Co warto wiedzieć przed kupnem zlewozmywaka

data aktualizacji: 22-07-2020, 09:53 – artykuł promocyjny

Wybór zlewozmywaka do kuchni wdaje się być prostą sprawą. Jednak w czasach, gdy oferta tego asortymentu jest bardzo szeroka, spotykamy się z wieloma dylematami. Jaki materiał wybrać? Jak dopasować kolor do szafek oraz który kształt będzie dla nas najlepszy? To tylko podstawowe pytania, z którymi muszą zmierzyć się osoby urządzające lub remontujące kuchnię.

Co warto wiedzieć przed kupnem zlewozmywaka

fot.: Franke

Gdzie nie montować zlewu?

 

Wybór zlewozmywaka powinniśmy poprzedzić przemyślanym projektem kuchni, w którym określimy miejsce jego montażu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile miejsca możemy poświęcić na zlewozmywak oraz jakiego kształtu powinien on być. Przy wyborze najlepszej lokalizacji powinniśmy przestrzegać kilka założeń:

  • nie montować go bezpośrednio przy płycie grzewczej — ryzyko rozpryskiwania się brudnej wody oraz płynu na przygotowywane dania
  • komora nie powinna sąsiadować bezpośrednio z lodówką lub ścianą — taki układ będzie niekomfortowy dla osoby zmywającej
  • nie umieszczać pod niską szafką wiszącą — mała odległość pomiędzy zlewem a szafką utrudni zmywanie, wkładanie oraz wyjmowanie przedmiotów ze zlewu


Coraz modniejszy układ zakłada montaż zlewu tuż przy oknie. Trzeba jednak pamiętać, by dobrać odpowiednią baterię do takiego położenia. Najczęściej jest to armatura ze składaną wylewką. Przy realizacji zlewu pod oknem musimy zrezygnować z górnej szafki z komfortową suszarką.

Trendy w kuchni - co się zmieni, a co zostanie na dłużej

fot.: Alveus

 

Czy wiesz, że…

Wybierając syfon przyścienny, możemy zaoszczędzić miejsce pod zlewem, dzięki czemu łatwiej będzie nam zorganizować miejsce na system do segregacji śmieci lub pojemną przestrzeń na środki czystości. Sprawdź >> Primagran


 

Co z otworami montażowymi?


Na rynku mamy dostęp do zlewozmywaków z otworami montażowymi oraz takie, które wymagają samodzielnego wykonania otworów. Możemy spotkać się także z modelami, które nie posiadają otworów, ale mają przygotowane miejsc do samodzielnego wybicia i oszlifowania. Brak otworów to domena zlewozmywaków odwracalnych (uniwersalnych), w których miejsce montażu baterii i pokrętła korka zależy od tego, w którą stronę zostanie on obsadzony.


Zlewozmywaki nieposiadające przygotowanych przez producenta otworów narażone są na ryzyko wyszczerbienia lub mało estetycznego wykończenia. Czasem może dojść nawet do pęknięć. Tego typu uszkodzenia nie podlegają reklamacji. 

W przypadku modeli z przygotowanymi otworami do wybicia musimy przestrzegać zaleceń producenta i pod żadnym pozorem nie należy przesuwać otworów w inne miejsce.

 

Jak dobrać zlew do szafki

 

Zlewozmywaki dostępne na rynku, produkowane są zgodnie z wymiarami szafek kuchennych, które najczęściej produkowane są w rozmiarach 40 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm i 80 cm. Duże znaczenie, wbrew pozorom, może mieć dobór dozownika płynu do mycia naczyń. Ten element może sprawić, że zlewozmywak nie będzie pasował do rozmiaru szafki, do której został przeznaczony.

fot.: Primagran

Przy wyborze zlewozmywak należy wziąć pod uwagę również rodzaj montażu. Wyróżnia się:

  • zlewozmywaki nakładane na blat - najpopularniejsza grupa

Aby dopasować go do szafki, musimy jego komorę(y) zmieścić między ściankami szafki. Z tego względu zewnętrzna szerokość komory musi być mniejsza niż wewnętrzna szerokość szafki. Wielkość ociekacza nie ma znaczenie, gdyż nie wchodzi on do wnętrza szafki.

  • zlewozmywaki wpuszczane w blat - dwie wersje montażu

W drugiej kategorii zlewozmywaków mamy możliwość zamocowania zlewu tak, aby jego krawędzie wystawały nieco ponad poziom blatu lub na równi z blatem. Drugi wariant jest nieco trudniejszy, ale znacznie wygodniejszy i estetyczny. W pierwszym sposobie należy pamiętać, aby wewnętrzne krawędzie wyciętego otworu w blacie zabezpieczyć przed wilgocią za pomocą silikonu sanitarnego.

fot.: Deante


 

Zlew a materiał na blat

 

Zlew montujemy zawsze na blacie, z tego też powodu oba elementy tworzą swoisty duet, dzięki któremu wiele prac może przebiegać sprawnie i komfortowo. Wbrew pozorom, wybór zlewu podyktowany może być również tym, z jakiego materiału planujemy wykonać blat.

