konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

patron działu Meble kuchenne Peka

Kamienne blaty kuchenne i ich alternatywne pochodne

data aktualizacji: 05-05-2021, 06:59 – artykuł promocyjny

Blat w kuchni odgrywa bardzo ważną rolę. Jest wizytówką mebli, ale także organizuje całą przestrzeń roboczą. Od jego jakości i wyglądu zależy funkcjonalność tej najważniejszej części w domu. Czym się różnią blaty wykonane z naturalnych kamieni od tych z konglomeratu oraz spieków kwarcowych? Co wybrać, by cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem przez lata oraz na co zwrócić uwagę?

Kamienne blaty kuchenne i ich alternatywne pochodne

Kamień to surowiec od dawna używany w budownictwie, który ceniony jest, podobnie jak drewno, za swoją wyjątkowo urodę, niepowtarzalność, a także naturalne pochodzenie. To właśnie te cechy są inspiracją dla stylu nowoczesnego oraz jednocześnie podstawą klasyki. Z tego też powodu blaty wyglądające jak fragment skały, są idealnym rozwiązaniem do kuchni — odnajdą się niemal w każdym stylu, pasują do wnętrz małych i dużych. Ich potencjał wciąż się rozwija, a z racji coraz to nowszej technologii nikogo już nie dziwią frezowane w blatach ociekacze, czy idealnie dopasowane otwory pod zlewozmywaki podblatowe.

Kamienne blaty kuchenne i ich alternatywne pochodne

Meble kuchenne dają coraz większą paletę różnorodności, ich wygląd zaskakuje, a detale często stanowią główny punkt aranżacji. Nie można więc przy projektowaniu wnętrza pominąć tak ważnej części, jak blaty. To one rzutują na ogólny wygląd kuchni, są niejako elementem pierwszoplanowym. Doskonałą propozycję stanowią materiały trwałe i eleganckie jak kamień. Jego ponadczasowy wygląd doskonale komponuje się z materiałami powszechnie wykorzystywanymi w kuchni — stal, szkło oraz drewno. Dodatkowo za sprawą kamienia naturalnego idealnie wpiszemy się w najnowsze trendy wzornicze czerpiące pełną garścią inspiracje ze świata przyrody. Głównie za sprawą swojej niepowtarzalności — struktura każdego fragmentu skały jest odmienna, nie ma dwóch takich samych egzemplarzy — kamienne blaty kuchenne cieszą się rosnącym uznaniem wśród kreatorów designu oraz architektów wnętrz. Nie można oczywiście pominąć kwestii związanych z wytrzymałością i solidnością wyrobów kamieniarskich, ale to właśnie wyjątkowy wygląd można uznać za jego największy atut.

 

Kamień kamieniowi nie równy, czyli jakie kamienie wybrać do kuchni...

 

Marka Marmur Dulemba posiada w swojej ofercie szeroką paletę gatunków i odmian tego naturalnego surowca z całego świata. Znajdziemy tu marmury, granity, ale także spieki kwarcowe i konglomeraty. Wszystkie występują w wielu wybarwieniach i fakturach, dzięki czemu każdy może wybrać model idealnie pasujący do danego wnętrza. W kuchni sprawdzają się kamienie odporne na działanie wody oraz kwasy pochodzące z żywności. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie kamienie naturalne wymagają impregnacji, gdyż w mniejszym lub większym stopniu absorbują ciecze. Jeśli chodzi o blaty kuchenne faworytem jest granit. Pozostałe odmiany możemy stosować w kuchni, ale raczej nie są dedykowane na blaty kuchenne. Przykładem może być marmur, który cieszy się dużym uznaniem, zachwyca bogactwem kolorów, ale jednak w warunkach kuchennych musimy pamiętać o delikatności tej skały — źle znosi kontakt z chlorem oraz odczynnikami kwaśnymi, których na blacie nie brakuje. Podobnie jest z ciepłym wizualnie trawertynem, czy onyksem częściowo przepuszczającym światło, które idealnie sprawdzają się jako kamienne elementy dekoracyjne.

Jeśli blaty zostały wykonane z naturalnego kamienia to mamy pewność, że są odporne na wysokie temperatury, co jest ważną kwestią użytkową tego surowca. Dobrze dobrane kamienne blaty są łatwe do utrzymania w czystości. Zazwyczaj wystarczy przetarcie mokrą ściereczką. Takie blaty mogą nam służyć nawet przez całe życie, gdyż są bardzo wytrzymałe i nie ulegają zniszczeniu. Do tego mogą też mieć różne formy i kształty, w tym zakresie praktycznie nie ma ograniczeń. Możliwe jest wykonanie elementów frezowanych na krawędziach oraz na płaszczyźnie blatu, do tego często istnieje potrzeba stworzenia pochylni ociekowych, które jeszcze bardziej zwiększają funkcjonalność strefy roboczej.

 


Spieki kwarcowe, konglomeraty czy kamień - co wybrać na blat do kuchni
 

Spieki kwarcowe i konglomeraty to alternatywa dla naturalnych kamieni, która jednak nadal zachowuje jego właściwości. Spieki kwarcowe to naturalne skały w postaci sproszkowanej z dodatkiem pigmentu, które następnie poddaje się prasowaniu i wypalaniu. W ich skład wchodzą skały granitowe, iły łupkowe oraz piasek kwarcowy. Z kolei konglomeraty mają podobną strukturę, ale nie są wypiekane tylko łączone za pomocą chemicznych żywic. Skład i budowa tych tworzyw sprawiają, że ich parametry nie odbiegają od naturalnych kamieni, a niejednokrotnie je przewyższają. Jedyna różnica to możliwość kontroli procesu produkcji, w którym możliwe jest osiągnięcie katalogowych standardów. Marka Dulemba posiada w ofercie produkty wiodących światowych producentów takich jak Compac, Silestone, Dekton, ponadto jest oficjalnym przedstawicielem na południową Polskę hiszpańskiej firmy Thesize – producenta spieków kwarcowych Neolith.

Kontakt w sprawie produktów:

MARMUR - DULEMBA
Ul. Pańska 16
43-262 Kobielice
tel. 32 211 33 33; +48 695199689
www: marmur-dulemba.pl
mail: wyślij wiadomośćblaty kuchenne łazienki posadzki schody kominki parapety elewacje rzeźby z granitu, marmuru, piaskowca, trawertynu, konglomeratu  kwarcowego, spieku kwarcowego

 

Zobacz zdjęcia w galerii Marmur - Dulemba:

Marmur dulemba Marmur dulemba Marmur dulemba Marmur dulemba Marmur dulemba
Podobne artykuły
Kolorowe szkło Colorimo w aranżacjach kuchennych

meble kuchenne

Kolorowe szkło Colorimo w aranżacjach kuchennych

Szkło jako materiał wykończeniowy ścian i frontów mebli kuchennych to jeden z najmodniejszych trendów... więcej...

SD HD - System Slim Box do szuflad kuchennych od Amix

meble kuchenne

SD HD - System Slim Box do szuflad kuchennych od Amix

Seria Slim Boxów firmy Amix od lat cieszy się dużym uznaniem klientów i statusem bestsellera.... więcej...

Aluminiowe uchwyty meblowe

meble kuchenne

Aluminiowe uchwyty meblowe

W wymarzonej aranżacji kuchni funkcjonalność powinna iść w parze z estetyką. Aby stworzyć takie wnętrze... więcej...