konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

stopka patrona Electrolux

Jak wyciszyć okap kuchenny?

data aktualizacji: 15-02-2021, 07:04 – artykuł promocyjny

Jak wyciszyć okap kuchenny, by jego praca nas nie denerwowała? Przedstawiamy kilka prostych zasad, którymi warto się kierować przy wyborze, montażu oraz eksploatacji okapu kuchennego.

Jak wyciszyć okap kuchenny?

fot. Okap podszafkowy do zabudowy Lofetti 60.2 Black

 

Wybór cichego okapu


Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych okapów kuchennych. Sprzęt AGD jest obecnie projektowany przez najwyższej klasy architektów i – poza funkcjami praktycznymi – spełnia też rolę przedmiotu designerskiego. Mając wyspę kuchenną, możemy pozwolić sobie na gustowne okapy-lampy w stylu glamour lub ultranowoczesne okapy blatowe. Przebieramy w kształtach i kolorach, by dać upust naszej wizji przytulnego i nowoczesnego mieszkania. Wszystkie te zabiegi są w pełni zrozumiałe – chcemy mieszkać pięknie.

fot. Biały okap wyspowy Cylindro Isola 39.3 White


Okap kuchenny powinien jednak być – przede wszystkim – cichy. Cóż nam po urządzeniu, które cieszy oko i jest wizualną perełką, skoro pracuje tak głośno, że prawie go nie włączamy? Na szczęście wielu producentów rozumie potrzeby współczesnego konsumenta i dba także o ten aspekt.

Nasza porada
: wybierając okap, staraj się zwracać uwagę na liczbę decybeli zawartą w opisie technicznym. Cichy okap to taki, który na biegu początkowym pracuje z głośnością poniżej 50 dB.

 


Wyciąg cichszy od pochłaniacza


Okapy kuchenne dzielimy na wyciągi i pochłaniacze. Wyciąg to okap, który jest podłączony kanałem wentylacyjnym (rurą) do komina wentylacyjnego. Zasysa wilgoć i zanieczyszczone tłuszczem powietrze i usuwa je poza pomieszczenie. Pracuje jedynie z filtrem metalowym.

Globalo

fot. Okap przyścienny Lagardio 90.2 White


Pochłaniacz z kolei to okap, który oczyszcza powietrze w obiegu zamkniętym za pomocą filtra węglowego. Jego zadaniem jest pochłanianie wilgoci i nieprzyjemnych zapachów i wpuszczanie oczyszczonego powietrza z powrotem do kuchni.

Nasza porada: jeśli tylko masz taką możliwość – podłącz okap do wentylacji. Cicha praca okapu i wydajność zostaną wtedy osiągnięte.

 


Cichy okap dobrze zamontowany


Jak wyciszyć okap kuchenny za etapie montażu? Wystarczy, że będziesz stosować się do kilku zasad, które to ułatwią. Oto najważniejsze z nich:

 • okap montuj na solidnej ścianie (cegła, beton, pustak), unikaj regipsów (rezonują dźwięki i drgają)
 • poprowadź możliwie krótki kanał wentylacyjny, unikaj wielu załamań
 • kanał wentylacyjny powinien mieć maksymalnie 2-3 metry i składać się z 1-2 załamań nieprzekraczających 45 stopni
 • stosuj gładkie rury (unikaj kanałów elastycznych)
 • stosuj rury o średnicy odpowiadającej średnicy wylotu z silnika okapu (najczęściej fi 15, fi 12 lub kanały płaskie o wymiarach 22 cm/9 cm lub 20 cm/6 cm)
 • zastosuj odpowiednią odległość między płytą a okapem (różni się ona w zależności od rodzaju okapu i typu kuchenki: elektryczna lub gazowa)

 

fot. Czarny wyspowy okap wiszący Argentelo 80.4 Black


Nasza porada: żeby okap był cichy i pracował zgodnie ze specyfikacją, musi być w 100% poprawnie zamontowany.

 


Jak wyciszyć okap kuchenny w domu wolnostojącym?


O ile w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych takie rozwiązanie jest raczej nieosiągalne, o tyle w zabudowie jednorodzinnej warto zainstalować silnik zewnętrzny.

