Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Dywan w kuchni

artykuł promocyjny

Kuchnie coraz częściej nabierają cech pomieszczeń, w których miło spędza się czas, a nie tylko gotuje. Poza tym są to w większości przypadków pomieszczenia połączone z pokojem dziennym. Dlatego też w wielu kuchniach pojawiają się elementy wystroju i wyposażenia, które kojarzą się z innymi pomieszczeniami - lustro, kwiaty, a czasem nawet dywan. Wnosi on do wnętrza ciepło oraz przytulny klimat. Takie rozwiązanie jest typowe dla kuchni w stylu amerykańskim i skandynawskim. Przeciwnicy wykorzystania dywanów w kuchni zwracają uwagę narażania go na trudne zanieczyszczenia. Sprawdź, czy warto oraz jak użytkować dywan w kuchni.

Dywan w kuchni

fot.: Rejs

Podłoga w kuchni narażona jest na działanie wielu czynników. Przede wszystkim są to wilgoć i woda, temperatura oraz obciążenie mechaniczne dotyczące szczególnie strefy gotowania, zmywania, przy lodówce i miejsce przeznaczone do spożywania posiłków. Z tego też powodu na wykończenie podłogi w kuchni wybierane są materiały trwałe, odporne oraz łatwe do czyszczenia.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - stylowy dywanik w stylu boho

Najpopularniejsze są zatem płytki ceramiczne oraz wykładziny elastyczne. Coraz śmielej sięgamy też po panele i deski warstwowe, które świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach otwartych. Mało kto decyduje się na wykładzinę dywanową, ale już niewielki dywan może sprawdzić się tu doskonale. Będzie to wyrazisty akcent w pomieszczeniu, dzięki któremu zyskamy efektowny wygląd posadzki.

Dywan w kuchni

fot.: ICONA Studio - kuchnia z dywanem

Dywan może stać się także elementem wyznaczającym strefy użytkowe w kuchni. Jest bardzo czytelnym dodatkiem, stąd też za jego sprawą możliwe jest wyznaczenie wizualnych podziałów.

Kuchnia z dywanemKuchnia z dywanemDywan w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - dywanik kuchenny dopasowany do wystroju kuchni

 

Inne ciekawe elementy wyposażenia kuchni - pomysły:

 

Jaki dywan do kuchni

 

Dywan w kuchni powinien posiadać gumowany spód, który będzie zabezpieczał go przed niekontrolowanym przesunięciem, które może skończyć się nawet upadkiem. Do tego w kuchni często stosuje się niewielkie dywany, chodniki lub maty, które wymagają dodatkowego przytwierdzenie do podłoża.

Jaki dywan do kuchniOkrągły dywanik w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - chodnik kuchenny oraz pleciony dywanik w kształcie koła

Obecność dywanowych powierzchni w kuchni jest w stanie wyciszyć pomieszczenie oraz stłumić dźwięki upadających na podłogę przyrządów. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się tu dywan z krótkim włosiem, tkane na płasko z materiałów syntetycznych, co ułatwia jego sprzątanie. Do pomieszczeń kuchennych możemy wybrać również dywany z motywami lub napisami nawiązującymi do tematyki tego pomieszczenia.

Jaki dywan do kuchni

fot.: Layman

Ze względu na obecność wielu okruszków w kuchni, przy wyborze dywanu warto zwrócić uwagę na jego Chodnik na podłodze w kuchnirozmiar. Najlepiej by dywan, czy chodnik był niewielkich rozmiarów, co umożliwi wytrzepanie go. Z pewnością podniesie to komfort korzystania z tego typu elementu na podłodze. Nie wielki dywanik z powodzeniem odświeżymy w pralce - jeśli producent dopuszcza taką możliwość. Więcej i szybciej widoczne są zabrudzenia na dywanach jednolitych, dlatego do kuchni lepiej jest wybraĆ modele wzorzyste. Dywan nie powinien też pokrywać całej podłogi, a tylko jej niewielką część. W kwestii gustu warto postawić na spójność stylistyczną - dywan musi zatem pasować do stylu, w jakim urządzono kuchnię, a jeśli w domu jest więcej dywanów dobrze by do siebie nawiązywały. Najczęściej w kuchni wykorzystuje się dywany typu chodniki, czyli w kształcie prostokąta, ale równie uroczo będą prezentować się koła. 
 

WAŻNE! Ze względów bezpieczeństwa dywanu nie należy kłaść pod kuchenką i piekarnkiem.


W kuchni urządzonej w stylu klasycznym lub nawiązującej do ekologicznych trendów doskonałą alternatywą mogą okazać się sztuczne skóry stylizowane na zwierzęce. To stylowy dodatek podnoszący rangę pomieszczenia. Z pewnością taki wybór może okazać się kontrapunktem całej aranżacji, dlatego to rozwiązanie powinny wybrać osoby odważne i lubiące ekstrawagancję we wnętrzach. 

Jaki dywan do kuchni - modne wzory

fot.: Kernau - kolorowy dywan w strefie spożywania posiłków tworzy pokojowy klimat tej dużej kuchni

fot.: Studio Sto Procent

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego dywanu będzie dywan mozaikowy. To niebanalne rozwiązanie nada naszemu wnętrzu oryginalnego charakteru. Wielką zaletą będzie tu niewątpliwie łatwość czyszczenia. W przypadku klasycznego dywanu – musimy go co jakiś czas odkurzyć lub porządnie wyprać. Tutaj mozaika stanowi część podłogi, więc wystarczy ją tylko przetrzeć.

Mozaikowy dywan

fot.: Trufle Mozaiki - Dywan Etno



REDAKCJA POLECA:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rejs, Layman, Studio Sto Procent, Kernau, ICONA Studio, Trufle Mozaiki












Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  SHARP
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram