konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Wysoka kuchnia w kamienicy - aranżacje

data aktualizacji: 12-11-2019, 08:03 – artykuł promocyjny

Adaptując mieszkanie w starej kamienicy musimy przede wszystkim podjąć decyzję, czy wystrój poszczególnych pomieszczeń będzie spójny ze stylem panującym w okresie, z którego pochodzą zabudowania, czy będzie to eklektyczne połączenie, w którym pojawią się nowoczesne akcenty. Po drugie często stajemy przed wyzwaniem związanym z urządzeniem pomieszczeń wysokich, ze stylizowanymi elementami, jak duże drzwi, okna z łukami, czy belki stropowe. W takich pomieszczeniach często mamy możliwość odsłonięcia starych murów, co jest bardzo pożądanym zabiegiem aranżacyjnym. Do tego dochodzi specyficzny klimat takich miejsc, np. w postaci starego parkietu.

Wysoka kuchnia w kamienicy - aranżacje

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Elegancka kuchnia z duszą

 

Miejsce często determinuje wygląd, wybrane elementy wyposażenia oraz materiały użyte w aranżacji wnętrza. Zachowanie spójności stylistycznej z otoczeniem oraz fasadą budynku daje poczucie jedności, a w końcu osoby decydujące się na życie w kamienicy to zazwyczaj miłośnicy starego budownictwa. Z tego też powodu w kuchni w kamienicy pojawiają się elementy w stylu retro, czy art deco. Do tego nie można zapomnieć o wpływie nowoczesności, która zazwyczaj przejawia się w technologiach skrzętnie skrytych pod stylizowanymi na stare obudowami.

Klasyczna kuchnia w nowoczesnym wydaniu

fot.: TK Architekci

Z całą pewnością kuchnia w kamienicy powinna być elegancka i jedyna w swoim rodzaju. Takich wnętrz nie da się skopiować i przenieść do bloku, a nawet dużej rezydencji. To specyficzny klimat związany z danym miejscem. 

Wysoka kuchnia w kamienicy - aranżacje

fot.: Nasciturus design

Urządzając kuchnię w kamienicy nie możemy pominąć funkcjonalności. Większość pomieszczeń jest dużych, dlatego trzeba zadbać o ich odpowiednie zagospodarowanie. Meble powinny być masywne. Sprawdzą się zarówno klasyczne dzielone na górną i dolną zabudowę moduły, jak też w systemie całościennym, która choć nowoczesna, zapewni wnętrzu bardzo subtelny charakter. Mile widziane są przeszklenia ze szprosami, a także szafy i kredensy, które kojarzą się z okresem dwudziestolecia międzywojennego. Wbrew pozorom wyspa kuchenna to rozwiązanie, które również może kojarzyć się z dawnymi czasami. Może ona zastąpić tradycyjny bufet salonowy.

Wysoka kuchnia w kamienicy - aranżacje

fot.: Rad-Pol

 

Parkiet, żeliwne grzejniki, przedmioty z duszą

 

Na styl wnętrza w dużej mierze składają się dodatki oraz akcenty. W kuchniach w kamienicy sprawdzają się przede wszystkim elementy postarzane, ale też loftowe o surowym wyglądzie. Jeśli zależy nam na efekcie woow warto postawić na odrestaurowane meble, przemysłowe lampy lub sprzęt AGD stylizowany na retro.

Z całą pewnością w takich wnętrzach dobrze jest pozostawić elementy autonomiczne, takie jak parkiet, który lepiej odnowić niż wymienić na panele z tworzywa sztucznego. Na podłodze doskonale odnajduje się również czarno-biała szachownica. Jeśli w pomieszczeniu zainstalowane są stare żeliwne grzejniki, to niech będą one wyeksponowane jako ozdoba - zabudowanie ich przyniesie gorszy efekt (ograniczy ilość ciepła w pomieszczeniu, które z racji wysokości ma większe wymagania). Tak samo jest z wystającymi belkami sufitowymi - warto je podkreślać w takich wnętrzach.

Wysoka kuchnia

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Decydując się na urządzenie kuchni od nowa z pewnością możemy pokusić się o sztukaterię na ścianach, suficie oraz na frontach mebli. Równie dobrze będą się prezentować subtelne uchwyty lub gałki. Nawet stylowy zegar na ścianie może nawiązywać do dawnych czasów. W kuchni w kamienicy bardzo często pojawia się stół. Może on być całkiem sporych rozmiarów. Dobrze sprawdzają się stoły okrągłe, przy których warto postawić ładne krzesła.

Wysoka kuchnia w kamienicy - aranżacjeKuchnia w kamienicy z dużym oknem

               fot.: Mikołajska STUDIO                                                   fot.: Śnieżka

 

Wysokie pomieszczenia - wyzwania aranżacyjne

 

Kuchnia w kamienicy często jest umieszczona w pomieszczeniu znacznie wyższym niż zakładają standardy z nowoczesnego budownictwa. Z tego też powodu w większości przypadków musimy zrezygnować z rozwiązań masowych o standardowych wymiarach, jak np. gotowe firany, które okażą się za krótkie. W wysokiej kuchni najlepiej odnajdują się elementy robione na zamówienie, pod wymiar. Dotyczy to głównie mebli. Szafki pod sam sufit mogą być wyzwaniem w pomieszczeniach mierzących ponad 3 metry - kto do nich dosięgnie. W takim przypadku często posiłkujemy się dodatkowymi elementami wyposażenia, jak drabina, która może stać się motywem przewodnim aranżacji. 

Wysoka kuchnia w kamienicy - aranżacjeWysoka kuchnia w kamienicy - aranżacje

fot.: Mikołajska STUDIO

Przeczytaj koniecznie:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rad-Pol, Śnieżka, TK Architekci, Mikołajska STUDIO, Nasciturus designPodobne artykuły
Szybki projekt kuchni w programie KD Max V6

projekty kuchni

Szybki projekt kuchni w programie KD Max V6

KD Max V6 to zaawansowany program do projektowania mebli oraz wnętrz, który znacząco ułatwia pracę... więcej...

Układ frontów - pionowe czy poziome

projekty kuchni

Układ frontów - pionowe czy poziome

Kształtowanie przestrzeni kuchennej ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest przebieg oraz dominacja... więcej...

Blat w kuchni - pomysły na praktyczne rozwiązania

projekty kuchni

Blat w kuchni - pomysły na praktyczne rozwiązania

Urządzając kuchnię bardzo często dużo uwagi poświęcamy meblom, urządzeniom AGD oraz wykończeniu ścian... więcej...