Metody filtrowania wody w kuchni - przegląd

artykuł promocyjny

Wodę trzeba pić i to w dużych ilościach. Aby ograniczyć koszty oraz zadbać o środowisko możemy zdecydować się na picie wody prosto z kranu. Pojawia się jednak pytanie o jej jakość i właściwości. Woda butelkowana na etykiecie ma opisany skład jonowy i wiemy dokładnie co spożywamy. W przypadku wody kranowej, to co wypływa w naszym domu może mieć zupełnie inną zawartość niż woda poddana badaniu w stacji wodociągowej. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zadbać o system filtracji wody w kuchni. Dzięki niemu będziemy zawsze spożywać czystą wodę dobrej jakości, która nie zmieni smaku potraw, nie będzie powodować osadzania się osadu kamiennego na naczyniach, a nam zapewni zdrowie. Sprawdź, jaki fitr wybrać do kuchni, jakie są metody filtrowania wody pitnej oraz ile kosztują poszczególne systemy do obróbki wody kranowej.

Metody filtrowania wody w kuchni - przegląd

fot.: Franke

 

Filtry do wody pitnej - jaki wybrać, rodzaje, sposób działania

 

Każdy z nas próbował wody z kranu. Spożywamy ją codziennie po przegotowaniu - kawa, herbata, zupa, płukanie warzyw i owoców itd. Nasze kubki smakowe przyzwyczająją się do wody, z którą codziennie mamy styczność. W niektórych regionach kraju jakość i smak wody pozostawia wiele do życzenia. Aż trudno wówczas sobie wyobrazić picie wody prosto z kranu, bez obróbki termicznej. Są jednak sposoby by cieszyć się zawsze czystą, klarowną i bezzapachową wodą zdatną do spożycia. Dzięki tym działaniom możemy też ograniczyć kupowanie wody w plastikowych butelkach, czyli chronić nasze środowisko i zaoszczędzić nieco w domowym budżecie. Poniżej prezentujemy rozwiązania w zakresie filtrowania wody, które warto znać.


WAŻNE! Woda wodociągowa zanim trafi do kranu poddawana jest uzdatnianiu, jednak w trakcie transportu przez rury zbiera z nich różne zanieczyszczenia. Do tego często sam sposób uzdatniania powoduje zmianę w jej smaku, wyglądzie i zapachu - najczęściej jest to bowiem chlorowanie.


Filtry do wody różnią się budową, wydajnością, skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń różnego pochodzenia. Zawsze należy je dobierać do potrzeb gospodarstwa, czyli jakości i twardości wody. Koszt filtrów w dużej mierze uwarunkjowany jest ich wydajnością, którą należy dobrać do średniego zużycia wody w domu. Bardzo ważne jest też to, czy korzystamy z wody wodociągowej, czy z własnego ujęcia ze studni. Często do określenia problemu z jakością wody musimy wykonać badania na własną rękę. W tym celu można skorzystać z usług stacji sanitarno-epidemiologicznych, które znajdują się w większości miast powiatowych. Można też skorzystać z opcji doboru systemu filtrującego i wówczas badanie składu wody powierzyć pracownikom, którzy przygotują dla nas dany model filtracji. Przy samodzielnym wyborze systemu filtracji lepiej zdecydować się na prosty filtr. W przypadku większych problemów z jakością wody zalecana jest konsultacja ze specjalistą, który pomoże stworzyć układ filtrów idealny do naszych warunków.
 

Filtr do wody na kran

 

Filtry do wody ma kran montuje się w wylewce baterii (w miejsce zwykłego perlatora), zazwyczaj mogą być stosowane w każdej baterii kuchennej. Umożliwiają one filtrację wody w dużej ilości, która jest dostępna od razu po odkręceniu kranu. Użytkownik może również jednym ruchem ręki wybrać opcję woda filtrowana/woda niefiltrowana. Filtr trzeba wymieniać co jakiś czas, ale jest to bardzo proste - tak samo jak i jego montaż. 