Okap to urządzenie, które swoje funkcje wentylacyjne dostarcza dzięki turbinie, która wprowadza wiatrak w ruch. Silnik wydaje określony poziom dźwięku, który może generować hałas. Gdy zamontujesz do okapu silnik wewnętrzny – jego praca w kuchni stanie się praktycznie niesłyszalna. Dobrym miejscem do montażu silnika jest osobne pomieszczenie jak garaż, strych czy piwnica. Silnik zewnętrzny z powodzeniem można też zamontować na zewnętrznej elewacji lub dachu.

Globalo okap do zabudowy

fot. Okap do zabudowy Benicor 60.1 Black


Nasza porada: silnik zewnętrzny to jeden z najlepszych sposobów, by okap pracował cicho.

 


Wyciszenie rur w okapie


Wyciąg podłączony rurą do komina wentylacyjnego można wyciszyć, wygłuszając dodatkowo rury. Można do tego użyć np. wełny mineralnej.

Nasza porada: przed wyciszeniem rur w okapie skonsultuj się ze specjalistą (np. po stronie producenta okapu), żeby mieć pewność, że operację przeprowadzisz prawidłowo.

 


Czyste filtry w cichym okapie


Wszystkie okapy wyposażone są w filtr metalowy. Z reguły wykonany jest on z cienkich siateczek z aluminium. Ich zadaniem jest zbieranie z powietrza cząsteczek tłuszczu i brudu. Dzięki nim tłusty osad nie osiada na szafkach, ścianach i pozostałych sprzętach.Globalo okap przyscienny

fot. Okap przyścienny Dagero 60.1 Black


Filtr metalowy należy myć raz w miesiącu lub co 35 godzin pracy okapu. W miarę użytkowania siateczki tracą drożność i zmniejsza to skuteczność okapu oraz jest niebezpieczne, gdyż tłuszcz jest łatwopalny. Filtr metalowy myj w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń lub w zmywarce (bez innych naczyń) nastawionej na niską temperaturę. W pochłaniaczu występuje dodatkowo filtr węglowy, który z kolei trzeba wymieniać co 3-6 miesięcy.fot. Okap przyścienny Divida 60.3 White Sensor Eko Max

 

Nasza porada: poszukaj okapu, który ma czujnik zabrudzenia filtrów – ułatwi Ci to kontrolowanie ich stanu.

 


Jak wyciszyć okap kuchenny – skrót informacji


Żeby Twój okap pracował cicho – pamiętaj o tych zasadach:

 • wybierz okap pracujący na I biegu poniżej 50 dB
 • wybierz wyciąg zamiast pochłaniacza
 • poprawnie zamontuj urządzenie
 • zainwestuj w silnik zewnętrzny
 • wycisz rury w kanale wentylacyjnym
 • regularnie czyść i wymieniaj filtry w okapie


Pobierz darmowy e-book dla architektów wnętrz: „Jak wybrać okap kuchenny?” i dowiedz się, jaki model będzie najlepszy do Twojego projektu.

Kontakt w sprawie produktów:

GLOBALO.pl
ul. Hanasiewicza 15
35-103 Rzeszów
tel. +48 13 49 27 560 wew. 1
www: www.globalo.pl
mail: wyślij wiadomośćTypy okapów: okap przyścienny » okap kominowy » okap wyspowy » okap sufitowy » okap do zabudowy » okap teleskopowy » okap blatowy
Kolory okapów: okap biały » okap czarny » okap ze stali » okap szary
Szerokość okapów: okap 60 cm » okap 90 cm » okap 100 cm,
Cechy okapów: okap skośny » okap okrągły » okap dekoracyjny » okap z tworzywa » okap ze stali szlachetnej » okap z giętego szkła » cichy okap » okap ukośny
Podobne artykuły
Piekarnik z funkcją mikrofali

sprzęt AGD

Piekarnik z funkcją mikrofali

Piekarnik jest jednym z podstawowych sprzętów AGD w kuchni. Nowoczesne rozwiązania proponują piekarnik... więcej...

AGD do małej kuchni - przegląd rozwiązań

sprzęt AGD

AGD do małej kuchni - przegląd rozwiązań

Sprzęt gospodarstwa domowego musi znaleźć się w każdej kuchni. Tam, gdzie mamy mało przestrzeni możemy... więcej...

Kompaktowy automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy

sprzęt AGD

Kompaktowy automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy

Automatyczny ekspres do kawy Minuto firmy Saeco pomimo kompaktowych rozmiarów gwarantuje nam ogromne... więcej...

Partnerzy

Ciarko Design

Electrolux    Falmec

Lacanche   Ronic

Hafele    Franke


Emako
  Okapykuchenne.pl

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022