konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jak zaprojektować funkcjonalną spiżarnię w kuchni?

data aktualizacji: 28-04-2021, 11:08 – artykuł promocyjny

Jak zaprojektować funkcjonalną spiżarnię w kuchni?

Projektowanie spiżarni może okazać się wyzwaniem. Należy pamiętać o odpowiednim wyborze miejsca, funkcjonalnym rozmieszczeniu, a także o zachowaniu właściwych warunków. Domowa spiżarnia to miejsce, w którym przechowywane będą produkty spożywcze, dlatego temperatura i wentylacja muszą być na odpowiednim poziomie.Znajdź odpowiednie miejsce


Pierwszym wyzwaniem dla projektanta jest wybranie optymalnego miejsca na spiżarnię. Czasami już w projekcie domu lub mieszkania przewidziane jest dodatkowe pomieszczenie – najczęściej zlokalizowane bezpośrednio w sąsiedztwie kuchni, czasami w okolicy garażu lub piwnicy. Nie zawsze jednak taka przestrzeń jest do dyspozycji projektanta.


Jeżeli nie dysponujemy odrębnym pomieszczeniem, możemy wykorzystać wszelkiego rodzaju wnęki czy komórki. Wystarczy oddzielić je drzwiami przesuwnymi, uzyskując tym samym miejsce do przechowywania. Rodzaj zamknięcia dobierany jest do wystroju kuchni. Możemy np. zastosować wejście ukryte w zabudowie kuchennej. To rozwiązanie sprawdza się zarówno w przypadku wnęki, jak i specjalnego pomieszczenia gospodarczego.


Innym sposobem może być podkreślenie obecności spiżarni w projekcie. Wejście można potraktować jako dodatkowy element dekoracyjny kuchni, który nada zupełnie nowy charakter. Niezależnie od tego, czy chcemy wejście ukryć, czy wyeksponować - drzwi przesuwne wydają się najlepszym rozwiązaniem. Nie wymagają dodatkowej powierzchni przed spiżarnią (miejsca na otwarcie drzwi).


Drzwi przesuwne to oczywiście niejedyne rozwiązanie. Można także zaprojektować drzwi harmonijkowe, które również nie wymagają specjalnej przestrzeni. Jeszcze innym rozwiązaniem jest ukrycie spiżarni za zasłonką. Sprawdza się to szczególnie we wnętrzach zaprojektowanych w stylu rustykalnym lub skandynawskim.
Najtrudniej zagospodarować jest miejsce w bardzo małej kuchni, w której nie ma żadnych wnęk, które można zasłonić, czy oddzielić. Często jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest przygotowanie spiżarni w formie wyciągu, czyli zaprojektowanie w kuchni szafki typu wysokie cargo. Nie jest to prawdziwa spiżarnia, ale sprawdza się do przechowywania przetworów w niewielkich mieszkaniach i pozwala na zachowanie porządku.Pamiętaj o odpowiednich warunkach


Bez względu na to, gdzie zdecydujemy się zbudować spiżarnię, musimy pamiętać o odpowiednich warunkach – już na etapie projektowania. Najważniejsze jest, aby pomieszczenie było chłodne, suche i odpowiednio wentylowane. Tylko wtedy przetrzymywane w spiżarni produkty zachowają świeżość odpowiednio długo.
Optymalne warunki spiżarni to ok. 10 – 15 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza na poziomie 55-65%. Dlatego pomieszczenie (lub wnęka) przeznaczone na przechowywanie produktów nie powinny być ogrzewane. Spiżarnie należy zaprojektować w możliwie najchłodniejszym miejscu w kuchni – jak najdalej od źródeł ciepła. W jej obrębie nie powinny znajdować się  również okna.


Wewnątrz spiżarni należy zaplanować odpowiednie oświetlenie. Warto rozważyć taśmy LED, które nie nagrzewają się i nie emitują ciepła, co pomaga zachować możliwie najniższą temperaturę. Taśmy należy rozmieścić tak, aby oświetlały każdy zakamarek spiżarni.


Praktycznym rozwiązaniem jest także zaprojektowanie płytek wewnątrz spiżarni – zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Z jednej strony wpłyną one na zachowanie odpowiedniej temperatury, z drugiej strony będą praktyczne. Ściany i podłoga w spiżarni są szczególnie narażone na zabrudzenia – w przypadku płytek, zachowanie czystości będzie mniej wymagające.


W dobrze zaprojektowanej spiżarni bardzo ważna jest także wentylacja. Najlepiej, jeżeli jest to wentylacja grawitacyjna, wzbogacona o dodatkowy mechaniczny wentylator. Te zabiegi wymuszą cyrkulację powietrza. Jeżeli w spiżarni przewidziane jest okno, koniecznie powinno mieć funkcję rozszczelnienia. 


Wyposażenie wnętrza spiżarni


Kiedy wiemy już jak zadbać o odpowiednie warunki temperaturowo-wentylacyjne spiżarni, należy podjąć wyzwanie zaprojektowania ergonomicznego wnętrza. Ważny jest każdy centymetr i każdy szczegół, ponieważ powierzchnie przeznaczone na spiżarnie najczęściej są niewielkie. Przestrzeń do poruszania się po pomieszczeniu musi być ograniczona do minimum, ale także zapewniać użytkownikom swobodę.


Ergonomiczne zaplanowanie małej spiżarni to duże wyzwanie. Najważniejsza jest przestrzeń do przechowywania przetworów, nalewek oraz innych produktów spożywczych. Jednocześnie musi być zagwarantowany swobodny dostęp do każdego zakamarka – również w celach porządkowych. 


Wyzwaniem jest także zaprojektowanie odpowiednich regałów i szafek. Spiżarnie nie tylko mają małe powierzchnie, ale często także różnego rodzaju skosy, w które należy się wpasować. Bardzo ważnym parametrem mebli jest ich wytrzymałość. Każda z półek musi być na tyle odporna i stabilna, aby gwarantować bezpieczne przechowywanie ciężkich produktów. Regały i szafki w spiżarniach zawsze są przeładowane – nie można o tym zapominać!


Projektowanie ergonomicznych przestrzeni, zwłaszcza tak małych i wymagających jak spiżarnie jest trudnym zadaniem. Dlatego każdy projektant powinien być wyposażony w wygodne narzędzia, w tym odpowiedni program do projektowania. Rozwiązaniem dedykowanym do projektowania kuchni jest KD Max. Trudna sztuka zagospodarowania wnęki kuchennej, w programie KD Max może okazać się prosta, szybka i przyjemna

Opracowanie: Redakcja
Żródło: ARCHLine.XPPodobne artykuły
Plan otwarty kuchni

projekty kuchni

Plan otwarty kuchni

Wybór projektu, w którym kuchnia ma plan otwarty jest często traktowany jako synonimem elegancji... więcej...

Postaw na indywidualizm, czyli modułowość w kuchni i salonie

projekty kuchni

Postaw na indywidualizm, czyli modułowość...

W nowoczesnych aranżacjach kuchni coraz rzadziej spotykamy typowe zestawy mebli, których wymiary ograniczają... więcej...

Kuchnia bezpieczna i wygodna dla seniora

projekty kuchni

Kuchnia bezpieczna i wygodna dla seniora

Dla osób starszych, często mieszkających samemu, samodzielne gotowanie może nieść szereg korzyści,... więcej...