konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2019

patron działu Meble kuchenne Peka

Idealna kuchnia z Black Red White - projekt w 5 krokach

data aktualizacji: 05-04-2019, 09:26 – artykuł promocyjny

Idealna kuchnia to marzenie wielu z nas. Aby osiągnąć taki efekt musimy podejść do tematu kompleksowo. Kuchnia jest jednym z najtrudniejszych do zaaranżowania pomieszczeniem w domu. Mieści się w niej wiele różnych funkcji. Dobry projekt to podstawa, od której należy zacząć. Black Red White pomaga zaprojektować kuchnię idealną krok po kroku.

Idealna kuchnia z Black Red White - projekt w 5 krokach

fot.: W projekcie kuchni należy świadomie uwzględnić szereg małych i większych elementów, które powinny się w niej znaleźć

Proces projektowania i planowania kuchni jest skomplikowany i wieloetapowy. Zazwyczaj zaczynamy od określenia stylu i kolorystyki. Później musimy zdecydować o układzie szafek, w którym uwzględnimy ich ilość i rozmieszczenie. Na tym etapie podejmujemy też decyzję o AGD. Na koniec wybieramy wyposażenie wewnętrzne mebli i oświetlenie. Wisienką na torcie są dodatki. Jak widać projektowanie kuchni to proces, na który składają się trudne wybory - te mniejsze i większe. Każdy krok jest ważny i wpływa na finalny efekt oraz funkcjonalność pomieszczenia.

Jak zacząć?

Zobacz krótki poradnik i poznaj 5 prostych kroków, które pomogą Ci zaplanować kuchnię szytą na miarę Twoich potrzeb.

 

KROK 1 – znajdź swoją inspirację

Inspiracje to dobry punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Dla jednych idealnym rozwiązaniem jest wnętrze, na którym w całości oprą wizję swojej kuchni marzeń. Inni wolą kilka rozwiązań, które będą skutecznie przenosić do warunków własnej aranżacji. Największym źródłem inspiracji jest Internet – na stronach poświęconych wnętrzom, w mediach społecznościowych oraz na blogach. Kopalnią pomysłów mogą okazać się też popularne magazyny wnętrzarskie, a także katalogi producentów mebli. Przykładem jest katalog kuchni na wymiar „Senso Kitchens” od Black Red White. Znajdziemy w nim meble kuchenne utrzymane w różnych stylach, które idealnie dopasują się do każdej, nawet najbardziej niewymiarowej przestrzeni.

Zasada jest prosta – zapisujmy sobie wszystkie pomysły, które choć trochę przypadną nam do gustu, a szybko zauważymy kierunek stylistyczny, który jest nam najbliższy.

 

KROK 2 – zrób pomiary swojej kuchni

To od kształtu i metrażu pomieszczenia zależy ostateczny układ kuchni. Każde wnętrze jest inne i na tym warto się skupić. Realne wymiary są w stanie pokazać nam możliwości i ukierunkować na wybór rozwiązań szytych na miarę. Przestrzeń na wymarzoną kuchnię trzeba zatem dokładnie zmierzyć, a zebrane parametry kuchni traktować jako bazą do przygotowania projektu zabudowy kuchennej, uwzględniającego specyfikę i kształt pomieszczenia.

  • Zmierzmy wysokość pomieszczenia (od podłogi do sufitu) i szerokość wszystkich ścian, ale też wszystkie otwory i elementy wystające ze ściany (parapety, grzejniki, drzwi, rury czy kratki wentylacyjne).
  • Na kartce zaznaczmy też przyłącza, takie jak woda czy prąd.
  • Sprawdźmy kąty we wszystkich narożach. Dla profesjonalnego projektanta niezwykle ważna jest informacja, czy pomieszczenie, które docelowo ma stać się piękną kuchnią ma kąty proste czy rozwarte.

 

KROK 3 – przeanalizuj swoje potrzeby

W projektowaniu wnętrz bardzo ważne jest uwzględnienie potrzeb wszystkich domowników. Kuchnia ma być dopasowana do nas, a nie na odwrót. To niezwykle ważna część projektowania, która pomaga w osiągnięciu idealnego efektu. Warto odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Przyjmujesz w kuchni gości? Lubisz gotować? Robisz duże zapasy, czy kupujesz artykuły spożywcze na bieżąco?
  • Jesteś prawo czy leworęczna?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zobrazują, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej.

 

KROK 4 – zaplanuj strefy

Kuchnia to strefa działania. Wykonujemy w niej wiele czynności. Przebieg prac może być znacznie łatwiejszy i szybszy jeśli zachowamy odpowiedni układ. W projektowaniu kuchni uwzględnia się 5 stref funkcjonalnych:

  • STREFA ZAPASÓW - znajdują się w niej lodówka oraz szuflady i szafki, w których znajdą się podstawowe artykuły spożywcze, jak np. makaron, ryż i przetwory.
  • STREFA PRZECHOWYWANIA - strefa, która przeznaczona jest do przechowywania naczyń, np. szklanek, talerzy, sztućców.
  • STREFA ZMYWANIA - ten obręb kuchni, w którym znajduje się zlew, zmywarka i sortowniki na śmieci.
  • STREFA PRZYGOTOWYWANIA - strefa, w której przygotowujemy posiłki: kroimy, siekamy i łączymy ze sobą poszczególne składniki.
  • STREFA GOTOWANIA I PIECZENIA - kuchenne centrum, w którym powstaje większość przygotowywanych przez nas dań. Znajduje się w nim kuchenka, piekarnik, mikrofala. Z tej strefy powinniśmy też mieć wygodny dostęp do garnków i patelni.

 

 

KROK 5 – zaprojektuj swoją kuchnię

 

Wszystkie powyższe kroki warto zebrać w całość. Będzie to idealna podstawa do rozpoczęcia planowania z uwzględnieniem naszych oczekiwań oraz warunków metrażowych kuchni. Nasze przemyślenia i pomiary możemy również przedstawić doświadczonym projektantom Black Red White, którzy pomogą zweryfikować powyższe założenia i dobrać optymalne rozwiązania z szerokiej oferty producenta. Taka pomoc jest nieoceniona jeśli w naszej głowie wciąż jest wiele pytań, wątpliwości i brak nam zdecydowania. Osoba, która zawodowo zajmuje się projektowaniem kuchni z pewnością pomoże nam przebrnąć przez gąszcz dostępnych na rynku rozwiązań

W studiach kuchni Black Red White do dyspozycji klientów są profesjonalni doradcy i projektanci, którzy pomogą w sfinalizowaniu pomysłu na kuchnię, wyborze detali, wyposażenia wewnętrznego i ostatecznym zamówieniu mebli. W każdej chwili możemy też zamówić profesjonalny montaż swojej kuchni.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Black Red WhitePodobne artykuły
Witryna - nieoczywisty mebel do kuchni

meble kuchenne

Witryna - nieoczywisty mebel do kuchni

Eksponowanie zastawy stołowej w kuchni to ciekawy motyw, na który decydujemy się coraz częściej.... więcej...

Meble kuchenne - najnowsze trendy

meble kuchenne

Meble kuchenne - najnowsze trendy

Meble kuchenne według najnowszych trendów muszą być mobilne i ergonomiczne. Te dwie zasady nie zmieniają... więcej...

Jak połączyć ze sobą dwa blaty

meble kuchenne

Jak połączyć ze sobą dwa blaty

Rozwiązaniem, które pozwala na solidne i estetyczne poziome połączenie dwóch blatów... więcej...