konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021
aurora

Jak oświetlić aneks kuchenny?

data aktualizacji: 04-02-2020, 10:22 – artykuł promocyjny

Coraz częściej nasze kuchnie otwierają się na jadalnie, lub salony. Dbamy o to żeby zarówno kolorystyka, jak i ogólny styl wnętrz łączył wizualnie obydwie przestrzenie. Stosujemy te same materiały, dodatki w pasującej do siebie kolorystyce i staramy się scalić różne funkcje wnętrz w jedną całość. Warto pamiętać, że łącząc kuchnię z salonem można również posłużyć się oświetleniem.

Jak oświetlić aneks kuchenny?

W tym celu bardzo pomocne okazują się serie opraw, dzięki którym mamy możliwość wizualnie nawiązać do poszczególnych przestrzeni we wnętrzu. Znakomitym przykładem mogą być tu oprawy z serii Mashiko brytyjskiego producenta Astro Lighting. To dzięki zróżnicowanym formom i rozmiarom opraw utrzymanych w tej samej stylistyce mamy możliwość wizualnie scalić wnętrze. Oprawy w formie kinkietów listwowych mogą posłużyć jako oświetlenie i dekoracja ściany w części wypoczynkowej salonu, a kwadratowe plafony idealnie oświetlą część jadalnianą.  

oświetlenie aneksu kuchennego - Aurora TSoświetlenie aneksu kuchennego - Aurora TS

Równie ciekawym rozwiązaniem na oddzielenie przestrzeni kuchennej od salonu są sufitowe oprawy z serii Kyoto pendant. Zapewnią nie tylko urokliwe i klimatyczne światło we wnętrzu, ale też dzięki swojej formie stworzą rodzaj kurtyny oddzielającej aneks kuchenny od salonu. Cały efekt możemy podziwiać na zdjęciach aranżacyjnych opracowanych przez architektkę Panią Kamilę Rorbach.

oświetlenie aneksu kuchennego - Aurora TS

Najważniejsze jest, aby projekty wnętrz łączące kilka funkcji były kompleksowe i charakteryzowały się wyczuciem formy. Właściwe określenie i zinterpretowanie problemu przejścia pomiędzy salonem i kuchnią pozwoli znaleźć oryginalne rozwiązania projektowe, które będą pozytywnie wpływać zarówno na sferę estetyczną, jak i funkcjonalną wnętrza.

Dodatkowym atutem wykorzystania opraw marki Astro Lighting jest fakt, że są to oprawy szczelne. W warunkach kuchennych, niezależnie od wydajności zastosowanego pochłaniacza, zawsze pojawia się zwiększona ilość pary wodnej i tłuszczu. W przypadku oświetlenia jest szczególnie istotne, aby posiadało ono podwyższone klasy szczelności, zabezpieczające przed dostaniem się wilgoci do środka oprawy.

Dodatkowo planując ustawienie sprzętów i mebli w kuchni czy aneksie kuchennym warto pamiętać o kilku podstawowych strefach, które muszą być szczególnie dobrze oświetlone.

oświetlenie aneksu kuchennego - Aurora TS

Poza zaplanowaniem oświetlenia ogólnego, które będzie stanowiło tło dla pozostałych punktów świetlnych należy zwrócić uwagę, aby blat roboczy nie tonął w półmroku. Jeśli w kuchni zastosujemy tylko jeden rodzaj oświetlenie ogólnego, to przygotowując posiłki na blacie roboczym skutecznie zasłonimy sobie światło, a nasza praca będzie przez to utrudniona. Warto zatem pomyśleć np. o oświetleniu podszafkowym, które rzuci wystarczającą ilość światła na powierzchnię roboczą. W tym celu można wykorzystać typowe oświetlenie podszafkowe, lub szczelne oprawy marki Astro Lighting. W prezentowanym projekcie użyto opraw Belgravia 8043. Można również w ciekawy sposób wykorzystać kinkiety ścienne, aby efektywnie oświetlić powierzchnię blatu.

Kinkiety Joel Wall

Kolejnym ważnym punktem w kuchni jest stół. To miejsce, przy którym nie tylko spożywamy posiłki, ale też pracujemy, lub spędzamy czas z najbliższymi. Nikogo nie trzeba przekonywać, że odpowiednie oświetlenie to podstawa w takim wypadku. Możliwości oświetlenia stołu jest sporo. Zaczynając od plafonów umieszczonych bezpośrednio nad nim, przez oprawy wiszące lub downlighty, które nadadzą powierzchni sufitu bardziej trójwymiarowy charakter. Ważne jest, aby zastosować takie rozwiązania, które umożliwią dostosowanie intensywności oświetlenia do aktualnych potrzeb użytkowników. Jeśli zatem zamontujemy kilka punktów świetlnych będzie nam dużo łatwiej korzystać z danej przestrzeni.

Zeppo Pendant 400 - lampa wiszącaNimis - lampa wisząca

Szeroką gamę oświetlenia do kuchni oferuje marka Astro Lighting dostępna w wybranych salonach oświetleniowych.

Kontakt w sprawie produktów:

Aurora Technika Świetlna
Izbica, ul. Leszczowa 3
05-140 Serock
tel. (22) 872 55 10
www: www.aurorats.pl
mail: wyślij wiadomośćoświetlenie kuchni » nowoczesne oprawy typu LED-LITE » oświetlenie wnętrz » dekoracyjne oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne


Zobacz zdjęcia w galerii Aurora Technika Świetlna:
Podobne artykuły
Jak oświetlić kuchnię? Główna zasada - użyj LED-ów i podziel pomieszczenie na strefy!

oświetlenie w kuchni

Jak oświetlić kuchnię? Główna zasada -...

Meble na wymiar są wygodą samą w sobie. To rozwiązanie dla osób ceniących komfort i detale. Dla... więcej...

Oświetlenie w kuchni - taśmy LED

oświetlenie w kuchni

Oświetlenie w kuchni - taśmy LED

Kuchnia jest pomieszczeniem w naszym domu, w którym spędzamy relatywnie dużo czasu w ciągu dnia.... więcej...

Gwiezdne niebo - gwiazdy na Twoje życzenie

oświetlenie w kuchni

Gwiezdne niebo - gwiazdy na Twoje życzenie

Gwiezdne Niebo zwane także Gwieździstym Niebem jest już produktem znanym i powszechnie stosowanym. Obecnie... więcej...