Kolory ścian w kuchni

artykuł promocyjny

Zastanawiając się na wyborem odpowiedniego koloru ścian w kuchni kierujemy się panującą modą lub dobieramy go do naszych mebli. Częstym dylematem jest decyzja o tym, czy ściany mają być kontrastowe, czy raczej dopełniać aranżację. Do tego dochodzi jeszcze kwestia łączenia różnych kolorów farb. Przed przystąpieniem do malowania warto zastanowić się, jak dobrze dobrać kolory ścian do aranżacji kuchni.

Kolory ścian w kuchni

fot.: Śnieżka - MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom B17 morski akwamaryn

 

Jaki kolor wybrać na ściany w kuchni

 

Kolor ma w sobie duży potencjał. Malowanie ścian to najprostszy sposób na zmianę wyglądu danego wnętrza, na szybką metamorfozę oraz na wprowadzenie optycznych sztuczek. Stosowanie odpowiedniej kolorystyki wpływa na nasze samopczucie, a nawet może stać się powodem utraty lub zaostrzenia apetytu. Ponieważ w kuchni spędzamy sporo czasu to wybór właściwej kolorystyki na ściany ma ogromne znaczenie. Wnętrze nie może nas przytłaczać. Często też zapominamy, że kuchnia jest częścią domu, z którym powinna się zgrać, współistnieć również w sensie dopasowania kolorystycznego. Wybór koloru może być podyktowany również stylem, w jakim kuchnia jest urządzona. I tak, na przykład pastele pasują do retro, szary najlepiej wygląda w nowoczesnych aranżacjach, a ciemne kolory sprawdzą się w stylu industrialnym.

Zobacz koniecznie >> Kuchnia w pastelowych kolorach

Jak optycznie zmienić proporcja wnętrza za sprawą koloru ścian

fot.: Max Kuchnie

 • Kolory ścian do jasnych mebli

Jasne meble dobrze prezentują się na ciemnym tle. Stają się wówczas elementem rozjaśniającym aranżację oraz przyciągają wzrok. Jeśli zależy nam na bardziej stonowanym wrażeniu możemy zdecydować się na kolor ścian w podobnej tonacji lub nawet jaśniejszej. Częstym problemem jest również dobór koloru ścian do białych frontów. Idąc w stronę powielenia tej samej barwy na ścianach co na meblach ryzykujemy, że całość będzie się zlewać. Jednak w przypadku wyraźnych akcentów przełamujących, jak na przykład blat, efekt końcowy da nam poczucie większej przestrzeni.

Kolory ścian do jasnych mebli w kuchniKolory ścian do jasnych mebli w kuchni

fot.: Max Kuchnie - jasne meble i jasne ściany z palety barw ziemi w kuchni

 

 • Kolory ścian do ciemnych mebli

Przy ciemnych meblach zaleca się wybór koloru nieco lżejszego, tak by aranżacja nie przytłaczała. Modne zestawienia ciemnych kolorów dobre są dla wnętrz o dużych oknach. W takiej kuchni możemy zdecydować się nawet na czarne ściany lub w innym bardzo intensywnym kolorze. Biel i farby rozbielone dają z kolei odczucie większej sterylności.

Cerrad ? płytki z kolekcji Softcement graphite

fot: Cerrad – płytki z kolekcji Softcement graphite - ciemne meble i ściany w dużej kuchni z dużym oknem

 

 • Kolory ścian do kuchni otwartej, połączonej z pokojem

W przypadku kuchni otwartej najważniejsze by dobrane kolory tworzyły spójną całość z częścią dzienną. Można je zestawić na zasadzie kontrastów, ale tylko takich, które się uzupełniają. Ciekawie prezentuje się przedłużenie koncepcji aranżacyjnej jednego pomieszczenia na drugie, również w kwestii koloru. Przejścia powinny być łagodne i stonowane. 

Pastelowe ściany w kuchni połączonej z pokojem

fot.: Śnieżka - połączenie kolorystyczne kuchni połączonej z salonem

 

 • Ściany w takim samym kolorze co meble

Wykorzystanie jednolitej kolorstyki mebli i ścian pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń. Zlewające się otoczenie daje bowiem złudzenie, które zawsze ciekawie prezentuje się we wnętrzu.

Czarne ściany w kuchni z czarnymi meblami

fot.: Śnieżka - meble tworzą spójną całość ze ścianą

fot.: PORTA KMI POLAND

 

 • Jaki kolor farb do małej kuchni - barwy dodające wnętrzom metrażu

W małych wnętrzach gra kolorów jest jeszcze ważniejsza. Przede wszystkim powinniśmy wykorzystać ich potencjał i spróbować pobawić się perspektywą. Ciemny (chłodny) kolor na krószych ścianach zdystansuje nam pomieszczenie, dzięki czemu będzie bardziej proporcjonalne. Na ścianach dłuższych warto postawić na jasne barwy. Odpowiednio użyte kolory ścian potrafią zdziałać cuda w małym wnętrzu. Ściany można wizualnie poszerzyć, podnieść sufit lub dodać przestrzeni we wnętrzu. Stawiając na biel oraz barwy bardzo jasne, takie jak kremy, beże zyskamy efekt rozświetlenia. Ciemne barwy również sprawdzą się w małych wnętrzach, pod warunkiem, że zachowamy umiar i pomalujemy nimi tylko jedną ścianę lub niewielki fragment. 

fot.: Max Kuchnie - wyraźny kolor użyty do pomalowania krótszej ściany w wąskiej kuchni sprawia, że wnętrze nabiera dynamikiModne kolory ścian w kuchni

 

Moda na kolory zmienia się praktycznie z każdym sezonem. Jest jednak pewien kanon piękna, który nigdy się nie nudzi i zawsze pozostaje na topie. Przede wszystkim należy tu wspomnieć o barwach neutralnych - biały, szary, beżowy. Po pierwsze pasują do każdego stylu, są uniwersalne i tak naprawdę tworzą tło, czyli mało rzucają się w oczy. Im bardziej intensywny kolor tym jego rola we wnętrzu rośnie. Decydując się na ciemne, a czasem wręcz czarne ściany musimy mieć na względzie, że to one mogą odgrywać pierwszorzędną rolę w aranżacji. Podobnie jest z barwami jaskrawymi, które najlepiej stosować z umiarem, jako dodatek, przełamanie monotonii. Jeśli postawimy na pastele to nasza kuchnia będzie klasycznie piękna, niemal słodka.

 • Białe ściany w kuchni

Biel sprawdzi się zawsze. To kolor neutralny i ponadczasowy, pasuje zawsze i wszędzie. Jej zastosowanie jest bezpieczne. Do tego białe ściany są eleganckie. Decydując się na białą farbę w kuchni warto wybrać tą odporną na zmywanie oraz z właściwościami pozwalającymi zachować jej świeżość mimo ciężkich warunków panujących w kuchni, głównie wilgoć i opary tłuszczu. W sprzedaży są dostępne specjalne serie farb do kuchni, które zawierają, np. optymalizujące higienę powietrza w pomieszczeniu.

Jaka farba do kuchni

fot.: Śnieżka - MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom B5 czysta biel

 • Szare ściany w kuchni

Kolor szary zyskał sporą popularność, która nie przemija. Jest to również barwa z palety neutralnej, dzięki czemu łatwo dopasować ją do każdego wnętrza i stylu. Kolor szary chętnie łączony jest z bielą, z którą tworzy klimatyczny i prosty styl skandynawski. Szare ściany w kuchni to również nawiązanie do bardzo mocnego trendu aranżacyjnego na wykorzystanie surowego betonu. Stosują powłoki malarskie w takim właśnie kolorze możemy nieco przybliżyć się do stylu loft lub industrial.

fot.: Max Kuchnie - białe meble kuchenne na tle szarych ścian i szarej podłogi prezentują się dostojnie i klasycznie

 • Ciemne ściany w kuchni

Ciemne kolory na ścianach w kuchni to alternatywa dla białych i monotonnych wnętrz. Ciemny kolor wyostrza aranżację. Jeśli chodzi o kolor czarny to nieustającą popularnością cieszy się farba tablicowa, która oprócz swoich uroków ma jeszcze zaletę w postaci możliwości pisania po niej. Przy ciemnych ścianach dobrze komponuje się naturalne drewno lub jasne fronty.  

Kuchnia z ciemnymi ścianami

fot.: Rejs

 • Pastelowe ściany w kuchni

Pastele to kolory, które trzeba lubić. Mają swój urok i sielski klimat, ale też często bywają problematyczne w aranżowaniu. Trzeba bardzo dobrze dobrać odpowiednie tonacje mebli, podłóg i innych dodatków.

Pastelowe ściany w kuchni

fot.: Max Kuchnie

 

Dwa kolory ścian w kuchni

 

Użycie mieszanki kolorów na ścianach może skutkować spektakularnymi efektami. Takie malowanie ścian polecane jest zwłaszcza do pomieszczeń, gdzie chcemy poprawić proporcje, zamaskować mankamenty metrażu lub wizualnie zmienić odbiór wnętrza. Najczęściej połączenie dotyczy kontrastowych zestawień, choć można spotkać także ciekawe propozycje na 

Dwa kolory ścian w kuchni

fot.: Śnieżka

 

Triki aranżacyjne podczas wyboru kolorów ścian

 

Wybór koloru nie powinien sprowadzać się jedynie do obejrzenia wzornika. Kolorystyka wnętrza to znacznie coś więcej, a percepcja i wrażenia wywołane w mózgu obserwatora podlegają manipulacji. Warto znać podstawowe efekty optyczne. Kolor i jego natężenie to pierwszy krok w relaizacji konkretnej wizji. Kolejny to zabiegi kolorystyczne, o które możemy się pokusić. 

 • gdy chcemy by pomieszczenie wyglądało na wyższe powinniśmy na sufit wybrać czystą satynową biel, tak by odcięcie od koloru ścian było jak najbardziej zminimalizowane (lub pozbawione białego paska) - im grubszy biały pasek pod sufitem, tym złudzenie oddalenia się ścian bardziej widoczne
 • wizualne podniesienie sufitu możliwe jest dzięki pionowym pasom na ścianach
 • aby uzyskać efekt poszerzenia wnętrza wybierzemy pasy poprzeczne, najlepiej do tego celu wybrać odcienie jednego koloru, a efekt wzomcnić za sprawą szerokości pasów
 • efekt większego pomieszczenia dają zatarte granicę między płaszczyznami. Najlepiej wybrać jasne ściany z równie jasną podłogą, które będą tłem dla jasnych mebli i dodatków
 • iluzję głębi stworzymy stosując odważne odcienie ciemnych kolorów (głęboka czerń, granatowy, grafitowy albo ciemna zieleń) na jednej ścianie lub jej fragmencie (nie więcej!)
 • długe i wąskie pomieszczenia warto pomalować na dwa kolory. Dłuższa ściana powinna być w chłodnym kolorze (wizualnie się oddali), a krótka w ciepłym (przybliży się).

Triki aranżacyjne podczas wyboru kolorów ściankuchnia w kolorze miętowym

fot.: Śnieżka

 

Kolory na ścianie w kuchni - przykładowe aranżacje, projekty, zdjęcia realizacji

 

Kolory na ścianie w kuchni - aranżacje, projekty, zdjęcia realizacji

fot.: Projektyw - ciekawym pomysłem na ściany w kuchni może być wybór kolorów zbliżonych do białego, jak na przykład beżu, odcieniów wanilii lub innych równie delikatnych

Kolory na ścianie w kuchni - aranżacje, projekty, zdjęcia realizacji

fot.: Projektyw

Kolory na ścianie w kuchni - aranżacje, projekty, zdjęcia realizacji

fot.: Śnieżka

Kolory na ścianie w kuchni - aranżacje, projekty, zdjęcia realizacji

fot.: Śnieżka

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka, Cerrad, Rejs, Porta KMI POLAND, Max Kuchnie, ProjektywPodobne artykuły
Fototapeta na szkle do kuchni

ściany i podłogi

Fototapeta na szkle do kuchni

Rozwiązaniem, które jest obecnie coraz częściej stosowane do zdobienia ścian w kuchni, jest fototapeta,... więcej...

Styl skandynawski z Raw Decor

ściany i podłogi

Styl skandynawski z Raw Decor

O stylu skandynawskim można powiedzieć wiele, ale jedno jest pewne zdobył nasze serca i z pewnością już... więcej...

Modne płytki do kuchni w 2022 roku - przegląd najnowszych trendów

ściany i podłogi

Modne płytki do kuchni w 2022 roku - przegląd najnowszych trendów

Wśród trendów na 2022 największym zainteresowaniem cieszą się nawiązania do natury. Tak... więcej...

Facebook
Instagram