Czyszczenie ekspresu - jak prawidłowo odkamienić ekspres do kawy

data aktualizacji: 06-05-2022, 08:37 – artykuł promocyjny

Odkamienianie ekspresu to zarazem prosta, jak i bardzo potrzebna czynność. Dzięki niemu urządzenie działa dłużej i każdorazowo otrzymasz wyborną kawę. Do pomocy masz tabletki i płyny do czyszczenia, a także przydatne opcje w samym urządzeniu, z całą pewnością więc doskonale sobie z tym zadaniem poradzisz!

Czyszczenie ekspresu - jak prawidłowo odkamienić ekspres do kawy

Jeśli posiadasz w domu ekspres do kawy, temat czyszczenia i odkamieniania powinien być ci bliski. Całe szczęście minęły już czasy, kiedy trzeba było samodzielnie pilnować regularnego mycia urządzenia – teraz do dyspozycji masz zaawansowane sprzęty, które same poinformują o konieczności pozbycia się kamienia. Takie praktyczne funkcje mają między innymi ekspresy De'Longhi. Co jeśli urządzenie nie ma takiej opcji i nie informuje, że nadszedł już czas na tabletki do czyszczenia, odkamieniacz, preparat czyszczący system spieniania mleka lub kwasek cytrynowy? Wtedy sięgasz po nasz poradnik i doskonale wiesz, co ile odkamieniać, ale też jak i czym!

 

Dlaczego regularne odkamienianie i czyszczenie ekspresu jest ważne?

 

Odkamienianie ekspresu do kawy oraz jego regularne czyszczenie jest niezwykle istotnym procesem. Kamień wpływa nie tylko na pracę urządzenia, ale i smak przygotowanej kawy. Im więcej go jest, tym mniej wydajny jest ekspres, a i kawa – w smaku i aromacie – jest po prostu gorsza.

Kamień wpływa na ekonomiczność urządzenia, ponieważ zabrudzone urządzenie pobiera więcej wody, pracuje też wolniej, a nawet głośniej, uprzykrzając życie domownikom (i sąsiadom).

Ważnym argumentem jest również to, że nieregularne czyszczenie ekspresu i stosowanie nieodpowiednich odkamieniaczy może doprowadzić do usterek, których gwarancja producenta nie obejmuje.

 

Co ile odkamieniać ekspres ciśnieniowy?

 

Do każdego ekspresu do kawy dołączana jest instrukcja obsługi ze wskazówkami producenta – radzimy, aby się ich trzymać. Jeśli jednak instrukcje i pomoce zostały zagubione, na szczęście istnieją standardowe zasady co do częstotliwości odkamieniania urządzenia, a i samemu możesz zaobserwować, że na przykład w pojemnikach pojawił się nalot lub dysza mleka przestała spieniać mleko.

Przyjmuje się, że najkorzystniej jest odkamieniać ekspres co 200 do maksymalnie 300 porcji przygotowanej kawy. Oczywiście trudno pilnować liczby wypitych napojów, dlatego najlepiej oszacować, ile kawy pijesz dziennie i przyjąć, że na przykład czyszczenie ekspresu do kawy powinno się przeprowadzać co 3 i pół miesiąca (taki rachunek wychodzi, jeśli wypijasz dziennie 2 filiżanki).

Istnieją urządzenia, które same informują, że przyszedł czas na odkamienianie, wtedy wystarczy wykonać czyszczenie ekspresu krok po kroku. Ważne jest, abyś używał rekomendowanych produktów przez producentów, ponieważ ich skład został tak dostosowany, aby czyścić bez naruszenia materiałów i konstrukcji, a przy tym zwiększyć wydajność urządzenia. Nie wierzysz? Sprawdź, jak działa naturalny odkamieniacz De'Longhi:
 

 

 

Czym odkamienić ekspres? Kwasek, ocet, płyn odkamieniający czy tabletki?

 

Zapewne pierwszym skojarzeniem, jeśli chodzi o odkamienianie ekspresu, jest użycie kwasku cytrynowego bądź octu. Zgadza się? Nie jest to błędem, ale miej na uwadze, że producenci rekomendują sięganie po specjalne płyny, proszki czy tabletki do czyszczenia ekspresu do kawy nie bez przyczyny. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ nie tylko czyszczą, ale i konserwują, są przy tym nieinwazyjne, a niewłaściwie przeprowadzony zabieg może nawet ekspresowi zaszkodzić. Nie wspominając, że taki ocet czy kwasek wpływa na smak kawy.

ekologiczny płyn do odkamieniania ekspresów do kawy

fot.: ekologiczny płyn do odkamieniania ekspresów do kawy

Najlepiej stosuj więc środki uwzględnione w instrukcji ekspresu, ponieważ każde urządzenie jest inaczej skonstruowane, z innych materiałów, zatem inny środek sprawdzi się w przypadku ekspresów De'Longhi, a inny w przypadku Krups czy Philips. Każdy ze środków czyszczących rozpuszcza po prostu zaległy kamień, tak działają na przykład tabletki do czyszczenia. Na tym tle wyróżniają się płyny, ponieważ ich formuła jest przyjazna środowisku (są więc ekologiczne), a świetnie radzą sobie z kamieniem i osadami.


Czas na nowy ekspres do kawy? Ekspres kolbowy z młynkiem – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

 

Jak odkamienić ekspres do kawy?

 

Jak już wspomnieliśmy, poprawne wykonanie odkamieniania ekspresu ma niebagatelne znaczenie dla jego sprawnego działania (= mniej awarii) i jakość naparu. Jest to czynność bardzo prosta – czyszczenie ekspresu krok po kroku sprowadza się właściwie do kilku ruchów:

  • Wyjmij i przepłucz pojemnik na wodę.
  • Uzupełnij pojemnik wodą i dodaj środek do odkamieniania.
  • Poczekaj, aż odkamieniacz całkowicie wymiesza się z wodą, daj mu nawet 15 minut.
  • Włóż pojemnik z powrotem do urządzenia.
  • Uruchom urządzenie, to jest przygotuj napój bez kawy.

 

Następne kroki zależą już od rodzaju urządzenia i instrukcji obsługi. Ogólnie po przepuszczeniu środka przez urządzenia (to krok 5 u nas), zostaw urządzenie jeszcze na 15 minut i dopiero potem uruchom przygotowanie kawy jeszcze raz. Teraz poczekaj 10 minut i jeszcze raz uruchom ekspres, by znowu poczekać 5 minut – do momentu, aż pojemnik na wodę będzie pusty. Potem wystarczy ponownie wyjąć zbiornik, przepłukać go, nalać wody i nastawić dwa kubki kawy (bez kawy oczywiście), aby przepłukać system.

W przypadku ekspresów z automatycznym odkamienianiem podążaj za instrukcjami wyświetlanymi na panelu. Przykładowo w ekspresie De'Longhi wybierasz opcję odkamieniania i potwierdzasz. Następnie wyjmujesz zbiornik na wodę i usuwasz filtr wody. Do pojemnika wlewasz wodę do wskazanego poziomu i dodajesz odkamieniacz. Kolejnym krokiem jest opróżnienie tacki na skropliny i pojemnika na fusy. Ustawiasz pod dyszami pusty pojemnik i wciskasz „OK”. I tyle. Uważaj tylko, by nie stać w pobliżu urządzenia w trakcie pracy, ponieważ z dysz wydobędzie się gorąca woda i istnieje ryzyko oparzenia!

preparat czyszczący system spieniania mleka w automatycznych ekspresach do kawy

fot.: preparat czyszczący system spieniania mleka w automatycznych ekspresach do kawy

 

Domowe sposoby na odkamienianie ekspresu do kawy: ocet i kwasek cytrynowy


Uwaga: Nie zaleca się używania preparatów nie przeznaczonych do ekspresów do kawy! Przewody znajdujące się w ich systemie są przystosowane tylko do wskazanych przez producenta środków odkamieniających.

 

  • Czyszczenie ekspresu do kawy kwaskiem cytrynowym. Jeśli nie masz pod ręką dedykowanych preparatów i jeśli instrukcja ekspresu nie mówi inaczej, można spróbować odkamienić prosty ekspres do kawy kwaskiem cytrynowym – wtedy wystarczy dodać dwie łyżeczki sypkiego kwasku do wody i uruchomić ekspres. Pamiętaj tylko o tym, żeby potem powtórzyć kilkakrotnie proces, już bez użycia kwasku, aby wypłukać go całkowicie.
  • Czyszczenie ekspresu do kawy octem wygląda podobnie, z tym że ocet miesza się z wodą w proporcji 1:2 i pozostawia minimum na 15 minut. Potem musisz pamiętać o porządnym umyciu urządzenia, najlepiej wodą z mydłem, aby pozbyć się zapachu octu.

 

Oba powyższe rozwiązania mają niezaprzeczalną wadę – zarówno ocet, jak i kwasek trudno wypłukać, przez co czynność staje się czasochłonna i wymaga sporej uwagi. Problem ten znika, jeśli sięgniesz po preparaty do czyszczenia – wtedy procedura jest krótsza, nie wymaga zaangażowania i nie wpływają na smak kawy. Producenci sugerują różne środki czyszczące, ale nie ulega wątpliwości, że najbezpieczniejszą i najpewniejszą odpowiedzią na pytanie, czym można odkamienić ekspres do kawy, jest wybór preparatów przeznaczonych do konkretnych modeli tej samej marki.

Ekspresy do kawy to sprytne urządzenia, które mogą same poinformować o konieczności przeprowadzenia procedury odkamieniania. Nawet jeśli urządzenie jest wyposażone w taką opcję, co pewien czas warto upewniać się, że działa prawidłowo. Na wszelkie nieprawidłowości reaguj od razu i wykonaj czyszczenie ekspresu do kawy krok po kroku, aby za każdym razem cieszyć się smakiem wybornej kawy!


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Sprawdzono.pl, Delonghi.comPodobne artykuły
Pokój z aneksem kuchennym - praktyczne rozwiązanie dla małych mieszkań

porady

Pokój z aneksem kuchennym - praktyczne rozwiązanie...

Aranżując wnętrza małych mieszkań, warto wykorzystać praktyczne rozwiązania, które pozwolą... więcej...

Jak ułożyć płytki nad blatem kuchennym

porady

Jak ułożyć płytki nad blatem kuchennym

Aranżując przestrzeń kuchenną, często zastanawiamy się co położyć na ścianę nad blatem kuchennym.... więcej...

Wybieramy pralkę

porady

Wybieramy pralkę

Nie tylko piorą, ale suszą, odświeżają parą i same odcinają dopływ wody – współczesna,... więcej...
Partnerzy

Peka  logo Elkamino Dom
REJSTesa

Electrolux     logo Śnieżka

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

  Granitan

     Laveo   Kuchinox

    nVent    Amix  

Emako

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

aranżacje łazienek