Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Salon połączony z kuchnią - czy to dobre rozwiązanie?

artykuł promocyjny

Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, które zyskało popularność i to bez względu na metraż mieszkania. Sprawdza się zarówno w dużych domach, jak i też w przypadku kawalerek. Kojarzy się z nowoczesnym budownictwem, ale wiele osób zastanawia się, czy warto kierować się modą? Dla kogo to rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, jakie są jego wady i zalety? Poniżej omawiamy ten interesujący temat.

Salon połączony z kuchnią - czy to dobre rozwiązanie?
Kliknij w zdjęcie i przejdź na stronę firmy

Salon z kuchnią – zalety

 

Połączenie kuchni i salonu jest rozwiązaniem dającym wrażenie większej przestronności. Zyskujemy miejsce, które normalnie zajmuje ściana, a otwarta przestrzeń optycznie jeszcze dodatkowo dodaje nam centymetrów. W takim pomieszczeniu podział na strefy użytkowe wychodzi w sposób naturalny, a łącznikiem często jest stół. Projekty kuchni z salonem dają znacznie więcej możliwości aranżacyjnych, pozwalają urozmaicić wnętrze, ale też wprowadzić elementy, na które w tradycyjnym podziale nie ma miejsca. Do najważniejszych cech takiego układu należą:
 

  • Elastyczność wnętrza

Salon połączony z aneksem kuchennym tworzy harmonijną całość, a jednocześnie widoczny jest podział na funkcje. Wnętrze przeobraża się. Nie jest już tak oficjalne, jak salon, a jednocześnie staje się znacznie bardziej reprezentacyjne i przytulne niż osobna kuchnia. Elastyczność dotyczy także funkcji, bo jedno pomieszczenie zaczyna równocześnie być salonem, jadalnią, kuchnią, miejscem do odpoczynku i wspólnej zabawy, ale także przestrzenią do przyjmowania gości.

Salon z kuchnią - jak oddzielić strefę zapasów
 

  • Integracja

Integracja dotyczy rodziny. Otwarta przestrzeń sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu. Wzajemne relacje i kontakty mogą odbywać się płynnie w czasie przygotowania posiłków, sprzątania, czy nakrywania do stołu. W przypadku dużych rodzin to rozwiązanie z pewnością zwiększy częstotliwość Waszych relacji. Do tego osoba pochłonięta kuchennymi obowiązkami nie będzie odizolowana i w tym samym czasie będzie w stanie zerkać na program w telewizji, obserwować bawiące się dzieci czy prowadzić konwersację.

Integracja salonu z kuchnią - dobre praktyki
 

  • Jadalnia

Idealnym miejscem na jadalnię jest przestrzeń na granicy kuchni i pokoju dziennego. Taki zabieg aranżacyjny jest w stanie dyskretnie wyznaczyć granicę między pomieszczeniami, a jednocześnie bardzo praktycznie wykorzystać wolną przestrzeń, którą w innych warunkach zajęłaby ściana. Taka jadalnia idealnie sprawdzi się w czasie codziennych posiłków, jak i na wielkie przyjęcia. Otwarta kuchnia zachęca do wspólnych posiłków oraz podejmowania wyzwań kulinarnych.

System przesuwny w drzwi - nowe możliwości aranżacyjne
 

  • Wyspa kuchenna

To właśnie konfiguracja kuchni otwartej na salon jest doskonałym sposobem na zagospodarowanie bardzo praktycznej wyspy kuchennej. Może ona mieć różną postać i wielkość. Ciekawym rozwiązaniem jest barek z wysokimi krzesłami lub wygodna wyspa zastępująca stół oraz zapewniająca dużą strefę roboczą. Wyspa zawsze prezentuje się efektownie i ciekawie. Nie ma również wątpliwości, że wyspa jest funkcjonalna. Może pomieścić sprzęt AGD do zabudowy, tworzy pojemną strefę zapasów i przechowywania naczyń. W dzień może być bufetem śniadaniowym a wieczorem barkiem w czasie domówki.
 

  • Oszczędność miejsca

Optyczne powiększenie pomieszczeń to jedno z najważniejszych założeń kuchni otwartej na salon. Nawet niewielkie wnętrze zyska przestronność, na której tak bardzo nam zależy. Wygodniej będzie nam rozplanować oświetlenie, zwłaszcza w przypadku kuchni, która na niewielkim metrażu nie posiada oddzielnego miejsca.

Salon połączony z kuchnią - czy to dobre rozwiązanie?

