patron działu Meble kuchenne Peka

Liczby w kuchni kluczem do wygody

data aktualizacji: 02-01-2020, 11:47 – artykuł promocyjny

Zakłada się, że o kuchennej ergonomii decyduje ułożenie stref roboczych. Równie ważne są jednak liczby, które są kluczem do prawdziwej wygody w kuchni. Odległość między sprzętami, głębokość szafek lub wysokość położenia blatu roboczego mają ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu w kuchennym wnętrzu.

Liczby w kuchni kluczem do wygody

Zaczynając projektowanie wymarzonej kuchni, skupiamy się na jej stylu, kolorach i materiałach. Kolejnym krokiem jest zabudowa meblowa, czyli decyzja o położeniu sprzętów i wyznaczeniu stref roboczych. Dopiero później skupiamy się na dodatkach i akcesoriach. Okazuje się jednak, że równie ważnym szczegółem, którego nie możemy pominąć w trakcie urządzania kuchni, są liczby. Co to oznacza?

Decydując się na gotowe meble, musimy przygotować się na ich standardowe wymiary, czyli szafki o szerokościach 40, 50, 60, 80 i 90 cm. Dostępne są również szafki rogowe o wysokości 82 cm i głębokości 50-55 cm. Ich wymiary są dostosowane do większości kuchenek gazowo- elektrycznych. Jednak standardowe wartości niekoniecznie muszą okazać się najwygodniejszą i ekonomiczną opcją.

Odległości w kuchni

 

Postaw na własną wygodę

 

- Kuchnia ergonomiczna to taka, która jest dostosowana do potrzeb konkretnego użytkownika. Można to zobrazować przykładem. W ciągu ostatnich dekad obserwujemy stały wzrost przeciętnej wysokości osoby dorosłej. W związku z tym, niektóre „stare” wymiary stosowane w stolarstwie coraz częściej nie mają racji bytu. Dziś optymalna, wygodna wysokość blatu wynosi nie 86, ale co najmniej 90 cm, a w przypadku osób wyższych – nawet o kilka centymetrów więcej. wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu firmy REJS.

Dotyczy to również wymiarów i położenia innych mebli. Szafki górne powinny być płytsze niż dolne i zawieszone 60 cm nad blatem. Dzięki temu zapewnimy sobie wygodę i stworzymy dodatkowe miejsce pod nimi. Powinniśmy również zwrócić uwagę na wysokość szafek górnych.

Kuchenna wyspa, która bywa wyższa od pozostałych blatów, ułatwia korzystanie z kuchni osobom o różnym wzroście. Aby jej zastosowanie było praktyczne, przestrzeń między nią i szafkami lub ścianą musi wynosić przynajmniej 120 cm.

 

Niestandardowe wymiary

 

Często się zdarza, że w kuchni potrzebujemy mebli o innych niż standardowe wymiarach. Dzięki zabudowie pod wymiar możemy wybrać dowolną szerokość, wysokość i głębokość szafek. Musimy jednak pamiętać o wymiarach korpusu- musi być minimum 5 cm płytszy niż blat. Do swoich potrzeb możemy dopasować nie tylko szafki, ale i szuflady.

Kuchnia w liczbach

– Co istotne, modyfikując standardowe gabaryty szafek wcale nie musimy rezygnować z akcesoriów meblowych. A to dlatego, że wiele z nich dostępnych jest obecnie w kilku różnych wymiarach. Dobrym przykładem są cargo i systemy szuflad Slim Box i Comfort Box. Do wyboru mamy wiele różnych szerokości i wysokości. Mało tego, w przypadku szuflad dopasować do swoich potrzeb możemy też głębokość systemu – w ofercie REJS znaleźć można prowadnice o długościach od 270 do 550 mm. – wyjaśnia Damian Rybak.

 

AGD pod lupą

 

Dużo uwagi należy poświęcić sprzętom AGD. Oprócz odpowiednich wymiarów, położenie podstawowych urządzeń powinno zapewniać wygodę podczas gotowania. Dlatego powinny tworzyć tzw. trójkąt roboczy, który zapewni bliską odległość między nimi. Między lodówką a zlewozmywakiem powinna ona wynosić 120-210 cm, między zlewozmywakiem a kuchenką 120-210 cm, a lodówkę od kuchenki powinno dzielić 120-270 cm.

Również wysokość położenia sprzętów powinna być dostosowana do naszej wygody. Dla przykładu, w nowoczesnych kuchniach coraz częściej piekarnik montuje się w słupkach, na wysokości naszych oczu. Aby wygodnie korzystać również z kuchenki mikrofalowej, umieszcza się ją około 50 cm nad piekarnikiem. Przestrzeń pod nimi możemy wykorzystać montując wygodne szuflady.

 

Kontakt w sprawie produktów:

REJS Spółka z o.o.
ul. Mławska 61
87-500 Rypin
tel. +48 54 280 56 51
www: www.rejs.eu
mail: wyślij wiadomośćWyposażenie mebli kuchennych: carga do szafek niskich i wysokich » cornery do szafek narożnych » półki obrotowe » ociekarki » Systemy pojemników na odpady » Systemy szuflad i prowadnic » Wyposażenie garderoby i łazienki » Zawiasy i podnośniki do mebli » Profile i ramki aluminiowe, szkło dekoracyjne » Uchwyty meblowe » Nogi, stopki, ślizgacze i rolki » Systemy relingowe, kolumny » Organizery, wkłady szufladowe

Zobacz zdjęcia w galerii REJS:

Cargo maxi boczne Silva - REJSCargo mini dolne Silva - REJSCorner Comfort Classic - REJSREJS Comfort BoxPojemnik na odpady JC - REJS
Podobne artykuły
Wiosenne nowości do Twojej kuchni od ernestrust

meble kuchenne

Wiosenne nowości do Twojej kuchni od ernestrust

Współczesne kuchnie to coś więcej niż tylko meble. Ukryty jest w nich perfekcyjny plan, w którym... więcej...

Ore Collection - kolekcja marki ernestrust, która podbija serca polskich projektantów

meble kuchenne

Ore Collection - kolekcja marki ernestrust,...

Za nami kolejna, VI edycja konkursu Design dla Konesera podczas której zaprezentowano najciekawsze... więcej...

Klasyka czy nowoczesność

meble kuchenne

Klasyka czy nowoczesność

Zgodnie z przekonaniem, że funkcjonalność życie ułatwia, a estetyka je uprzyjemnia, Dział Kuchni firmy... więcej...