Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

REJS

Zabytkowe zegary w kuchni - wyjątkowa dekoracja

artykuł promocyjny

Zegar to jeden z podstawowych elementów zdobiących ścianę. Alternatywą dla typowych zegarków kwarcowych mogą być klasyczne zegary z ciekawą historią i duszą. Taki dodatek wniesie klasę i styl do kuchni. Zegary są z nami od zawsze. Moda się zmienia, a ponadczasowe czasomierze z upływem lat nabierają jeszcze większego szyku i zyskują na wartości. Antyczny mechanizm ma również rację bytu w nowoczesnych aranżacjach. Może stać się przewodnim elementem wnętrza, w którym zagości przeszłość przeplatająca się z teraźniejszością. Sprawdź, jak wykorzystać zegar ścienny w kuchni.

Zabytkowe zegary w kuchni - wyjątkowa dekoracja
Kliknij w zdjęcie i przejdź na stronę firmy

Fot.: Emaliowany biało-niebieski zegar do kuchni lub jadalni pochodzący z okresu międzywojennego - zabytek techniki

Zegar ścienny to propozycja dla osób ceniących klasyczne rozwiązania. Kiedyś nie można było sobie wyobrazić pokoju, kuchni lub gabinetu bez zegara. Z czasem odchodziły w zapomnienie po to, by na nowo pokazać nam swój czar. Obecnie coraz chętniej poświęcamy miejsce na ścianie dla zegara. Wybieramy najbardziej reprezentacyjną część pomieszczenia i odpowiedni model, a jest w czym wybierać. 

Na szczególną uwagę zasługują tu modele retro, które zapewniają we wnętrzu klimat dawnych czasów. Za klasykę gatunku uznać należy zegary wahadłowe oraz te z kukułką. Jeszcze inną propozycją są zegary dworcowe, które idealnie wpisują się we wnętrza stylizowane na vintage.

Fot.: Ceramiczna obudowa zegarów zachwyca swym stylem Retro&Vintage, a kunsztowne zdobienia i ramki dodają uroku i ponadczasowej klasy - model JUNGHANS pochodzi z lat dwudziestych - trzydziestych XX wieku, a zegar Mauthe powstał w okresie lat trzydziestych - czterdziestych XX wieku, gdy królował styl Art Déco i Eklektyzm

Wyjątkową pozycję w zegarowej hierarchii odgrywają wersje drewniane. Idealnie sprawdzają się w rustykalnych aranżacjach bazujących na naturalnych materiałach wykończeniowych. Przykładem może być oryginalny zegar wiszący z około 1924 roku powstały w jednej z najsłynniejszych fabryk zegarkowych - firmie Junghans. Posiada zabytkową i oryginalną skrzynię wykonaną z drewna okleinowanego dębem, fornir naturalny o klasycznym mazerunku, kolorze i fakturze. Profilowana górka została wykończona rzeźbionym ornamentem, a boki skrzyni oraz drzwiczek są pięknie zaoblone.

Fot.: Zegar wahadłowy marki Junghans

Porcelanowe, bogato zdobione tarcze to motyw pojawiający się w zegarach Art Déco. Podkreślą one charakter każdej kuchni, gdyż często przypominają wyposażenie tej części domu (wzorowane na talerzach). Kunszt ten doskonale jest znany z modeli asygnowanych przez słynne zakłady zegarmistrzowskie Gustawa Beckera w Świebodzicach koło Wałbrzycha (dawne Freiburg in Schlesien). Dekoracyjna tarcza ze wkomponowanym, czytelnym cyferblatem zdobiona jest ornamentem smoków w typie drezdeńskim i ornamentów w stylistyce niemieckiego Art Déco.

Fot.: Kuchenny zegar porcelanowy Smoki marki kpm

Warto również zauważyć, że każdy zegar to wiele elementów zapewniających jego działanie. Przy wyborze idealnego modelu warto więc poznać jego historię i zagłębić się w tajniki zegarmistrzowskiego świata, dzięki czemu lepiej zrozumiemy działanie tych wyjątkowych przedmiotów odmierzających czas. Sercem zegara jest werk, czyli jego mechanizm. Cyferblat to tarcza, na której znajdują się cyfry lub inne oznaczenia. Dodatkowo zegary mogą być nakręcane za pomocą kluczyka oraz posiadać takie elementy jak wahadło czy kukułka.

Fot.: Biało niebieski zegar kuchenny BECKER z ok. 1930 rok oraz kuchenny zegar Kienzle z początku XX wieku w stylu holenderskim

Zegar poza funkcjami czysto praktycznymi stanowi także rodzaj ozdoby, nadaje wnętrzu określony charakter i styl. Nowoczesne warianty pozostawiają nam bardzo szerokie pole manewru - od finezyjnych kształtów, przez formy wypukłe montowane oddzielnie, po bardzo minimalistyczne mechanizmy ograniczające się właściwie tylko do wskazówek. W zegarach staroświeckich jest coś więcej. Ich urok to często wielowiekowa tradycja, najwyższej klasy kunszt zegarmistrzowski oraz obudowa, która zachwyca. Szykowne i elganckie zegary klasyczne wykonuje się z najwyższej klasy materiałów. Najczęściej mają dość naturalną kolorystykę oraz tradycyjne kształty. Dobiera się je do stylu panującego we wnętrzu lub podkreśla rolę antyku w aranżacji stylizowanej na loftową lub industrialną, gdzie pojawiają się na zasadzie kontrastu stylistycznego.

Fot.: Emaliowany, zabytkowy zegar kuchenno-jadalniany HAU w drewnianej obudowie w seledynowym kolorze z kwiecistą otoczką oraz seledynowo-pistacjowy zegar vintage marki Mauthe - antyk po renowacji z gwarancją chodu

Kontakt w sprawie produktów:

Antyczek
ul. Ogrodowa 3
55-081 Stróża Dolna
tel. 713169194
www: antyczek.pl
mail: wyślij wiadomość



Specjalistyczna galeria z zabytkowymi zegarami i porcelaną stylową. W swej ofercie posiada stylowe zegary kuchenne oraz dekoracyjne talerze z możliwością zawieszenia na ścianie w kuchni typie Vintage. Do zakupionych przedmiotów sklep wystawa Certyfikaty Autentyczności potwierdzające wiek i pochodzenie oferowanych staroci.

Antyczek Facebook




Przeglądy


Facebook
Instagram