządzeń mechanicznych, a jedynie drożnych kanałów wentylacyjnych. Jej dojściem jest kratka wentylacyjna zlokalizowana na ścianie w kuchni. Naturalny napływ świeżego powietrza do kuchni to także otwarte lub rozszczelnione okno bądź też nawiewniki przy nich zamontowane. Dobrze, gdy drzwi do kuchni nie są zupełnie szczelne – podcięte skrzydło od dołu na ok. 2,5 cm lub otwory z tuleją powinny załatwić sprawę.

 

4. Wentylacja w kuchni z rekuperacją

 

System rekuperacyjny, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła cieszy się coraz większym powodzeniem wśród osób, które planują budowę domu. Tutaj rodzaj stosowanej wentylacji zależy od używanej płyty grzewczej:

  • Płyta elektryczna (kuchnia otwarta lub zamknięta): stosuje się tylko wywiew.
  • Płyta gazowa (kuchnia zamknięta): stosuje się nawiew i wywiew.

 

5. Rekuperacja przy okapie kuchennym

 

Jeśli planujesz rekuperację – zapewnij osobny przewód wentylacyjny dla okapu kuchennego. Wyprowadź go na zewnątrz lub podłącz do wolnego pionu wentylacyjnego. To bardzo ważne, by nie zabrudzić kanałów wentylacyjnych zanieczyszczeniami z kuchni (tłuszcz, efekty spalania).

Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
ul. Hanasiewicza 15
35-103 Rzeszów
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomośćTypy okapów: okapy przyścienne » okapy kominowe » okapy wyspowe » okapy blatowe » okapy sufitowe » wkłady do zabudowy » okapy podszafkowe » okapy teleskopowe » okapy blatowe » akcesoria do okapów » pielęgnacja do okapów » rury do okapów » filtry do okapów

Marki okapów: okapy Amica, okapy Aeg, okapy Akpo, okapy Ariston, okapy Beko, okapy Berg, okapy Best, okapy Bora, okapy Bosch, okapy Cappini, okapy Electrolux, okapy Elica, okapy Faber, okapy Falmec, okapy  Franke, okapy Galvamet, okapy Globalo, okapy Gorenje, okapy Gutmann, okapy Kage, okapy Kernau, okapy Miele, okapy Nodor, okapy Pando, okapy Toflesz, okapy Teka, okapy Siemens, okapy Samsung, okapy Smeg, okapy Vdb

Rodzaje okapów: okap czarny, cichy okap, okap biały, okap skośny, okap okrągły, okap wkład, okap tuba, okap retro


Zobacz zdjęcia w galerii Okapykuchenne.pl
:

www.youtube.com/user/okapykuchenne
www.facebook.com/OkapyKuchenne/
www.opineo.pl/opinie/okapykuchenne-pl
www.instagram.com/okapykuchenne/
www.instagram.com/globalo/
Podobne artykuły
Woda oczyszczona przez filtry odwróconej osmozy a jej wpływ na nasze zdrowie

instalacje w kuchni

Woda oczyszczona przez filtry odwróconej osmozy...

Każdy człowiek codziennie spożywa wodę, która jest również podstawowym budulcem naszego... więcej...

Poprawa jakości powietrza w kuchni

instalacje w kuchni

Poprawa jakości powietrza w kuchni

Jakość powietrza w domu w znacznym stopniu oddziałuje na nasze zdrowie, samopoczucie oraz nastrój.... więcej...