 

Salon z kuchnią – wady

 

Aneks kuchenny w salonie ma również i wady. Do najważniejszych kwestii należy zaliczyć większą mobilność kuchennych zapachów i hałasów. Znacznie większą wagę trzeba przykładać również do estetyki — nienaganny porządek na blacie z pewnością będzie bardzo mocno pożądany. A co jeszcze może nam przeszkadzać przy otwartej kuchni?
 

  • Zapach

Rozchodzące się zapachy po całym domu mogą być miłym akcentem w przypadku pieczenia ciasta, ale gdy smażymy rybę, wolimy, by ten zapach został jak najszybciej usunięty z naszych wnętrz. Nawet przy nienagannie działającej wentylacji oraz włączonego okapu nie jesteśmy w stanie uniknąć faktu, że kuchenne zapachy będą się roznosić, a brak ścian jeszcze to spotęguje. Szczególnie narażone są tapicerowane meble i tkaniny jak na przykład zasłony, koce, poduszki. Dużym utrudnieniem mogą być również tłuszcze zawarte w oparach.
 

  • Porządek

Estetyka to bardzo ważna kwestia, gdy chcemy mieć kuchnię połączoną z salonem. Przestrzeń do gotowania przestaje być oddzielną strefą zamkniętą dla gości i osób postronnych, a zostaje wystawiona na widok. Z tego względu do urządzenia aneksu kuchennego warto się odpowiednio przygotować. Warto postawić na nieco droższe, ale atrakcyjniejsze rozwiązania. Kolejna kwestia to utrzymanie nienagannego porządku w strefie roboczej. Sprzątanie od razu po posiłku, a nawet w trakcie jego przygotowywania wydaje się oczywistością, ale wymaga od nas sporej dyscypliny, a może nawet zmiany dotychczasowych nawyków. Przyjmując gości, pamiętajmy o tym, że zobaczą oni cały bałagan towarzyszący przygotowywaniu posiłków.

Salon połączony z kuchnią - czy to dobre rozwiązanie?
 

  • Hałas

Życie kuchenne rządzi się swoimi prawami i odgłosami. Dźwięki, szumy i odgłosy wydawane przez pracujące tu urządzenia mogą być nieco mocniej odczuwane, gdy będą się rozchodzić również na strefę dzienną. Do tego okresowo należy się nastawić na brzęk mytych naczyń, siekanych składników, czy tłuczonych kotletów, które będą roznoszone po całym wnętrzu. W sytuacji kuchni połączonej z salonem warto wydać nieco więcej i wybrać ciche AGD.
 

  • Bezpieczeństwo

Ta kwestia dotyczy szczególnie rodzin z małymi dziećmi. Otwarta kuchnia sprzyja większej migracji maluchów, które mają otwartą drogę do gorącego piekarnika, czy gotujących się potraw. Szafki, zwłaszcza te dolne koniecznie należy zabezpieczyć specjalnymi klamerkami, a wszelkie przedmioty w zasięgu małych rączek należy usuwać.

 

Kuchnia otwarta – kuchnia zamknięta

 

Dla niezdecydowanych jest jeszcze trzecia opcja. Połączenie obu tych koncepcji jest możliwe! Wystarczy zastosować drzwi przesuwne, dzięki którym w miarę potrzeb możemy oddzielić oba połączenia lub je połączyć. Otwarta kuchnia na życzenie to idealne rozwiązanie — na co dzień możemy cieszyć się dużą przestrzenią, a gdy mamy gości możemy z łatwością zasłonić naszą kuchnię. W ofercie drzwi Porta znajdziemy kilka propozycji systemów przesuwnych, które sprawdzą się w każdym mieszkaniu. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie najlepiej uwzględnić już na etapie projektu.

Kontakt w sprawie produktów:

PORTA KMI POLAND SA
Szkolna 54
84-239 Bolszewo
tel. Biuro Obsługi Klienta: 58 58 58 056
www: www.porta.com.pl
mail: wyślij wiadomość



drzwi wewnętrzne » drzwi wejściowe do domu i mieszkania » drzwi zewnętrzne stalowe » drzwi łamane » drzwi suwane » drzwi techniczne »  klamki » ościeżnice » naświetla

Zobacz zdjęcia w galerii PORTA DRZWI:

Porta drzwiPorta DrzwiPorta DrzwiPorta DrzwiPorta Drzwi

PORTA KMI POLAND SA Facebook   pinterest PORTA KMI POLAND SA   PORTA KMI POLAND SA instagram   Youtube PORTA KMI POLAND SA




Przeglądy


Facebook
Instagram