konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

patron działu Meble kuchenne Peka

Wyposażenie mebli kuchennych - na co warto postawić

data aktualizacji: 30-11-2021, 08:15 – artykuł promocyjny

Rynek meblowy wciąż dostarcza nam nowych rozwiązań mających na celu zwiększyć ergonomię pracy w kuchni, przyczynić się do efektywnego wykorzystania każdej przestrzeni lub zwyczajnie zwiększyć wygodę i komfort pracy w kuchni. Dostępne akcesoria i systemy wyposażenia szafek i szuflad kuchennych pozwalają nam w pełni wykorzystać wnętrze zabudowy. Jednak wybór wcale nie jest łatwy. Na co zwrócić uwagę i które rozwiązania wybrać? Oto kilka wskazówek.

Wyposażenie mebli kuchennych - na co warto postawić

fot.: Peka

 

Co za dużo, to nie zdrowo

 

Powiedzenie dobrze znane i sprawdzone w wielu sytuacjach. W przypadku wyboru wyposażenia szafek również doskonale się odnajduje. Rozwiązań jest wiele. Każdy producent ma swoje własne patenty, niektóre mają odzwierciedlenie w ofercie konkurencji inne są unikatowe. Wciąż też pojawiają się nowe pomysły. Nie możemy wszystkich ich zastosować w jednej kuchni.

Już na etapie wybierania mebli warto przemyśleć, jakie systemy sprawdzą się w naszej kuchni

Wybór warto zacząć od określenia naszych potrzeb oraz analizy rodzaju zabudowy. Inne mechanizmy sprawdzą się przy wysokich szafkach aż do samego sufitu, a na inne możemy postawić przy klasycznej zabudowie w zasięgu ręki.
 

MEBLE KUCHENNE - redakcja poleca:

 

Organizacja w kuchni

 

Jedną z podstawowych cech wyposażenia idelanej kuchni jest zrównoważone jej podzielenie. Zabudowa kuchenna powinna zapewnić optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. A funkcjonalna kuchnia powstaje dzięki zachowaniu zasady podziału jej przestrzeni na strefy funkcjonalne, wyznaczone na podstawie sposobu poruszania się po pomieszczeniu oraz kolejności wykonywanych czynności. Rozlokowanie stref zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania pomaga w codziennym funkcjonowaniu oraz skraca czas poświęcony na prace kuchenne. Drugą opcją, o której nie możemy zapomnieć to taki układ sprzętów by praca przebiegała automatycznie, tzn. lodówka, kuchenka i zlew powinny być ułożone w kształt trójkąta. Sprawdź też inne Zasady projektowania kuchni.

Taka organizacja kuchni możliwa jest dzięki nowoczesnym mechanizmom i systemom meblowym, które stały się standardem nowoczesnych wnętrz. Zabudowa skrojono dokładnie do warunków panujących w danym pomieszczeniu oraz szereg przydatnych mechanizmów z każdego wnętrza uczyni kuchnię marzeń, która będzie wygodna i piękna!

 

Szafki kuchenne - sposób otwierania

 

  • Wysoka zabudowa

Szafki pod sam sufit to najtrudniejszy element jeśli chodzi o wybór mechanizmów. W zależności od naszego wzrostu oraz rozlokowania stref użytkowych możemy zdecydować się na kilka wariantów otwierania.

Sprawdź więcej >> Zagospodarowanie szafek wysokich - mechanizmy
 

  • Szafki wiszące - otwierane w bok czy do góry

W klasycznym podziale na zabudowę dolną i górną konieczne jest wybranie jednego z mechanizmów uchylnych bazujących na podnośnikach unoszących front do góry. To bardzo wygodne i praktyczne, gdy front sam unosi się do góry i nie musimy sięgać do niego ręką. Wybór podyktowany powinien być wielkością frontu. Przy jego pokaźnych rozmiarach lepiej sprawdzą się systemy łamane niż jednoczęściowyfront podnoszący się jedynie do góry. Większość mechanizmów wiąże się z ręcznym otwieraniem. Są jednak również i takie propozycje, które umożliwiają automatyczne podnoszenie za pomocą kliknięcia w jeden guzik. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie fronty łamane pozostają poza zasięgiem naszych rąk.  

Ergonomia w kuchni - meble dobrze wyposażone

fot.: Amix - podnośniki Top-Stay w różnych wariantach - jednym z najwygodniejszych rozwiązań są fronty kuchenne przesuwane do góry, które miękkim ruchem unoszą się i opadają. Rozwiązanie takie ma jeszcze jedną ważną zaletę - zajmuje mniej miejsca niż klasyczne boczne drzwiczki i są bezkolizyjne. Tu również mamy duże zróżnicowanie - drzwiczki podnoszone pionowo, do góry, system łamany lub kołyskowy. Wprowadzenie takiego sposobu otwierania szafek kuchennych zwiększa wygodę korzystania z mebli.

