Blender ręczny czy kielichowy - jaki wybrać
data aktualizacji: 06-05-2022, 08:25 – artykuł promocyjny
Blender to urządzenie wielofunkcyjne, które z pewnością przyda się w każdej kuchni. Jest niezastąpiony w wielu przypadkach. Pytanie tylko, który model wybrać - stojący kielichowy czy ręczny. Każdy z nich ma zalety i wady - sprawdź, co Tobie przyda się najbardziej.

Zanim zdecydujemy, który model jest "lepszy" trzeba postawić sobie jeszcze jedno pytanie - do czego będzie ten blender używany? To ma kluczowe znaczenie w dalszych rozważaniach.
Rodzina blenderów G21 Perfect Smoothie (polska dystrybucja: vitamoc.pl)
Blender ręczny czy kielichowy - porównanie
Szejki, mleko roślinne, humus, masło orzechowe, sosy, desery, kruszenie lodu do drinków, kremowe zupy, siekanie, miksowanie, ubijanie - to wszystko możliwe jest dzięki blenderowi. Nie ma więc potrzeby kupowania i przechowywania wielu urządzeń, gdy wystarczy jedno i to niewielkich rozmiarów. Blender to zatem podstawowe wyposażenie nowoczesnej kuchni, która jest szybka, wygodna i wielozadaniowa.
fot.: Adler - jeśli blender najcześciej służy nam do robienia smoothie i zupy-krem to zdecydowanie wystarczy nam najprostszy model ręczny
Moc blendowania
Jest to kluczowy parametr, a zarazem mający wpływ na to czy będzie to blender ręczny czy też kielichowy. Blendery ręczne charakteryzują się mocą od 300 do 900 W, a blendery kielichowe nawet do 1800W. Jeżeli więc szukamy blendera, który poradzi sobie z twardymi orzechami, lodem, czy też chcemy uzyskiwać idealnie jednolitą konsystencję z liści szpinaku czy twardej marchewki powinniśmy zdecydować się na blender dużej mocy, a więc blender kielichowy. Jeżeli blender ma nam służyć do blendowania ugotowanych warzyw, czy zblendowania miękkich owoców lub nie zależy nam na tym aby konsystencja zblendowanych warzyw, owoców była idealnie gładka, wówczas wystarczy do tego zadania bledner ręczny.
Wygoda użytkowania
Blender ręczny potrzebuje naszej pomocy - musimy go trzymać w ręce, z kolei model kielichowy jest bardziej wygodny bo stoi na blacie w trakcie swojej pracy.
Istotne jest zatem by zwrócić uwagę na mocowania i rękojeście. Blender powinien być wygodny, ergonomiczny i stabilny. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie, najczęściej w postaci ogumownaia, które sprawia, że urządzenie jest statyczne w ręce, nawet gdy mamy mokrą dłoń. W przypadku modeli stojących przydatne są przyssawki, które ustabilizują kielich, a trzeba pamiętać, że blender wykonuje ciężką pracę przy użyciu dużej mocy.
Gumowe stopki stabilizujące blender marki G21 (polska dystrybucja: vitamoc.pl)
Wielkość i ilość zajmowanego miejsca
Blendery ręczne są poręczne, małe i łatwe do przechowywanie. Można je zdemontować do mycia i do przechowywania. Modele kielichowe zajmują więcej miejsca - w czasie pracy i w szafce. W małej kuchni zdecydowanie lepiej zatem postawić na model ręczny, który można będzie łatwiej schować, a ma porównywalne zastosowanie. Jeśli zaś cenimy sobie wygodę (nie trzeba używać tyle siły) w czasie gotowania, a mamy dostatecznie dużo miejsca możemy pokusić się o model kielichowy.
fot.: Garneczki.pl - blender kielichowy z tritanu
Warto wiedzieć!
