konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Stara boazeria w nowym wydaniu

data aktualizacji: 04-02-2019, 08:43 – artykuł promocyjny

Królująca w latach 80-tych, boazeria powoli wraca do łask. Dzieje się to głównie za sprawą mody na stosowanie we wnętrzach naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Drewniana boazeria nie tylko zabezpiecza ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, ale również ociepla wnętrze. Zatem, jeśli już posiadamy ściany wykończone w ten właśnie sposób, warto pokusić się o ich renowację. Odnowiona boazeria zyska zupełnie nowy, atrakcyjny wygląd, który zupełnie odmieni oblicze wnętrza domu lub mieszkania. A wszystkie prace możemy wykonać samodzielnie przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy i kosztów.

Stara boazeria w nowym wydaniu


Na początek przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do renowacji boazerii, powinniśmy najpierw sprawdzić jej stan pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Brakujące elementy należy uzupełnić - duże braki dosztukowujemy, a te mniejsze wypełniamy specjalną szpachlą do drewna. Warto też pamiętać o konieczności uprzedniego oczyszczenia podłoża ze starych warstw lakieru, kurzu, farby czy też tłustego osadu. Powinniśmy najpierw dokładnie umyć powierzchnię boazerii, a potem delikatnie ją przeszlifować, np. drobnoziarnistym papierem ściernym w taki sposób, aby nie porysować listew. Możemy do tego celu wykorzystać szlifierkę do drewna, co przyspieszy cały proces. Uwaga - szlifujemy nie tylko deski, ale również wszelkie zagłębienia! Od tego jak wykonamy ten proces, zależy efekt końcowy. Jeśli zobimy to precyzyjnie, odnowiona ściana będzie wyglądać niezwykle atrakcyjnie.

Wyszlifowaną ścianę należy następnie dokładnie odpylić i przetrzeć wilgotną szmatką, aby mieć pewność, iż całkowicie usunęliśmy pył z szlifowania. Przygotowane w ten sposób podłoże możemy już pomalować lub polakierować, w zależności od naszych potrzeb i preferencji.

 

Malowanie czy lakierowanie?

W zależności od tego, czy chcemy jedynie odświeżyć wygląd naszej starej boazerii czy też nadać jej zupełnie nowe oblicze, do wyboru mamy dwa sposoby renowacji - lakierowanie i malowanie.

Gdy chcemy odzyskać, utracony w wyniku upływu czasu, naturalny wygląd drewna, powinniśmy zastosować lakierobejcę lub impregnat. Preparaty te nadadzą powierzchni atrakcyjny kolor, podkreślając jednocześnie drewniane usłojenie.

Natomiast, jeśli chcemy przemalować boazerię, z pomocą przychodzi nam emalia akrylowa. Decydując się na jasne, pastelowe barwy, rozświetlimy wnętrze. Ciekawy efekt uzyskamy dzięki pomalowaniu listew innym odcieniem farby lub poprzez dodanie ozdobnych elementów. Stawiając na klasyczną biel, wpiszemy drewniane wykończenie w cieszący się popularnością w polskich domach styl skandynawski – takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się w kuchni. Odcień bieli dopasujmy przy tym do kolorystyki mebli kuchennych oraz innych elementów wyposażenia wnętrza, aby zapewnić spójność całej aranżacji.


Przywracamy urok drewna

Gdy chcemy nadać naszej boazerii szlachetny, satynowy połysk a przy tym zadbać o jej trwałe wykończenie, do renowacji powinniśmy wykorzystać Lakierobejcę Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną VIDARON. Przed aplikacją podłoże przygotowujemy zgodnie ze wskazówkami z pierwszego etapu prac. – Żelowa konsystencja wyrobu zapewnia łatwość i wygodę w stosowaniu, gdyż lakierobejca nie kapie podczas malowania, nie pryska i charakteryzuje się ograniczonym spływaniem z powierzchni pionowych. Dostępna jest w wersji bezbarwnej oraz 11 gotowych kolorach – mówi Dariusz Wróbel, Trener Produktu FFiL Śnieżka SA. Dużym atutem jest także wysoka wydajność produktu – do 30m2/l. Lakierobejcę można nanosić pędzlem, wałkiem lub tamponem w 2-3 warstwach, w zależności od chłonności drewna.

Lakierobejca VidaronImpregnat powłokotwórczy Vidaron

Impregnaty powłokotwórcze to wysokiej jakości wyroby, dzięki którym nadamy boazerii estetyczną powłokę, jednocześnie zabezpieczając ją przed grzybami pleśniowymi. Ważne jednak, aby wybrać impregnat o dużej zawartości wosku, który zwiększa wodoodporność boazerii. Jest to niezmiernie ważne w przypadku takich miejsc, jak kuchnia czy łazienka. Przy aplikacji kierujmy się zaś wytycznymi producenta, zawartymi na opakowaniu lub w karcie technicznej.

Drewniana boazeria jest znów modna. Nie usuwajmy jej zatem ze ścian. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości rozwiązań, możemy samodzielnie, w prosty i niedrogi sposób, nadać naszym ścianom pokrytym boazerią zupełnie nowy, atrakcyjny wygląd.

Kontakt w sprawie produktów:

Śnieżka Trade of Colours sp. z o.o.
Chłodna 51
00-867 Warszawa
tel. 801 500 801
www: www.sniezka.pl
mail: wyślij wiadomośćDZIAŁ HANDLOWY:

39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44
woj. podkarpackie
 

farby do wielu zastosowań farby emulsyjne dekoracyjne do malowania wewnątrz pomieszczeń emulsje do pomieszczeń wilgotnych farby i lakiery do drewna farby i emalie do metalu kleje zaprawy masy i mieszanki tynkarskie masy i mieszanki do szpachlowania lakiery impregnaty do drewna lakierobejce farby gruntujące


Zobacz zdjęcia w galerii Śnieżka:
Podobne artykuły
Nowe kolory Śnieżki

ściany i podłogi

Nowe kolory Śnieżki

Kolor to bardzo ważny element wykończenie wnętrza. Jego rola jest bardzo ważna w optycznym kształtowaniu... więcej...

Efekt ombre - cieniowanie ścian

ściany i podłogi

Efekt ombre - cieniowanie ścian

Apetyt na cieniowanie ścian przywędrował ze świata mody. Teraz zagościł we wnętrzach tworząc niepowtarzalne... więcej...

Fototapety do kuchni - przepis na bliski kontakt z naturą

ściany i podłogi

Fototapety do kuchni - przepis na bliski kontakt z naturą

Czy istnieje jeden prosty i sprawdzony sposób, by stworzyć efektowną i ponadczasową aranżację... więcej...