konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Zlewozmywaki jednokomorowe - czyli o zaletach małych zlewów

data aktualizacji: 08-12-2020, 08:31 – artykuł promocyjny

Wybierając zlewozmywak idealny, musimy określić przede wszystkim jego kształt i wielkość. To, co dla jednych jest zaletą, innym może wadzić, dlatego nasze preferencje są tu kluczowe. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na pytania, ile komór potrzebujemy, która konfiguracja najlepiej wpisze się w naszą zabudowę oraz czy potrzebujemy ociekacza, czy raczej zabierze on nam cenną przestrzeń blatu. Znając podstawowe parametry, z łatwością dobierzemy zlew pasujący do kuchni i spełniający nasze oczekiwania.

Zlewozmywaki jednokomorowe - czyli o zaletach małych zlewów

Jednokomorowy zlewozmywak bez ociekacza Ryga

Zlewozmywak jednokomorowy - jak dobrać jego wielkość

 

Rozmiar zlewozmywaka ma ogromny wpływ na wygląd naszej kuchni, komfort pracy w strefie mokrej oraz ilość miejsca, którą wyłączymy z części roboczej. Obecnie oferowane zlewozmywaki dopasowują się do każdych warunków, a producenci prezentują wciąż nowe konfiguracje i wielkości. Obok najczęściej spotykanych zlewów prostokątnych i kwadratowych, możemy postawić także na smuklejsze wersje owalne, które zajmują jeszcze mniej miejsca na blacie.

Jednokomorowy zlewozmywak bez ociekacza Oslo

Nie warto kupować zlewozmywaka ani zbyt płytkiego, ani zbyt małego, bo to się będzie wiązać z problematycznym myciem większych naczyń oraz rozchlapywaniem wody wkoło. W małej kuchni często decydujemy się na zabudowę na wymiar, która jest w stanie dopasować się nawet do najbardziej nieustawnego miejsca, jednak wąska zabudowa rodzi kolejny problem, czyli dopasowania do niej wszystkich sprzętów. W przypadku zlewozmywaków rozwiązaniem są mini zlewy jednokomorowe, które można montować w wąskich szafkach, nawet tych 40-centymetrowych.
 

UWAGA! Wybierając kształt i wielkość zlewozmywak zwróćmy również uwagę na narożniki wewnętrzne - zaokrąglone są łatwiejsze do czyszczenia, a te kwadratowe wyglądają nowocześnie i mnimalnie zwiększają powierzchnię komory.


Obecnie niemal w każdej kuchni obecna jest zmywarka, która praktycznie w całości przejęła obowiązek zmywania naczyń i tylko nieliczne akcesoria lądują w naszym zlewie do umycia. Nie oznacza to jednak, że zlew nie jest nam potrzebny. W końcu płuczemy w nim mięso, warzywa i owoce, stanowi punkt czerpania wody do wszystkich prac w kuchni, i jest po prostu obowiązkowym elementem każdej kuchni.

 

Mały zlewozmywak - czy wystarczy

 

Nie musimy postępować stereotypowo i wybierać — tak jak to było kiedyś w większości domów — dużych zlewozmywaków i to jeszcze koniecznie z ociekaczem. Kluczowym kryterium doboru powinna być ilość osób w domu oraz wielkość kuchni, tak by wybrany model nie wyglądał zbyt topornie i był proporcjonalny do pozostałych stref roboczych (pamiętając, że strefa robocza powinna być największa).

Okrągły zlewozmywak Genewa

Dla rodzin korzystających głównie ze zmywarki z powodzeniem wystarczy zlew kuchenny z jedną podstawową komorą, nawet jeśli jest to rodzina 3- lub 4-osobowa. Jego największą zaletą jest fakt, że nie zajmuje wiele miejsca, a zapewnia nam wszystkie niezbędne na co dzień funkcje.

 

Jedna komora — wiele możliwości


Dość problematyczna jest kwestia czy lepiej postawić na zlewozmywak z ociekaczem, czy bez. Rezygnując z tej funkcji, z pewnością zyskamy więcej miejsca na blacie, a być może uda się zmieści zlewozmywak w mniej oczywistym miejscu. Jednak co zyskamy dzięki ociekaczowi? W kuchni bez zmywarki jest on nieoceniony, bo daje nam miejsce na odstawienie naczyń, zarówno tych dopiero umytych (nie potrzebujemy suszarki), jak i czekających na umycie. Powierzchni zlewozmywaka może posłużyć jako miejsce do odstawienia garnka, patelni lub blachy, trzeba jednak pamiętać, by nie były one zbyt mocno rozgrzane, bo wówczas może dojść do odbarwienia. Doskonale sprawdzają się także do odkładania mięsa lub warzyw do rozmrożenia. Z tego powodu warto wybrać ociekacz profilowany przystosowany do odprowadzenia wody do komory.

Jednokomorowy zlew z ociekaczem o owalnym kształcie Barcelona

Ciekawym wariantem pośrednim jest zlew półtorakomorowy, który posiada praktyczną, choć znacznie mniejszą komorę pomocniczą przeznaczoną do mycia warzyw i owoców odcedzenia wody, a nawet możemy pokusić się o umycie w niej niewielkich przedmiotów jak sztućce, tym bardziej że mniejsza komora posiada własny odpływ.

Półtorakomorowy zlewozmywak Paryż

 

Nie tylko do małej kuchni

 

Zlewozmywaki jednokomorowe najczęściej trafiają do niewielkich kuchni, jednak świetnie mogą się sprawdzić również w większych pomieszczeniach. Wszystko zależy od upodobań domowników. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrany może być równie funkcjonalny, co zlew dwukomorowy. Takie rozwiązanie to także strzał w dziesiątkę dla osób, które nie gotują zbyt dużo i zbyt często. 

 

Zalety małych zlewów

 

Zlewozmywak jednokomorowy można uznać za najbardziej uniwersalny rodzaj zlewów kuchennych. Są niezastąpione w kuchniach o małym metrażu, aneksach kuchennych oraz wszędzie tam, gdzie na co dzień korzysta się ze zmywarki. Mniejszy zlewozmywak to także mniej miejsca do gromadzenia sterty brudnych naczyń, co zmobilizuje nas do zachowania ładu w tej przestrzeni i podniesie walory estetyczne całej kuchni. O wygodnym myciu naczyń i przygotowywaniu posiłków decyduje nie ilość komór, ale wybrany model i jego jakość. W tym zakresie warto postawić na modnie wyglądające i bardzo odporne zlewozmywaki granitowe. Na korzyść 1-komorowych zlewozmywaków przemawia także ich cena, ponieważ zasadniczo są one najtańszą opcją. 

 

Zobacz także:

Kontakt w sprawie produktów:

Primagran Sp. z o.o.
ul. Żuławki 15C
82-103 Stegna
tel. +48 58 500 5 600
www: primagran.pl
mail: wyślij wiadomośćzlewozmywaki granitowe w atrakcyjnych cenach: modele jedno, półtora i dwukomorowe w różnych wariantach kolorystycznych dostępnych z ociekaczem lub bez
baterie kuchenne: chromowane, granitowe, z wyciąganą wylewką, retro, elastyczne
akcesoria: dozowniki, syfony, środki do pielęgnacji zlewozmywaków
 

Zobacz zdjęcia w galerii Primagran:

zlewozmywak Primagranzlewozmywak Primagranzlewozmywak Primagranzlewozmywak Primagranzlewozmywak Primagran

Podobne artykuły
Jaki zlewozmywak kuchenny wybrać - quiz

zlewozmywaki

Jaki zlewozmywak kuchenny wybrać - quiz

Zakup zlewozmywaka okazał się trudnym zadaniem? Przeglądanie wielu katalogów przestało nas cieszyć?... więcej...

Najlepsze miejsce na zlewozmywak

zlewozmywaki

Najlepsze miejsce na zlewozmywak

Przygotowywanie posiłków dla całej rodziny zawsze zajmuje sporo czasu, zwłaszcza jeśli robi to... więcej...

Dwukomorowy zlewozmywak Duet

zlewozmywaki

Dwukomorowy zlewozmywak Duet

Dwukomorowy zlewozmywak Duet od Deante jest niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem w każdej kuchni. Posiada... więcej...