 

Jeszcze inną opcją są żaluzje zamiast klasycznych frontów, które zajmują najmniej miejsca, a dzięki temu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mamy deficyt przestrzeni, a zależy nam na wygodzie. Podobnie jest z frontami przesuwnymi, które chowają się w ramach danej szafki. Tu jednak nieco tracimy na pojemności samej szafki. Przeczytaj, jak stosować Systemy przesuwne i składane w kuchni

Wygodna praca w kuchni - nowoczesne meble

fot.: Peka

 

Szafki kuchenne - wewnętrzne systemy i akcesoria kuchenne
 

  • Wyposażenie szafek: magiczne Cargo

Systemy Cargo mają największą pojemność, a sposób ich organizacji - przypominają szuflady, w których kosze przytwierdzone do frontu szafki wysuwają się na specjalnych szynach poza zabudowę. Ułatwiają dostęp do zawartości wnętrza szafki i to bez wysiłku. Jego największą zaletą jest możliwość dopasowania do niemal każdych warunków. Mają dowolne wymiary i sprawdzają się w narożnikach, w wysokiej oraz klasycznej zabudowie. To bardzo użyteczne rozwiązanie. Może z powodzeniem zastąpić nam spiżarnię.

Systemy do mebli kuchennych - nowoczesna i wygodna kuchniaSystemy do mebli kuchennych - nowoczesna i wygodna kuchnia

fot.: Rejs - System Cargo w różnych typach szafek


W dolnej zabudowie spotkać można również pojedyncze półki wysuwane. To kolejna propozycja producentów na to, jak jeszcze bardziej ułatwić dostęp do zawartości szafek. Dzięki temu łatwiej nam będzie także utrzymać porządek.

Nowoczesna wysuwana półka z matą antypoślizgową Peka

fot.: Peka

 

  • Wyposażenie szafek: systemy narożnikowe w meblach kuchennych

Szafki umieszczone w rogach zabudowy mają to do siebie, że nieco ograniczają wygodny dostęp do wnętrza. Jeżeli jednak zastosujemy jeden z popularnych mechanizmów problem ten znika a przestrzeń ta staje się wyjątkowo pojemna. O aspektach tego typu mebli przeczytasz w artykule >> Zabudowa narożna w kuchni


fot.: Häfele - Półka narożna Ninka ECO ½ 90° obrotu. Wysuwna półka z mechanizmem obrotowym pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń narożnej szafki, zapewniając do niej swobodny dostęp.

fot.: Artvinly Pol - kosze podblatowe Wireli Elegance

 

  • Wyposażenie szafek: system segregacji odpadów w kuchni

W nowoczesnej i wygodnej kucni warto także zadbać o pojemniki do segregacji śmieci zamocowane w szafce pod zlewozmywakiem. To konieczność w każdej nowoczesnej kuchni. Dzięki takim segregatorom podział śmieci będzie łatwiejszy, a całość pozostanie dyskretnie schowana.

Zobacz również >> Szafka pod zlewozmywak - jak ją wykorzystać

 

  • Wyposażenie szafek: systemy szufladowe do kuchni

Coraz większą popularością cieszą się także szuflady kuchenne, które ułatwiają organizację oraz utrzymanie porządku w kuchni. Przede wszystkim są to szuflady z pełnym wysuwem oraz cichym domykiem.

 Szuflada Multi wysoka REJSSzuflada Multi niskaREJS Slim BoxSzuflada na talerze - REJS

fot.: Systemy szufladowe dostępne w ofercie marki Rejs

Funkcjonalność szuflad możemy zwiększyć za pomocą organizerów wewnętrznych. Od tych najbardziej popularnych na sztućce, przez systemy na odpady oraz elementy przenośne na talerze lub pokrywkli po zwykłe koszyczki na drobiazgi.

Aranżacja z wykorzystaniem wkładów do szuflad od firmy GTV PolandWkłady na talerze

fot.: GTV - wyposażenie szuflady ułatwiające utrzymanie porządku oraz wkład na talerze od Peka


W ramach wewnętrznej organizacji przestrzeni szuflad stosuje się także listwy poprzeczne i podłużne, które dzielą przegrodę według naszego uznania, a wszystko co mieści się w środku nie przesuwa się samoczynnie podczas otwierania i zamykania szuflady.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z tematyką:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Peka, Amix, Häfele, Artvinyl, Rejs, GTVPodobne artykuły
Meble kuchenne na wysoki połysk

meble kuchenne

Meble kuchenne na wysoki połysk

Oglądając aranżacje nowoczesnych kuchni, nie trudno zauważyć, że trendem, który obecnie dominuje... więcej...

Jak zaoszczędzić miejsce w kuchni?

meble kuchenne

Jak zaoszczędzić miejsce w kuchni?

Dla jednych kojarzą się z nowoczesną stylistyką, innym odpowiadają ze względu na wygodne użytkowanie,... więcej...

Białe meble kuchenne z ciemnym blatem

meble kuchenne

Białe meble kuchenne z ciemnym blatem

Białe meble kuchenne są uniwersalnym rozwiązaniem. Pasują do każdej kuchni, są niezwykle eleganckie,... więcej...