Do przygotowywania porannych smoothie i koktajli dla jednej osoby wystarczy koktajler, czyli blender z bidonem (pojemność 0,3-0,6 litrów).
fot.: Emako
Funkcje, moc, obroty, wyposażenie
Modele kielichowe posiadają więcej funkcji, mają większą moc i wysokie obroty. Wiąże się to z ich bardziej rozbudowaną konstrukcją. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że ze względu na styl gotowania najcześciej używamy i tak tylko niektórych funkcji, a duża moc potrzebna jest nam, np. do blendowania masła orzechowego, uzyskiwania jednolitej konsystencji z tudnych do kruszenia produktów, np. lód do drinków w upały. Za każdą funkcję i lepsze parametry trzeba zapłacić odpowiednio więcej. Jeśli lubimy kuchenne eksperymenty oraz potrzebujemy dużej mocy pracy to warto zainwestować w urządzenie z kielichem o wysokich obrotach. Kupując model ręczny sprawdźmy, co zawiera zestaw. Bardzo często w cenę wliczone są akcesoria dodatkowe, jak pojemnik, czy wymienne końcówki do różnych zadań.
Zobacz również >> Wybór blendera - rodzaje, budowa i funkcje
WAŻNE - podawana przez producentów moc dotyczy sytuacji kryzysowej, czyli wtedy gdy dojdzie do spalenia urządzenia. Jest więc ona nieco na wyrost.
fot.: Electrolux - blender ręczny Expressionist
Cena
Już za niecałe 100 PLN można kupić funkcjonaly blender ręczny. Na modele kielichowe trzeba przeznaczyć nieco większy budżet. Inwestując w blender konicznie sprawdźmy ostrza - powinny być metalowe oraz solidność obudowy. Blender, który będzie stał na blacie powinien też się ładnie prezentować. Może nawiązywać do stylu kuchni - bardzo popularne są urządzenia stylizowane, np. na retro.
fot.: Adler - blender wielofunkcyjny Camry CR 4623
Blender ręczny czy kielichowy - wady i zalety
Blender ręczny |
Blender kielichowy (stojący)
|
||
WADY |
ZALETY |
WADY |
ZALETY |
|
|
|
|
* w tańszych modelach osłona ostrza wykonana jest z plastiku, w tych droższych z wytrzymalszej stali |
* w tańszych modelach kielich wykonany jest z plastiku, w tych droższych z tritanu lub ze szkła |
Blender kielichowy i ręczny w jednym
Istnieją również modele o cechach zarówno urządzenia ręcznego, jak i kielichowego. Taki blender łączy w sobie to, co najlepsze w dwóch pozostałych typach – mały rozmiar i poręczność z dużą mocą i łatwością w blendowaniu nawet najtwardszych produktów (lodu, mrożonek, orzechów).
fot.: Blender ręczny Braun MQ 9 + Blender kielichowy i szatkownica (1,25 l)
Przykładem może być tu blender Braun MultiQuick 9, który wygląda jak urządzenie ręczne, ale ma silnik o mocy aż 1000 W. Dodatkowo jego możliwości wspierają takie funkcje jak ostrza unoszące się w górę i w dół i stopa w kształcie dzwonu, które całkowicie likwidują problem „martwej strefy” i zapychania się miejsca nad nożykami. Pozwala też na sterowanie obrotami oraz kontrolę chlapania. Może więc pracować równie szybko i czysto, co sprzęt kielichowy.
Co wyróżnia blendery Braun spośród konkurencji? Poradnik: Najlepszy blender Braun – ranking blenderów.
Ciekawostka!
Czy wiesz że za pomocą blendera kielichowego dużej mocy (np. G21 Perfect Smoothie Vitality) przygotujesz domowe masło orzechowe, a także chałwę z nasion sezamu. Wystarczy włożyć do kielicha około 200 gram składników i włączyć blender (do chałwy możesz dodać również 3 łyżki miodu).
