konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2020

Co warto wiedzieć przed kupnem zlewozmywaka

data aktualizacji: 03-04-2020, 06:29 – artykuł promocyjny

Choć wybór zlewozmywaka na pozór wydaje się bardzo prosty, w rzeczywistości nastręcza wielu problemów. Jaki wybrać materiał? Który kolor będzie pasował do barwy szafek kuchennych? Jaki kształt będzie optymalny? Co warto wiedzieć, stojąc przed zakupem zlewozmywaka, aby uniknąć cięcia szafek, wymiany blatu czy syfonu? Poniższy poradnik powinien ułatwić sprawę!

Co warto wiedzieć przed kupnem zlewozmywaka


Gdzie nie montować zlewu?

 

Szeroki wybór zlewozmywaków dostępnych na rynku daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o kształt i wymiary produktu. Spośród zlewów prostokątnych, okrągłych, z ociekaczem czy tych bez należy wybrać ten, który najlepiej będzie pasował do danej przestrzeni kuchennej.
 

Gdzie umieścić zlewozmywak
 

Wybierając zlewozmywak kuchenny, należy pamiętać, aby nie montować go:

  • bezpośrednio obok płyty grzewczej, ponieważ istnieje ryzyko, że myjąc naczynia brudna woda oraz płyn dostaną się do przygotowywanych potraw,
  • z komorą, która będzie bezpośrednio sąsiadowała z lodówką lub ścianą, ponieważ taki układ sprawi, że mycie naczyń będzie niekomfortowe,
  • tuż pod niską szafką wiszącą, gdyż mała odległość pomiędzy zlewem a szafką utrudni zmywanie, wkładanie oraz wyjmowanie przedmiotów ze zlewu,
  • tuż przy oknie, ponieważ uniemożliwi to zawieszenie szafki z komfortową suszarką. Ponadto źle umiejscowiona w zlewie bateria może uniemożliwić otwarcie okna.


Dodatkowo, planując zakup rozdrabniarki żywności, należy pamiętać, że niezbędne będzie zaplanowanie większej przestrzeni pod zlewem.
 

Czy wiesz, że…

W ofercie firmy Lavello znajdują się syfony przyścienne, które nie potrzebują tyle miejsca co standardowe modele. Pozwala to zaoszczędzić przestrzeń pod zlewem i umiejscowić w niej kosze do segregacji śmieci.


 

Dlaczego warto kupić zlewozmywak granitowy z gotowymi otworami?

 

Zlewozmywaki granitowe można podzielić na trzy kategorie:

  • takie, które posiadają otwory montażowe wykonane przez producenta
  • nie posiadają otworów, ale mają przygotowane miejsco do samodzielnego wybicia i oszlifowania
  • nie posiadają ani miejsc, ani otworów - wówczas należy wykonać je samodzielnie przy pomocy odpowiedniego wiertła
     

Zlewozmywak z gotowymi otworami


Wadą zlewozmywaków nieposiadających przygotowanych przez producenta otworów jest to, że nieodpowiednie wybicie może doprowadzić do wyszczerbienia krawędzi otworu. Takich wad nie można naprawić, zeszlifować, ani zareklamować, ponieważ nie podlegają gwarancji.

Decydując się na zakup zlewu z otworami do wybicia, należy pamiętać, że nie ma możliwości przesunięcia ich w inne miejsce.

Ponadto, wiercenie otworu w zlewie wymaga użycia specjalnego wiertła (koszt to ok. 60 zł), uchwytu (koszt ok. 80 zł) oraz poświęcenia czasu.

Zdarza się również, że podczas wybijania lub wiercenia otworów pojawiają się nieestetyczne pęknięcia zlewozmywaka. Z tego względu bardzo często monterzy odmawiają wykonania otworów, aby nie uszkodzić zlewu.
 

Czy wiesz, że…

Pracownicy sklepu Lavello przygotują dla Ciebie zlewozmywak z gotowymi otworami do montażu zgodnie z Twoimi wskazówkami? Możesz wybrać ilość oraz umiejscowienie otworów!


 

Kiedy zlew nie będzie pasować do szafki, do której jest przeznaczony

 

Standardowe szafki kuchenne produkowane są w rozmiarach 40 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm i 80 cm. Zlewozmywaki dostępne na rynku, produkowane są zgodnie z wymiarami szafek kuchennych. Z pozoru błahym, ale w istocie bardzo ważnym elementem, który może sprawić, że zlew nie będzie pasował do rozmiaru szafki, do której został przeznaczony, jest dozownik do płynu do mycia naczyń.
 

Zlew z dystrybutorem


Najpopularniejszy typ zlewozmywaka to ten nakładany na blat. Aby pasował on do szafki, to jego komora(y) powinny mieścić się pomiędzy ściankami szafki. Zewnętrzna szerokość komory musi być zatem mniejsza niż wewnętrzna szerokość szafki. Wielkość ociekacza nie jest istotna, ponieważ nie wchodzi do wnętrza szafki.

Może okazać się jednak, że chcąc zamontować dozownik do płynu, jego miejsce wypadnie dokładnie w miejscu ścianki zlewozmywaka, co uniemożliwi instalację. Zlewozmywak nie będzie wówczas pasował do szafki i konieczne będzie wycięcie specjalnego miejsca na pojemnik. Warto więc dokładnie przemyśleć umieszczenie akcesoriów do zlewozmywaka tak, aby całość współgrała z rozmiarami szafki.
 

Czy wiesz, że…

Decydując się na zakup zlewozmywaka w sklepie Lavello, w cenie znajduje się wykonanie otworów do montażu akcesoriów. Wystarczy podać odpowiednie informacje podczas składania zamówienia. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą zlewozmywaków do szafki 40 cm, do szafki 45 cm, do szafki 50 cm, do szafki 60 cm i do szafki 80 cm.


 

Jaki materiał blatu wybrać

 

Blat kuchenny to jeden z najważniejszych elementów w kuchni, a w towarzystwie ze zlewozmywakiem, staje się centrum wszelkich prac. Aby były one komfortowe, należy dokładnie przemyśleć wybór materiału, z którego wykonany będzie blat.
 

Z jakiego materiału wybrać blat


Granit, kamień oraz kompozyt sprawdzą się zarówno w przypadku zlewów podwieszanych, jak również tych nakładanych na blat.

Zlewozmywaki podwieszane będą pasowały również do blatów wykonanych z laminowanej płty wiórowej, a także różnego rodzaju oklein. Blaty laminowane nie sprawdzą się natomiast w przypadku zlewów podwieszanych ze względu na trudne do zabezpieczenia krawędzie.

Piękny i szalenie modny jest blat wykonany z naturalnego drewna. W większości kuchni nie zda on jednak egzaminu. Drewniane blaty, choć wyglądają wyjątkowo, są mało odporne na długotrwałe działanie wody, przez co muszą być często impregnowane. Najwyższą klasę odporności posiadają blaty wykonane z dębu oraz drewna teakowego. Zaleca się jednak regularną impregnację oraz systematyczne czyszczenie, które zapobiegną puchnięciu drewna.

Blaty drewniane to świetna propozycja dla osób, które rzadko korzystają z kuchni oraz zmywają naczynia w zmywarce.

 

Do czego służy mała komora w zlewozmywaku 1,5 komorowym

 

Niewielka komora w 1,5 komorowych zlewozmywakach najczęściej używana jest to mycia owoców, warzyw, sztućców oraz rozmrażania mięsa.

Sprawdź ofertę zlewów 1,5 komorowych marki Lavello >> SPRAWDŹ

 

Jak nie wybierać koloru zlewozmywaka

 

Wybór koloru zlewozmywaka to jeden z najważniejszych elementów zakupu. Często okazuje się, że kolor w sklepie różni się od tego widzianego w domu i w żaden sposób nie koresponduje z resztą kuchni. Dzieje się tak dlatego, że oświetlenie oraz kolorystyka mebli kuchennych mają znaczący wpływ na prezentację kolorów.
 

Zlewozmywak w kolorze szarymZlewozmywak w kolorze brązowymZlewozmywak w kolorze grafitowym

Zlewozmywak w kolorze jasnoszarymZlewozmywak w kolorze czarnymZlewozmywak w kolorze beżowym


Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy zakupu zlewozmywaka dokonujemy w sklepie internetowym. Kolory na ekranie monitora różnią się w zależności od ustawień, technologii wyświetlacza, a także modelu aparatu czy oświetlenia wykorzystanego podczas sesji produktowej.

