konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Funkcjonalna kuchnia

data aktualizacji: 09-02-2022, 12:21 – artykuł promocyjny

Nasze wnętrza coraz częściej są przemyślane i dopasowane do stylu życia, jaki prowadzimy. To samo tyczy się kuchni, która uchodzi za jedno z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w każdym domu. Współczesne trendy wnętrzarskie przykładają dużą uwagę do spójnego wystroju, bez względu czy wolimy nowoczesne aranżacje, czy bardziej te klasyczne. Ważne również, aby pamiętać o funkcjonalności wybieranych sprzętów i mebli. To one odgrywają znaczącą rolę w komforcie korzystania z kuchni. A warto pamiętać, że często pełni ona funkcję jadalni, skupia domowników i gości na wspólnych posiłkach. W przypadku otwarcia na salon czy pokój dzienny spełnia także reprezentacyjną rolę. Dlatego do jej umeblowania, oświetlenia oraz wyposażenia przywiązuje się tak dużą wagę.

Funkcjonalna kuchnia

fot.: Rejs

 

Ergonomia i trójkąt roboczy

 

Te dwa pojęcia najczęściej pojawią się w kontekście zasad urządzania wygodnej kuchni. Są to miary pozwalające zachować odpowiednie odległości przy planowaniu rozmieszczenia poszczególnych stref i sprzętów kuchennych. Za ich sprawą ma nam być wygodniej, a wszystkie prace mają przebiegać sprawniej, bez straty czasu na niepotrzebne ruchy lub pokonywanie zbyt dużych odległości.

Ergonomia i trójkąt roboczy

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Choć dla osób na co dzień niezajmujących się projektowaniem wnętrz te hasła mogą wydać się enigmatyczne, to w gruncie rzeczy dotyczą one prostych zasad związanych z kolejnością wykonywanych czynności. Kierując się taką logiką, bez problemu sami wyznaczymy optymalny układ dla naszego wnętrza.


Sprawdź koniecznie:

 

WAŻNE! Każda kuchnia powinna być podzielona na 5 stref (zapasów, robocza, mycia, gotowania, przechowywania).  


Aby zwiększyć przestronność i funkcjonalność danej kuchni, ważne jest rozplanowanie mebli i wszystkich sprzętów. Zaleca się a zachowanie odpowiedniej kolejności tzw. „ciągu technologicznego”:

  • najbliżej wejścia powinna znajdować się sfera przechowywania żywności (lodówka oraz część szafek)
  • między lodówką a kuchenką jest idealne miejsce na zlewozmywak, a między nimi dobrze jest wydzielić blat roboczy (40-80 cm).
  • Główną strefę roboczą (najlepiej blat o długości 120 cm) umieszcza się zazwyczaj między zlewozmywakiem a kuchenką lub przenosi na wyspę, jeśli tak owa znajduje się w kuchni.
     

Funkcjonalna kuchnia - ergonomia i trójkąt roboczy

fot.: Och-Ach_Concept Katarzyna Benko - ergonomia w kuchni to odpowiedni układ mebli, wysokość blatów, głębokość szafek i zlewu oraz przestrzenne rozmieszczenie poszczególnych stref użytkowych

 

Funkcjonalność w parze z wielofunkcyjnością

 

Wygodna i funkcjonalna kuchnia coraz częściej bazuje właśnie na rozwiązaniach wielofunkcyjnych, które pozwalają zadbać o nienaganną organizację nawet w bardzo małej kuchni. Podpojęcim wielofunkcyjności należy rozumieć przede wszystkim kilka zastosowań. W taką koncepcje idealnie wpisują się zlewozmywaki z dodatkowymi akcesoriami pozwalającymi przedłużyć blat lub stworzyć dodatkowe miejsce do przechowywania.   

Funkcjonalność w parze z wielofunkcyjnością

fot.: Deante - zlewozmywak magnetyczny z organizerami

Kuchnia bez nadmiaru może być naszym sprzymierzeńcem jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Nawyki zakupowe oraz mentalność gromadzenia u wielu Polaków powoduje problem ze zbyt dużą ilością kuchennych gadżetów, ale także zapasów żywności.

 

Wygodnie i pięknie

 

Aranżacja kuchni powinna zachwycać, ale nie tylko na pierwszy rzut oka. O wiele bardziej porządane są rozwiązania dające komfort w czasie codziennych prac kuchennych. Wybierając styl do kuchni warto pamiętać o jego funkcjonalności i zadbać o aspekty czysto praktyczne, dlatego też nie warto oszczędzać na meblach do kuchni, które są mocno eksploatoweane i często poddawane trudnym warunkom jak wysokie temperatury, czy wzmożona wilgotność. Ślepe podążanie za trendami również nie jest najlepszym sposobem na urządzenie kuchni na lata. Tu warto o zdrowy rozsądek i umiar, choć nasza aranżacja powinna też cieszyć oko i zwyczajnie się nam podobać. Wybierajmy zatem rozwiązania zgodne z naszym gustem, bo nie ma nic złego w aranżacjach w stylu high-tech, niczym sterylne laboratorium, gdzie króluje lśniący metal i hartowane szkło, ani w tych w wersji klasycznej, z tradycyjnym umeblowaniem pełnym gzymsów, kolumn i innych form przestrzennych.

fot.: Śnieżka

Jeśli zastanawiasz się czy lepiej wybrać jasne czy ciemne meble do kuchni, sprawdź nasze poradniki:Dla osób ceniących rozwiązania łatwe do utrzymania w czystości polecamy:

Duże znaczenie ma również układ na jaki się zdecydujemy - w zależności od naszych preferencji oraz możliwości kuchnia może być zamknięta, otwarta lub półotwarta.

 

Na wymiar i dopasowana do indywidualnych potrzeb

 

Wyjątkową funkcjonalność zapewniają meble zaprojektowane dokładnie na potrzeby naszego wnętrza. W ten sposób możliwe jest optymalne wykorzystanie całej przestrzeni, również tej nietypowej jak występy w ścianie, zabudowy rur, skosy, wnęki lub przestrzeń wokół okna. W sytuacji, gdy liczy się każdy centymetr, takie meble mogą wypełnić całą ścianę - od podłogi po sufit, dając nam możliwie największą przestrzeń do przechowywania. Zabudowę warto dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Dotyczy to przede wszystkim stylu życia jaki prowadzimy oraz naszych osobowych cech jak wzrost warunkujący wysokość montażu blatu, czy górny zasięg szafek.

fot.: Häfele

 

Funkcjonalne oświetlenie musi być zróżnicowane

 

Dobre oświetlenie w kuchni jest ważnym elementem nie tylo wystroju, ale także dbającym o nasze bezpieczeństwo. Oprócz lampy w centralnym punkcie konieczne jest doświetlenie strefy roboczej, czyli blatów. Najczęściej do tego celu stosuje się oprawy podszafkowe lub taśmy LED. Światło punkotwe dba o nasz wzrok oraz komfort w czasie pracy podczas gotowania. O dobre oświetlenie warto zadbać również w przypadku zlewozmywaka, płyty grzewczej oraz stołu - to tu spędzamy najwięcej czasu i nie powinniśmy męczyć wzroku. 

Funkcjonalne oświetlenie musi być zróżnicowane

fot.: Design Light

 

Magic corner, czyli pomocne mechanizmy

 

Narożne kuchnie cieszą się coraz większą popularnością, a to wszystko za sprawą nowoczesnych mechanizmów montowanych we wnętrzu szafek, które ułatwiają dostęp do najgłębszych ich części bez wysiłku. Wysuwane lub obrotowe półki gwarantują wyjątkową łatwość w układaniu naszych zapasów, a przy tym są pojemne i wygodne w użytkowaniu. 

Magic corner, czyli pomocne mechanizmy

fot.: Peka

 

Na amerykańską nutę, czyli kuchnia z wyspą

 

Polski stół czy ameryakńaska wyspa? Coraz częściej w naszych domach gości funkcjonalne rozwiązanie pozwalające zwiększyć zakres czynności wykonywanych w strefie przeznaczonej do spożywania posiłków. Wyspa, półwyspe, czy nawet barek kuchenny z powodzeniem mogą być wykorzystywane również jako strefa robocza, a w czasie domowego przyjęcia sprawdzą się w roli miejsca do serwowania posiłków, drinków lub jako bufet w szwedzkim stylu. Meble przeznaczone na wyspę to także dodatkowa przestrzeń do przechowywania, co zwłaszcza przy małym metrażu jest sprawą na wagę złota.

Na amerykańską nutę, czyli kuchnia z wyspą

fot.: Śnieżka

 

Genialne pomysły na lepszą organizację w kuchni

 

Nietypowe pomysły oraz zaskakujące patenty na lepszą organizację przestrzeni w kuchni pozwalają wykorzystać przedmioty, które pierwotnie mają inne przeznaczenie lub zagospodarować przestrzeń, która do tej pory była bezużyteczna.

  • gniazdko w blacie

Genialne pomysły na lepszą organizację w kuchni

fot.: GTV

  • Organizery w szafkach i szufladach

Organizery w szafkach i szufladach

fot.: Amix

  • relingi i haczyki

Genialne pomysły na lepszą organizację w kuchni

fot.: ernestrustZobacz więcej >> wiele ciekawych systemów i patentów ułatwiających życie i pomagających w organizacji.

 

Przy urządzaniu funkcjonalnej kuchni ważne są również:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Häfele, Rejs, ernestrust, Amix, GTV, Śnieżka, Peka, Design Light, Deante, Och-Ach_Concept Katarzyna BenkoPodobne artykuły
Układy kuchenne - kuchnia w kształcie L

projekty kuchni

Układy kuchenne - kuchnia w kształcie L

Układ kuchenny warunkuje ergonomię pracy w kuchni oraz nasz komfort związany z podstawowymi czynnościami.... więcej...

Funkcjonalna kuchnia dla rodziny

projekty kuchni

Funkcjonalna kuchnia dla rodziny

Kuchnia urządzona z myślą o rodzinie powinna spełniać wymagania wszystkich jej członków. Dla... więcej...

Funkcjonalna kuchnia według Max Kuchnie

projekty kuchni

Funkcjonalna kuchnia według Max Kuchnie

Projektując wystrój kuchni powinniśmy pamiętać, że oprócz estetyki kluczowe znaczenie ma... więcej...