patron działu Meble kuchenne Peka

Kuchnia dopasowana do wnętrza - poradnik

data aktualizacji: 06-09-2019, 11:30 – artykuł promocyjny

Kuchnia dopasowana do wnętrza powinna charakteryzować się funkcjonalnym projektem i perfekcyjnym montażem. Bez względu na to, jaki wybierzemy układ zabudowy, to ustawienie mebli ma kluczowe znaczenie dla naszej wygody w codziennych czynnościach. Do tego wnętrze niekiedy wymusza na nas konkretne ustawienie. Dotyczy to kuchni zlokalizowanych na poddaszu, pomieszczeń z elementami konstrukcji budynku jak wnęki, filary itp. Decydując się na meble na wymiar, wybierzmy rozwiązanie pasujące do wnętrza i spełniające nasze indywidualne wymagania.

Kuchnia dopasowana do wnętrza - poradnik

fot.: Meble WIOMAR-Marcin Liżewski - kuchnie to coraz częściej pomieszczenia otwarte na pokój, dlatego ich wygląd stawia przed nami nowe wyzwania związane z zachowaniem spójności estetycznej oraz wyeksponowania tego co najładniejsze.

 

Kuchnia dopasowana do nas

Projektowanie zabudowy kuchennej ma to do siebie, że możemy liczyć na uwzględnienie naszych osobistych preferencji. Osoby wysokie chętnie wykorzystają możliwość umieszczenia przestrzeni roboczej nieco wyżej niż standardowo. Montaż blatu powinien być bardzo starannie przemyślany. Najlepiej czynność tą powierzyć wykwalifikowanym fachowcom, którzy pomogą nam dobrać optymalny rozmiar i wysokość blatu z uwzględnieniem zasad ergonomii, na których bazują wszystkie funkcjonalnie urządzone kuchnie.
 

Porada: Optymalną wysokość blatu w kuchni możemy szybko obliczyć. Wystarczy stanąć w pozycji wyprostowanej i zgiąć rękę w łokciu utrzymując przedramię równolegle do podłogi. Odległość od podłogi do przedramienia należy teraz pomniejszyć o ok. 15-20 cm. Otrzymana wartość to idealna wysokość blatu roboczego dopasowana indywidualnie do użytkownika.


Standardowa wysokość blatu kuchennego wynosząca 85 cm jest odpowiednia tylko dla osób średniego wzrostu (do 165 cm). Każdemu wyższemu użytkownikowi będzie przy takim blacie niewygodnie, gdyż wymusi on pozycję schyloną. Jeśli z kuchni będą więc korzystać osoby wyższe (ok. 180 cm) warto wybrać blat na wysokości 90 cm. Sekretem wygodnego użytkowania pomieszczenia i dobrej aranżacji kuchni jest możliwość jej zróżnicowania — w przypadku, gdy pomieszczenie będzie użytkowane przez osoby z dużą różnicą wzrostu, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie zmiennej wysokości blatu kuchennego.

Kuchnia dopasowana do nas  

Fot.: Peka - umiejętnie wykonany projekt sprawia, że różnorodna wysokość i głębokość zabudowy w kuchni wygląda ciekawie i oryginalnie.

 

Ergonomia kuchenna

Ustalenie wysokości i szerokości poszczególnych segmentów i mebli kuchennych to równie ważny etap projektowania. To, jak ustawimy w kuchni meble i urządzenia AGD ma niebagatelny wpływ na jej funkcjonalność. Najczęściej spotykane ustawienia to meble układające się w kształt liter: I, L, U, G oraz zabudowa z wyspą. Wybór powinniśmy uzależnić od możliwości, jakie daje nam wnętrze.

Kuchnia dopasowana do wnętrza - poradnik

fot.: Meble WIOMAR-Marcin Liżewski - realizacja z funkcjonalnym układem mebli kuchennych dopasowanym do istniejących warunków w pomieszczeniu, gdzie gotowe przyłącza nie przeszkodziły w zróżnicowaniu zabudowy i zachowaniu komfortowych warunków pracy.

Następnie warto ustalić usytuowanie najważniejszych sprzętów AGD – lodówki, zlewozmywaka, zmywarki oraz płyty grzewczej i piekarnika, które tworzą trójkąt roboczy i pomagają wyznaczyć pięć stref funkcjonalnych w kuchni.

Kuchnia dopasowana do wnętrza - poradnik

Fot.: REHAU - wysokość zabudowy kuchennej warto zróżnicować. Wybierając wysokie meble, łatwiej nam będzie umieścić piekarnik na komfortowej wysokości wzroku, a dodatkowo zyskamy bardzo pojemną strefę do przechowywania.

Trójkąt roboczy tworzą kuchenka, zlewozmywak oraz lodówka, które powinny być ułożone właśnie w trójkąt. Między nimi dobrze jest zostawić miejsce robocze, czyli blat. Przechodzenie pomiędzy tymi elementami wyposażenia musi zapewniać nam swobodę, dlatego zaleca się zachowanie odstępów w granicach 120-210 cm. Każde wnętrze jest inne i wymaga indywidualnego podejścia, a skorzystanie z pomocy fachowców pozwoli wykorzystać potencjał każdej przestrzeni.

Kuchnia dopasowana do wnętrza - poradnik

Fot.: ernestrust - jeśli chcemy połączyć sferę kuchenną z dzienną warto rozważyć układ z wyspą lub półwyspem, które są bardzo modne, ale przede wszystkim naprawdę wygodne.

W każdej kuchni dobrze jest też wytyczyć pięć stref funkcjonalnych — strefę gromadzenia zapasów, strefę przechowywania naczyń, strefę zmywania, strefę obróbki termicznej i strefę przygotowywania posiłków. Rozplanowanie rozmieszczenia wszystkich stref ma wpływ na wygodę użytkowania kuchni. Zazwyczaj robi się to na podstawie naszych codziennych nawyków i stylu życia. I tak na przykład strefa zapasów powinna być jak najbliżej wejścia do kuchni, gdzie będziemy mogli szybko odłożyć zakupy. Strefę mokrą warto umieścić blisko tej do przygotowywania posiłków, bo najczęściej, zanim coś pokroimy, musimy najpierw umyć.

Kuchnia dopasowana do wnętrza - poradnik

Fot.: Max Kuchnie - dobrze zaprojektowana i przemyślana w każdym szczególe zabudowa kuchenna jest w stanie spełnić wszelkie wymagania bez względu na swoją wielkość i kształt.

 

Kuchenny design

Decydując się na meble kuchenne nie możemy zapomnieć również o ich wyglądzie i jakości. Najwyższy poziom realizacji jest w stanie zaspokoić wymagania nawet najbardziej wymagających osób. Chodzi tu głównie o jakość użytych materiałów, funkcjonalnie przygotowany projekt i montaż wykonany przez osoby z doświadczeniem.

Telewizor w zabudowie w kuchniTelewizor w zabudowie w kuchni

fot.: Cityboard East Europe - telewizor do zabudowy w kuchni

Wybór między kuchnią nowoczesną, w której królują rozwiązania proste w formie, a kuchnią klasyczną z ciepłymi wybarwieniami zależy od naszego gustu. Z pewnością pomocny w tym będzie szeroki wybór frontów - od laminatów, przez lakiery i akryle, aż po drewno oraz niezawodnych rozwiązań dedykowanych do wyposażenie wewnątrz kuchennych szafek (mechanizmy otwierania, kosze, karuzele itp.).

Kuchenny design - kuchnia klasyczna czy nowoczesna

Fot.: LACANCHE - projekt zawsze powinien być dopasowany do naszych upodobań. Nawet jeśli lubimy klasyczne fronty, to nic nie stoi na przeszkodzie, by do kuchni wprowadzić elementy nowoczesne i odwrotnie w nowoczesnej kuchni z powodzeniem można zaadaptować elementy retro lub rustykalne.


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Wiomar, Rehau, Peka, Max Kuchnie, ernestrust, LACANCHE, Cityboard East EuropePodobne artykuły
W kuchni najważniejsze są ... szuflady

meble kuchenne

W kuchni najważniejsze są ... szuflady

Zacinające się i wyginające szuflady. Szuranie i piski przy otwieraniu. Jak zadbać o to, aby meble nie... więcej...

Uchwyć trendy sezonu - uchwyty GTV

meble kuchenne

Uchwyć trendy sezonu - uchwyty GTV

Jak co roku trendów jest wiele, zawsze są pośród nich jednak takie, które wyraźnie... więcej...

Klasyka czy nowoczesność

meble kuchenne

Klasyka czy nowoczesność

Zgodnie z przekonaniem, że funkcjonalność życie ułatwia, a estetyka je uprzyjemnia, Dział Kuchni firmy... więcej...