konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021
aurora

Nowoczesne oświetlenie do kuchni

data aktualizacji: 01-06-2021, 05:24 – artykuł promocyjny

Oświetlenie to ważny aspekt każdego wnętrza. Za jego pomocą można łatwo i szybko zaczarować naszą aranżację, zmienić proporcje i wnieść ekstrawagancję. Wszystko zależy od wyboru lampy, a jest w czym wybierać. Nowoczesna kuchnia wymaga wyrazistego oświetlenia, takiego wpisującego się w panujące trendy. Oto kilka wskazówek i propozycji. 

Nowoczesne oświetlenie do kuchni

Fot.: Mikołajska Studio

 

Oświetleniowe trendy

 

Trendy każdego roku pokazują przed nami nową odsłonę poszczególnych elementów wyposażenia, tak też jest z oświetleniem. Jego obecność w pomieszczeniach należy rozważać w kontekście jakości światła, które otrzymujemy oraz formy lamp kształtujących wnętrze. Każdego roku producenci kuszą nowymi propozycjami, które bazują na zróżnicowanej kolorystyce, formie oraz wzornictwie.

Nowoczesne oświetlenie - jakie lampy wybraćNajmodniejsze oświetlenie do kuchni

fot.: Max Kuchnie - modne lampy

Lampy w systemie szynowym

fot.: Salon LED - lampy w systemie szynowym

Lampa może być też wyznacznikiem stylu. Można wyróżnić kilkanaście wiodących trendów w oświetleniu sufitowym wzorowane na głównych stylach aranżacyjnych. Warto wybierać modele, które na długo zagoszczą w naszych domach i nie stracą zbyt szybko na atrakcyjności.

Lampy w stylu loft - trendy kuchenne w oświetleniu

fot.: Bagacewicz Studio

Sprawdź nasze zestawienia trendów kuchennych:

 

Dobre światło

 

Dobre światło to takie, które jest jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Przede wszystkim należy uważać na jego barwę oraz moc źródła. Z pewnością największą popularność odnotowuje obecnie technologia LED, która jest bezkonkurencyjna. Dużym wyzwaniem we współczesnych wnętrzach są otwarte przestrzenie potrzebujące spójnej stylizacji również w zakresie oświetlenia. W takiej sytuacji warto postawić na rozbudowane systemy pozwalające kompleksowo rozświetlić każde wnętrze. Nowoczesne oświetlenie bazuje na zróżnicowanych formach, dopasowanych indywidualnie do wnętrza oraz oczekiwań mieszkańców. Za niezbędne należy uznać plafony, właściwie rozplanowane elementy punktowe, a także podświetlenie mebli i akcentujące. Jest to zestaw stanowiący dopełnienie oświetlenia centralnego.

Nowoczesne oświetlenie kuchni - oprawy punktoweNowoczesne oświetlenie kuchni - oprawy oczka do sufitu podwieszanegoNowoczesne oświetlenie kuchni - oprawy szklane płaskie do wbudowanie w sufit

fot.: Aurora - oprawy punktowe również mogą być bardzo zróżnicowane

Oświetlenie to także zużycie energii. Warto wybierać wariant jak najbardziej ekologiczny. Szacuje się, że oświetlenie LED jest w stanie zaoszczędzić nawet średnio 30% energii względem tradycyjnych żarówek. Kolejnym kluczowym kryterium powinno być dobranie oświetlenie komfortowego dla naszego wzroku - w nowoczesnym oświetleniu uwzględnia się wpływ światła na zdrowie. Uważa się, że najlepszym rozwiązanie jest światło niebieskie. Badania dowodzą, że ma ono korzystny wpływ zarówno na wydajność, jak i komfort pracy w pomieszczeniu.

Häfele oświetlenie LEDHäfele oświetlenie LED

fot.: Häfele - oświetlenie LED

 

Najmodniejsze lampy do kuchni - przegląd trendów

 

Lampy w rozmiarze XXL

 

Kształt i forma - można powiedzieć, że w tej materii było już wszystko. Teraz przyszedł czas na zaskakiwanie wielkością. Im większa lampa tym lepszy efekt. Takie przeskalowanie zwraca uwagę na rolę oświetlenia we wnętrzach. Coraz cześciej jest też dominantą, a nie jak to było wcześniej uzupełnieniem aranżacji. Takie lampy są dostojne. Często pozwalają też na poczucie, że wnętrze zostało zaprojektowane za sprawą jednego przedmiotu.

fot.: ZAAR

 

Lampa jak biżuteria

 

Lampa zawsze jest w centralnym punkcie, dobrze widoczna z każdej strony, zawieszona nad głowami ma doskonałą ekspozycję. Dużą popularnością cieszą się więc modele dekoracyjne, wyposażone w elementy błyszczące, jeszcze bardziej operujące światłem we wnętrzu.

