konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Instal-projekt

Grzejnik schowany w podłodze - ogrzewanie kanałowe w kuchni

data aktualizacji: 17-02-2021, 09:56 – artykuł promocyjny

Ogrzewanie kanałowe to alternatywa dla tradycyjnych grzejników, które mogą zajmować sporo cennego miejsca. Są też mniej wymagające pod kątem instalacyjnym niż ogrzewanie płaszczyznowe w podłodze. Zdominowało nowoczesne budownictwo wykorzystujące duże przeszklenia i zabudowę na wymiar na całą ścianę. Nic więc dziwnego, że ogrzewaniem w postaci kanałów grzewczych w podłodze interesuje się coraz więcej osób. Poniżej prezentujemy przykładowe realizacje, firmy oferujące grzejniki kanałowe oraz jak przygotować kuchnię na montaż tego typu ogrzewania.

Grzejnik schowany w podłodze - ogrzewanie kanałowe w kuchni

fot.: REGULUS-system

Duże przeszklenia we wnętrzach doskonale oświetlają przestrzeń, pomieszczenia wydają się bardziej przestronne , a my zyskujemy ciekawą panoramę za oknem. Jednak taki rozwiązanie często jest wyzwaniem przy wyborze ogrzewania. Tradycyjne grzejniki nie są najlepszym rozwiązaniem. Znacznie lepiej prezentują się grzejniki w postaci kanału wkomponowanego w podłogę i wykończonego kratką ochronną. Taki sposób ogrzewania doskonale spełnia również nasze oczekiwania w zakresie dystrybucji ciepła przy dużych oknach, które są głównym punktem strat ciepła.


WAŻNE - duże przeszklenia to rozwiązania spotykane w nowoczesnym budownictwie - są wręcz konieczne w przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych!

 

Grzejniki są najskuteczniejsze w najchłodniejszym miejscu. Stąd też większość grzejników umieszczanych jest pod oknem. Grzejniki montowane do podłogi zasłonią część okna, a przecież decydując się na takie przeszklenie chcemy mieć pełną swobodę. Zostaje nam sąsiednia ściana, która czasem również jest nam potrzebna na inny cel. Do tego taki grzejnik będzie mniej efektywny. W takiej sytuacji nie zastąpiony jest właśnie grzejnik kanałowy. Pozwala na estetyczne wykończenie pomieszczenia, zajmuje minimalną ilość miejsca i daje pełną swobodę przy korzystaniu z dużych przeszkleń. 

Ogrzewania kanałowe - sposób działania

fot.: REGULUS-system

 

Ogrzewanie podłogowe kontra ogrzewania kanałowe

 

Ogrzewania ukryte w podłodze od razu kojarzy nam się ze znacznie bardziej rozpowszechnioną podłogówką, czyli rurkami z wodą grzewczą (lub elektryczne maty) zatopionymi w posadzce, które oddają ciepło do pomieszczenia. Dzięki temu zyskujemy efekt ciepłej podłogi, a pomieszczenia nagrzewa się efektywnie. Mamy też bardzo dobrą sytuacją wyjściową do projektowania wyposażenia wnętrz, gdyż cała instalacja jest nie widoczna. I tu rodzi się pytanie - które z nich jest lepsze i w jakiej sytuacji sprawdzi się lepiej? 
 

Wyzwaniem może być materiał wykończeniowy na podłodze - przy ogrzewaniu podłogowym ważne by podłoga dobrze przewodziła ciepło. Najlepiej w tej roli sprawdzają się okładziny kamienne i z płytek, a gorzej radzą sobie panele i deski. 
 

W pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami, czyli też większymi stratami ciepła moc ogrzewania podłogowego może nie wystarczyć. Jest to układ niskotemperaturowy, który musi pracować w określonych wartościach, które nie zawsze będą odpowiadały na zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia o wysokich oknach.


Z kolei grzejnik kanałowy jest elementem, który zapewnia znacznie wyższą temperaturę grzewczą i dostarcza ciepło dokładnie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Szybko reagują na zmiany zapotrzebowania na ciepło i często stanowią samodzielny system grzewczy dla danego pomieszczenia.

Podłogowy kanał grzewczy z konwekcją Katherm QK nano - Kampmann

fot.: Kampmann - podłogowy kanał grzewczy z konwekcją Katherm QK nano

 

Ogrzewania kanałowe - sposób działania

 

Grzejniki kanałowe przekazują ciepło poprzez konwekcję, czyli ciepłe masy powietrza, które staja się lżejsze, unoszą się w górę. Taki typ ogrzewania zapewnia komfort wynikający z równomiernego rozkładu temperatury. Do pomieszczenia trafiają przez kratkę przykrywającą kanał. Taka kratka zawsze jest odsłonięta, posiada jedynie panel zabezpieczający, który nie obniża sprawności elementu grzewczego. W miejsce ogrzanego powietrza napływają masy chłodne i wszystko odbywa się w cyklu, w którym najważniejsze jest stworzenie bariery dla chłodu napływającego od strony szyb, przy czym jednocześnie przy szybie nie ma uczucia nadmiernego ciepła.

Grzejnik kanałowy Convector           Grzejnik kanałowy Convector

fot.: Grzejniki kanałowe Convector - każdy grzejnik można dowolnie wykończyć za pomocą kratek, które dostępne są w wielu wariantach i kolorachOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: REGULUS-system, Convector, KampmannPodobne artykuły
Grzejniki żeliwne

ogrzewanie w kuchni

Grzejniki żeliwne

Grzejniki żeliwne znowu powracają do łask. Ich popularność wynika głównie z faktu, iż cechują... więcej...

Tubus - klasyka w kuchni

ogrzewanie w kuchni

Tubus - klasyka w kuchni

Firma Instal-Projekt prezentuje znany już grzejnik Tubus w nowej odsłonie. Jego forma nie ulegała znacznej... więcej...

Ogrzewanie podłogowe w kuchni

ogrzewanie w kuchni

Ogrzewanie podłogowe w kuchni

Ogrzewanie podłogowe to bardzo głośny temat, zwłaszcza że przypisuje się mu szereg zalet. Jak naprawdę... więcej...