konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

patron działu Meble kuchenne Peka

Idealna kuchnia - projekt w 5 krokach

data aktualizacji: 19-11-2021, 12:02 – artykuł promocyjny

Każdy z nas marzy o kuchni stworzonej na miarę swoich potrzeb. Ta część domu uchodzi jednak za najtrudniejszą do zaaranżowania. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. To właśnie w tym pomieszczeniu przenika się najwięcej funkcji. Kuchnia jest też pomieszczeniem wymagającym ze względu na panujące tu warunki. Najlepszy efekt osiągniemy przy kompleksowym podejściu w procesie projektowania. Poniżej wskazówki krok po kroku jak stworzyć idealną kuchnię, od czego zacząć i jaką kolejność przyjąć.

Idealna kuchnia - projekt w 5 krokach

fot. GTV: Projekt kuchni to podstawa, od której zaczynamy. Musi on uwzględniać szereg elementów - od największych po te najmniejsze, ale równie istotne

 

Kuchnia szyta na miarę - proces projektowania

 

Projektowanie kuchni to proces. Jak w każdym procesie, tak i tu musimy uwzględnić jego etapowy przebieg i przygotować się, że wiele działań może okazać się skomplikowane. Na całość składają się nasze mniejsze i większe wybory.

 • Pierwsze kroki warto zacząć od wyboru stylu i dominującej kolorystyki.
 • Drugi etap to najczęściej decyzja dotycząca układu szafek, ich ilości, wielkości i rozmieszczenia, ale także wyposażenia wewnętrznego szafek.
 • W trakcie wyboru umeblowanie konieczne jest wybranie odpowiednich urządzeń AGD.
 • Trzeci punkt odnosi się do oświetlenia (część punktów jest zgranych z AGD oraz zabudową).
 • Na koniec możemy zostawić dodatki, które są wykończeniem o charakterze estetycznym.

fot. Rad-Pol: Żadnego elementu nie można pominąć, a poszczególne kroki wpływają na finalny wygląd i funkcjonalność wnętrza. Projektując kuchnię, nie bójmy się eksperymentowania oraz zasięgania rady fachowców.

 

KROK 1 – inspiracja to podstawa

 

Każdy z nas w głowie ma obraz wymarzonej kuchni. Każdy również doskonale wie, w jakim stylu powinna być ona urządzona, czego nie może zabraknąć, a co wolimy omijać. Dobrze jest zatem znaleźć aranżację zbliżoną do własnych oczekiwań i podążać tym tropem dalej. Możemy próbować przenieść cały projekt do naszego wnętrza lub łączyć elementy z różnych aranżacji tworząc własną, jedyną i niepowtarzalną koncepcję. 

Komplet emaliowanych garnków z pokrywami Zestaw obiadowy porcelanowy

fot.: Garneczki.pl - piękne dodatki pomagają zdecydować się na styl, w którym chcemy urządzić kuchnię oraz podpowiadają jakie wyposażenie wybrać

Gdzie szukać inspiracji?

Najbogatszym źródłem jest Internet, strony poświęcone urządzaniu wnętrz, galerie zdjęć i blogi. Sporo pomysłów dostarczają także katalogi producentów.


Jak korzystać z inspiracji?

Wskazówka: tworząc projekt możemy zapisywać pomysły, które później ułożą się w spójny kierunek stylistyczny, który wybierzemy. Inspirując się gotową kuchnią zawsze uwzględnijmy warunki danego pomieszczenia (rozmieszczenie okien, wielkość pomieszczenia, wysokość itp.).

fot. Cerrad: inspiracje dotyczące wyglądu mebli, podłóg i ścian warto gromadzić, gdyż w trakcie projektowania możemy zmienić zdanie i wybrać zupełnie inny styl niż pierwotnie zakładaliśmy

 

KROK 2 – mierzymy kuchnie

 

Wąska i długa, w kształcie kwadrata, a może wnęka? To jaki metraż i kształt ma przestrzeń dedykowana na kuchnię, wpływa na nasze wybory. Równie ważne jest to, czy mamy dostęp do okna, czy wnętrze będzie tylko doświetlone z sąsiedniego pomieszczenia. Podstawowa zasada, jakiej warto się trzymać to indywidualne podejście do każdego projektu. Szyta na miarę zabudowa to doskonały sposób na optymalne wykorzystanie realnych wymiarów wnętrza oraz wybranego układu.

Jak zmierzyć kuchnię przed wizytą w Studio meblowym

fot.: Studio VK

Jak zmierzyć kuchnię?

 • Kuchnia to co najmniej 3 wymiary: długość i szerokość mierzona wzdłuż podłogi oraz wysokość pomieszczenia od podłogi do sufitu.
 • na wielkość dostępnej powierzchni wpływa rozmieszczenie oraz wielkość drzwi i okien. W tym przypadku musimy pamiętać również o elementach wystających jak parapety, grzejniki, rury, ościeżnice
 • We wnętrzu należy sprawdzić, czy wszystkie kąty są proste!!!

Projekt kuchni. Jak zmierzyć kuchnię?

fot. Porta: dokładne pomiary w projekcie pozwolą uniknąć błędów i rozczarowań, a wymarzona zabudowa zmieści się nawet w nietypowym wnętrzu

 

KROK 3 – dopasuj kuchnię do potrzeb domowników

 

Jednym z najtrudniejszych do przebrnięcia etapów w projektowaniu jest uwzględnienie potrzeb wszystkich domowników. Nie chodzi tu tylko o względy estetyczne, ale głównie praktyczne, takie jak dopasowanie wysokości zabudowy do fizjonomii osób z niej korzystających.

Największe małe zlewy na rynku - rozwiązanie dla każdej kuchni

fot.: Primagran - jednym z elementów dopasowania jest wielkość zlewozmywaka - coraz częściej wybierane są modele małe, które spełniają wszystkie funkcje, a zajmują znacznie mniejszą powierzchnię blatu

Uzyskanie ergonomii w przestrzeni to także umiejętność analizowania naszych przyzwyczajeń związanych z korzystania z kuchni, to czy jesteśmy lewo, czy praworęczni, a także jaki styl gotowania i przyjmowania gości najczęściej stosujemy. Idealna kuchnia musi odpowiadać na wszystkie nasze potrzeby.  

fot. Barlinek: Kuchnię należy dopasować do siebie, a nie na odwrót

 

KROK 4 – wybierz układ i rozplanuj strefy w kuchni

 

W kuchni wykonujemy wiele czynności, które są powtarzalne. Z tej prawidłowości wynika prosty wniosek - układ poszczególnych stref funkcjonalnych można ujednolicić. W każdej kuchni musi znaleźć się:

 • STREFA ZAPASÓW - tworzą ją lodówka oraz szuflady i szafki, w których znajdą się podstawowe artykuły spożywcze, jak np. makaron, ryż i przetwory.
 • STREFA PRZECHOWYWANIA - strefa, która przeznaczona jest do przechowywania naczyń, np. szklanek, talerzy, sztućców.
 • STREFA ZMYWANIA - ten obręb kuchni, w którym znajduje się zlew, zmywarka i sortowniki na śmieci.
 • STREFA PRZYGOTOWYWANIA - strefa, w której przygotowujemy posiłki: kroimy, siekamy i łączymy ze sobą poszczególne składniki.
 • STREFA GOTOWANIA I PIECZENIA - znajduje się w nim kuchenka, piekarnik i mikrofala. Z tej strefy powinniśmy też mieć wygodny dostęp do garnków i patelni.

Kosze z mocowaniem bocznymKosze z mocowaniem bocznym

fot.: Artvinyl-Pol - Cargo KOMFORT do szafek niskich

 

KROK 5 – tworzymy ostateczny wygląd kuchni

 

Ostatni etap polega na nadaniu kuchni ostatecznego wyglądu. Znając już dokładnie warunki metrażowe, funkcjonalne aspekty dobrego projektu oraz ogólny zarys wyglądu wnętrza, możemy przejść do wyboru konkretnych mebli. Warto skorzystać z możliwości współpracy z projektantami, którzy w programie naniosą naszą wizję i przedstawią nam wizualizację wszystkich założeń. Poza tym profesjonalni doradcy są w stanie wskazać nam słabe i mocne strony naszego projektu, a także zaprezentować nowości rynkowe i dostępne rozwiązania.

Idealna kuchnia - projekt ciągu technologicznego

fot. Layman: zachowanie ciągu technologicznie ułatwia prace w kuchni i skraca czas między poszczególnymi etapami przygotowania posiłków

Kuchnia często spełnia funkcję także miejsca do wypoczynku albo pozwala na chwilę przerwy w czasie gotowania. Nie dziwią więc zastosowane w nich siedziska, wbudowany telewizor, czy inne udogodnienia.

Projekt kuchni - strefa odpoczynku

fot.: Cityboard

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: GTV, Porta, Primagran, Cityboard, Artvinyl-Pol, Garneczki.pl, Rad-Pol, Layman, Barlinek, Cerrad, Studio VKPodobne artykuły
Kolorowe wykończenia w kuchni

meble kuchenne

Kolorowe wykończenia w kuchni

W większości polskich kuchni w dalszym ciągu królują meble w wykończeniu białym, szarym lub brązowym.... więcej...

Białe meble kuchenne

meble kuchenne

Białe meble kuchenne

Biel, dzięki swojej uniwersalności stała się dominującym kolorem wybieranym w aranżacjach kuchni. Wybór... więcej...

Kuchnia w zabudowie

meble kuchenne

Kuchnia w zabudowie

Standardowe, wymiarowe oraz na indywidualne zamówienie - współczesne kuchnie mają wiele obliczy,... więcej...