Lampa jak biżuteria

fot.: Max Kuchnie

 

Ażurowe lampy czy abażury?

 

Lekkie konstrukcje znajdują się na szczycie modowych trików w aranżacji kuchni. Ten trend śmiało wkroczył także do strefy oświetlenia. W zależności od naszych preferencji metalowe klatki mogą być niewielkich rozmiarów lub przybierać postać konstelacji wychodzących na pierwszy plan. 

Drugą opcją jest wybóe abażurów. Te delikatne konstrukcje mają wiele uroku i dają bardzo szerokie spektrum możliwości. Od białych i prostych modeli po te wzorzyste i pozostające w nurcie najmodnieszych printów - kwiaty, geometria, różnorakie motywy.

Nowoczesne oświetlenie w kuchni

fot.: Red Cube Design

 

Żarówka na pierwszym planie - żarówki Edisona i klosze przezroczyste

 

W oświetleniu nadal mile widziany jest również minimalizm. Lampa, która ogranicza się do samej żarówki z pewnością podbije serce miłośników industrialnej stylistyki wnętrz oraz każdego kto uwielbia skandynawski sposób urządzania wnętrz. Takie lampy są niezwykle estetyczne, a do tego praktyczne. Żarówki Edisona prezentują światło w najczystszej postaci.

Lampy żarówki - trendy oświetleniowe

fot.: Max Kuchnie

Podobne znaczenie aranżacyjne mają oprawy ze szklanymi, w pełni przezroczystymi kloszami. Ich zadaniem jest gra formą i pełna transparentność jeśli chodzi o dystrybucję światła. 

Modne oświetlenie do kuchniLampa kula nad ciemnym stołem w jadalni

fot.: Idafo                                                               fot.: Projektyw

 

Lampa pająk - oświetlenie w estetyce loftu

 

Lampa, która przypomina instalację, a często kojarzona jest również z pająkiem doskonale oddaje klimat loftu we wnętrzu. Jej indusytrialny charakter wynika ze sposobu montażu - ramiona rozchodzą się po suficie oraz z minimlistycznej i surowej estetyki bazującej na nagiej żarówce.

Nowoczesne oświetlenie - modne lampy

fot.: Suma Architektów

Nowoczesne oświetlenie kuchni

fot.: Śnieżka

Oświetlenie przemysłowe pojawia się również w kuchniach utrzymanych w zupełni innym stylu. Są one takim wyróżnikiem aranżacji, czasem ją podkręcają i czynią wyjątkową mimo typowych szafek i dodatków. To bardzo modne posunięcie.

Trendy w oświetleniu - lampy przemysłoweJakie lampy do kuchni są najmodniejsze

fot.: Realizacje biur projektowych: Twój Kwadrat, formativ. i Projektyw

 

Oświetlenie schowane w meblach

 

Oświetlenie to także część zabudowy kuchennej. Nowoczesne rozwiązania obejmują nie tylko taśmy liniowe, ale również całe moduły jak na przykład wieńce świetlne.

Wyjątkowo praktyczne są rozwiązania oparte na systemach liniowych, które jesteśmy w stanie dopasować do każdych warunków - można je dociąć na wymiar i stworzyć idealne oświetlenie na różnych powierzchniach. Taśmy LED są idealne do oświetlenia blatów roboczych, przymocowane do spodu górnych szafek doskonale doświetlają trudną przestrzeń.

Oświetlenie podszafkowe mebli kuchennych profil Tri-Line Mini kątowy

fot.: Design Light - Oświetlenie podszafkowe mebli kuchennych profil Tri-Line Mini kątowyPRZECZYTAJ TEŻ:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Aurora, Śnieżka, ZAAR, Häfele, Design Light, Salon LED, LED line, Max Kuchnie, Mikołajska Studio, Suma Architektów, Red Cube Design, Idafo, formativ, Projektyw, Twój Kwadrat, Bagacewicz StudioPodobne artykuły
Ciekawe rozwiązania oświetlenia nad stołem

oświetlenie w kuchni

Ciekawe rozwiązania oświetlenia nad stołem

Posiłki, spotkania, rozmowy, zabawy, to właśnie przestrzeń stołu. Niezależnie czy jest on kuchenny,... więcej...

Oświetlenie światłowodowe wnętrz i budynków

oświetlenie w kuchni

Oświetlenie światłowodowe wnętrz i budynków

Zastosowanie światłowodu pozwala łatwo i efektywnie rozwiązywać setki technicznych problemów,... więcej...

Wieniec kuchenny LED ECO

oświetlenie w kuchni

Wieniec kuchenny LED ECO

Poszukując najlepszego rozwiązania oświetlenia kuchni oczekujemy przede wszystkim dobrego doświetlenia... więcej...