konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2019

Nescefe Dolce Gusto

Pielęgnacja sprzętów kuchennych - odkamieniacz do ekspresu

data aktualizacji: 16-11-2018, 11:31 – artykuł promocyjny

Wielu ludzi nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej czarnej kawy, dlatego nie dziwi fakt, że ekspresy na stałe zagościły w naszych kuchniach. Urządzenia te pozwalają na szybkie przygotowanie ulubionego napoju na wiele sposobów. Aby jednak taki sprzęt posłużył nam długo, trzeba o niego odpowiednio zadbać.

Pielęgnacja sprzętów kuchennych - odkamieniacz do ekspresu

Czyszczenie i odkamienianie ekspresu do kawy to czynności konserwacyjne, które zapewnią urządzeniu długi żywot, a dodatkowo pozwolą cieszyć się pełnią smaku czarnego napoju. Zarówno gromadzące się zanieczyszczenia, jak i odkładający się kamień niszczą ekspres, a także wpływają na smak i jakość kawy. Jak właściwie zadbać o to urządzenie?


Woda? Tylko przez filtr!

Ze zdecydowanej większości kranów w polskich domach płynie twarda woda. Zawarte w kranówce związki mineralne nie tylko wpływają negatywnie na smak kawy oraz jej estetykę, ale także osadzają się w ekspresie w każdym możliwym miejscu: od zbiornika na wodę, poprzez doprowadzające ją rurki, po uszczelki i elementy zaparzające. Z czasem kamień niszczy elementy ekspresu. Powoduje, że uszczelki stają się kruche i mniej wytrzymałe, zatyka przepływ wody oraz sprawia, że dłużej się ona nagrzewa. Pierwszym krokiem na drodze do zabezpieczenia ekspresu i przy okazji polepszenia jakości samej kawy jest filtrowanie wody, która trafia do urządzenia. Możesz robić to, wykorzystując dzbanek z filtrem lub system filtrujący montowany bezpośrednio na kranie. Zabezpieczysz w ten sposób nie tylko ekspres, ale także czajnik.


Jak i czym odkamieniać ekspres do kawy?

Do niezbędnych prac konserwacyjnych związanych z użytkowaniem ekspresu należy jego regularne odkamienianie. Ten prosty zabieg sprawi, że ekspres posłuży długie lata. Niektóre ekspresy do kawy posiadają funkcję informującą użytkownika, że przyszedł czas na przeprowadzenie zabiegu odkamieniania. Bardziej zaawansowane urządzenia mają także specjalną, służącą temu celowi funkcję. Wówczas wystarczy wyjąć z ekspresu filtr, wlać do zbiornika na wodę preparat odkamieniający i włączyć odpowiedni program. W przypadku urządzeń nieposiadających tej opcji odkamienianie zajmie nieco więcej czasu. Do zbiornika na wodę należy wlać odkamieniacz do ekspresu, a następnie stopniowo przepuszczać preparat przez przewody urządzenia, tak jakby parzyło się kolejne kawy, aż do wyczerpania się płynu w zbiorniku.

Częstotliwość odkamieniania ekspresu zależy przede wszystkim od ilości przyrządzanych kaw, a także od stopnia twardości wody i rodzaju urządzenia. Można jednak przyjąć, że należy odkamieniać ekspres średnio po każdych 200–300 porcjach kawy.

ekspres

Producent ekspresu zamieszcza informację o tym, jakiego rodzaju środka odkamieniającego należy używać w urządzeniu. Może on mieć formę płynu, tabletek lub proszku. Na przykład odkamieniacz do ekspresu NESCAFÉ Dolce Gusto ma formę płynną. Dzięki temu substancja ta jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc w ekspresie, w których osadza się kamień, dokładnie go wypłukuje, a ponadto posiada formułę pielęgnującą i ochraniającą sprzęt. Opakowanie zawiera dwie buteleczki produktu, co pozwala na dwukrotne odkamienienie ekspresu.


Mycie ekspresu do kawy – na co dzień i „od święta”

Po każdym użyciu ekspresu należy opróżnić tackę z wody oraz dokładnie ją wypłukać. Zawsze trzeba też oczyścić pojemnik na fusy, w przypadku ekspresów do kawy na kapsułki – miejsce na kapsułkę, a w ekspresie kolbowym – kolbę. Warto zwracać uwagę na to, aby w urządzeniu nie pozostawały żadne resztki kawy. W przeciwnym razie zaczną kwaśnieć i wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeśli chodzi o bardziej zaawansowaną konserwację ekspresu na kapsułki, poza wspomnianymi zabiegami, podstawą jest odkamienianie, przepłukiwanie systemu doprowadzającego wodę po dłuższym okresie nieużywania urządzenia oraz – jeśli należysz do miłośników latte czy cappuccino – każdorazowe płukanie dyszy spieniającej mleko. Warto o tym pamiętać, ponieważ pozostałości mleka kwaśnieją, a po pewnym czasie tworzą zatory i utrudniają spienianie.

Automatyczne ekspresy do kawy posiadają funkcję czyszczenia, jak również informują użytkownika o konieczności zabiegu. Kiedy taki komunikat się pojawi, postępuj zgodnie z zaleceniami producenta ekspresu. Jeśli natomiast masz ekspres ciśnieniowy do kawy, pamiętaj, aby czyścić jego blok zaparzający średnio raz w tygodniu. Dozownik nie musi być czyszczony aż tak często, ale co pewien czas warto to zrobić przy użyciu specjalnej szczoteczki, która oczyszcza go z pozostałości kawy i zapewnia jego drożność.

Z czystego ekspresu płynie najlepszy aromatyczny czarny napój, który każdego ranka doda ci energii. Dzięki regularnej konserwacji urządzenie posłuży dłużej, a przygotowana przez nie kawa będzie najwyższej jakości.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Nestlé Polska S.A.
ul. Domaniewska 32
02-672 Warszawa
tel. +48 (22) 607 22 88
www: www.dolce-gusto.pl
mail: wyślij wiadomośćwww.nestle.pl

Serwis Konsumenta Nestlé Polska S.A.

ul. Łódzka 153
62-800 Kalisz
Tel. 800 174 902


NESCAFÉ DOLCE GUSTO
: ekspresy do kawy ciśnieniowe na kapsułki » kawy białe: Latte Macchiato » Cappuccino » kawy czarne: Espresso » Lungo » Grande » Americano » herbaty » czekolady » akcesoria: filiżanki, szklanki, łyżeczki » pojemniki i stojaki na kapsułki » inne akcesoria: kubek podróżny » odkamieniacz w płynie


Zobacz zdjęcia w galerii Nestlé Polska:

MINI ME szaro-czarnyEkspres Infinissima czarnyEkspres Movenzaekspres Drop Czerwony
Podobne artykuły
Porcelana Quebec - linia dla miłośników awangardy

akcesoria kuchenne

Porcelana Quebec - linia dla miłośników awangardy

Renomowany producent Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. słynie z długiej tradycji... więcej...

Essenza Di Moka - esencja włoskiej kawy

akcesoria kuchenne

Essenza Di Moka - esencja włoskiej kawy

Essenza Di Moka to nowa kawa w asortymencie NESCAFÉ Dolce Gusto. Jej intensywny smak, łączący... więcej...