konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2019

stopka patrona Electrolux

Jak wybrać płytę indukcyjną - radzi Franke

data aktualizacji: 21-11-2018, 13:06 – artykuł promocyjny

Ile pól grzewczych i jakiej mocy wybrać, jakiej szerokości płyty sprawdzą się w małej kuchni oraz które funkcje indukcji są naprawdę przydatne? Franke podpowiada jaką płytę indukcyjną wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie by cieszyć się z niezawodności tego rozwiązania. Wyjaśnia też na jakich parametrach skupić się w czasie montażu.

Jak wybrać płytę indukcyjną - radzi Franke

Płyty indukcyjne to najciekawsze rozwiązanie wśród płyt grzewczych. W zdobywaniu popularności nie przeszkadza im nawet fakt, że wymagają specjalnych naczyń. To rozwiązanie jest bezkonkurencyjne pod względem szybkości gotowania i utrzymywania w czystości, a w nowoczesnej kuchni to najważniejsze cechy przypisywane urządzeniom. Sprawdź zatem, co to znaczy płyta flexi, czym charakteryzuje się sterowanie slider, jak wykorzystać system stop and go i wiele innych ciekawych informacji przygotowanych przez ekspertów firmy Franke, która od ponad 100 lat słynie z jakości i innowacji w projektowaniu oraz produkcji komplementarnego sprzętu kuchennego.

 

Duża rodzinna, singiel czy para?

 

Pierwszym krokiem przy wyborze płyty grzewczej powinna być analiza naszych kuchennych zwyczajów oraz stylu życia. Od tego zależy jaka wielkość płyty będzie optymalna - gdy gotujemy dużo i często bo mamy dużą rodzinę wybierzemy płytę z pięcioma czy nawet sześcioma polami grzewczymi, które zdecydowanie nie będą potrzebne singlom lub parze. W ich przypadku sprawdzi się nawet dwupolowy model o szerokości 30 cm. Standardowa szerokość płyty to 60 cm, na których mieści się cztery pola grzewcze. Dostępne są również wersje 70, 80 czy nawet 90 centymetrów. Istnieją także modele z polami większymi niż standardowe dające możliwość łączenia pól tzw. „flexi”,  jak również pola z funkcją grill.

Jak wybrać płytę indukcyjną - radzi ekspert Franke

 

Instalacja elektryczna przystosowana do płyty indukcyjnej

 

Zanim wybierzemy płytę musimy przygotować instalację elektryczną. Płyty posiadają moc od 3kW do 12kW. Częstym błędem jest podłączanie płyty indukcyjnej o dużej mocy na przykład 7,2kW do zwykłej instalacji jednofazowej z bezpiecznikiem 16A, podczas gdy w Polsce standardowo przydział mocy na mieszkanie to 5kW. Niewystarczająca moc może więc nastręczyć wiele trudności. Nie uzyskamy wówczas pełnej mocy grzewczej lub czekają nas kłopoty z „wyskakującymi korkami”. Problemy pojawią się, gdy będziemy chcieli włączyć dodatkowe urządzenia – piekarnik, czajnik elektryczny, zmywarkę. Dlatego płyty zaleca się podłączać do zasilania dwufazowego. Wyjątkiem są płyty dwupolowe, których moc zazwyczaj nie przekracza 3kW, dlatego można podłączyć je do „zwykłego” gniazdka. 

WAŻNE: wybrane modele płyt indukcyjnych FRANKE wyposażone są w system regulacji poboru mocy maksymalnej. Od wartości 7200 W dla użytkowników, którzy nie mają ograniczenia poboru energii elektrycznej, do 2800 W dla użytkowników mających licznik 3 kW. Dzięki temu każdy może mieć w domu płytę indukcyjną.

 

Jakich funkcji potrzebujemy?

 

Innowacyjność to cecha odpowiedzialna za popularyzację płyt wykonanych w technologii indukcyjnej. Zaskakują one wygodą oraz możliwością dopasowania do naszych potrzeb. Znając oferowane funkcje łatwiej nam będzie wybrać płytę idealną dla naszej rodziny. Warto zwrócić uwagę na sterowanie dotykowe typu slider oddzielne dla każdego pola, co jest bardziej intuicyjne i pomocne w codziennym użytkowaniu. Płyta może być zintegrowana z okapem – wentylacja włącza się po rozpoczęciu gotowania. Przyzwyczailiśmy się do programów automatycznych w piekarnikach, ale znajdziemy je również w płytach.

Na przykład zaawansowane płyty Frames by Franke oraz Mythos, mają 3 programy automatyczne, takie jak rozmrażanie (42°C), utrzymywanie w cieple (70°C), gotowanie ziemniaków lub makaronu (94°C). Dodatkowo dochodzą do tego funkcje takie jak „booster” (zwiększenie mocy pola grzewczego na 10 min.), pauza (stop and go) oraz pola z dużą mocą, które posłużyć mogą do gotowania w dużych naczyniach.

Jak wybrać płytę indukcyjną - radzi ekspert Franke

 

Miejsce montażu płyty

 

Sposób i miejsce montażu wpływa na jakość pracy płyty indukcyjnej. Oprócz omówionych już parametrów instalacji elektrycznej, ważne jest by przestrzegać kilku istotnych założeń prawidłowego montażu:

  • część wewnętrzna płyty indukcyjnej znajdująca się pod blatem powinna być dobrze izolowana, by ciepło nie przenikało niżej do szuflady czy szafek - w tym celu stosuje się specjalną izolację, która stanowi barierę termiczną oddzielającą meble od urządzenia.
  • gdy decydujemy się na tradycyjne rozwiązanie z piekarnikiem pod płytą, musimy pamiętać by był on wyposażony w wentylator chłodzący.
  • ważną kwestią jest również montaż okapu nad płytą. Aby skutecznie odprowadzić cząsteczki tłuszczu i opary, szerokość płyty powinna być mniejsza od szerokości okapu.
  • aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywne pochłanianie oparów, optymalna odległość między dwoma urządzeniami powinna wynosić 50 cm.

 

Wzornictwo

 

Wygląd również ma duże znaczenie, a producenci prześcigają się we wzornictwie, które ma przyciągnąć nasz wzrok. Oprócz tradycyjnej i dość uniwersalnej czerni, pojawiają się płyty białe, w kolorze szampan, ze stalowymi ramkami szlifowanymi jak np. modele z linii Frames by Franke. Dużą popularnością cieszą się też płyty ze szlifowanymi krawędziami, takie jak modele Crystal. Modny od lat minimalizm upowszechnił montaż płyt na równi z blatem. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale również praktyczne ze względu na łatwość utrzymania czystości. Warto więc przed zakupem zapytać sprzedawcę czy wybrane przez nas urządzenie daje możliwość montażu na równi z blatem.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Franke Polska Sp. z o.o.
Sękocin Nowy, ul. Franke 1
05-090 Raszyn
tel. +48 227116700
www: www.franke.pl/ks
mail: wyślij wiadomośćzlewozmywaki: ceramiczne » z Fragranitu+ » z materiału Tectonite® » stalowe do podbudowy » stalowe wbudowywane i na równi z blatem » stalowe nakładane baterie kuchenne i dozowniki » okapy kuchenne » piekarniki i kuchenki mikrofalowe » płyty indukcyjne » płyty gazowe » chłodziarko-zamrażarki » systemy zarządzania odpadami » blaty kuchenne » zmywarki do zabudowy


Zobacz zdjęcia w galerii Franke Polska:
Podobne artykuły
Jaki okap do nowoczesnej kuchni

sprzęt AGD

Jaki okap do nowoczesnej kuchni

Każda kuchnia zasługuję na niezawodne urządzenia wyposażające jej wnętrze. Jednak jakie AGD zamontować... więcej...

Kuchnia gazowo-elektryczna z pięcioma palnikami Ardo

sprzęt AGD

Kuchnia gazowo-elektryczna z pięcioma palnikami Ardo

Dla osób lubiących wyzwania kulinarne firma ARDO wprowadziła na rynek pięciopalnikową kuchnię... więcej...

Wybór malaksera - zastosowanie, budowa i funkcje

sprzęt AGD

Wybór malaksera - zastosowanie, budowa i funkcje

Na rynku małego AGD mamy szeroki wybór urządzeń, dzięki którym możemy wykonać wiele czynności... więcej...