Z jakiego materiału wybrać blat

fot.: Laveo

  • blaty z granitu, kamieni i kompozytowe - możliwość montażu zlewów podwieszanych, jak i tych nakładanych na blat.
  • blaty laminowane z płyty wiórowej oraz z różnego rodzaju okleinami - możliwość montażu zlewów tylko nakładanych (przy podwieszanych trudno wykonać zabezpieczenie krawędzi).
  • blat z naturalnego drewna - a racji małej odporności na działanie wody wymagają bardzo starannej i regularnej impregnacji oraz pilnowania, by nie został zamoczony, zwłaszcza w newralgicznych miejscach, jakimi są krawędzie. Najlepiej sprawdzają się u osób, które rzadko korzystają z kuchni oraz zmywają naczynia w zmywarce.

 

Jedna czy półtorej — do czego przydaje się pół komory?

 

Od niedawna jednym z ciekawszych rozwiązań, którego popularność bardzo szybko rośnie, jest dodatkowa mała komora w zlewozmywaku. Takie modele nazywane są 1,5 komorowymi i są namiastką dużych modeli na dwie komory, ale zajmują znacznie mniej miejsca. Do czego taka mała komora może być wykorzystana? Najczęściej służy do mycia owoców, warzyw, sztućców oraz rozmrażania mięsa.

fot.: Alveus

Sprawdź ofertę zlewów 1,5 komorowych >> Zlewozmywaki półtorakomorowe - najciekawsze modele

 

Czy wiesz, że…

Domowe zlewozmywaki mają najczęściej 1 lub 2 komory, z czasem wprowadzono wersje pośrednie z połówkami. Zlewy mogą posiadać także ociekacz o różnej wielkości. W sprzedaży znajdziemy również modele bardziej profesjonalne o jednej dużej komorze, którą możemy sami podzielić. 

 

Wybór koloru - tego unikaj

 

Podchodząc do wyboru zlewozmywaka pierwszy raz, wydaje nam się, że kolor jest najważniejszą kwestią. Powyższe porady pokazują, na jak wiele elementów musimy zwrócić uwagę. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie kolor najbardziej rzutuje na wygląd zlewozmywaka w kuchni, dlatego jest tak ważny. Najlepiej jednak, by dobór koloru odbywał się na podstawie próbnika danego producenta, gdyż na rzeczywisty odcień wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim warunki oświetlenia danego pomieszczenia mogą wpływać na odbiór poszczególnych odcieni. Sprawa jest jeszcze bardziej złożona, gdy dokonujemy zakupu na podstawie katalogu lub zdjęcia w internecie — kolory na ekranie monitora różnią się w zależności od ustawień, technologii wyświetlacza, a także modelu aparatu czy oświetlenia wykorzystanego podczas sesji produktowej.

Zlewozmywak Schock Cristadur? Greenwich N-100 w kolorze Millenial Pearl w wersji na równi z blatem

fot.: CCI                                                                                 fot.: Laveo    

Czy wiesz, że…

Kolorystyka zlewozmywaków znacznie ewoluowała i dziś nie musimy ograniczać się do stalowych zlewów, nawet więcej, nie jesteśmy skazani nawet na odcienie granitu w modelach kompozytowych. Dzisiejsza oferta zlewozmywaków obejmuje pełną paletę kolorów — od bieli i czerni po złoto i miedź.


 

Zlewozmywak musi mieć baterię — jak wybrać tą najlepszą

 

Dopełnieniem każdego zlewozmywaka jest oczywiście bateria, która powinna być dopasowana do jego wielkości. Możemy wybierać spośród modeli montowanych do zlewozmywak, na blacie lub w ścianie. Kolejna kwestia dotyczy też wylewki, która może być niska lub wysoka oraz posiadać dodatkowe funkcje jak na przykład wyjmowany wąż, dzięki czemu zwiększa się pole manewru i bez problemu obsłużymy nawet bardzo duży garnek lub wiadro, również poza komorą zlewozmywaka. Warto zwrócić uwagę również na wylewki elastyczne ułatwiające wkładanie i wyjmowanie naczyń ze zlewu. 

Wysoka, dwufunkcyjna bateria zlewozmywakowa DokosBateria kuchenna Intipiura

fot.: Invena                                                        fot.: Retrowoda        

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Franke, Primagran, CCI, Retrowoda, Invena, Deante, Alveus, LaveoPodobne artykuły
KWC ERA - idealnie dopasowany zlewozmywak i bateria kuchenna

zlewozmywaki

KWC ERA - idealnie dopasowany zlewozmywak i bateria kuchenna

Nieustanne dążenie do perfekcji to dewiza marki KWC, która sprawia, że jej działania skupiają... więcej...

Dwukomorowy zlewozmywak Duet

zlewozmywaki

Dwukomorowy zlewozmywak Duet

Dwukomorowy zlewozmywak Duet od Deante jest niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem w każdej kuchni. Posiada... więcej...

Zlewozmywaki Deante ze znakiem must have 2016

zlewozmywaki

Zlewozmywaki Deante ze znakiem must have 2016

Zlewozmywaki granitowe z kolekcji Andante otrzymały wyróżnienie w konkursie „must have 2016”,... więcej...