konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Zlewozmywak z ociekaczem - poradnik dla kupujących

data aktualizacji: 03-12-2021, 12:38 – artykuł promocyjny

Ociekacz to ważna część zlewozmywaka. Wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowanie bez niego, a część uważna go za zbyteczny i zajmujący cenne miejsce w kuchni. Jaka jest prawda na temat ociekaczy? Czy warto wybrać zlewozmywak z ociekaczem, czy lepiej z niego zrezygnować? A jak już zdecydujemy się na taką dodatkową część, to co powinno zwrócić naszą uwagę, jaki wybrać? Poniżej kilka praktycznych rad i ciekawych spostrzeżeń.

Zlewozmywak z ociekaczem - poradnik dla kupujących

fot.: Primagran

 

Dodatkowe miejsce w strefie mokrej

 

Każda kuchnia składa się z kilku (najlepiej z 5 >> sprawdź szczegóły) stref funkcjonalnych, dzięki którym możliwy jest w kuchni podział prac. Jedną z nich stanowi strefa mokra, w której znajduje się zlewozmywak z baterią kuchenną, a czasem również zmywarka. Jak podkreślają eksperci ważne, by w planowaniu kuchni zachować bliskość obu tych elementów, dzięki czemu prace związane z myciem naczyń będą przebiegały szybciej i sprawniej, bez zbędnych ruchów, a to główny klucz do ergonomii. W strefie mokrej wykonujemy również inne czynności. Są to m.in. rozmrażanie mięsa czy innych produktów spożywczych, płukanie jedzenia (owoce, warzywa) oraz mycie naczyń (również właściciele zmywarki >> sprawdź, co zawsze należy myć ręcznie). Mokre produkty trzeba gdzieś odłożyć, a idealnym miejscem jest właśnie ociekacz.

Zlewozmywak z ociekaczem - poradnik dla kupującychZlewozmywak z ociekaczem - poradnik dla kupujących

fot.: Deante - zlewozmywak 1-komorowy z ociekaczem Rapido posiada awangardowe rysy o geometrycznym przebiegu oraz model Rapsodia z ociekaczem płynnie przechodzącym w komorę

Jak sama nazwa wskazuje, ociekacz pozwala odprowadzić nadmiar wody w czasie procesu schnięcia bez ryzyka wsiąknięcia jej w powierzchnie nieodporne na wilgoć. Wykonany jest z tego samego tworzywa co zlew, dzięki czemu zapewnia wysoką odporność na działanie wody. Co więcej, jego konstrukcja została tak pomyślana, by woda samoczynnie w naturalny sposób spływała do komory. Zatem ociekacz to również dodatkowa przestrzeń robocza, która ułatwia wiele prac.

Zlewozmywak z ociekaczem - czy warto

fot.: Laveo

Przeciwnicy tego rozwiązania podkreślają fakt, że ociekacz zajmuje cenne miejsce na blacie, co przy małych kuchniach może być sporym utrudnieniem. Duże znaczenie ma to także dla osób przyzwyczajonych do pracy w dwóch komorach jednocześnie, najczęściej jest to w sytuacji, gdy dużo zmywamy ręcznie i są to raczej duże naczynia. Wówczas rezygnacja z ociekacza może okazać się słusznym posunięciem.

Zlewozmywak z ociekaczem - jak wybrać

fot.: Ferro - stalowy zlewozmywak w kształcie trapezu z 1 komorą i małym ociekaczem

 

Jaki ociekacz wybrać

 

Wbrew pozorom ociekacz może stać się również ozdobą. Ciekawe projekty przykuwają uwagę i ściągają wzrok, a obecnie oferowane zlewozmywaki są naprawdę piękne i funkcjonalnie zaprojektowane.

 

  • Orientacja

Współcześnie zlewozmywaki są odwracalne, co oznacza, że ociekacz możemy montować dowolnie z prawej lub lewej strony. Warto pamiętać, że orientacja zależy w głównej mierze od tego, czy jesteśmy prawo, czy leworęczni. Zdarzają się także modele z ociekaczem z obu stron komory. 

Zlewozmywak z ociekaczem - różne warianty do wyboru

fot.: Alveus -  model Sensual

  • Wielkość

Ociekacze mają różne wielkości. Mogą być dość duże, wielkości komory lub całkiem małe. To, jaki ociekacz wybierzemy, w dużej mierze zależy od miejsca na blacie roboczym, konfiguracji układu kuchni oraz naszych oczekiwań względem tej części zlewozmywaka. Ociekacze mogą być okrągłe lub kwadratowe — zupełnie jak komory. W przypadku modeli narożnych ociekacze mają kształt rombu lub innego wielościanu.

AlveusAlveusAlveus

fot.: Alveus >> zobacz więcej modeli

 

Zlewozmywaki z ociekaczem - przykładowe modele

 

Zlewozmywak z ociekaczem - przegląd oferty rynkowej

fot.: Schock >> zobacz więcej modeli

Zlewozmywak z ociekaczem - przegląd oferty rynkowej

fot.: Franke >> zobacz więcej modeli

Zlewozmywak Stricto

fot.: Alveus >> zobacz więcej modeli

Zlewozmywak z ociekaczem - przegląd oferty rynkowej

fot.: Deante >> zobacz więcej modeli

Zlewozmywak z ociekaczem - przegląd oferty rynkowej

fot.: Primagran >> zobacz więcej modeli

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Primagran, Alveus, Deante, Franke, Laveo, Schock
Podobne artykuły
Stylowa strefa zmywania

zlewozmywaki

Stylowa strefa zmywania

Zlewozmywak Franke Style to produkt, który doskonale łączy w sobie walory funkcjonalne z estetycznymi.... więcej...

W nowoczesnej kuchni - trendy aranżacyjne

zlewozmywaki

W nowoczesnej kuchni - trendy aranżacyjne

Minimalizm, który już od kilku sezonów dominuje wśród trendów aranżacji nowoczesnych... więcej...

Jaki zlew wybrać - stalowy, granitowy czy kompozytowy

zlewozmywaki

Jaki zlew wybrać - stalowy, granitowy czy kompozytowy

Aranżacja kuchni musi być dobrze przemyślana ze względu na fakt, że w kuchni spędzamy dużo czasu. Poza... więcej...