konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

patron działu Meble kuchenne Peka

Meble kuchenne w zestawie

data aktualizacji: 25-06-2020, 04:52 – artykuł promocyjny

Meble kuchenne kupowane w zestawach to ekonomiczne rozwiązanie, które może sprawdzić się we wnętrzach dość typowych. Najczęściej taki zestaw składa się z szafki pod zlewozmywak oraz kilku innych w wersji wiszącej oraz stojącej. Zazwyczaj w standardzie są także szuflady oraz szafka okapowa. Wybierając gotowy zestaw warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Meble kuchenne w zestawie

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"


Podstawowy zestaw przeznaczony jest do niewielkich wnętrz, w których łatwo można go wkomponować. Głównym docelowym miejsce są zazwyczaj nieduże mieszkania. Zestaw mebli to alternatywa dla zabudowy na wymiar, która choć pozwala lepiej wypełnić naszą kuchnię, to są znacznie droższe, często też trzeba dłużej czekać na ich wykonanie. W gotowych zestawach mebli mamy różnorodność kolorów frontów oraz blatów. Czasem występuje także zróżnicowanie samej bryły zabudowy. Jeśli kupimy je w sklepie posiadającym zaplecze stolarskie może udać się nam domówić dodatkowe elementy, czy chociażby otwarte półki, którymi wypełnimy brakującą lukę. Fronty w takich zestawach wykonane są z laminowanej płyty wiórowej. W droższych propozycjach można spotkać także szklane witryny.

 

Gotowe zestawy mebli - jak wybrać

 

 • wszystkie zestawy przeznaczone są do przykrycia blatem i właśnie rodzaj oraz dostępność blatu należy sprawdzić już na etapie oglądania danego zestawu (czasem można wybrać inny niż prezentowany na wystawie - wybiera się kolor, grubość, fakturę).
 • w skład zestawu powinny wchodzić także dodatkowe elementy, takie jak półki przewidziane w zabudowie, okucia i uchwyty
 • układ zabudowy - najczęściej jest to zabudowa jednorzędowa (sprawdź zalety zabudowy jednorzędowej >> kliknij tu), choć można spotkać także układ w kształcie "L" (w takim przypadku ważne jest, czy jest on lewo-, czy prawostronny oraz czy narożna jest szafka stojąca czy też i ta wisząca); sprawdź zalety zabudowy L >> kliknij tu
 • niektóre zestawy mogą zawierać także dodatkowe wyposażenie wewnętrzne, jak na przykład ociekarka do naczyń
 • wśród gotowych zestawów szafek można spotkać także wariant z niewielką wyspą kuchenną
 • ważna jest możliwość ewentualnych modyfikacji w ramach prezentowanej zabudowy. Najczęściej jest to kolejność szafek
 • elementy maskujące - listwy łączące blaty oraz blat ze ścianą to kolejny ważny aspekt, na który warto być wyczulonym. Dobrze by pasowały do siebie.
 • rodzaj zlewozmywaka - nablatowy, czy inny model oraz pasująca armatura, którą warunkuje rodzaj zlewu
 • miejsce na duże AGD - w meblach kupowanych w zestawach nie są przewidziane sprzęty typu lodówka, zmywarka - ich lokalizację musimy uwzględnić poza ciągiem szafek, dlatego dobierając dany zestaw warto pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej przerwy/miejsca
 • trzeba zwrócić uwagę, czy szafka nad kuchenką jest przeznaczona do montażu okapu z wyciągiem czy jedynie pochłaniacza
 • głębokość szafek - to kolejny parametr, który wpływa na funkcjonalność mebli. Płytsze szafki to idealne rozwiązanie do wąskich pomieszczeń. Pomagają także utrzymać porządek, ale jeśli nasza kuchnia ma być pojemna, a jak najwięcej rzeczy chcemy zmieścić w szafkach to lepiej zdecydować się na modele z większą głębokością (dotyczy to górnej zabudowy)
 • często w ramach dopłaty mamy możliwość skorzystania z dodatkowych usług, jak montaż okuć z domykiem, hamulec w zawiasach, różne systemy zamknięć
 • czy wysokość dolnych szafek można regulować za pomocą nóżek w celu ich wypoziomowania i dostosowania wysokości blatu roboczego do potrzeb użytkowników. Nóżki z regulacją wysokości mogą być elementem pozostającym widocznym lub zostać zasłonięte listwą, która dodatkowo zabezpiecza także powierzchnie pod szafką przed zanieczyszczeniami.


Kupując gotowe zestawy mebli warto wybrać taki układ, który da nam wygodę poruszania się w kuchni, pozwoli jak najbardziej zbliżyć się do urządzenia wnętrza zgodnie z zasadą trójkąta roboczego oraz pomieści wszystko to, co w kuchni musi się znaleźć.


PRZECZYTAJ TAKŻE:


 

Opracowanie: RedakcjaPodobne artykuły
Jak optymalnie wykorzystać powierzchnię w małej kuchni

meble kuchenne

Jak optymalnie wykorzystać powierzchnię w małej kuchni

Urządzanie małych kuchni to nie lada wyzwanie. Mając do dyspozycji niewielką powierzchnię, trzeba tak... więcej...

Wykorzystaj przestrzeń kuchennych szafek narożnych

meble kuchenne

Wykorzystaj przestrzeń kuchennych szafek narożnych

Ogromna liczba przedmiotów, które musimy pomieścić w kuchni, sprawia, że staramy się maksymalnie... więcej...

Idealna kuchnia - projekt w 5 krokach

meble kuchenne

Idealna kuchnia - projekt w 5 krokach

Każdy z nas marzy o kuchni stworzonej na miarę swoich potrzeb. Ta część domu uchodzi jednak za najtrudniejszą... więcej...