konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jak zyskać więcej przestrzeni w kuchni - porady

data aktualizacji: 12-11-2019, 10:44 – artykuł promocyjny

Mała kuchnia pozostanie mała, ale są sposoby by zmieściło się w niej nieco więcej. Sprawdź, jak gospodarować miejsce w małej kuchni oraz na jakie rozwiązania zwrócić szczególną uwagę. Podpowiadamy również czego unikać oraz jak planować wyposażenie kuchni.

Jak zyskać więcej przestrzeni w kuchni - porady

fot.: Rejs

Posiadając niewielką przestrzeń na część kuchenną musimy się przede wszystkim nauczyć odpowiednio planować. Istotną rolę odgrywa tu wielkość i częstotliwość robienia zakupów. Ważne są także styl gotowania oraz przyzwyczajenia dotyczące używanych przedmiotów i akcesoriów kuchennych - to gdzie je odkładamy oraz jak dużo gadżetów jest nam potrzebne w kuchni.

fot.: Rehau - sprytne schowki w kuchni pozwalają zachować porządek na blacie, co w małej kuchni ma duże znaczenie

Na małej powierzchni właściwie nie ma miejsca na bałagan i brak zorganizowania. Wszystko musi mieć swoje miejsce i zawsze tam trafiać, gdy nie jest używane. To bardzo ważna zasada, którą warto wcielić w życie będąc użytkownikiem kuchni o niewielkich wymiarach.

Panele ścienne w kuchni z wbudowanym systemem relingów

fot.: ZOBAL - panel ścienny z systemem półek, haczyków i uchwytów pomaga zachować ład na blacie i jednocześnie umożliwia prezechowywanie wielu przydtanych akcesoriów w zasięgu ręki i wzroku

W małej kuchni warto zagospodarować każdy skrawek przestrzeni. Na dużą uwagę zasługuje przestrzeń pod szafkami dolnymi, którą najcześciej po prostu zasłania się cokołem. Po odsunięciu zobaczymy tu sporo miejsca, gdzie mogą zmieścić się duże i nieustawne przedmioty np. blachy i naczynia żaroodporne. Dostęp do nich zapewnimy sobie wykorzystując wysuwane tace, albo ażurowe druciane kosze.

fot.: Rejs

Projektując i urządzając małą kuchnię powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istontnych elementów. Przede wszystkim warto zadbać o odległości. Między zlewem a płytą grzewczą powinien znaleźć się blat roboczy - ta najbardziej funkcjonalny układ. Duże znaczenie będą mieć także zastosowane materiały. Wybierajmy takie, które pozwalają zachować równowagę estetyki z funkcjonalnością, gdyż dzięki nim w kuchni można działać swobodnie. Jeśli nie mamy doświadczenia w projektowaniu swoją kuchnię najlepiej powierzmy w ręce profesjonalisty, który pomoże nam maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Mała kuchnia - dużo miejsca

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - wbrew pozorom wyspa kuchenna nie jest zarezerwowana jedynie do dużych wnętrz - w małej kuchni sprawdza się doskonale w roli blatu roboczego, pojemnej strefy przechowywania oraz zastąpi stolik

Jeśli chcemy zyskać więcej przestrzeni w kuchni możemy wykorzystać nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku meblowym. Wśród nich najpopularniejsze są:

  • szuflady, które posiadają pełny wysuw oraz wysokie boki sprawiające, że ich zawartość łatwiej ułożyć, a tym samym możemy więcej zmieścić.
  • Na szczególną uwagę zasługują również rozwiązania dedykowane do przestrzeni trudnych, jak na przykład szuflady pod zlewozmywak w kształcie litery U, pozwalające zagospodarować przestrzeń, która do niedawna pozostawała niewykorzystana (pusta) oraz
  • systemy narożne, dzięki którym zyskamy większą sprawność i dostępność do produktów schowanych głęboko.
  • strefę przechowywania można powiększyć o relingi kuchenne, które pozwalają przechowywać sporą ilość drobiazgów w przestrzeni normalnie pozostającej jedynie ozdobą.
  • składane elementy typu stolik z pewnością ułatwią poruszanie się po małej przestrzeni

Jak zyskać więcej przestrzeni w kuchni - rozwiązaniaJak zyskać więcej przestrzeni w kuchni - rozwiązaniaJak zyskać więcej przestrzeni w kuchni - rozwiązaniaJak zyskać więcej przestrzeni w kuchni - rozwiązaniaJak zyskać więcej przestrzeni w kuchni - rozwiązania

fot.: GTV - systemy szufladowe pomagające w organizacji kuchennej

Z nowoczesną zabudową w kuchni kojarzą się nam również szafki wysokie wyposażone w specjalne kosze, które zmieszczą naprawdę wiele. Poza tym mimo dużego obciążenia utrzymana jest płynność ich ruchu, a każdy moduł wysuwany jest oddzielnie, co zwiększa przejrzystość w naszych zapasach oraz ułatwia dostęp do każdej części ze wszystkich stron. Organizacja wewnętrzna dodatkowo przeciwdziała przewracaniu się ich zawartości.

fot.: Peka

W małej kuchni często pojawiają się rozwiązania slim, mini lub 2w1. W końcu dedykowane są właśnie do takich pomieszczeń. Jednak czasem droga na skróty nie popłaca. Wybierając armaturę do małej przestrzeni nie możemy brać pod uwagę tylko jej mini rozmiaru. To właśnie w takiej kuchni funkcjonalność powinna wychodzić na pierwsze miejsce, a takie założenia daje nam bateria z wyciąganą wylewką. Doskonale uzupełnia właściwości małego zlewu, bo dociera znacznie dalej. Sprawdza się przy najmniejszych zlewach.

Mała kuchnia - wybieramy baterięMała kuchnia - jaka bateria

fot.: Deante - bateria Aster ze składaną wylewką daje możliwość zagospodarowania każdej ściany w kuchni, nawet pod oknem

Niska bateria o dużym zasięgu

fot.: Ferro - niska bateria Freya posiadająca wyciąganą wylewkę sprawia, że znacznie łatwiej manewrować nam na małej powierzchni

 

W małej kuchni dobrze sprawdzają się także:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rejs, GTV, Rehau, ZOBAL, Ferro, Deante, PekaPodobne artykuły
Jak zaprojektować kuchenną strefę zmywania

porady

Jak zaprojektować kuchenną strefę zmywania

Strefa zmywania jest tym punktem aranżacji przestrzeni kuchennej, w którym wykonujemy dużą liczbę... więcej...

Garderoba - funkcjonalność na miarę każdego wnętrza

porady

Garderoba - funkcjonalność na miarę każdego wnętrza

Tworząc projekt wymarzonego domu lub re-aranżując przestrzeń obecnego, warto dokładnie przemyśleć kwestię... więcej...

Drzwi kuchenne - wygoda czy zbędny dodatek

porady

Drzwi kuchenne - wygoda czy zbędny dodatek

Kuchnia pełni funkcję jednego z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu i jest uznawana jako jego 'serce'.... więcej...
Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022