Rozwiązaniem problemu jest zamówienie próbek kolorystycznych zlewozmywaka, które umożliwią wybranie najlepszej opcji.
 

Czy wiesz, że…

Sklep Lavello wysyła próbki kolorów zlewozmywaków całkowicie za darmo (nawet dostawa jest darmowa!). Zamawiając produkt dzisiaj, w ciągu tygodnia otrzymasz próbki 5 x 5 cm o wybranych przez siebie kolorach i wymiarach, wykonanych z tego samego granitu, z którego produkowane są zlewozmywaki.


 

Jaka jest najważniejsza cecha dobrej baterii kuchennej

 

Najczęściej w kuchniach spotkać można klasyczne, niskie baterie, montowane do zlewozmywaka, blatu lub ściany. Największą wadą takich baterii jest nisko umieszczona wylewka, która utrudnia wkładanie oraz wyjmowanie wysokich garnków ze zlewu.
 

Wybór baterii


Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne, wysokie baterie z ujściem wody na wysokości co najmniej 15 cm. Dodatkowym usprawnieniem są wyciągane wylewki, które okazują się nieocenione podczas mycia wysokich naczyń.
 

Czy wiesz, że...

W ofercie Lavello znajdują się baterie chromowane i granitowe zarówno w wersji niskiej, jak i wysokiej.


 

Jak pozbyć się zacieków na zlewie granitowym

 

Popularna jest opinia na temat trudności w utrzymaniu czystości granitowego zlewu. Warto jednak pamiętać, że główną przyczyną powstawania zacieków jest kamień obecny w wodzie. Aby uniknąć nieestetycznych plam, wystarczy regularnie przecierać zlew płynem do mycia naczyń, a następnie osuszać ściereczką. Na rynku dostępne są również oleje kuchenne, które impregnują zlewozmywaki i spowalniają osiadanie kamienia.
 

 

Innym sposobem na pozbycie się zacieków z granitowego zlewu jest przetarcie go gąbką kuchenną z domestosem, a następnie osuszenie go ściereczką. Unikać należy stosowania środków silnie żrących oraz tarcia drucianymi zmywakami, które mogą porysować powierzchnię zlewu.

Kontakt w sprawie produktów:

Lavello s.c.
ul. Narutowicza 36
64-100 Leszno
tel. 61 333 22 36
www: lavello.pl , otozlewy.pl
mail: wyślij wiadomośćzlewozmywaki granitowe: 1-komorowe » 1,5-komorowe » 2-komorowe » podwieszane » narożne » okrągłe » z ociekaczem
baterie kuchenne: stalowe » granitowe » z wyciąganą wylewką
syfony » akcesoria do zlewozmywaków
 

Zobacz zdjęcia w galerii Lavello:

Lavello - Zlewozmywak granitowy jednokomorowy, Luxor 1.0PLavello - Zlewozmywak granitowy jednokomorowy, Diamond 1.0 PLavello - Zlewozmywak granitowy, zestaw komór podwieszanych, Performa 1.5 MSLavello - Zlewozmywak granitowy jednokomorowy, Decoro 0.0sLavello - Zlewozmywak granitowy 1,5 komorowy z ociekaczem, Luxor 1.5s
Podobne artykuły
Capella Precious - szklano-granitowe zlewozmywaki z patchworkowym wzorem

zlewozmywaki

Capella Precious - szklano-granitowe zlewozmywaki...

Precious to limitowana linia luksusowych zlewozmywaków firmy Deante, która dołączyła do znanej... więcej...

Idealny zlewozmywak do nowoczesnej kuchni

zlewozmywaki

Idealny zlewozmywak do nowoczesnej kuchni

Jednym z głównych nurtów we współczesnym designie jest minimalizm, który już... więcej...

Zlewozmywak z płytką komorą

zlewozmywaki

Zlewozmywak z płytką komorą

Boom w światowej aranżacji przeżywają kuchenne zlewy z płytkimi komorami. Głównie dlatego, że... więcej...