Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jak wybrać płytę grzewczą do zabudowy?

artykuł promocyjny

Kiedy urządzamy wymarzoną kuchnię, chcemy, by pomieszczenie to było jednocześnie funkcjonalne i designerskie. Wszystkie sprzęty i meble do siebie pasowały pod względem estetycznym, a niezbędne akcesoria były zawsze pod ręką, ale nie zagracały kuchni. Dotyczy to również płyty do zabudowy. Do wyboru mamy kuchenki indukcyjne i płyty grzewcze gazowe – którą wybrać do nowego domu, aby gotowanie na niej było szybkie, wygodne i stosunkowo oszczędne?

Jak wybrać płytę grzewczą do zabudowy?

 

Indukcja czy gaz – jaką płytę do zabudowy wybrać?

 

Gdy planujesz zakup płyty do zabudowy do nowego mieszkania, w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się, czy będziesz w swojej kuchni korzystać z gazu czy z bezpieczniejszego, ale droższego prądu. W nowym budownictwie powoli odchodzi się od instalacji gazowej, dlatego coraz większą popularnością cieszą się płyty indukcyjne do zabudowy. Płyty gazowe pod zabudowę też mają nadal swoich zwolenników.

Co mamy do wyboru:

  • kuchenki gazowe, które z biegiem czasu z topornych i trudnych w czyszczeniu sprzętów wyewoluowały w estetyczne i funkcjonalne urządzenia,
  • gładkie jak tafla szkła płyty indukcyjne oraz ceramiczne dedykowane do nowoczesnych wnętrz.

 

Płyta gazowa

 

To mniej kosztowny wybór, ale czy lepszy? Kuchenki gazowe są zdecydowanie tańsze w zakupie i późniejszej eksploatacji. Jednak do płyty grzewczej gazowej wymagane jest podłączenie w kuchni specjalnej wentylacji, co wiąże się z dodatkowymi pracami budowlanymi. Do tego wielu deweloperów rezygnuje obecnie z instalacji gazowej w nowych inwestycjach. Jednak współczesne gazowe płyty do zabudowy charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem (np. płyty gazowe ceramiczne lub płyty gazowe „bez płomienia”), nie odbiegając pod tym względem od płyt indukcyjnych. Do tego posiadają szereg zabezpieczeń, które chronią przed niekontrolowanym wydobywaniem się gazu.

 

Płyta indukcyjna

 

Płyty indukcyjne są coraz popularniejsze ze względu na ich nowoczesny, minimalistyczny design, prostotę użycia i bezpieczeństwo. Wiele osób jako wadę tych urządzeń wskazuje wysokie koszty zarówno zakupu indukcyjnej płyty do zabudowy, jak i jej utrzymanie (wszakże prąd jest droższy niż gaz). Warto jednak wiedzieć, że gotowanie na płycie indukcyjnej jest dużo szybsze niż na gazowej, co pozwala nieco zaoszczędzić energię elektryczną. Bezdyskusyjną zaletą płyty indukcyjnej jest też łatwość utrzymania jej w czystości – gładką powierzchnię wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, bez stosowania szorstkich gąbek czy silnych detergentów.

 

Wielkość płyty do zabudowy

 

Wymiary płyt do zabudowy są ściśle powiązane z ilością pól grzejnych, a także chęcią wyeksponowania miejsca przeznaczonego do gotowania w kuchni. O ile w przypadku płyty gazowej do zabudowy mamy do wyboru przeważnie prostokątne i kwadratowe modele, o tyle wśród kuchenek indukcyjnych mamy większe pole do popisu. Można nawet pokusić się o zakup płyty w kształcie półokrągłym. Wymiary, jakie będzie miała płyta do zabudowy, muszą być oczywiście dobrane do wielkości kuchni. Powinniśmy dobrze przemyśleć, jaka liczba pól grzejnych będzie nam potrzebna do codziennego gotowania.

 

Montaż płyty grzewczej

 

Montaż płyty do zabudowy jest banalnie prosty, jeśli posiadamy już odpowiednio dostosowane do tego meble. Płytę indukcyjną lub gazową można zamontować bezpośrednio na blacie lub w nim „zatopić” (umieścić na poziomie blatu). Meble kuchenne powinny być dostosowane do zabudowy, czyli przede wszystkim powinny charakteryzować się odpornością na działanie wysokich temperatur (powyżej 75°C). Montaż płyty gazowej wymaga podłączenia jej do źródła gazu. Natomiast w przypadku płyty indukcyjnej wyróżnia się instalację jednofazową (230 V) lub trójfazową (400 V). Płyta przeznaczona do instalacji 230 V wyposażona jest we wtyczkę, którą wystarczy umieścić w gniazdku. Z kolei montaż płyty o napięciu 400 V lepiej zlecić elektrykowi.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Media Expert












Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  SHARP
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram