Ślepa kuchnia bez okna - wentylacja, oświetlenie, projekty

data aktualizacji: 10-05-2019, 08:08 – artykuł promocyjny

Mała kuchnia często wiąże się z brakiem okna. Choć dla wielu jest to trudne wyzwanie, to w praktyce istnieje wiele ciekawych sposobów również na taką przestrzeń. Jak urządzić ślepą kuchnię, na co zwrócić uwagę oraz o co zadbać na etapie projektowania i wykończenia? Poniżej prezentujemy pomysły i projekty na aranżacje kuchni bez okna.

Ślepa kuchnia bez okna - wentylacja, oświetlenie, projekty

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Jak urządzić kuchnię bez okna

 

Urządzając kuchnię bez okna musimy mieć świadomość kilku ważnych aspektów funkcjonalnych. Przede wszystkim jest to ograniczenie dostępu do światła dziennego oraz roli okna jako elementu wentylacyjnego. Przy takich założeniach projektowych ważne jest także dobranie odpowiedniej kolorystyki oraz stworzenie przestrzeni, która nie będzie ponura, ciemna ani ciasna. Jeśli jesteśmy skazani na ślepą kuchnię to koniecznie zadbajmy by była jasna! Dużą rolę przypisuje się także przeszkleniom, które odbijają światło sprawiając, że "robi" się go więcej we wnętrzu. Do tego za szybą można użyć dodatkowego oświetlenia wnoszącego do kuchni efekt głębi.

Ślepa kuchnia  - aranżacja

fot.: Max Kuchnie - jeśli nasza kuchnia bez okna jest nieco większa możemy pokusić się o imitację okna - może to być fototapeta koniecznie z błękitem, obraz w ramie lub inne tego typu rozwiązania

Ciemna kuchnia nie zawsze jest naszym wyborem, ale zawsze to od nas zależy, jak będzie ona ostatecznie się prezentować. Kuchnia pozbawiona otworów okiennych to najczęściej rozwiązanie znane ze starego budownictwa, w którym były ograniczenia metrażowe. Taki układ spotyka się także w kamienicach, gdzie kuchnia początkowo nie była przewidziana w układzie mieszkania. Nawet w nowoczesnych blokach kuchnia bez okna jest dalej praktykowana, jednak bardzo często stanowi ona wówczas przedłużenie części dziennej, z której dociera też część światła słonecznego.

Ślepa kuchnia bez okna - wentylacja, oświetlenie, projektyŚlepa kuchnia bez okna - wentylacja, oświetlenie, projekty

                fot.: Mikołajska Studio                                                  fot.: Jacek Tryc - wnętrza

Otwieranie kuchni i łączenie jej ze strefą dzienną to jedna z najczęstszych praktyk nowoczesnego budownictwa, dlatego jeśli warunki zabudowy nam na to pozwalają warto wykorzystać ten sposób planowania wnętrz i pozbyć się ślepego wnętrza. 

Ślepa kuchnia - otwarta przestrzeńŚlepa kuchnia bez okna - wentylacja, oświetlenie, projekty

fot.: Max Kuchnie

 

Mała kuchnia to nie problem - sprawdź koniecznie

 

Wentylacja - wybór okapu w kuchni bez okna

 

Wentylacja w kuchni odgrywa bardzo ważną rolę. Jako pomieszczenie brudne, czyli o podwyższonej zawartości pary wodnej w powietrzu wymaga kanału wentylacyjnego zakończonego kratką wentylacyjną. Do tego do kuchni powinny być zastosowane specjalne drzwi z podcięciami w dolnej części lub kratką (tulejami), które warunkują przepływ powietrza w obrębie mieszkania. Jeśli mowa o kuchni to nie możemy zapomnieć również o mechanicznym wspomaganiu, gdzie niezastąpiony jest kuchenny okap. Może on występować w roli pochłaniacza z filtrami (obróbka powietrza) lub wyciągu podłączonego do kanału wentylacyjnego (wymiana powietrza). W kuchni bez okna nie ma źródła napływu świeżego powietrza do pomieszczenia oraz pozbawieni jesteśmy możliwości intensywnego wywietrzenia. 

