aurora

Oświetlenie szynowe - nowy trend w oświetleniu kuchni

data aktualizacji: 06-03-2020, 11:28 – artykuł promocyjny

Konieczność perfekcyjnie zaplanowanego oświetlenia strefy dziennej bardzo często wiąże się z połączeniem różnych opraw oraz wykorzystaniem wielu punktów świetlnych. Wpływa to zarówno na estetykę wnętrza, jak też na lepszy komfort widzenia. Doskonałym tego przykładem jest oświetlenie szynowe, które do niedawna kojarzyło się głównie z lokalami usługowymi i handlowymi, gdzie istniała potrzeba podświetlenia większego ciągu. Dziś coraz częściej wykorzystujemy te walory w przestrzeni domowej. Oto kilka faktów i przykładów w zakresie zastosowania systemów oświetlenie szynowego w kuchni.

Oświetlenie szynowe - nowy trend w oświetleniu kuchni


Systemy i lampy szynowe LED


System oświetlenia szynowego to zestaw reflektorów i opraw do wpięcia w aluminiową szynę. Mogą one być montowane zarówno na ścianie, jak też tradycyjnie na suficie. Jednak ich największą zaletą jest fakt, że z łatwością można je przesuwać dopasowując instalację do naszych aktualnych potrzeb. Całość jest estetycznie wykończona, a wszelkie przewody schowne w szynie. Lampy szynowe dostępną są dla tradycyjnych źródeł światła lub ze zintegrowanym oświetleniem LED.

Reflektory szynowe mogą być pojedyncze lub podwójne, występują także w wersji tuby oraz jako lampy wiszące do szynoprzewodów. Dostępne są w najpopularniejszych kolorach (m.in. czarne i białe) i minimalistycznych kształtach. Tego typu oświetlenie prezentuje się bardzo nowocześnie i profesjonalnie. Najpierw zyskało popularność w sklepach, biurach, restauracjach i innych lokalach usługowych, a obecnie coraz częściej trafia do naszych domów, goszcząc w pokojach, łazienkach i kuchniach. Najlepiej sprawdzają się na dużych przestrzeniach, np. w kuchni otwartej na salon. Przywodzą na myśl stylistykę industrialną oraz surowy minimalizm.

Systemy i lampy szynowe LED - właściwości, zastosowanie

 

Uniwersalne oświetlenie

 

Jak widać z powyższych opisów systemy do tworzenia oświetlenia szynowego są niezwykle uniwersalne - pasują do każdego wnętrza oraz stylu. Mają też ponadczasowy charakter, co sprawdza się w przypadku osób nie lubiących częstych zmian - takie oświetlenie będzie zawsze na czasie. Z powodzeniem wkomponujemy je w każde pomieszczenie, a nawet po remoncie możemy zrobić z nim wiele i to bez przerabiania całej instalacji. Reflektory można przemieszczać, grupować oraz ustawiać pod różnym kątem. Dodatkowo decydując się na szyny trójfazowe (3F) zyskujemy możliwość sterowania ilością zaświeconych lamp. W modelach jednofazowych zapalają się wszystkie źródła jednocześnie.

Instalacja oświetlenia szynowego - system jedno lub trójfazowy

Warto przy tym wiedzieć, że szyny trzyfazowe mogą zawsze działać jak jednofazowe, ale układ odwrotny nie jest już możliwy (trzeba jednak pamiętać o kompatybilności szyny i lamp - do szyn 3F zawsze kompletuje się lampy 3F, tak samo jest przy systemach jednofazowych). Dodatkowo na korzyść szyn 3F przemawia większa stabilność (wytrzymują większe obciążenia) oraz możliwość zakupu w dłuższych odcinkach. W tym wariancie jest też więcej lamp do wyboru.

 

Oświetlenie akcentujące

 

System szynowy pozwala na idealne dopasowanie. Umieszczone na szynie reflektory są w stanie stać się punktami do oświetlenia dekoracyjnego, a za chwilę pełnić rolę oświetlenia głównego skoncentrowanego na wybranym miejscu, np. stole czy kanapie.

