Wpuszczany czy nakładany - jak dopasować zlewozmywak do blatu

artykuł promocyjny

Bogata oferta zlewozmywaków obejmuje nie tylko ich wygląd, ale również różne warianty montażu. Wyróżnia się zlewozmywaki zintegrowane z blatem, które tworzą z nim gładką powierzchnią. Wówczas zlew musi być wpuszczony w blat. Drugi rodzaj to zlewozmywaki nablatowe, czyli nakładane na blat. Ich krawędzie wystają ponad płaszczyznę roboczą. Sposób montażu ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności i wyglądu kuchni. Poniżej prezentujemy zalety i wady dostępnych rozwiązań oraz przykładowe zlewozmywaki podblatowe i nasadowe.

Wpuszczany czy nakładany - jak dopasować zlewozmywak do blatu

fot.: Franke

 

Zlewozmywaki nasadowe - ekonomiczne i łatwe w montażu

 

Tego typu rozwiązanie jest typowe dla gotowych zestawów mebli, w których dostępna jest szafka zlewozmywakowa w całości przeznaczona na montaż zlewu, bez blatu. Najczęściej jest to zlewozmywak dwukomorowy lub jednokomorowy z dużym ociekaczem. Wystarczy nałożyć wybrany zlew na szafkę, w której znajduje się otwór dostosowany do danego modelu zlewu. Ich charakterystyczną cechą jest duży fartuch ochronny z każdej strony.

fot.: Franke - zlewozmywaki nakładane z góry opierają się na szafce

W takim wydaniu najlepiej sprawdzają się duże zlewy charakterystyczne dla kuchni w stylu klasycznym. Doskonale chronią szafkę przed zalaniem, a duża powierzchnia ułatwia wiele prac w strefie mokrej.

 

Zlewozmywaki wpuszczane w blat - elegancja i wysoka funkcjonalność

 

Największą grupę produktową na rynku zlewozmywaków stanowią modele montowane na blacie inaczej zwane wbudowane, ponieważ wkłada się je w szafkę w odpowiednio przygotowany otwór. Są najbardziej ekonomiczną wersją zlewu kuchennego. Ich zasadniczą zaletą jest łatwy montaż, który w zasadzie każdy może wykonać samodzielnie, o ile będziemy posiadać odpowiednio wycięty otwór w blacie. Taki system prezentuje się dość schludnie, choć w codziennym użytkowaniu musimy pamiętać, iż pod krawędzie mogą dostać się okruszki, podejść woda, a czyszczenie tych elementów nie należy do łatwych.

fot.: Primagran - model Madryt

Zlew na blacie to typowy rodzaj wykończenie dla kuchni klasycznych oraz tych nowoczesnych. W takim wydaniu występują zarówno modele granitowe, jak i stalowe i ceramiczne. Dowolna jest również ich konfiguracja - ilość komór oraz obecność ociekacza.  


fot.: Kuchinox - między zlewem a szafką konieczne jest wykonanie uszczelniania za pomocą silikonu lub specjalnej listwy uszczelniającej

Ta kategoria zlewozmywaków cieszyć się największym zainteresowaniem, a zapewniają też dobrą izolację blatu przed wodą, dlatego z powodzeniem połączymy je z każdym rodzajem blatu, również z laminatu i drewna. Producenci, wykorzystując ten potencjał coraz częściej oferują zlewozmywaki wpuszczane w blat z krawędziami slim, które są praktycznie niezauważalna na blacie.

 

Zlewy podblatowe - minimalizm i harmonia

 

Koleje rozwiązanie to zlewozmywaki, które są umieszczone pod blatem, dzięki czemu są idealnie zgrane z jego powierzchnią. W tym systemie nie ma elementów wystających, a zgarnianie okruszków z blatu jest wyjątkowo łatwe i sprawne. Przy montażu również wymagany jest otwór o odpowiednich wymiarach. Do zakupionego zestawu powinna być dołączona instrukcja montażu oraz szablon ułatwiający precyzyjne wycięcie otworu w blacie.

AlveusAlveus

fot.: Alveus - zlewozmywaki podwieszane (podbudowywane) również montuje się w otworze w blacie, z tym, że od dołu

Zlewozmywak jednokomorowy

fot.: Granitan

Osiągnięcie takiego efektu wymaga wcześniejszego wyfrezowania blatu roboczego, dlatego nie we wszystkich rodzajach blatów kuchennych możemy się pokusić o taki montaż. Umieszczenie zlewu na równi z blatem wymaga użycia kilku specjalistycznych narzędzi i jest znacznie bardziej czasochłonny, jednak zapewnia wyjątkowy efekt wizualny.

fot.: Deante - komora podblatowa Egeria i Arabeska

Ociekacz w blacie

fot.: Dulemba - zlewozmywak zlicowany z blatem ze spieków kwarcowych Neolith(ekspozycja firmy HALUPCZOK podczas 4DESIGN DAYS)

 

 

Zlew z fartuchem - widoczny front coraz modniejszy

 

Zlewozmywak ceramiczny z widocznym frontem zwany również zlewozmywakiem angielskim, prowansalskim lub farmerskim, pasuje do kuchni klasycznych i nowoczesnych. Duże znaczenie ma tu dobór baterii oraz otaczających mebli. Komora takiego zlewozmywaka jest obszerna i głęboka, co z pewnością przekłada się maksymalną funkcjonalność.

fot.: Deante - model Sabor

fot.: Schock - zlewozmywak modułowy Schock Cristadur® Grando M-100

 

Wybór zlewozmywaka - to trzeba wiedzieć

 

Wybór zlewozmywaka - ile komór

 

Wybór zlewozmywaka - miejsce montażu

 

Wybór zlewozmywaka - tworzywo

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Franke, Alveus, Kuchinox, Deante, Primagran, Dulemba, Schock, GranitanPodobne artykuły
Szlachetny jak stal

zlewozmywaki

Szlachetny jak stal

W każdym sezonie w kategorii wyposażenia kuchni pojawiają się nowe trendy. Część z nich przemija wraz... więcej...

Akcesoria kuchenne od Deante. Praktyczne i piękne dodatki do zlewozmywaków

zlewozmywaki

Akcesoria kuchenne od Deante. Praktyczne i piękne dodatki do zlewozmywaków

Ultranowoczesna kolekcja zlewozmywaków od Deante jest już dobrze znana na rynku. Magnetic zapoczątkował... więcej...

Stalowe zlewozmywaki Alterna

zlewozmywaki

Stalowe zlewozmywaki Alterna

Zlewozmywaki Alterna serii Iris ze stali nierdzewnej, dzięki swojej ponadczasowej formie, stanowią idealną... więcej...Facebook
Instagram