konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Metody filtrowania wody w kuchni - przegląd

data aktualizacji: 13-05-2022, 07:26 – artykuł promocyjny

Wodę trzeba pić i to w dużych ilościach. Aby ograniczyć koszty oraz zadbać o środowisko możemy zdecydować się na picie wody prosto z kranu. Pojawia się jednak pytanie o jej jakość i właściwości. Woda butelkowana na etykiecie ma opisany skład jonowy i wiemy dokładnie co spożywamy. W przypadku wody kranowej, to co wypływa w naszym domu może mieć zupełnie inną zawartość niż woda poddana badaniu w stacji wodociągowej. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zadbać o system filtracji wody w kuchni. Dzięki niemu będziemy zawsze spożywać czystą wodę dobrej jakości, która nie zmieni smaku potraw, nie będzie powodować osadzania się osadu kamiennego na naczyniach, a nam zapewni zdrowie. Sprawdź, jaki fitr wybrać do kuchni, jakie są metody filtrowania wody pitnej oraz ile kosztują poszczególne systemy do obróbki wody kranowej.

Metody filtrowania wody w kuchni - przegląd

fot.: Franke

 

Filtry do wody pitnej - jaki wybrać, rodzaje, sposób działania

 

Każdy z nas próbował wody z kranu. Spożywamy ją codziennie po przegotowaniu - kawa, herbata, zupa, płukanie warzyw i owoców itd. Nasze kubki smakowe przyzwyczająją się do wody, z którą codziennie mamy styczność. W niektórych regionach kraju jakość i smak wody pozostawia wiele do życzenia. Aż trudno wówczas sobie wyobrazić picie wody prosto z kranu, bez obróbki termicznej. Są jednak sposoby by cieszyć się zawsze czystą, klarowną i bezzapachową wodą zdatną do spożycia. Dzięki tym działaniom możemy też ograniczyć kupowanie wody w plastikowych butelkach, czyli chronić nasze środowisko i zaoszczędzić nieco w domowym budżecie. Poniżej prezentujemy rozwiązania w zakresie filtrowania wody, które warto znać.


WAŻNE! Woda wodociągowa zanim trafi do kranu poddawana jest uzdatnianiu, jednak w trakcie transportu przez rury zbiera z nich różne zanieczyszczenia. Do tego często sam sposób uzdatniania powoduje zmianę w jej smaku, wyglądzie i zapachu - najczęściej jest to bowiem chlorowanie.


Filtry do wody różnią się budową, wydajnością, skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń różnego pochodzenia. Zawsze należy je dobierać do potrzeb gospodarstwa, czyli jakości i twardości wody. Koszt filtrów w dużej mierze uwarunkjowany jest ich wydajnością, którą należy dobrać do średniego zużycia wody w domu. Bardzo ważne jest też to, czy korzystamy z wody wodociągowej, czy z własnego ujęcia ze studni. Często do określenia problemu z jakością wody musimy wykonać badania na własną rękę. W tym celu można skorzystać z usług stacji sanitarno-epidemiologicznych, które znajdują się w większości miast powiatowych. Można też skorzystać z opcji doboru systemu filtrującego i wówczas badanie składu wody powierzyć pracownikom, którzy przygotują dla nas dany model filtracji. Przy samodzielnym wyborze systemu filtracji lepiej zdecydować się na prosty filtr. W przypadku większych problemów z jakością wody zalecana jest konsultacja ze specjalistą, który pomoże stworzyć układ filtrów idealny do naszych warunków.
 

Filtr do wody na kran

 

Filtry do wody ma kran montuje się w wylewce baterii (w miejsce zwykłego perlatora), zazwyczaj mogą być stosowane w każdej baterii kuchennej. Umożliwiają one filtrację wody w dużej ilości, która jest dostępna od razu po odkręceniu kranu. Użytkownik może również jednym ruchem ręki wybrać opcję woda filtrowana/woda niefiltrowana. Filtr trzeba wymieniać co jakiś czas, ale jest to bardzo proste - tak samo jak i jego montaż. 

