konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jak nakryć stół na świąteczne przyjęcie?

data aktualizacji: 15-10-2019, 09:20 – artykuł promocyjny

Święta Bożego Narodzenia nierozerwalnie kojarzą się z kolacją wigilijną. Właśnie podczas wigilii najbardziej odczuwa się atmosferę świąt. Uśmiechy w gronie najbliższych, życzenia, odświętne stroje, a ponadto wspaniałe potrawy przy stole. Jak nakryć stół, żeby wigilijna kolacja dla wszystkich stała się jeszcze bardziej wyjątkowa?

Wigilijny stół to nie miejsce na awangardę i przełamywanie schematów, chyba że spotykamy się w gronie przyjaciół, którym taki właśnie sposób odpowiada. Większość ceni sobie tradycję, dlatego należy postawić na prostotę. Naturalną rzeczą jest biały obrus, z delikatnym wzorkiem albo całkowicie gładki. Musi być dokładnie wyprasowany, a plamy po jedzeniu z poprzedniego przyjęcia, należy odpowiednio wcześniej usunąć. Dodatkowym ciekawym elementem mogą stać się kolorowe serwetki ze świątecznymi motywami. Najlepiej, jeśli ich wzór i kolor współgrają w jakiś sposób z zastawą, albo innymi dodatkami kuchennymi.

Jak nakryć stół na świąteczne przyjęcie?

Zastawa stołowa powinna ze sobą współgrać, a najlepiej, jeśli jest z jednego zestawu. Nie wypada wykładać różnorodnych talerzy i szklanek, ponieważ to może zaburzyć harmonię na stole. Jeśli spodziewamy się większej ilości gości i nasza zastawa okazuje się za mała, należy poszukać naczyń o zbliżonych wzorach z innej zastawy. Układając co drugie nakrycie z innego zestawu, nadal utrzymujemy ład i porządek.

Sztućce powinny być dokładnie umyte i błyszczące. Nic tak nie powstrzymuje apetytu, jak brudny widelec czy łyżka. Nie można zapomnieć o odpowiednim ułożeniu sztućców przy nakryciu: po prawej stronie noże i łyżki, po lewej widelce. Tutaj także należy zadbać o to, żeby nie były to różnorodne zestawy sztućców, a w miarę możliwości jeden, a najwyżej dwa. Układając je podobnie jak porcelanę stołową, możemy osiągnąć całkiem ciekawy efekt.

Pozostałe dodatki kuchenne najlepiej dobierać według tej samej zasady, co poprzednie części. Najlepiej, jeśli wszystkie elementy zastawy stołowej pochodzą z jednego kompletu, łącznie z misami na zupy, półmiskami, paterami na ciasta, a także innymi akcesoriami kuchennymi, jak pojemniki na przyprawy. Wzory lepiej, żeby były jak najmniejsze. Złota obwódka na brzegu, czy dyskretny szlaczek w zupełności wystarczą za całą dekorację. Jeśli nie posiadamy takiego kompletu, warto w niego zainwestować, ponieważ bez problemu sprawdzi się na innych przyjęciach. W sytuacji, kiedy na zakup nowej zastawy nie ma już czasu albo funduszy, z pomocą mogą przyjść kolorowe wstążki ze świątecznymi motywami. Obwiązanie wazy i solniczki podobną wstążką, zatuszuje to, że nie pochodzą z jednego kompletu. Wstążki najlepiej dobrać wzorem do serwetek, które już mamy na stole.

Należy wspomnieć również o szklankach i lampkach na wino. Zasady dobierania lampek do rodzaju wina są stałe i niezmienne, a podanie białego wina w lampce do likieru, albo szampana, może okazać się sporym nietaktem. Lampki ustawiamy w kolejności, w jakiej będziemy podawać wino. Można dołożyć jeszcze kubki na barszcz czy kompot. Tutaj również panuje zasada jednego zestawu i jak najmniejszej ilości wzorów.

Każdy organizator przyjęcia świątecznego zadaje sobie pytanie, co zrobić, żeby ten wieczór był wyjątkowy i niezapomniany. Najważniejsi są ludzie i pozytywne emocje między nimi, ale odpowiednia zastawa stołowa na gustownie przygotowanym stole na pewno pozwoli pomóc wywołać atmosferę świąt.

Kontakt w sprawie produktów:

Helios
ul. Przemysłowa 14
35-105 Rzeszów
tel. +48 (17) 86 29 192
www: www.helios-szklo.pl
mail: wyślij wiadomośćszkło: kieliszki » szklanki » wazony » salaterki » patery » świeczniki » karafki » formowane ręcznie oraz automatycznie
porcelana: serwisy obiadowe » kawowe » herbaciane » śniadaniowe » filiżanki » talerze » półmiski » salaterki » galanteria porcelanowa
sztućce
: łyżki » łyżeczki » widelce » noże - w kompletach i luzem
naczynia i akcesoria kuchenne
: naczynia do gotowania » patelnie » garnki » zestawy do dipów
 

Producenci: Gerlach » Karolina » Ćmielów » Krosno S.A. » Chodzież » Amefa » Lubiana » Pintinox » GreenPan » Regent


Zobacz zdjęcia w galerii Helios:


 
Podobne artykuły
Pomysł na szybki remont kuchni - szkło nad blatem

porady

Pomysł na szybki remont kuchni - szkło nad blatem

Słowo remont większości z nas kojarzy się ogromem pracy i bałaganu oraz koniecznością poniesienia sporych... więcej...

Na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę

porady

Na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę

Zmywarka do naczyń jest urządzeniem z linii sprzętu AGD, której głównym zadaniem jest efektywne... więcej...

Jak zwiększyć ergonomię kuchennego wnętrza

porady

Jak zwiększyć ergonomię kuchennego wnętrza

Ergonomia to czynnik, od którego w głównej mierze zależy komfort użytkowania każdego kuchennego... więcej...
Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022