 

Filtr do wody podzlewozmywakowy

 

Tego typu filtry podłącza się bezpośrednio do przyłącza zimnej wody wodociągowej i najczęściej umieszcza się je w szafce kuchennej pod zlewozmywakiem - stąd ich nazwa. Posiadają filtry, dzięki którym możemy zniwelować nieprzyjemny zapach oraz wszelkie zanieczyszczenia w wodzie. Mają większą wydajność niż modele na kran, ale są też od nich droższe. Do filtrów podzlewozmywakowych najczęściej dołączona jest oddzielna wylewka.

 

Filtr w baterii kuchennej

 

Baterie filtrujące wodę poprawiają jej smak i usuwają wszelkie niepożądane substancje. Podłączone są do filtra montowanego pod zlewozmywakiem. Dzięki temu z kranu zawsze płynie woda odpowiedniej jakości. W niektórych modelach producenci oferują dodatkową możliwość zmiany zwykłego filtra węglowego na mineralizujący lub magnezowy. Taka woda jest porównywalna z wodą mineralną, którą kupujemy w butelkach, czyli dostarcza nam cennych pierwiastków i minerałów. Taka inwestycja wymaga większego nakładu pieniężnego przy zakupie baterii, ale koszty szybko się nam zwracają.

Filtr w baterii kuchennej

Baterie kuchenne filtrujące wodę

fot.: Baterie Franke z funkcja filtrowania wody

Franke - bateria z filtrem kapsułkowym

fot.: Innowacyjna bateria z filtrem kapsułkowym, dzięki któremu łatwo można zaoszczędzić miejsce w kuchni

System filtrujący wodę stalowy BRITA ON LINE

fot.: Garneczki.pl - filtr wodny marki Brita

 

Do tego na rynku możemy spotkać gamę baterii przystosowanych do współpracy z systemem filtrującym. Tego typu armatura posiada dwa wyplywy wody, dzięki którym możemy korzystać równocześnie z wody filtrowanej i wodociągowej, a samo przełączenie trwa chwilę.

Aster - bateria zlewozmywakowa z podłączeniem do filtra wody Deante - bateria zlewozmywakowa z podłączeniem do filtra wody

fot.: Deante - bateria zlewozmywakowa z podłączeniem do filtra wody z serii Aster

Mosiężna bateria w kolorze czarnym na wodę filtrowaną oraz zwykłą

fot.: Retrowoda.pl - mosiężna bateria w kolorze czarnym na wodę filtrowaną oraz zwykłą

fot.: KFA - MUNGO bateria kuchenna z funkcją filtracji wody


Zobacz także >> Baterie filtrujące wodę - przegląd

 

Dzbanki filtrujące

 

To najprostszy i najtańszy sposób filtrowania wody w kuchni. Musimy jednka pamiętać, żeby odpowiednio wcześnie nalać wodę do dzbanka, a przy większym gotowaniu możemy potrzebować kilkakrotnie zapełnić dzbanek wodą. Dowiedz się więcej >> Dzbanki filtrujące

 

Domowa stacja uzdatniania wody

 

To duży moduł, który filtruje wodę w całym domu. Montuje się go zaraz za wodomierzem. Sprawdź dostępne rozwiązania >> Uzdatnianie wody w domu jednorodzinnym - przegląd systemów


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Franke, Deante, Retrowoda.pl, Garneczki.pl, kfa Armatura



Podobne artykuły
Okap kuchenny - jaki wybrać?

porady

Okap kuchenny - jaki wybrać?

Okap kuchenny to jeden z podstawowych sprzętów AGD w naszej kuchni. Jego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych... więcej...

Świąteczne dekoracje na stół

porady

Świąteczne dekoracje na stół

Świąteczny czas to kupowanie prezentów, łakoci oraz dekoracji. Związane z tym czasem ozdoby charakteryzują... więcej...

Projektowanie wystroju małych wnętrz

porady

Projektowanie wystroju małych wnętrz

Młode osoby, które dopiero zaczynają swoje dorosłe życie, marzą o tym, aby posiadać swój... więcej...






Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  Tesa
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEmako


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram