konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2020

tesa

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię

data aktualizacji: 03-01-2020, 07:17 – artykuł promocyjny

Nowoczesna kuchnia musi spełniać wiele założeń, czasem staje się domowym laboratorium, a innym razem jest ciepłym azylem. Z tego względu jej wystrój musi tworzyć spójną całość, w której odnajdziemy ergonomię, solidne materiały oraz estetyczne wykończenie. Taka wizja kuchni ciągle ewoluuje, a jej początków należy doszukiwać się w XX wieku. Sprawdź, jak funkcjonalnie urządzić kuchnię oraz dlaczego ergonomia odgrywa tak ważną rolę.

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię

Mała kuchenna rewolucja, czyli kilka słów o urządzaniu kuchni frankfurckiej

 

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że kuchnia w dzisiejszym rozumieniu jest dość nowym tworem, bo jeszcze w XIX wieku kuchnia była pomieszczeniem, do którego się nie wchodzi zwłaszcza w mieszkaniach klasy średniej i wyższej. Zarezerwowana dla służby, rządziła się swoimi prawami, a chaotyczny wystrój i brak ładu przestrzennego były wówczas normą. W centrum tego pomieszczenia znajdowała się stół, a drugim najważniejszym punktem był piec z fajerkami opalany drewnem. Spore zmiany w tej kwestii przyniósł wiek XX, a najlepszym na to dowodem jest koncepcja tzw. kuchni frankfurckiej.
 

W 1926 roku austriacka architekt, Margarete Schütte-Lihotzky, przygotowała projekt kuchni dla innego architekta, Ernsta Maya. Odpowiadał on za koncepcję budownictwa socjalnego na osiedlu Nowy Frankfurt (Frankfurt nad Menem). Pomysł Austriaczki był rewolucyjny – kuchnia została przemyślana w najdrobniejszych szczegółach, zrealizowana na małej powierzchni (1,9 × 3,4 m), a do tego przeznaczona do kilkudziesięciu tysięcy mieszkań (w tej samej formie). Wejście umieszczono na krótszej ścianie, naprzeciwko okna. Po prawej stronie znajdowały się szafki ze zlewem, pod oknem – przestrzeń robocza, a po prawej – kuchenka oraz drzwi przesuwne, łączące kuchnię z jadalnią i pokojem dziennym. W pomieszczeniu nie było lodówki, uznanej za… zbyt ekstrawagancką.


I w taki oto sposób tania kuchnia, w której wprowadzono zasady ergonomii i tayloryzmu (triumfującego w latach 20.), stała się wzorcem, który zaczęto chętnie powielać. We współczesnych projektach są to nadrzędne cechy, które pozwalają funkcjonalnie urządzić nawet wąskie pomieszczenia, niewielkie kuchnie w bloku, czy wydzielone aneksy. Przyjęcie tych zasad sprawiło, że możemy urządzić każde wnętrze bez większych problemów.

Kuchenna rewolucja - funkcjonalność w kuchni

 

Frankfurckie ideały dzisiaj, czyli ergonomia i trójkąt roboczy w kuchni

 

Obecnie z ergonomią w kuchni od razu kojarzy się pojęcie trójkąta roboczego. Stworzony na bazie trzech najważniejszych sprzętów używanych w kuchennych pracach, czyli lodówki, kuchenki i zlewozmywaka, które muszą być ułożone na kształt trójkąta. Ważne jest pozostawienie przestrzeni między nimi, która posłuży za strefę roboczą. Utrzymanie takiego porządku w zabudowie ma za zadanie usprawnić pracę, wyeliminować zbędne czynności i kroki. Sprzęty ustawione są blisko siebie i w kolejności, w jakiej z nich korzystamy przy typowych czynnościach. Ta zasada sprawdza się zarówno w dużych wnętrzach, jak i w małej kuchni w bloku.
 

Optymalne odległości pomiędzy wierzchołkami trójkąta to: 120-210 cm między lodówką a zlewozmywakiem oraz zlewozmywakiem a kuchenką (w mniejszych pomieszczeniach – ok. 90 cm) i 120-270 cm między lodówką a kuchenką.


Trójkąt roboczy należy uwzględnić w kuchniach na planie litery U i L, w zabudowie równoległej (dwustronnej) oraz w pomieszczeniu z wyspą. W przypadku zabudowy kuchennej na jednej ścianie nie jest to oczywiście możliwe. Wtedy jednak warto zachować najwygodniejsza kolejność: lodówka, zlew, płyta kuchenna.

 

Funkcjonalność a metraż, czyli jak urządzić kuchnię na niewielkiej przestrzeni

 

Mała kuchnia to często zmora mieszkań w bloku, zwłaszcza tych z poprzedniej dekady. Brak okna, mało ergonomiczny kształt oraz ograniczony metraż wymuszał na inwestorze układ jednorzędowy lub ewentualnie na planie litery L. O dwustronnym ułożeniu szafek można myśleć dopiero przy pomieszczeniach o szerokości co najmniej 240 cm. Nie bez znaczenia jest tu jednak sam wymiar mebli, bo zachowanie ciągłego blatu o długości nie mniejszej niż 50-60 cm (oczywiście im więcej, tym lepiej) warunkuje wygodną pracę, tak samo, jak wysokość blatu. Przyjmuje się, że ok. 85-90 cm wysokości spełnia wymagania dla osoby o wzroście 165 cm, ale jeśli przy kuchennej zabudowie najczęściej pracuje osoba wyższa, to należy to uwzględnić przy doborze mebli. Jeśli w kuchni znajduje się stół, to na wygodne korzystanie z niego musimy przewidzieć przestrzeń przynajmniej 80 cm od ścian i szafek.

Funkcjonalność a metraż, czyli jak urządzić kuchnię na niewielkiej przestrzeni

 

Mała, ale funkcjonalna, czyli jak wykorzystać każdy centymetr

 

Przy aranżowaniu bardzo małych kuchni nie zwykle ważne jest umiejętne korzystanie z każdego jej skrawka. Dużą rolę odgrywa również jej kolorystyka. Najlepiej bowiem sprawdzają się ciepłe odcienie, a dodatkowych centymetrów mogą „dodać” lśniące powierzchnie na przykład frontów. Jeśli chodzi o sprzęt, to zdecydowanie postawmy na wysokie i wąskie AGD. Duży wybór lodówek pozwoli nam dobrać sprzęt idealnie spełniający takie oczekiwania. Przy wyborze zlewu dobrze jest zdecydować się na jedną komorę lub ewentualnie model półtorakomorowy, gdy nie mamy zmywarki. Ogromny potencjał ukryty jest w zakamarkach, które na etapie projektu można ciekawie wykorzystać. W tej kwestii doskonałe wydaje się rozwiązanie z zabudową dolną i górną, która może sięgać aż do samego sufitu. W meblach możemy zorganizować nawet małą spiżarnię, co przy rodzinie z dziećmi przekłada się na wygodę. Pomocne okażą się wówczas systemy cargo występujące w różnych konfiguracjach — narożne na duże naczynia, wąskie wykorzystywane prostopadle do linii zabudowy. Ograniczenia są tylko w naszej głowie.

Mała, ale funkcjonalna - jak wykorzystać każdy centymetr kuchni

Kontakt w sprawie produktów:

PORTA KMI POLAND
Szkolna 54
84-239 Bolszewo
tel.
www: www.porta.com.pl/
mail: wyślij wiadomośćdrzwi wewnętrzne i zewnętrzne » drzwi wejściowe do domu » drzwi łamane » drzwi suwane » drzwi techniczne »  klamki » ościeżnice » naświetla

Zobacz zdjęcia w galerii Porta Drzwi:

Porta drzwiPorta DrzwiPorta DrzwiPorta DrzwiPorta DrzwiPodobne artykuły
Mała kuchnia - sposoby na jej funkcjonalne urządzenie

porady

Mała kuchnia - sposoby na jej funkcjonalne urządzenie

Urządzenie funkcjonalnej i stylowej kuchni w sytuacji, gdy dysponujemy dużą przestrzenią, nie jest zbyt... więcej...

Jak wybrać ekspres do kawy

porady

Jak wybrać ekspres do kawy

Mają nowoczesny kształt, zajmują niemało miejsca i nie należą do najtańszych urządzeń kuchennych.... więcej...

Kuchnia jak nowa

porady

Kuchnia jak nowa

Sporządzenie planu działania to najlepsza metoda na usprawnienie domowych obowiązków. Dzięki rozłożeniu... więcej...


Partnerzy

Peka  logo Elkamino Dom

RejsNescafe Dolce Gusto Tesa

Electrolux     Soled 

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

  logo Śnieżka   Lavello

     Laveo   APM MORKOM

    nVent    Amix  

Kuchinox   Emako