Oświetlenie akcentujące - szyny LED

Z tego też względu oświetlenie to idealnie sprawdza się w salonach kosmetycznych, w sklepach oraz restauracjach, gdzie dochodzi do częstej zmiany ekspozycji. 

Oświetlenie akcentujące - system szynowy na suficie

 

Industrialne linki, skandynawskie szyny lub minimalistyczne wpuszczane w sufit...

 

Oświetlenie szynowe - nowy trend w oświetleniu kuchniOświetlenie szynowe nie jest nudne i daje bardzo dużo możliwości aranżacyjnych - oprócz szerokiego wyboru modeli i dostępnych opcji kolorystycznych - możemy zdecydować również o sposobie montażu. Generalnie szyny mocowane są do sufitu. Jeśli mamy sufit podwieszany z płyt karton-gips możemy zadbać o jeszcze lepszy efekt wpuszczając całą instalację w wyprofilowany kanał. Widoczne elementy będą prezentowały się ciekawie i dyskretnie jednocześnie. W pomieszczeniach wysokich warto stworzyć ciekawą konstelację z wykorzystaniem specjalnych linek, które wyglądają jak ze starej fabryki, co jest mocno cenione przez miłośników stylu loft. 

 

Szyny na suficie - jak je montować, wybór miejsca

 

Szyny montowane na suficie mają jeszcze jedną wielką zaletę - pozwalają optycznie dzielić pomieszczenie, wydzielać strefy użytkowe oraz akcentować wybrane fragmenty (te pozostając w cieniu stają się mniej widoczne). Dzięki tej funkcji oświetlenie sufitowe jest wymarzonym rozwiązaniem do pomieszczeń połączonych - kuchnia otwarta na pokój lub aneks kuchenny z jadalnią. W praktyce, tego typu rozwiązanie najczęściej trafia na duże powierzchnie, gdzie potrzeba wielu punktów świetlnych, a szynoprzewody można ze sobą łączyć, łamać je pod kątem i rozprowadzać w dowolny sposób. Ich atutem jest estetyczny wygląd w każdych warunkach. To rozwiązanie idealne do pomieszczeń nietypowych, z zakamarkami lub trudno dostępnymi miejscami. Sprawdzą się także wzdłuż zabudowy meblowej doświetlając strefę roboczą na blatach lub jako oświetlenie nad wyspą kuchenną lub stołem. Można je wykorzystać także na granicy pokój-kuchnia lub jako wyjątkowy sposób na wyeksponowanie ulubionych obrazów na ścianie.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Salon LED sp. z o.o.
Mokra Strona 12A
36-020 Tyczyn
tel. 694-000-777
www: salonled.pl/pl/
mail: wyślij wiadomośćLampy i oświetlenie LED » systemy i lampy szynowe LED » kinkiety LED » oświetlenie schodowe » plafony sufitowe LED » oczka stropowe LED » oświetlenie łazienkowe » oświetlenie zewnętrzne » oświetlenie kuchenne » oświetlenie techniczne » oświetlenie dla dzieci » taśmy paski LED » akcesoria LED
Podobne artykuły
Oświetlenie LED - oszczędności i styl

oświetlenie w kuchni

Oświetlenie LED - oszczędności i styl

Oświetlenie ledowe znajduje szerokie zastosowanie w kuchniach. Ledy można wykorzystać w niemal każdej... więcej...

Gwieździste Niebo w twoim domu

oświetlenie w kuchni

Gwieździste Niebo w twoim domu

Rośnie popularność oświetlenia dekoracyjnego, za pomocą którego można kształtować, podkreślać... więcej...

Stylowe i oszczędne oświetlenie do kuchni - co warto wybrać?

oświetlenie w kuchni

Stylowe i oszczędne oświetlenie do kuchni...

Kuchnia stanowi serce każdego domu – przebywamy w niej czas podczas przygotowywania posiłków... więcej...