Ślepa kuchnia bez okna - wentylacja, oświetlenie, projekty - okap Globalo

fot.: Okapykuchenne.pl - w kuchni powstaje sporo zanieczyszczeń oraz zapachów, których pozbędziemy się przy użyciu wydajnego wyciągu, który znacznie lepiej sprawdzi się w kuchni bez okna niż pochłaniacz - Okap do zabudowy, podszafkowy Globalo Silentio White

 

Jak zaplanować oświetlenie w ślepej kuchni

 

Brak okna to duże wyzwanie jeśli chodzi o planowanie oświetlenia w pomieszczeniu. Ważne jest jego rozmieszczenie oraz jakość światła. Dobrą praktyką jest zróżnicowanie źródeł światła oraz podział na strefy użytkowe. W kuchni pozbawionej okien musi znaleźć się kilka lamp.

Ślepa kuchnia bez okna - wentylacja, oświetlenie, projektyŚlepa kuchnia bez okna - wentylacja, oświetlenie, projekty

fot.: Max Kuchnie - białe meble w połysku w połączeniu z jasnymi ścianami to najlepsze połączenie do kuchni bez okna

Przy planowaniu oświetlenia kuchni bez okna należy uwzględnić: 

  • dobór ilości punktów świetlnych,
  • barwę i nasycenie poszczególnych źródeł światła
  • podział na oświetlenie: główne – sufitowe, podszafkowe – przy blacie roboczym, dekoracyjne i funkcjonalne – podświetlające ważne elementy

Ciemna kuchnia - jakie światło

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Oświetlenie w suficie podwieszanym - efekty świetlne w kuchni z oświetleniem światłowodowym

Kolejnym sposobem na rozjaśnienie wnętrza jest zastosowanie oświetlenia światłowodowego. Pełni ono funkcję praktyczną oraz dekoracyjną. Możliwości jest wiele - od subtelnego podświetlenia całego sufitu, po efekty typu pły gwiezdny, mleczna droga etc.

Oświetlenie w suficie podwieszanym - efekty świetlne w kuchni Oświetlenie w suficie podwieszanym - efekty świetlne w kuchni

fot.: E-technologia

Efekty świetlne w kuchni

fot.: Soled

 

Ciepłe czy zimne światło?

Do oświetlenia ogólnego najlepiej wybrać światło ciepłe i żółte, które będzie miało za zadanie imitować to słoneczne. W przestrzeni kuchennej warto wykorzystywać halogeny, zwłaszcza te z ruchomymi głowicami. Ich kompaktowy rozmiar sprawia, że zmieszczą się nawet w nietypowych miejscach. Drugim ważnym elementem, na którym warto bazować są listwy ledowe. Wykorzystuje się je do oświetlenia mebli (dolnej i górnej zabudowy, wyspy kuchennej), a poza tym są modne. Do ślepych kuchni wybierajmy światło energooszczędne, gdyż będziemy z niego korzystać długo i często.

Jak wybrać barwę światła do kuchni?

fot.: APM Morkom

Możesz sprawdzić również >> Zabudowa okna w kuchni - ciekawe pomysłyOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Max Kuchnie, Mikołajska, Jacek Tryc - wnętrzaStudio, Okapykuchenne.pl, APM Morkom, Soled, E-technologiaPodobne artykuły
Projekt kuchni krok po kroku

projekty kuchni

Projekt kuchni krok po kroku

Urządzenie komfortowej kuchni wymaga przestrzegania kilku zasad dbających o funkcjonalność pomieszczenia.... więcej...

Piekarnik w wysokiej zabudowie - aranżacje

projekty kuchni

Piekarnik w wysokiej zabudowie - aranżacje

Piekarnik to ważne wyposażenie każdej kuchni. Dla lepszej ergonomii coraz częściej umieszczamy go na... więcej...

Plan otwarty kuchni

projekty kuchni

Plan otwarty kuchni

Wybór projektu, w którym kuchnia ma plan otwarty jest często traktowany jako synonimem elegancji... więcej...