konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021
aurora

Oświetlenie mebli kuchennych

data aktualizacji: 01-06-2021, 05:22 – artykuł promocyjny

Zabudowa kuchenna powinna być optymalnie oświetlona, bo to właśnie z przestrzeni przy meblach korzystamy najczęściej. Do tego oświetlenie mebli ma też ogromną moc dekoracyjną, dlatego trafia nawet do wnętrz szafek. Wybór jest ogromny. Oto kilka propozycji od projektantów, producentów oraz przykładów realizacji z polskich domów.

Oświetlenie mebli kuchennych

fot.: Design Light

Oświetlenie mebli kuchennych - nad czy pod


Oświetlenie meblowe LED

Taśmy LED cieszą się niesłabnącą popularnością w kwestii aranżacji oświetlenie i podświetlenia wybranych miejsc oraz mebli. Są praktyczne, bo dopasowują się do danego kształtu, mają duże atuty dekoracyjne oraz pobierają mało prądu, co z pewnością jest ich wielką zaletą. Najczęściej podświetlane są meble z górnej zabudowy, tak by światło padało na blat roboczy.

fot.: ZAAR - oświetlenie LED w kuchni

Dla celów ozdobnych oraz jako oświetlenie pomocnicze można zamontować taśmy również w obrębie dolnego ciągu mebli. Takie rozwiązanie będzie wyjątkowo praktyczne w kuchni otwartej na salon. Energooszczędne diody mogą być włączone, nawet gdy nie korzystamy z kuchni, a wejście do niej będzie zawsze bezpieczne i przyjemne. 

Oświetlenie meblowe LEDOświetlenie meblowe LED

fot.: Rehau                                                   fot.: Ernestrust   

Taśmy LED mogą być montowane w różnych częściach szafki - w rogu, na środku lub przy krawędzi. Trzeba jedynie wybrać odpowiedni profil, który następnie docina się do danej szafki. Do tego możemy wybrać kolor oprawy, tak by, jak najbardziej stopiła się z meblami. Takie oprawy często dostępne są na zamówienie na wymiar.

Nowoczesne linie światła LED z efektem jednolitego świecenia na całej długości

fot.: Salon LED - nowoczesne linie światła LED z efektem jednolitego świecenia na całej długości

Oświetlenie to też część aranżacji, która powinna pasować do stylu wnętrza. Oprócz tego musimy dobrać barwę oświetlenia - światło białe zimne najlepiej pasuje do kuchni w stylu nowoczesnym, z kolei białe ciepłe lepiej odnajdzie się w stylistyce klasycznej.

Dolne i górne oświetlenie mebli w kuchniDolne i górne oświetlenie mebli w kuchni

fot.: formativ.

Tego typu oprawy mogą być montowane zarówno w nowych meblach - i to już na etapie produkcji, jak i w tych użytkowanych. Dopasowanie do danego mebla gwarantują specjalne listwy montażowe, które dobiera się indywidualnie. Można je zamontować samodzielnie za pomocą wkrętów, kleju montażowego lub dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Dobrze by profil listwy był w kolorze mebli lub ścian. 

Oświetlenie mebli kuchennychOświetlenie mebli kuchennych

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"


Oprawy podszafkowe do mebli kuchennych

Oświetlenie podszafkowe może być realizowane na kilka sposobów. Pierwszy - najbardziej popularny to wspomniane już taśmy LED. Są dość skuteczne, ale mogą nieco odbijać się na balacie pojedyncze punkciki, co męczy wzrok. Ciekawym i bardzo dobrym wariantem jest wieniec świetlny. Swoim zasięgiem obejmuje całą powierzchnię spodu szafki, dzięki czemu emituje całkiem sporą ilość światła i doskonale doświetla całą powierzchnię roboczą.

Häfele oświetlenie LED

fot.: Häfele - oświetlenie LED

Drugim sposobem na zapewnienie odpowiedniego doświetlenia blatu w przestrzeni pod górną zabudową jest wybór opraw typu oczka. Mogą one być montowane pojedynczo lub tworzyć ciąg. Ich zaletą jest możliwość rozłożenia w taki sposób, jaki dla nas jest optymalny. Przy zakupie warto sprawdzić, czy istnieje możliwość wymiany źródła światła, czy są one niewymienne (nie można wymieniać lamp w oprawie). Takie halogeny występują w kilku wariantach: narożne, z dystansem montażowym, wpuszczane, uchylne, okrągłe, kwadratowe, trójkątne....