 

Filtr do wody podzlewozmywakowy

 

Tego typu filtry podłącza się bezpośrednio do przyłącza zimnej wody wodociągowej i najczęściej umieszcza się je w szafce kuchennej pod zlewozmywakiem - stąd ich nazwa. Posiadają filtry, dzięki którym możemy zniwelować nieprzyjemny zapach oraz wszelkie zanieczyszczenia w wodzie. Mają większą wydajność niż modele na kran, ale są też od nich droższe. Do filtrów podzlewozmywakowych najczęściej dołączona jest oddzielna wylewka.

 

Filtr w baterii kuchennej

 

Baterie filtrujące wodę poprawiają jej smak i usuwają wszelkie niepożądane substancje. Podłączone są do filtra montowanego pod zlewozmywakiem. Dzięki temu z kranu zawsze płynie woda odpowiedniej jakości. W niektórych modelach producenci oferują dodatkową możliwość zmiany zwykłego filtra węglowego na mineralizujący lub magnezowy. Taka woda jest porównywalna z wodą mineralną, którą kupujemy w butelkach, czyli dostarcza nam cennych pierwiastków i minerałów. Taka inwestycja wymaga większego nakładu pieniężnego przy zakupie baterii, ale koszty szybko się nam zwracają.

Filtr w baterii kuchennej

Baterie kuchenne filtrujące wodę

fot.: Baterie Franke z funkcja filtrowania wody

Franke - bateria z filtrem kapsułkowym

fot.: Innowacyjna bateria z filtrem kapsułkowym, dzięki któremu łatwo można zaoszczędzić miejsce w kuchni

System filtrujący wodę stalowy BRITA ON LINE

fot.: Garneczki.pl - filtr wodny marki Brita

 

Do tego na rynku możemy spotkać gamę baterii przystosowanych do współpracy z systemem filtrującym. Tego typu armatura posiada dwa wyplywy wody, dzięki którym możemy korzystać równocześnie z wody filtrowanej i wodociągowej, a samo przełączenie trwa chwilę.

Aster - bateria zlewozmywakowa z podłączeniem do filtra wody Deante - bateria zlewozmywakowa z podłączeniem do filtra wody

fot.: Deante - bateria zlewozmywakowa z podłączeniem do filtra wody z serii Aster

Mosiężna bateria w kolorze czarnym na wodę filtrowaną oraz zwykłą

fot.: Retrowoda.pl - mosiężna bateria w kolorze czarnym na wodę filtrowaną oraz zwykłą

fot.: KFA - MUNGO bateria kuchenna z funkcją filtracji wody


Zobacz także >> Baterie filtrujące wodę - przegląd

 

Dzbanki filtrujące

 

To najprostszy i najtańszy sposób filtrowania wody w kuchni. Musimy jednka pamiętać, żeby odpowiednio wcześnie nalać wodę do dzbanka, a przy większym gotowaniu możemy potrzebować kilkakrotnie zapełnić dzbanek wodą. Dowiedz się więcej >> Dzbanki filtrujące

 

Domowa stacja uzdatniania wody

 

To duży moduł, który filtruje wodę w całym domu. Montuje się go zaraz za wodomierzem. Sprawdź dostępne rozwiązania >> Uzdatnianie wody w domu jednorodzinnym - przegląd systemów


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Franke, Deante, Retrowoda.pl, Garneczki.pl, kfa ArmaturaPodobne artykuły
Jak usunąć tłuste plamy ze ścian?

porady

Jak usunąć tłuste plamy ze ścian?

W każdej kuchni używa się tłuszczu. Jest to jeden z podstawowych składników stosowanych do smażenia... więcej...

Jak zabezpieczyć ściany nad blatem kuchennym

porady

Jak zabezpieczyć ściany nad blatem kuchennym

Ściana łącząca blat kuchenny i meble to miejsce które często się brudzi, zachlapuje itp. Dlatego... więcej...

Jak urządzić wnętrze dla alergika?

porady

Jak urządzić wnętrze dla alergika?

Alergia to choroba cywilizacyjna, która obniża komfort naszego życia. Może ona dotknąć każdego... więcej...
Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022