Podsumowanie
Inwestując w blender mamy pewność, że jest to urządzenie wielofunkcyjne, które zastępuje kilka mniejszych sprzętów w kuchni. Nie ma jednak konieczności przepłacania za dodatkowe funkcje i dużą moc jeśli nie będziemy z nich korzystać - warto odpowiedzieć sobie na pytanie postawione na początku artykułu, do czego potrzebujemy blendera i jak często będziemy z niego korzystać.
- BLENDER RĘCZNY - idelany dla singli i w małej kuchni
- BLENDER KIELICHOWY - idealny dla dużej rodziny
- BLENDER ŁĄCZĄCY OBIE TE FUNKCJE – idealny dla osób, które mają różnorodne potrzeby, a jednocześnie chcą zaoszczędzić miejsce w kuchni
fot.: Ronic - blender personalny Zyle Fit Booster
Ciekawostka!
Blender to doskonały sposób na zdrowe odżywianie oraz niezastąpiony pomocnik przy gotowaniu dla dzieci. W zblendowanych posiłkach łatwo "przemycić" wartościowe składniki, których normalnie my lub dziecko nie lubimy, np. natkę pietruszki. Do tego smoothie to bardzo pożywny koktajl typu bomba wiatmionowa, który może zastąpić nam pełnowartościowy posiłek. Posiadając blender w domu warto z tego korzystać!
Sprawdź koniecznie >> Zdrowe odżywianie - przydatne akcesoria
Zdjęcia: Electrolux, Adler, Emako, Garneczki.pl, Ronic, Braun
![]() Urządzenia niezbędne w kuchni wegetariańskiej,...
Pożytek z obecności pokarmów roślinnych w zdrowej diecie nie podlega dyskusji. Rośliny dla człowieka... więcej... DROP - nowy ekspres do kawy NESCAFÉ Dolce Gusto
Ekspres do kawy NESCAFÉ Dolce Gusto DROP to niezwykle oryginalny ekspres o wyglądzie zainspirowanym... więcej... Czym kierować się podczas wyboru lodówki?
Nieodłącznym elementem każdej kuchni jest lodówka. Jak się jednak okazuje, wybór odpowiedniego... więcej... |

- Kuchenka gazowa czy elektryczna
-
Domowa prasa do oleju - dlaczego warto
-
Jak wybierać sprzęt AGD
-
Wybieramy ekspres ciśnieniowy
- Wybieramy piekarnik - budowa, rodzaje, funkcje
- Rodzaje i funkcje robotów kuchennych
- Wybór mikrofalówki - budowa, rodzaje, funkcje
- Co to jest No Frost
- Rodzaje i funkcje zmywarek
- Naczynia w zmywarce - jak układać?

- Szuflada Hettich AvanTech You
-
Jazda Próbna Kuchni
- Wygodna kuchnia - lodówki Samsung
- Baterie kuchenne KLUDI
- Farba do malowania płytek
- Oszczędzaj czas z produktami Leifheit
- Okapy Falmec - jasny punkt kuchni
- Oświetlenie pod szafki Design Light
- Stara cegła - urok i prostota
- Baterie bezdotykowe kuchenne
- Kolory mebli kuchennych
- Kuchnia wegetariańska, wegańska i witariańska
-
Box Center - więcej niż zlewozmywak
-
Robot planetarny Adler
-
Mozaika w artystycznym wydaniu
-
Innowacyjne akcesoria aluminiowe
- Intuicyjne zmywarki Electrolux
- Panele podłogowe wodoodporne
- Naczynia z nieprzywieralną powłoką
- Płyta gaz pod szkłem Optimex
- Naturalne piękno drewna
- Limitowana kolekcja grzejników od Paprocki&Brzozowski
- Baterie Schock -komfort użytkowania
-
Pojemniki Rejs - segregacja odpadów
- Porcelanowe zestawy
- Wyciągi meblowe Peka