Oprawy podszafkowe do mebli kuchennychOprawy podszafkowe do mebli kuchennychOprawy podszafkowe do mebli kuchennychOprawy podszafkowe do mebli kuchennych

fot.: Amix - wpust halogenowy z dystansem w kolorze starego złota, oprawa trójkątna, oczko LED z wyłącznikiem dotykowym oraz oprawa ledowa kwadratowa

Oprawa OVAL SKOS z ukośnym dystansemOprawa SENSO master to nowoczesna oprawa nawierzchniowa LEDCorner LED - listwa zasilająca narożna

fot.: Design Light – oprawy podszafkowe LED

Oprawy podszafkowe do mebli kuchennych

fot.: Aurora

 

Oświetlenie szafek kuchennych - oprawy z wysięgnikiem

Kolejnym sposobem na zapewnienie większej ilości światła w strefie roboczej jest montaż opraw nad meblami wiszącymi. Są to tak zwane oprawy na wysięgniku, które montuje się do górnej krawędzi szafek wiszących.

Oświetlenie szafek kuchennych - oprawy z wysięgnikiem

Oświetlenie szafek kuchennych - oprawy z wysięgnikiem

Oświetlenie szafek kuchennych - oprawy z wysięgnikiem

Oświetlenie szafek kuchennych - oprawy z wysięgnikiem

fot.: GTV - oświetlenie mebli i blatu za pomocą różnych źródeł światła: oprawy na wysięgniku, halogeny punktowe podszafkowe, oświetlenie z okapu kuchennego

 

Oświetlenie wewnątrz szafek i szuflad kuchennych

Oświetlenie wewnątrz mebli ma charakter czysto dekoracyjny i jest stosowane w szafkach ze szklanymi frontami. Zazwyczaj wybiera się do nich elementy ozdobne, które chcemy eksponować, jak na przykład zestaw porcelany. Doskonale prezentuje się zarówno w przypadku frontów z mlecznym przeszkleniem, jak i też przy taflach przezroczystych.

Schuco - oświetlenie w meblach kuchennych

     fot.: Peka - oświetlenie Schüco

fot.: Design Light - oprawa LED Polarus P do szuflad

fot.: ZAAR

 

Oświetlenie w kuchni na kilka sposobów

Oświetlenie kuchenne potrzebuje przemyślanego planu. Najczęściej musimy wybrać kilka źródeł zlokalizowanych w różnych miejscach. Punktem wyjścia do projektowania oświetlenia jest centralna oprawa umieszczona na suficie. Następnie projektuje się oświetlenie boczne oraz/ewentualnie meblowe. Na tym jednak się nie kończy. Często dodatkowe oświetlenie pochodzi również z okapu kuchennego. Producenci sprzętu AGD zapewniają coraz lepszy standard również w kwestii jakości zastosowanych żarówek, a nawet sterowania (z pilota, automatycznie itd.). Nieodzownym elementem instalacji jest zapewnienie dobrego światła nad blatem kuchennym i to właśnie na tym powinniśmy skupić się najbardziej. Można przyjąć zasadę, że im bardziej zróżnicowane oświetlenie, tym łatwiej dopasować go do danej osoby i sytuacji - tylko podświetlenie w celu dekoracyjnym, do pracy lub do spożywania posiłków.

Tk Architekci

fot.: TK Architekci

 

Oświetelnie do szafek kuchennych - sposób sterowania

W doborze oświetlenia ważne jest także to, jak będziemy je zapalać i gasić. Również w tej kwestii można zaobserwować postęp. Już nie tylko zwykły włącznik, ale też systemy wyczuwające ruch lub działające automatycznie. Do tego dochodzi jeszcze sterowanie kolorami w systemach RGB. 

Oświetlenie w kuchni

fot.: Ernestrust - oświetlenie kuchni z wykorzystaniem taśmy LED z systemem RGB, który zmienia kolory

Tradycyjne sposoby sterowania oświetleniem, takie jak włączniki przelotowe, czy wyłącznik meblowy z łańcuszkiem nadal pojawiają się w wielu aranżacjach. Jednak komfortowe sterowanie daje nam przyjemność. Oprawy, które reagują na ruch ręki, są nowoczesne i wygodne.  

Hafele BleboxHafele Blebox

fot.: Häfele - system Blebox

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Salon LED, GTV, ZAAR, Peka, Häfele, TK Architekci, Aurora, Amix, Rehau, Design Light, Ernestrust, formativ.Podobne artykuły
Płaszczyzny w oświetleniu kuchni

oświetlenie w kuchni

Płaszczyzny w oświetleniu kuchni

Kuchnia jest wyjątkowym wnętrzem. Łączy w sobie nieskończenie wiele funkcji. Wybierając oświetlenie... więcej...

Gwieździste Niebo w twoim domu

oświetlenie w kuchni

Gwieździste Niebo w twoim domu

Rośnie popularność oświetlenia dekoracyjnego, za pomocą którego można kształtować, podkreślać... więcej...

Oświetlenie LED w kuchni

oświetlenie w kuchni

Oświetlenie LED w kuchni

Kuchnia to miejsce w domu, które wymaga rozsądnego podejścia do kwestii oświetlenia. Po pierwsze... więcej...