aurora

Jak ciekawie oświetlić kuchnię

data aktualizacji: 05-11-2018, 09:43 – artykuł promocyjny

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Jest to specyficzne wnętrze wymagające dobrania różnych rodzajów oświetlenia. Nie chodzi tu tylko o oświetlenie ogólne, ale również o inne typy opraw pozwalające doświetlić wybrane powierzchnie w kuchni i jadalni.

Najistotniejsze jest ogólne oświetlenie montowane w suficie. To dzięki niemu uzyskamy równomierną, lecz nie intensywną dystrybucję światła. Oświetlenie ogólne ma za zadanie zastąpić w kuchni światło dzienne. Nawet jeśli jest to kuchnia widna, to stworzenie dziennej poświaty jest ważne o każdej porze dnia. Niestety ten rodzaj światła nie wystarczy do oświetlenia wszystkich istotnych powierzchni w kuchni. Warto zatem zastosować inne typy oświetlenia do podświetlenia miejsc, w których najczęściej jemy, przygotowujemy posiłki, tych zakamarków, w których wykonujemy inne czynności np. zmywamy.

Jak ciekawie oświetlić kuchnię


Jak ciekawie oświetlić kuchnię?

Nowoczesne oświetlenie do kuchni charakteryzuje się wielością kreatywnych rozwiązań. Jedno jest jednak niezmienne — najistotniejsze jest światło centralne. Oświetlenie ogólne może występować w postaci np. plafonu np. oprawa Mashiko od Astro Lighting, opraw wiszących, lub oświetlenia montowanego w sufitach podwieszanych tzw. oczek. Możliwości jest wiele i warto je dostosowywać do własnych preferencji, ogólnej stylistyki wnętrza oraz oczywiście do indywidualnego sposobu korzystania z kuchni.

Oświetlenie ogólne kuchni - plafon oprawa Mashiko Astro Lighting

Światło odbite - jest to rodzaj oświetlenia ogólnego w kuchni i opiera się na efekcie odbicia światła. Strumień światła skierowany jest w stronę sufitu, gdzie zostaje rozproszone na całe pomieszczenie. Dzięki temu uzyskujemy bezcieniowe, miękkie oświetlenie. Źródło światła odbitego może być umiejscowione we wnękach w górnych częściach ścian lub w sufitach podwieszanych oraz w górnych szafkach. Światło odbite doskonale sprawdza się w małych kuchniach, ponieważ z jego pomocą można optycznie powiększyć wnętrze.

Oświetlenie kierunkowe - pozwala na zapewnienie wystarczającej ilości światła w strefach, w których najczęściej wykonujemy czynności kuchenne. Będą to wszelkiego rodzaju blaty robocze, część ze zlewem lub ociekaczem itp. Miejsca te powinny być jasne, a oświetlenie skupione, ale nie oślepiające. Znakomitą propozycją tego typu oświetlenia są oprawy Osca 5647, które można zamontować na suficie bezpośrednio nad blatem roboczym, a które dadzą kierunkowe, odpowiednie do pracy światło.

 

oświetlenie kierunkowe na suficie nad blatem - oprawy Osca 5647 Astro Lighting

Oświetlenie miejscowe blatu to podstawa w każdej kuchni. Istnieje kilka sposobów na zastosowanie oświetlenia blatu kuchennego. Przykładowo, zamontowanie lampek podszafkowych Samos 5683, lub zawieszenie kinkietów na ścianie nad takim blatem. Można również skierować na część roboczą oświetlenie z reflektorów sufitowych. W takim wypadku należy jednak pamiętać żeby oświetlenie to nie generowało stref zacienionych, które utrudnią pracę.

oprawy Nimis Astro Lighting nad stołem - Auroraoprawy Nevada Astro Lighting oświetlające blat kuchenny - Aurora

Jak wiadomo żadna kuchnia nie obejdzie się bez stołu. Warto zatem zastosować również oświetlenie stołu kuchennego, przy którym spożywane są codzienne, rodzinne posiłki. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku lampa wisząca zamontowana centralnie nad stołem. Ciekawą propozycją jest zastosowanie oprawy Nimis brytyjskiego producenta Astro bezpośrednio nad stołem i dobranie do niej stylistycznie pasujących opraw wiszących, które zapewnią dobre doświetlenie blatu roboczego np. opraw Nevada. Takie połączenie opraw wykonanych z białego, mlecznego szkła będzie się idealnie ze sobą komponowało i dawało rozproszone światło, które nie oślepi siedzących przy stole osób.

Kontakt w sprawie produktów:

Aurora Technika Świetlna
Izbica, ul. Leszczowa 3
05-140 Serock
tel. (22) 872 55 10
www: www.aurorats.pl
mail: wyślij wiadomośćoświetlenie kuchni » nowoczesne oprawy typu LED-LITE » oświetlenie wnętrz » dekoracyjne oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne


Zobacz zdjęcia w galerii Aurora Technika Świetlna:
Podobne artykuły
Energooszczędne żarówki - 10 000 godzin światła

oświetlenie w kuchni

Energooszczędne żarówki - 10 000 godzin światła

Czystsze środowisko, komfort użytkowania i przede wszystkim mniejsze rachunki za prąd. Wszystko to, możemy... więcej...

Gwiezdne niebo - gwiazdy na Twoje życzenie

oświetlenie w kuchni

Gwiezdne niebo - gwiazdy na Twoje życzenie

Gwiezdne Niebo zwane także Gwieździstym Niebem jest już produktem znanym i powszechnie stosowanym. Obecnie... więcej...

Jak oświetlić aneks kuchenny?

oświetlenie w kuchni

Jak oświetlić aneks kuchenny?

Coraz częściej nasze kuchnie otwierają się na jadalnie, lub salony. Dbamy o to żeby zarówno kolorystyka,... więcej...