konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Emako

Szkło kryształowe - modny dodatek w domowej zastawie

data aktualizacji: 10-02-2021, 04:37 – artykuł promocyjny

Trendy mają to do siebie, że często wracają. Tak też jest z kryształami. Kiedyś obecne w każdym z domu, z czasem wyparte przez gładkie szklanki i kieliszki z przezroczystego szkła, dziś znowu królują na stołach. Szkło kryształowe ma wiele uroku, jest eleganckie i przepięknie się prezentuje. Warto je mieć w domowym zestawie!

Szkło kryształowe - modny dodatek w domowej zastawie

fot.: Cook and Home - moda na kryształy odradza się, często również oferując coś nowego

 

Blask kryształów - nowy trend

 

Kryształowe naczynia wyglądają odświętnie. Nie musimy ich używać na co dzień, ale przy uroczystych okazjach nadadzą wydarzeniu dostojności. Ich obecność na stołach jest kwintesencją trendu na wszystko co błyszczące. W naszych kuchniach znajdziemy złoto, srebro, miedź i właśnie kryształy. Mają one jednak jeszcze jedną wyjątkową właściwość. Pięknie rozszczepiają padające promienie światła, dzięki czemu mienią się na kolorowo, dzięki czemu łączą w sobie piękno przezroczystego szkła z efektem opalizującym, który również gości wśród trendów wnętrzarskich. Szlachetne szkło kryształowe znane jest od wieków. Pozwala ono na zastosowanie ręcznych zdobień w postaci szlifów o różnorodnych kształtach i wzorach.

fot.: Emako - naczynia z kryształowego tworzywa marki Kozioł to idealna alternatywa dla miłośników kryształowego designu, ale w wykonaniu z tworzywa sztucznego

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kryształowe naczynia. Dawno temu zdobiły stoły najwyższej klasy w społeczeństwie. Z czasem trafiły do wielu domów, a dziś na nowo odkrywamy ich urok. To prawda, że za naczynia wykonane z kryształu trzeba zapłacić więcej, ale często jest dobra inwestycja. Szkło kryształowe doskonale prezentuje się na tle białej porcelany lub innego szkła. Pasuje do wnętrz klasycznych, ale doskonale odnajduje się także w nowoczesnym otoczeniu, gdzie przesądza o klasie i nietuzinkowości.

 

Szkło kryształowe - jak o nie dbać

 

Przede wszystkim o zastawę kryształową należy się odpowiednio troszczyć. Nie można jej myć w zmywarce, nie zaleca się także stosowania gorącej wody. W tym przypadku najlepiej sprawdza się mycie w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do mycia. Dla lepszego efektu końcowego umyte kryształowe naczynia możemy wypłukać w zimnej wodzie z dodatkiem octu - w proporcji 1/3 szklanki octu na 1 litr wody. Gorąca woda powoduje matowienie kryształów.

Największy problem możemy jednak mieć z umyciem naczyń o wąskiej szyjce, jak na przykład karafki. Specjaliści oczyszczenia polecają w takiej sytuacji wykorzystanie suchych ziaren ryżu, które po zalaniu letnią wodą same wyczyszczą nasze naczynie. Po godzinie wystarczy wylać zawartość i opłukać karafkę. Przy kryształowych naczyniach warto dbać o szczegóły takie jak dobrze wypolerowane ścianki. Ten wyjątkowy rodzaj zastawy zasługuje na dobre traktowanie.

 

WAŻNE!

Szkło kryształowe nazywane jest szkłem ołowiowym, gdyż zawiera w sobie związki tego pierwiastku (to dzięki nim szkło kryształowe można tak kształtować i rzeźbić oraz ma to wpływ na jego dekoracyjność w postaci efektownego rozszczepienia światła na głębokich szlifach ozdobnych). Jak każdy wie ołów nie należy do neutralnych związków dla organizmu człowieka, stąd też pytanie czy naczynia kryształowe są bezpieczne dla naszego zdrowia? Otóż podlegają one ściśle określonym normom produkcji i zastosowana ilość tlenku ołowiu jest na tyle niska, że nie ma obaw o jego szkodliwość. Dla osób powątpiewających polecane są zatem produkty inspirowane kryształami, ale wykonane z innego surowca.

 

Kieliszki, szklanki, karafki

 

Kieliszki to najlepszy sposób na wprowadzenie kryształowej zastawy do swojej kolekcji. Wybór szkła kryształowego nie oznacza konieczności rezygnacji z naczyń ze szkła przezroczystego. Mogą one uzupełniać naszą zastawę lub być wyróżnikiem. Najlepiej w takiej roli sprawdzają się kieliszki do szampana lub wina. Nasz barek możemy uzupełnić również o wytworne szklanki do koniaku lub whisky. Wówczas warto zadbać również o stylową karafkę z tej samej serii.


fot.: Helios - szampana podaje się w wąskich, wysokich kieliszkach, które nazywane są fletami. Smukły kształt pozwala na dłużej zachować bąbelki

W kieliszkach wykonanych z kryształów mamy do czynienie z możliwością zastosowania ozdobnych nóżek lub stylizowanych czar. Można też połączyć oba te elementy. Wyjątkowo ciekawie wyglądają także kieliszki z tłoczonymi podstawkami.

Kryształowe wykończenie to też coraz częściej modny sposób na wprowadzenie wzorów przestrzennych, czyli 3D. Trójwymiarowa powłoka wykonana z grubego, tłoczonego szkła odbija refleksy i urozmaica nasz stół.

fot.: Garneczki.pl - szkło tłoczone sprawdza się przy serwowaniu wszystkich trunków, trzeba jednak pamiętać o ważnych zasadach. W przypadku kieliszków do białego wina zwróćmy uwagę na ich stosunkowo wąską budową, która pozwala skondensować aromat oraz utrzymać idealną temperaturę trunku - od 4 stopni Celsjusza. Savoir-vivre nakazuje trzymać je za nóżkę i napełniać jedynie do 1/3 wysokości czary

Zastawa kryształowa może być również kolorowa. To nowy trend wśród producentów tego typu szkła, który jednak bardzo szybko zyskał wielu zwolenników. Z kryształów wykonuje się niemal każdy element zastawy - miski, wazony, cukiernice, patery, bomboniery, dzbanki, świeczniki i wiele innych.

Kolorowe szklanki kryształowe

fot.: Villa Italia

Prawdziwy kryształ poznamy po dźwięku. Delikatne uderzenie w kryształową czarę brzmi zupełnie inaczej niż w zwykłe szkło. Niski, dźwięczny odgłos to kolejny atut tego typu naczyń.

fot.: Krosno Glass - karafka i szklanki z lodową strukturą

 

Kryształy na indywidualne zamówienie - idealny pomysł na prezent

 

Kryształy często używane są przez lata, przechodzą z pokolenia na pokolenie. Odpowiednio pielęgnowane służą nam bardzo długo, a ponieważ są wyjątkowo eleganckie często wybieramy je na prezent. Dzięki właściwościom szkła kryształowego możliwe jest wykonanie stylowych grawerów, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w roli pamiątki, czy prezentu. Kryształy grawerowane mogą być również doskonałym sposobem na personalizację.

 

ZASTAWA STOŁOWA - przeczytaj koniecznie:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Krosno Glass, Helios, Villa Italia, Garneczki.pl, EmakoPodobne artykuły
Przechowywanie przypraw

akcesoria kuchenne

Przechowywanie przypraw

Przyprawy w kuchni to nieodzowny element gdy gotujemy. Bardzo często jednak mamy problem z ich przechowywaniem.... więcej...

Rodzaje kieliszków

akcesoria kuchenne

Rodzaje kieliszków

Kieliszki są częścią zastawy, z której spożywa się napoje alkoholowe oraz wodę i soki. Produkowane... więcej...

Wkłady filtrujące do dzbanków - jeden drugiemu nierówny

akcesoria kuchenne

Wkłady filtrujące do dzbanków - jeden drugiemu nierówny

Filtry do wody to coraz częstszy element wyposażenia, który spotykamy we współczesnych kuchniach.... więcej...


Partnerzy

Ergo International sp zo.o.    Emako

      logo Deante

Partner serwisu Fiskars  logo Teka

   logo Peka       logo Helios

   Franke

Ronic  Electrolux

Kuchinox  Laveo

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022